Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 19 sty 2022, o 15:42

Może i naukowym rzeczywiście jesteśmy, bo nie mamy żadnych rywali, ale biznesowym i gospodarczym? Niczym specjalnym nie wyróżniamy się na tle Ostrowa. Pod względem liczby zarejestrowanych przedsiębiorstw jesteśmy bardzo zbliżeni, a średnie wynagrodzenie to różnica 150zł. Ta pozycja jako lidera subregionu jest tak słaba, że możemy ją niedługo stracić jak w tą stronę to dalej będzie szło.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2022, o 10:00

Według danych z rejestru mieszkańców, przez ostatnie dwa lata w Kaliszu ubyło aż 3,397 mieszkańców!!!
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2022, o 10:49

Ajć, trochę boli. Swoje żniwo zebrała pandemia, ale migracje myślę, że też miały nie mały wpływ. Jak tak dalej pójdzie, a nikt z wizją nie zacznie rządzić miastem i tego realizować staniemy się prowincjonalną wiochą.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2022, o 10:53

Dla zwizualizowania tych danych: Liczba 3,397 mieszkańców to tak jakby odłączono od Kalisza osiedle Rypinek/ Chmielnik bądź Majków.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2022, o 10:59

Fakt to sporo, ale nadal zdecydowanie lepiej niż 93500, o których mowa była ostatnio. Dla mnie Kalisz jeszcze ma szansę przebić 100 tysięcy, ale do tego jest potrzebna spójną wizja, która będzie realizowana bez zwracania uwagi na malkontentów. Metropolią już nigdy nie będziemy raczej, ale możemy być silnym gospodarczo ośrodkiem, który wykracza poza swój region i będzie się liczył jakkolwiek dla władzy centralnej.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: ww » 26 sty 2022, o 20:10

filip pisze:
26 sty 2022, o 10:59
Dla mnie Kalisz jeszcze ma szansę przebić 100 tysięcy (...). (...) który wykracza poza swój region i będzie się liczył jakkolwiek dla władzy centralnej.
Jeśli weźmiemy pod uwagę proces przemian demograficznych, jakie po 1989 zachodzą w kraju, jest to niemożliwe. Z problem depopulacji mniejszych spośród tzw. dużych miast (tych liczących 100--200 tys.) rząd nie zamierza nic robić.

Nieco off topic, ale region (de facto obszar ciążenia) Poznania to 2,10 mln, region Kalisza to 1,25 mln (wg. Polskiego Towarzystwa Geograficznego). Zachodzi zatem wyraźna dysproporcja w stosunku liczby ludności ośrodka regionalnego do liczby ludności jego obszaru ciążenia. Samorząd nie zamierza chyba nic z tym robić, a tzw. opinia publiczna wciąż postrzega Kalisz jak takie trochę większe miasto powiatowe, przy czym sam prezydent Kinastowski ma wizję Kalisza jako miasta kompaktowego, czyli takiego jak... Pleszew. Finis Calisiae.

https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... owski.html
https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktua ... minutowego
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 sty 2022, o 21:22

Gdyby zrealizowano plan Sapińskiego, przybyłoby blisko 10 tys.mieszkańców więc Kalisz liczyłby od 103.5 tys.(rejestr mieszkańców) do ok 108 tys (GUS).
Załączniki
Screenshot_20220126-212110_Gallery.jpg
Screenshot_20220126-212110_Gallery.jpg (212.21 KiB) Przejrzano 1436 razy
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2022, o 21:25

