Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 5 sty 2023, o 10:51

Do prawidłowego rozliczenia PIT należy przyjąć adres zamieszkania, pod jakim mieszkamy w dniu składania deklaracji. Oznacza to, że deklarację PIT składamy do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania, w dniu w którym składane jest zeznanie podatkowe.
To chyba wyjaśnia nieco.

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 5 sty 2023, o 10:56

Zgadza sie tylko ze wielu ludzi nie zglasza nigdzie zmiany miejsca zamieszkania i caly czas widnieje np. u rodzicow na wsi. Znam takie przypadki nawet uslyszalem ze jak maja sprawe urzedowa do zalatwienie to w gminnym urzedzie gminy robi sie to od reki a w miescie trzeba brac dzien urlopu

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 5 sty 2023, o 11:03

Wydaje mi się, że tak naprawdę kluczowe jest to gdzie pracodawca Cię rozlicza (lub Ty jako przedsiębiorca się rozliczasz). Bo decydujące jest faktyczne miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania. Tzn. możesz być zameldowanym w Godzieszach, ale faktycznie mieszkać w Kaliszu i to faktyczne miejsce zamieszkania jest kluczowe dla US. Tylko musisz o tym poinformować US (Ty albo Twój pracodawca).
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 5 sty 2023, o 20:55

faust pisze:
5 sty 2023, o 09:03
Odnosząc się do powyższej wypowiedzi - "Ciekaw jestem jak wytłumaczą spadki w Kaliszu, który jest jednym z najbardziej zawalonych samochodami miast Polski" - bardzo jasno, wyjaśnią, że potrzebne są szersze jezdnie, większa swoboda dla kierowców, po prostu więcej samochodów, to "jezdnia" do sukcesu Kalisza, którą kroczy od lat :roll:
Ale przecież jak jest dużo samochodów to znaczy, że Kaliszanie są bogaci. Co nie? Pamiętajmy, że SUV w leasingu i dom na wypiździajewie to wyznacznik statusu społecznego.
faust pisze:
5 sty 2023, o 09:03
Polecam, w sieci pojawiły się dane na temat długości życia mężczyzn w Polsce, według powiatów, nie jest najlepiej, ale to może wynikać z dostępności do profesjonalnej służby zdrowia.

Do czego zmierzam, Kalisz nie jest przyjaznym miastem do życia, co pokazują statystyki, najgorsze, że większość nie widzi problemu, iż wynika to z istniejących od lat patologii, a wręcz uważają, że za mało tych patologii dlatego jest źle.
Widziałem te mapki ostatnio. Myślę, że tak jak napisałeś może to wynikać z dostępu do służby zdrowia. Jednak bardzo ważny jest styl życia mieszkańców. Jeżeli jedyny ruch jaki wykonują mieszkańcy to sto metrów na parking i z powrotem to jak mają żyć długo?

To akurat żadna nowość. Ludzie tu postulują nie wiadomo jakie projekty, a problem jest z najbardziej podstawowymi usługami publicznymi (które definiują jakość życia) i funkcjonowaniem miasta. Czy jak przecieka dach to kupujemy nowy telewizor (lub cokolwiek innego)?

Generalnie to się z Tobą zgadzam.

Jednak najbardziej mnie rozbawiło jak pisałeś o patologiach, a dosłownie post niżej jest poradnik jak te patologie pogłębiać. Jeszcze, że "rewitalizacja", urbanistyka i zieleń w mieście jest cacy. No ja pierd... jak w tym mieście ma być normalnie?

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 6 sty 2023, o 13:58

Piramida demograficzna Kalisza mojego autorstwa.
Załączniki
piramida demograficzna kalisz.png
piramida demograficzna kalisz.png (105.41 KiB) Przejrzano 1699 razy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 sty 2023, o 18:09

Wiem, że już wielokrotnie pisaliśmy o tym co kaliszanie myślą o Kaliszu. Mimo wszystko zawsze mnie zastanawia ta wroga postawa. Jak zwykle przeważają młodzi ludzie. Może tak jak napisał WW kiedyś na forum. Niech ci ludzie wyjadą z Kalisza dla dobra wszystkich, a ich miejsce przyjadą i zostaną potencjalni studenci UK.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 6 sty 2023, o 18:16

