Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 maja 2022, o 16:12

Ratunek jest, ale wiąże się to głównie z tym, że tniemy wydatki w drogi itd, a wszystko ładujemy w szkolnictwo wyższe i pozyskiwanie inwestorów itp. No niestety inaczej się nie da, bo tutaj zostało zaprzepaszczone tyle lat, że trzeba przynajmniej nadrobić to co ma realny wpływ na rozwój miasta i może dać prawdziwy rozwój. Jakbyśmy dogonili chociaż w części pod względem szkolnictwa wyższego Rzeszów to już byłoby dobrze. Jeżeli taka uczelnia zapewnia im rozwój to moim zdaniem Kalisz też ma szansę, ale trzeba zacząć już działać, bo za kilka lat może być za późno.

Swoją drogą ciekawe kiedy pow. poznański wyprzedzi poznań, Kalisz spadnie poniżej 90000, a Leszno będzie większe niż Konin.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 7 maja 2022, o 22:53

Saml szkolnictwo wyższe to za mało jeśli chodzi o aspekt demograficzny. Raz, że studenci się nie meldują tam gdzie studiują, a dwa, po skończonych studiach i tak z Kalisza wyjadą, jeśli u nas będzie sama praca w fabrykach i przy produkcji.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 maja 2022, o 23:06

Wiadomo, że najpierw pewnie będzie duży ubytek studentów po studiach i nie będzie zostawało ich zbyt wiele, ale firmy ciągną tam gdzie jest dużo studentów, więc miejsca pracy szybko by się znalazły. Myślisz, że dlaczego znacznie większy Szczecin rozwija się gorzej od Rzeszowa? Bo nie wchłania wioch dookoła? Pudło. Szczecin ma znacznie mniej studentów niż Rzeszów (przynajmniej na politechnice i uniwersytecie), więc powstaję mniej miejsc pracy o takim charakterze.
Prawda jest taka, że w Polsce tylko i wyłącznie rozwijają się miasta studenckie (może z pewnymi wyjątkami), bo w Polsce jest duże parcie na to, aby kończyć studia (często byle jakie).

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 8 maja 2022, o 01:00

jasiek20 pisze:
7 maja 2022, o 15:59
1200 osób w rok... już chyba nie ma ratunku dla tego miasta.
To są jednak dane, które nie uwzględniają po pierwsze imigracji obcokrajowców, tych jeszcze przed wojną było u nas sporo.

Po drugie GUS jak to wiele razy pisałem, ma problem z liczeniem migracji obywateli polskich pomiędzy gminami oraz gmina-zagranica.
Czy gdyby uwzględnić ten drugi element wskaźniki Kalisza by się poprawiły? Nie wiem.

Natomiast to co GUS liczy dobrze czyli urodzenia, zgony i przyrost naturalny - tutaj Kalisz ma wskaźniki znacząco gorsze od średniej krajowej od zawsze.
Te ubytki po 700-800 osób w wyniku ujemnego przyrostu naturalne są realne i będą trwały nadal.
Można je zasypać jedynie wysoką migracją spoza Kalisza.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 maja 2022, o 18:42

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 12 maja 2022, o 20:10

Jak tak dalej pójdzie to będzie o jednego więcej.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 maja 2022, o 00:09

Ale nawet jak w Kaliszu zaczną się pozytywne zmiany. To chyba nie sądzisz, ze możemy się pod jakimkolwiek względem porównywać do Warszawy. Tak, ze Filip możesz już sobie tam szukać dzielnicy do życia. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 maja 2022, o 00:26

To kiedy zaczną się te pozytywne zmiany? Ciągle jest tak samo, lecimy po równi pochyłej w dół. Nie, nie sądzę, że będziemy mogli się porównywać do Warszawy. Ja nie oczekuję tego, żeby Kalisz był jak Warszawa, ponieważ chciałbym żeby Kalisz był jak Kalisz (tylko nie ten obecny, tylko ten ze swoich lepszych czasów).
Przecież obecny Prezydent nie robi dosłownie nic nowego, powtarza poprzedników. Nie próbuje zrobić dosłownie nic, żeby zaczęło coś powoli iść do przodu, przynajmniej tego nie widać.
Myślę, że nie tylko ja odnoszę wrażenie, że Prezydent postrzega miasto jako miasteczko wielkości Kępna/Pleszewa, no być może Jarocina/Swarzędza.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 13 maja 2022, o 06:43