ww pisze:
26 sty 2022, o 20:10
filip pisze:
26 sty 2022, o 10:59
Dla mnie Kalisz jeszcze ma szansę przebić 100 tysięcy (...). (...) który wykracza poza swój region i będzie się liczył jakkolwiek dla władzy centralnej.
Jeśli weźmiemy pod uwagę proces przemian demograficznych, jakie po 1989 zachodzą w kraju, jest to niemożliwe. Z problem depopulacji mniejszych spośród tzw. dużych miast (tych liczących 100--200 tys.) rząd nie zamierza nic robić.
Niestety w naszym kraju nadal jest prowadzona polityka tzw. "skapywania", która nie działa i myślę, że ostatnie 30 lat to świetnie pokazało. Możemy dobrze wykorzystać (jakkolwiek to źle brzmi to nie miałem nic złego na myśli) imigrantów do rozwoju miasta, zatkania dziury demograficznej. Zachęcać ich w jakiś sposób, żeby tu zostawali i zakładali rodziny. Mamy też uczelnie (nieważne, że jest pcimowata), którą można rozwijać. Dobry przykład to Rzeszów, który ma najwyższy odsetek studentów do ogółu populacji, a ich uczelnia to nie jest nic specjalnego. Średniak krajowy.
ww pisze:
26 sty 2022, o 20:10
Nieco off topic, ale region (de facto obszar ciążenia) Poznania to 2,10 mln, region Kalisza to 1,25 mln (wg. Polskiego Towarzystwa Geograficznego). Zachodzi zatem wyraźna dysproporcja w stosunku liczby ludności ośrodka regionalnego do liczby ludności jego obszaru ciążenia. Samorząd nie zamierza chyba nic z tym robić, a tzw. opinia publiczna wciąż postrzega Kalisz jak takie trochę większe miasto powiatowe(...)
Czyli de facto obszar tzw. Województwa Środkowopolskiego, a Poznań to post-pruskie Provinz Posen. U nas nikt się nawet nie pochyli, żeby wykorzystywać region do własnych celów. U nas jest kompletnie na odwrót, władza (miasta) jakby mogła z chęcią KDP oddałaby Ostrowowi, najlepiej wszystkie inne inwestycje centralne też.
ww pisze:
26 sty 2022, o 20:10
(...) przy czym sam prezydent Kinastowski ma wizję Kalisza jako miasta kompaktowego, czyli takiego jak... Pleszew.
Czy ja wiem czy 15-minutowe miasto to coś złego. Pleszew sam jest naturalnie takim miastem, bo jest mikroskopijny.
Taką politykę realizuję chociażby Paryż. Myślę, że skopiowanie pewnych rozwiązań od miast zachodnich, które działają nie jest niczym głupim. Problemem do tworzenia takiej koncepcji u nas jest to, że tereny, które się do tego nadają (mocno zubranizowane) stanowią niewielką część miasta. To ledwie ok. 7,1km2, czyli trochę niewiele ponad 10% powierzchni miasta. Reszta to zwyczajna wieś lub tereny lekko zurbanizowane, które się nie nadają do tego w obecnej chwili.
jasiek20 pisze:
26 sty 2022, o 21:22
Gdyby zrealizowano plan Sapińskiego, przybyłoby blisko 10 tys.mieszkańców więc Kalisz liczyłby od 103.5 tys.(rejestr mieszkańców) do ok 108 tys (GUS).
Wiesz, można włączać w nieskończoność, ale będziemy taką dużą wsią. Niestety myślę, że coraz bardziej Kalisz będzie na to skazany, żeby odzyskać podatki i jakoś się wygrzebać z tego wszystkiego.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2022, o 21:49

Na szybko na geoportalu narysowałem granice po wchłonięciu tych wsi. Uważam to drugie powiększenie za trochę skrajną opcję. Nie jestem fanem tego rozwiązania, ale Kalisz ma coraz mniej czasu na wyjście z tego marazmu. Myślę, że nawet mogło by to mieć lekki wpływ na poprawę wskaźnika urodzeń (na przedmieściach mieszka dość sporo młodszych osób). Dużym atutem wchłanianych terenów jest to, że do większości z nich dociera zbiorkom. Jedynie do Kokanina trzeba byłoby stworzyć nową linię, a do Pruszkowa i Pawłówka wydłużyć już obecnie istniejące.
Po tym drugim powiększeniu Kalisz miałby +/- 110 tysięcy mieszkańców z gęstością zaludnienia wynoszącą około 733 osoby/km2.
Załączniki
drugie powiększenie.png
drugie powiększenie.
drugie powiększenie.png (734.09 KiB) Przejrzano 1415 razy
1 powiększenie.png
pierwsze powiększenie.
1 powiększenie.png (1.16 MiB) Przejrzano 1415 razy

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 26 sty 2022, o 22:09

Jutro o godzinie 12 rozpocznie się konferencja, na której zostaną podane wstępne wyniki spisu powszechnego z 2021 r.
Wstępne tzn będą obejmować dane dotyczące całego kraju.
Dane dotyczące gmin i powiatów pojawia się dopiero we wrześniu , a województw w kwietniu.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 sty 2022, o 23:03