K-man pisze:
6 sty 2023, o 18:09

Nie wiem jak u innych ale... Ten post na Facebooku nie jest już dostępny. Post mógł zostać usunięty lub zmienione zostały jego ustawienia prywatności.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 sty 2023, o 19:25

Ok. To można wejść na fb Kalisz moje miasto. Temat o wyludnianiu się Kalisza.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 6 sty 2023, o 21:22

K-man pisze:
6 sty 2023, o 18:09
Wiem, że już wielokrotnie pisaliśmy o tym co kaliszanie myślą o Kaliszu. Mimo wszystko zawsze mnie zastanawia ta wroga postawa. Jak zwykle przeważają młodzi ludzie. Może tak jak napisał WW kiedyś na forum. Niech ci ludzie wyjadą z Kalisza dla dobra wszystkich, a ich miejsce przyjadą i zostaną potencjalni studenci UK.
Wszystkiemu winne młode ludziska. W mieście jest super, a im to od tego dobrobytu to się w dupach poprzewracało.
Nie, tak nie jest. Nie wzięło się to bez powodu. Kalisz nie jest przyjaznym miejscem do życia. Pisał to wczoraj faust, piszę to od dawna ja.
Mógłbym się rozwodzić dlaczego nie jest, ale jest to bezcelowe. Dopóki to się nie zmieni to tak będzie. Większość ludzi, która mieszka w Kaliszu to tylko ze względu na sentyment, bo jakie są inne przesłanki?

Swoją drogą to padła ciekawa propozycja co można zrobić. Przeczytaj sobie komentarz Na Talii, nie wkleję go tutaj, bo jest za długi.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 sty 2023, o 21:26

Nie wiem, czy wiecie, ale Kalisz ma swojego bliźniaka. Mam tu na myśli wyludnianie się. Tym miastem jest Legnica najwyższa ilość mieszkańców w Legnicy wynosiła ciut powyżej 109 tyś. Teraz "Liczba osób zameldowanych na pobyt stały w Legnicy 31 grudnia 2021 r. wyniosła 88 582. Na pobyt czasowy – 2 602."
Kalisz miał maks 110 tyś a teraz 91 772 mieszkańców.
https://tulegnica.pl/artykul/ilu-mieszkancow-ma/1316555
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 7 sty 2023, o 00:55

filip pisze:
6 sty 2023, o 21:22
Wszystkiemu winne młode ludziska. W mieście jest super, a im to od tego dobrobytu to się w dupach poprzewracało.
Nie, tak nie jest. Nie wzięło się to bez powodu. Kalisz nie jest przyjaznym miejscem do życia. Pisał to wczoraj faust, piszę to od dawna ja. (...)
A ja chyba rozumiem K-mana. Tak mi się przynajmniej wydaje :wink: Mnie też wkurzają skrajnie negatywne wypowiedzi na tamat Kalisza. Uwżam, że są po prostu nieobiektywne. Kalisz na tle miast podobnej wielkości wypada nie najgorzej i gdybym miał wskazać miasta około 100 tysięczne z potencjałem, to wskazałbym właśnie m.in. Kalisz. Zwróć uwagę co sobą reprezentują niektóre osoby srające we własne gniazdo, na formę ich wypowiedzi. Myślę, że to właśnie tego typu postawa irytuje K-mana a nie konstruktywna krytyka.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 sty 2023, o 01:22

Ale jak opinie na temat miast mają być obiektywne? One zawsze są subiektywne. Ludziom mogą się różne rzeczy podobać.

To fakt, Kalisz na tle średniaków wypada nie najgorzej. Tylko jaki poziom prezentują średniaki w Polsce? Żaden. Wyróżniać się na tle średniaków to nie jest wyczyn, ba nawet na tle dużych miast to też nie jest wyczyn. W Polsce mamy tak małą konkurencję, że jakby ktoś ogarniał jak zrobić fajne miasto to Kalisz realnie mógłby przebić pod wieloma względami największe miasta.
Poza tym powiedz mi kto będzie Kalisz porównywał do Włocławka skoro obok mamy Wrocław, Łódź i Poznań. Ludzie zawsze będą porównywali się do lepszych i według mnie jest to słuszne. Aby móc konkurować z innymi trzeba mierzyć wysoko.
Z tym, że Kalisz ma potencjał się zgodzę. Tylko, że potencjał, którego nie umie się wykorzystać jest nic niewarty. Kalisz to miasto, które się marnuję i samo sobie robi dużą krzywdę.