Wg mnie zawsze trzeba się wzorować na dużo większych miastach i dbać przede wszystkim o to co mamy. W przypadku nowych inwestycji zapewniać najwyższe standardy jakościowe, urbanistyczny i architektoniczne oraz pielęgnować i zwiększać ilość zieleni. Istotne jest też dbanie o czystość. To są klucze do sukcesu. Prawda jest niestety taka, że mamy aktualnie taki, a nie inny podział administracyjny i cała kasa jest pompowana w ośrodki wojewódzkie co widać na każdym kroku. Jeśli powstanie Uniwersytet Kaliski z ciekawymi i konkurencyjnymi kierunkami oraz KDP to jest jeszcze bardzo duża szansa na rozwój Kalisza. Uniwerek przyciągnie studentów, którzy będą stanowić bazę pracowników dla nowych firm, które zaczną się wtedy pojawiać w mieście. Priorytet to teraz Uniwersytet i KDP.

Tak na marginesie. Wg mnie Kalisz jest bardzo wygodnym i fajnym miejscem do życia. W obecnych czasach jak specjalizyjesz się w czymś to możesz mieszkać w jednym miejscu, a pracować gdzie indziej. Grunt to w siebie inwestować, a wtedy to ty dyktujesz warunki, lub firma się do Ciebie dostosuje, bo ciężko jest o dobrych pracowników i będzie jeszcze gorzej.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 maja 2022, o 08:52

filip pisze:
13 maja 2022, o 00:26
Myślę, że nie tylko ja odnoszę wrażenie, że Prezydent postrzega miasto jako miasteczko wielkości Kępna/Pleszewa, no być może Jarocina/Swarzędza.
Też mam identyczne odczucie, co również mnie bardzo dziwi, bo przecież prezydent jest młodym facetem, w dodatku architektem. To stary Ferenc w Rzeszowie potrafił być wizjonerem i nie bał się innowacyjnych rozwiązań. U nas wszystko jest robione albo bardzo zachowawczo albo nie robione wcale bo "nie da się".
Kalisz ma olbrzymią konkurencje wśród innych miast. Trzeba być naprawdę dobrym, aby się wybić, a my chyba wolimy marazm.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 maja 2022, o 11:04