Kalisz może uratować tylko dobry rynek płac. Zdecydowana większość ludzi wybiera duże miasta, bo tam jest bogatsza, ciekawsza, a przede wszystkim lepiej opłacana praca. Usługi, branża IT, czy inny wysokorozwinięty przemysł. Mamy w Kaliszu Wielkopolską dolinę lotniczą. Problem w tym ze są tu same zakłady, żadnych centrów badań.
Rozrywka i handel same się pojawią na bogatym rynku tworząc kolejne miejsca pracy i podatki dla miasta. Problem w tym ze średnie polskie miasta w tym Kalisz nie jest w sferze zainteresowań wielkich i bogatych koncernów zagranicznych.
Powiększanie miasta to tylko chwilowy zysk, a bardzo kosztowne przedsięwzięcie w kolejnych latach.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 26 sty 2022, o 23:14

K-man pisze:
26 sty 2022, o 23:03
Powiększanie miasta to tylko chwilowy zysk, a bardzo kosztowne przedsięwzięcie w kolejnych latach.
Zależy jak się prowadzi taki teren po powiększeniu. Te tereny, które zaznaczyłem na mapie to w większości tereny, które mają jakąś infrastrukturę w miejscu zamieszkania. Np. takiej Zielonej Górze udało się w ten sposób w ten sposób powstrzymać proces suburbanizacyjny, bardzo rynek deweloperski się rozwinął. Mają dobrą sytuację demograficzną w tej chwili (przed włączeniem gminy tak nie było). Te tereny, które włączyli powoli się urbanizują, a całe miasto na tym zyskało. Mnie by bolał bezład przestrzenny (i tak już go mamy), ale radą na to może być utworzenie od razu MPZP na terenie całego miasta (tak na terenie całego miasta). To inwestycja na lata, a pozwoli nam zabezpieczyć tereny pod drogi, ograniczyć nieład i obniżyć w rezultacie koszty funkcjonowania miasta.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 27 sty 2022, o 08:38

Na aspekt powiększenia miasta trzeba także spojrzeć z perspektywy potencjalnego inwestora.
Czy inwestora zainteresuje małe, wyludniające się miasto z dość mizerną infrastrukturą czy raczej średniej wielkości miasto, które jest dobrze zarządzane, jest na nie wizja i dobrze rokuje?
Po coś ta Zielona Góra, Opole, Rzeszów się powiększały i jak widać przynosi to wymierne korzyści.
To samo Koszalin, który w 2010 r. był mniejszy od Kalisza, a teraz znowu ma plany powiększenia się o kolejne miejscowości.

Kalisz ostatni raz powiększył się 22 lata temu. Gdyby wtedy tego nie zrobiono to obecnie obwodnica Nowych Skalmierzyc (u nas ulica Inwestorska), zakłady takie jak Meyer, Raben czy obecnie budowane hale Panattonii, nie powstałyby w ogóle lub znalazły się na terenie Nowych Skalmierzyc, odprowadzając podatki do kasy innej gminy.
Tereny przy Rozwojowej także nie służyłyby naszemu miastu.

Na miasto trzeba patrzeć perspektywicznie. Bez dużego, silnego ośrodka w regionie, każde okoliczne miejscowości zaczną prędzej czy później tracić.
Wiadomo oprócz demografii dochodzą jeszcze takie aspekty jak dostęp do dróg, uczelni wyższych itd.

Jednak sukcesywnie trzeba myśleć o każdej płaszczyźnie. Płaszczyzna demograficzna od kilkunastu lat, w Kaliszu jest niezauważana przez decydentów.

Miejscowości bezpośrednio przylegające to miasta to miejscowości w większości rozwinięte. Nie otaczają nas same pola bez dróg.

Nie rozumiem dlaczego osiedle Antczaka, które naprawdę jest odcięte od Kościelnej Wsi, a przylega bezpośrednio do kaliskiej ulicy, nadal nie znalazło się w granicach miasta.
Zagłębiając się w plany powiększania miejscowości takich jak Słupsk, Ostróda, Rzeszów itd. takie argumenty zostawały wykorzystywane w pierwszej kolejności.
Przecież gdyby miasto wystąpiło o przyłączenie tego osiedla, ani wojewoda, ani rząd nie wydaliby decyzji negatywnej bo nie ma ku temu żadnych merytorycznych przesłanek żeby tego do Kalisza, z którym jest związane nie zostało formalnie przyłączone.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 27 sty 2022, o 10:31