Zgodzę się. Wypowiedzi same w sobie są słabe, ale jak się przymknie okno na język to ciężko się z niektórymi rzeczami nie zgodzić. Ale są też osoby, które napisały coś konstruktywnego (niewiele takich). Chociażby osoba, o której pisałem wyżej.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: faust » 7 sty 2023, o 10:49

Ja myślę, że pisanie o tym, iż miasto się zwija to już robienie we własne gniazdo , no i oczywiście zwracanie uwagi ratuszowi na źle przeprowadzone inwestycje, preferowanie w mieście ruchu samochodów osobowych itp. Powinno być jak na bilbordach Samorządnego Kalisza.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 sty 2023, o 11:07

filip pisze:
7 sty 2023, o 01:22

Poza tym powiedz mi kto będzie Kalisz porównywał do Włocławka skoro obok mamy Wrocław, Łódź i Poznań. Ludzie zawsze będą porównywali się do lepszych i według mnie jest to słuszne. Aby móc konkurować z innymi trzeba mierzyć wysoko.
Z tym, że Kalisz ma potencjał się zgodzę. Tylko, że potencjał, którego nie umie się wykorzystać jest nic niewarty. Kalisz to miasto, które się marnuję i samo sobie robi dużą krzywdę.

Zgodzę się. Wypowiedzi same w sobie są słabe, ale jak się przymknie okno na język to ciężko się z niektórymi rzeczami nie zgodzić. Ale są też osoby, które napisały coś konstruktywnego (niewiele takich). Chociażby osoba, o której pisałem wyżej.
Przecież najczęściej kaliszanie sami porównują Kalisz do... Ostrowa.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 sty 2023, o 11:09

K-man pisze:
6 sty 2023, o 21:26
Nie wiem, czy wiecie, ale Kalisz ma swojego bliźniaka. Mam tu na myśli wyludnianie się. Tym miastem jest Legnica najwyższa ilość mieszkańców w Legnicy wynosiła ciut powyżej 109 tyś. Teraz "Liczba osób zameldowanych na pobyt stały w Legnicy 31 grudnia 2021 r. wyniosła 88 582. Na pobyt czasowy – 2 602."
Kalisz miał maks 110 tyś a teraz 91 772 mieszkańców.
https://tulegnica.pl/artykul/ilu-mieszkancow-ma/1316555
Miał też kiedyś Koszalin, ale wystarczyły dwa poszerzenia miasta: w 2010 i 2023 roku i już Koszalin odskoczył nam demograficznie i to bardzo. Miasto ma znowu jakieś 107- 108 tys.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 sty 2023, o 11:40

jasiek20 pisze:
7 sty 2023, o 11:07
filip pisze:
7 sty 2023, o 01:22

Poza tym powiedz mi kto będzie Kalisz porównywał do Włocławka skoro obok mamy Wrocław, Łódź i Poznań. Ludzie zawsze będą porównywali się do lepszych i według mnie jest to słuszne. Aby móc konkurować z innymi trzeba mierzyć wysoko.
Z tym, że Kalisz ma potencjał się zgodzę. Tylko, że potencjał, którego nie umie się wykorzystać jest nic niewarty. Kalisz to miasto, które się marnuję i samo sobie robi dużą krzywdę.