rym-ek pisze:
13 maja 2022, o 06:43
Wg mnie zawsze trzeba się wzorować na dużo większych miastach i dbać przede wszystkim o to co mamy. W przypadku nowych inwestycji zapewniać najwyższe standardy jakościowe, urbanistyczny i architektoniczne oraz pielęgnować i zwiększać ilość zieleni. Istotne jest też dbanie o czystość. To są klucze do sukcesu. (...)
To jak mamy się wzorować na dużo większych miastach to na pewno nie tych polskich, za granicą miasta są prowadzone o wiele lepiej.
Jak ktoś będzie chciał, żebym mu wymienił to mogę to zrobić.
rym-ek pisze:
13 maja 2022, o 06:43
(...) Prawda jest niestety taka, że mamy aktualnie taki, a nie inny podział administracyjny i cała kasa jest pompowana w ośrodki wojewódzkie co widać na każdym kroku. (...)
To prawda, ale nie zwalajmy wszystkiego na niekorzystny podział administracyjny. Fakt, jest głupi i bez sensu w Polsce, ale nic na to nie poradzimy.
rym-ek pisze:
13 maja 2022, o 06:43
(...) Tak na marginesie. Wg mnie Kalisz jest bardzo wygodnym i fajnym miejscem do życia. W obecnych czasach jak specjalizyjesz się w czymś to możesz mieszkać w jednym miejscu, a pracować gdzie indziej. Grunt to w siebie inwestować, a wtedy to ty dyktujesz warunki, lub firma się do Ciebie dostosuje, bo ciężko jest o dobrych pracowników i będzie jeszcze gorzej.
To zależy od tego co kto lubi. Co do pracy to też dużo zależy, głównie od zawodu. Wiadomo, że programista, grafik, czy architekt (freelancer) może pracować nawet w Bieszczadach, wystarczy mu dobry Internet. Ale lekarz, mechanik, czy inżynier nie będą w stanie pracować zdalnie.
jasiek20 pisze:
13 maja 2022, o 08:52
(...) To stary Ferenc w Rzeszowie potrafił być wizjonerem i nie bał się innowacyjnych rozwiązań. (...)
Mitologizacja Rzeszowa, a w szczególności p. Ferenca to gruba przesada jak dla mnie. Rzeszów miał o wiele większy potencjał i nie ma co lamentować nad tym. Miasto posiadało Uniwersytet i Politechnikę, świetnie położenie na przecięciu szlaków, daleko od większych ośrodków. Trudno, żeby im nie wyszło.
jasiek20 pisze:
13 maja 2022, o 08:52
(...) U nas wszystko jest robione albo bardzo zachowawczo albo nie robione wcale bo "nie da się".
Kalisz ma olbrzymią konkurencje wśród innych miast. Trzeba być naprawdę dobrym, aby się wybić, a my chyba wolimy marazm.
"Nie da się" to klasyczna choroba byłych miast wojewódzkich. To jest właśnie przyczyna czemu lecimy w dół, a nie to, że nie mamy województwa. Brak lokalnych elit. No fakt, mając otoczenie trzech jednych z największych miast w kraju to łatwo nie jest, ale nie jest to niemożliwe.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 maja 2022, o 03:41

filip pisze:
13 maja 2022, o 00:26
To kiedy zaczną się te pozytywne zmiany?
Jak zostaniesz prezydentem. :wink:
filip pisze:
13 maja 2022, o 11:04
To jak mamy się wzorować na dużo większych miastach to na pewno nie tych polskich, za granicą miasta są prowadzone o wiele lepiej.
Jak ktoś będzie chciał, żebym mu wymienił to mogę to zrobić.
Ja chcę, serio.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 maja 2022, o 12:06

ww pisze:
14 maja 2022, o 03:41
(...)
Jak zostaniesz prezydentem. :wink:
Za 10 lat będę mógł startować według prawa. :lol:
ww pisze:
14 maja 2022, o 03:41
(...)
Ja chcę, serio.
No to postaram się przypomnieć coś sobie.
Myślę, że jako pierwsze to zmniejszanie ruchu samochodowego w mieście. Myślę, że akurat to się dzieję w większości miast zachodnich (głównie kojarzą mi się z tym Nowy Jork, Paryż, Berlin), nawet w tych polskich coś raczkuję. Oczywiście to nie jest tak, że zamykamy główną ulicę dla samochodów i jest super. Trzeba dać coś w zamian. Myślę, że budowa pierwszej linii tramwajowej (przy okazji po śladzie tej linii można wyznaczyć BUS PAS) łączącej Dobrzec, Dworzec, Górnośląską i Śródmieście byłaby dobrym krokiem. Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych i poprawy infrastruktury pieszej też. Jest kilka miejsc w mieście, gdzie chodnik w pewnych miejscach nie przekracza nawet metra i to w Śródmieściu. :roll: Osobiście ja wolę, żeby pieniądze szły w zbiorkom niż nie kończące się remonty dróg. Myślę, że obowiązkowo już teraz z ruchu powinny być wyłączona ul. Śródmiejska (przynajmniej od Mostu Kamiennego) i Zamkowa.