Według mnie należy się skupić na przyłączeniu najbardziej interesującego, czyli z największym potencjałem ludzkim i ewentualnie gruntami przeznaczonymi pod zabudowę terenu. Wszystko to z terenu jednej gminy by nie tracić sił na utarczki z różnych stron. Spróbować pozyskać mieszkańców tych terenów jakimiś obietnicami np. nową drogą do centrum, szkołą , przedszkolem , przychodnią itp. . Te wymagania spełnia oś. z Kościelnej Wsi. Tereny w stronę Kalisza są przeznaczone pod budownictwo więc infrastruktura wcześniej czy później i tak musi tam powstać. Tym bardziej ze chyba większość mieszkańców pochodzi z Kalisza lub jest związana poprzez pracę i szkoły z miastem.
Błędem Sapińskiego było ze chciał przyłączyć wszystko na raz. Powstały koalicje zagrożonych gmin, robiąc szum medialny. Miał wrogów wkoło.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2022, o 10:52

Też niegłupi pomysł. Myślę, że też dobrą kartą przetargową mógłby być ten darmowy zbiorkom (nie jestem za tym). Przecież mieszkają od razu za granicą miasta i tracą na tym, bo nie są mieszkańcami Kalisza. Według mnie podobny(ale mniejszy) potencjał mają Wojciechówka (gdzie buduję się osiedla Antczaka na ul. Botanicznej), Szosa Turecka, Pólko. Są za blisko centrum, żeby być poza miastem. To są tereny, które trzeba włączyć, reszta to już według własnego uznania.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 lut 2022, o 09:12

Nie mogę teraz znaleźć wiadomości w których powoływaliśmy się na Wrocław i szacunki dotyczące liczby mieszkańców na podstawie wyliczeń MPWiK.

Zapytałem nasze kaliskie PWiK czy oni prowadzą również jakieś dane na ten temat.
Taką dostałem odp:

"Odpowiadając na powyższe pytanie informuję, że PWiK w Kaliszu nie zajmuje się szacowaniem liczby osób zamieszkałych w Kaliszu w oparciu o poziom sprzedaży wody."

Więc niestety pozostają nam dane z UM i GUS-u.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 7 lut 2022, o 09:27

jasiek20 pisze:
7 lut 2022, o 09:12
Nie mogę teraz znaleźć wiadomości w których powoływaliśmy się na Wrocław i szacunki dotyczące liczby mieszkańców na podstawie wyliczeń MPWiK
Pierwsze z brzegu.
https://www.wroclaw.pl/portal/raport-o- ... a-rok-2019

"Z wyliczeń MPWiK wynika, że liczba ludności Wrocławia to 825,3 tys. osób."

Żeby pokazać skalę problemu to tylko dodam, że wg GUS od 1995 liczba ludności Wrocławia stoi w miejscu, a jednocześnie liczba lokali mieszkalnych zwiększyła się o 70%!
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 lut 2022, o 09:36

milo pisze:
7 lut 2022, o 09:27
jasiek20 pisze:
7 lut 2022, o 09:12
Nie mogę teraz znaleźć wiadomości w których powoływaliśmy się na Wrocław i szacunki dotyczące liczby mieszkańców na podstawie wyliczeń MPWiK
Pierwsze z brzegu.
https://www.wroclaw.pl/portal/raport-o- ... a-rok-2019

"Z wyliczeń MPWiK wynika, że liczba ludności Wrocławia to 825,3 tys. osób."
Chodziło o nasze wiadomości na tym forum ;) ale dzięki za czujność.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 7 lut 2022, o 09:43

jasiek20 pisze:
7 lut 2022, o 09:36

Chodziło o nasze wiadomości na tym forum ;) ale dzięki za czujność.
🙂
Domyśliłem się, ale w końcu znalazłem Twój post w temacie zarobki w Kaliszu.
jasiek20 pisze:
1 lut 2022, o 08:55
"Z wyliczeń MPWiK i policji wynika, że rzeczywista liczba ludności Wrocławia wynosi od 825 tysięcy do 1 miliona osób".

W Kaliszu pewnie ta liczba mieszkańców, dzięki niezameldowanym, przekroczy spokojnie 100 tys.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 lut 2022, o 12:35

jasiek20 pisze:
7 lut 2022, o 09:12
(...)
"Odpowiadając na powyższe pytanie informuję, że PWiK w Kaliszu nie zajmuje się szacowaniem liczby osób zamieszkałych w Kaliszu w oparciu o poziom sprzedaży wody."

Więc niestety pozostają nam dane z UM i GUS-u.
Tak na moje domysły to w Kaliszu może żyć (nie licząc wsi i przedmieść) na co dzień około 110 tyś osób.

ODPOWIEDZ