Zgodzę się. Wypowiedzi same w sobie są słabe, ale jak się przymknie okno na język to ciężko się z niektórymi rzeczami nie zgodzić. Ale są też osoby, które napisały coś konstruktywnego (niewiele takich). Chociażby osoba, o której pisałem wyżej.
Przecież najczęściej kaliszanie sami porównują Kalisz do... Ostrowa.
Ja się tylko z tym raz spotkałem, przynajmniej w mojej grupie wiekowej.
jasiek20 pisze:
7 sty 2023, o 11:09
K-man pisze:
6 sty 2023, o 21:26
Nie wiem, czy wiecie, ale Kalisz ma swojego bliźniaka. Mam tu na myśli wyludnianie się. Tym miastem jest Legnica najwyższa ilość mieszkańców w Legnicy wynosiła ciut powyżej 109 tyś. Teraz "Liczba osób zameldowanych na pobyt stały w Legnicy 31 grudnia 2021 r. wyniosła 88 582. Na pobyt czasowy – 2 602."
Kalisz miał maks 110 tyś a teraz 91 772 mieszkańców.
https://tulegnica.pl/artykul/ilu-mieszkancow-ma/1316555
Miał też kiedyś Koszalin, ale wystarczyły dwa poszerzenia miasta: w 2010 i 2023 roku i już Koszalin odskoczył nam demograficznie i to bardzo. Miasto ma znowu jakieś 107- 108 tys.
104,5 tys. + 1,7 tys. = 107-108 tys. 8)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 sty 2023, o 11:54

^^
Wystarczy wejść na facebooka. Tego typu opinii jest mnóstwo. I to jest przykre.

....
Tak czy inaczej, mniejszy wcześniej Koszalin, jest już od nas o około 14 tys. mieszkańców większy.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 7 sty 2023, o 12:07

jasiek20 pisze:
7 sty 2023, o 11:07
Przecież najczęściej kaliszanie sami porównują Kalisz do... Ostrowa.
No właśnie, Ostrów przedstawiany jest przez kaliszan jako ten lepszy, prężniej rozwijający się etc. Nikt nie narzeka np. na "betonozę" i brak zieleni na ostrowskim Rynku, na parking pod ratuszem...

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 sty 2023, o 12:21

jasiek20 pisze:
7 sty 2023, o 11:54
^^
Wystarczy wejść na facebooka. Tego typu opinii jest mnóstwo. I to jest przykre.

....
Tak czy inaczej, mniejszy wcześniej Koszalin, jest już od nas o około 14 tys. mieszkańców większy.
Ja miałem na myśli rozmowę z kimś. Przecież na fb to każdy może napisać byle co. Zresztą tu też może grać rolę czynnik wieku, bo ja pisałem o okolicach mojego rocznika.

Tylko poza zwykłą statystyką zobacz na szczegóły. Koszalin ma od zawsze lepsze zgony/urodzenia. Mają też niezłe saldo migracji, czasami wręcz dodatnie. Na bardzo dużą korzyść Koszalina działa jego peryferyjne położenie; 170 km do Szczecina i 200 km do Gdańska. Takie miasto jest ciężej wyssać, nawet po wybudowaniu S'ek to nadal prawdopodobnie będą za daleko, casus Rzeszowa i tyle.
Ale Koszalin sam w sobie zbyt atrakcyjny to nie jest. My mamy to nieszczęście, że jesteśmy zbyt blisko. Więc trzeba więcej włożyć wysiłku, aby się utrzymać.

Ps. Trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz, Koszalin ma podobną średnią wieku (nawet lekka wyższą) do Kalisza, więc wcale nie jest u nich lepiej. Uwierz, że to jest ważniejsze niż liczba mieszkańców. O ile odbudować się po wyludnieniu się połowy miasta można, to już mając większość społeczeństwa w wieku poprodukcyjnym nie. Więc Koszalin i Kalisz mają mniej więcej tyle samo czasu.
jp pisze:
7 sty 2023, o 12:07
jasiek20 pisze:
7 sty 2023, o 11:07
Przecież najczęściej kaliszanie sami porównują Kalisz do... Ostrowa.
No właśnie, Ostrów przedstawiany jest przez kaliszan jako ten lepszy, prężniej rozwijający się etc. Nikt nie narzeka np. na "betonozę" i brak zieleni na ostrowskim Rynku, na parking pod ratuszem...
Jak dla kogoś obwodnica to jest jakiś wyznacznik rozwoju to może i tak. :lol: Realnie to oba miasta są bardzo równe, może z lekką przewagą Kalisza.

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Calif » 7 sty 2023, o 12:47

Dlatego największym problemem Kalisza są jego mieszkańcy.... Mnie to przeraża ...skala nienawiści jest ogromna. Betonoza nie przeszkadza w Ostrowie , Wrocławiu czy Poznaniu , z tym się również zgadzam. Chwała ludziom którym coś się chce działać w tym mieście...

ODPOWIEDZ