Jak już wspomniałem o rowerach to może rozwinę wątek. Tutaj akurat muszę pochwalić dwa polskie miasta. Jedno za dopłaty do roweru elektrycznego (Gdynia), a drugie za chyba jedyną w kraju Velostrade (Jaworzno). W Jaworznie ta Velostrada spina wszystkie najbardziej zaludnione obszary (80% ludności mieszka w zasięgu). Myślę, że u nas też mogłoby się to sprawdzić i przyniosłoby to wymierne korzyści. Oczywiście z miast zagranicznych to myślę, że Paryż świetnie realizuję politykę rozbudowy infrastruktury rowerowej i Wiedeń planuję (chyba do 2030), aby 85% ruchu w mieście generowali piesi, rowerzyści i zbiorkom.

Trzeci punkt to polityka mieszkaniowa. Myślę, że takim sztandarowym przykładem jest Wiedeń. U nich 60% ludności mieszka w wynajmowanych od miasta/państwa mieszkaniach dzięki temu ich mieszkania są jednymi z najtańszych w Europie (przynajmniej jeżeli mówimy o wynajmie, np. Warszawa, czy Wrocław mają droższy wynajem). Wiem, że Wiedeń może realizować taką politykę dzięki 1% podatkowi (chyba od wynajmu, już nie pamiętam), ale mi bardziej chodzi o to, żeby budować takich mieszkań więcej i, żeby były one w wyższym standardzie. Polecam poczytać na ten temat.


Jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę, bo sporo zapomniałem już.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 14 maja 2022, o 21:41

Gorzów też przeżywa to co Kalisz.

https://gorzowwielkopolski.naszemiasto. ... 11-8815041
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 14 maja 2022, o 22:37

jasiek20 pisze:
14 maja 2022, o 21:41
Gorzów też przeżywa to co Kalisz.

https://gorzowwielkopolski.naszemiasto. ... 11-8815041
Tak, ma równie głupich dziennikarzy.

Owszem statystycznie ubyło 2,5 tys ludzi ale wystarczy zajrzeć do dostępnych jawnie danych.

W 2021 Gorzów miał :
891 urodzeń ( a nie 708 jak podaje "dziennikarz)
1854 zgonów
Ujemny przyrost naturalny -963
Saldo migracji stałej -529
Saldo migracji czasowej -1010

Ta ostatnia liczba jest bardzo dziwna, Kalisz miał np. +109.
Moze studenci Akademi Gorzowskiej ją gremialnie porzucili? 😆
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 maja 2022, o 23:14

Kolejne umierające miasto do kolekcji, a to dziwne, bo Gorzów radził sobie bardzo dobrze przez ostatnie lata.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 maja 2022, o 23:28

jasiek20 pisze:
14 maja 2022, o 21:41
Gorzów też przeżywa to co Kalisz.

https://gorzowwielkopolski.naszemiasto. ... 11-8815041
No i to dziennikarskie „Polaków zastąpią Ukraińcy?”.
Ci Ukraińcy to chyba muszą zacząć się rozmnażać przez bąbelkowanie, bo przez pączkowanie to już nie nadążą, żeby zaludnić wszystkie wyludniające się polskie miasta. :roll:
Siedem akapitów i pięć wykrzykników. Gorzowiaki to przygłuche chyba są, że nie dosłyszą, jak czytają gazety bez wykrzykników.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 maja 2022, o 00:43

Czy w Polsce wieś się wyludnia?
Czy w Polsce rosną największe miasta?

Chyba niekoniecznie.
Załączniki
Screenshot_20220515-002042.jpg
Screenshot_20220515-002042.jpg (186.76 KiB) Przejrzano 1127 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 15 maja 2022, o 10:29

Koszalin, po raz kolejny włączy sąsiednie miejscowości, żeby nie spaść poniżej 100 tys.mieszkańców.
https://twojeradio.fm/koszalin-rozszerz ... iasta.html

https://www.google.com/amp/s/www.portal ... 338371.amp

https://www.google.com/amp/s/koszalin.w ... metrow.amp
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 maja 2022, o 11:52

Czyli przyłączamy 20 km/2 by uzyskać 3 500 mieszkańców....
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