Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 3 sty 2023, o 15:41

Swoją drogą, jestem też ciekawy czy kwestia "darmowej komunikacji" i związana z nią procedura wyrabiania karty dla osób zameldowanych w Kaliszu, w jakikolwiek sposób wpłynie na zwiększenie się liczby meldunków w mieście.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 3 sty 2023, o 20:22

jasiek20 pisze:
3 sty 2023, o 15:34
filip pisze:
3 sty 2023, o 15:31


Ale oprócz zameldowania na stałe są jeszcze tymczasowe. Jakby Kalisz liczyć tylko z tymi stałymi to by miał poniżej 90 tys.

Zresztą zerknij sobie na dane spisowe, niemożliwe żeby Gorzów stracił tyle mieszkańców w takim krótkim czasie.
Czy ty czytasz te artykuły dokładnie? W tekście, oraz w tym co wrzuciłem powyżej jest także info o zameldowaniach czasowych. Nadal nie wynika z nich, że miasto Gorzów Wlkp. ma 117 tys. Wychodzi dokładnie 111.262 na 31.12.2022 r.

A Kalisz pewnie ma już poniżej 90 tys.
Trochę zamulony byłem, więc chyba niedokładnie. :lol:

Tam są dane UM Gorzowa Wielkopolskiego. Ja podawałem dane GUSu, które (imho) są bardziej wiarygodne, bo uwzględniają NSP. Przecież w Gorzowie może mieszkać sporo niezameldowanych "mieszkańców GUSowskich", którzy nie łapią się w danych UM, ale GUSu już tak.

Kalisz raczej nie ma poniżej 90 tys. mieszkańców. Patrząc na zwolnienie tempa spadku mieszkańców po pandemii strzelam, że może to być coś w przedziale 92-93,5 tys.
jasiek20 pisze:
3 sty 2023, o 15:41
Swoją drogą, jestem też ciekawy czy kwestia "darmowej komunikacji" i związana z nią procedura wyrabiania karty dla osób zameldowanych w Kaliszu, w jakikolwiek sposób wpłynie na zwiększenie się liczby meldunków w mieście.
Raczej nie. Po likwidacji większości kursów podmiejskich są marne szanse na wyciągnięcie podatków z okolicznych gmin, a w Kaliszu to większość raczej jest zameldowana.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 3 sty 2023, o 22:00

Jasiek20,
tak a propos tego Gorzowa jeszcze. Mają największy wzrost urodzeń od 1995 roku i sporo urodzonych to imigranci (12%).
"W Urzędzie Stanu Cywilnego w Gorzowie w 2022 roku sporządzono 1.441 aktów urodzeń. Urodziło się 729 dziewczynek i 712 chłopców. W ubiegłym roku w naszym mieście rodziły się także dzieci cudzoziemców; najwięcej (148) Ukraińców, ale także Białorusinów (siedmioro), Wietnamczyków (pięcioro), Gruzinów (troje), Chińczyków (dwoje) oraz Litwinów, Uzbeków i mieszkańców Indonezji (po jednym)."

A tu post z gorzowskiego wątku: "Dla samego Gorzowa te dane są rekordowe od 1995 roku. Porównując je z zeszłymi latami - w 2021 roku urodziło się 891 dzieci, w 2020 r. - 1052 - stanowi to znaczny wzrost.
Dzieci cudzoziemców stanowią w 2022 prawie 12% ogółu urodzonych.


https://radiogorzow.pl/157405/jak-imion ... ie-w-2022/
https://www.skyscrapercity.com/threads/ ... -181857401

Ciekawe jak to wygląda w Kaliszu, czy coś się ruszyło i jaki procent to imigranci.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 3 sty 2023, o 22:04

Urodzenia w szpitalu w Gorzowie, nie oznaczają, że rodzą się tam mali gorzowianie/gorzowianki. W artykule, który wrzuciłem też o tym było. Tam po prostu jest porodówka. Statystyki dla samego miasta są równie przerażające jak u nas.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 3 sty 2023, o 22:15

To są dzieci rodziców mieszkających w Gorzowie. Jak wliczać powiat gorzowski to te wyniki są sporo wyższe.
Przecież nawet SuperDarling napisał w poście ile dzieci urodziło się w Gorzowie (i są mieszkańcami Gorzowa) w poprzednich latach i to są jak najbardziej prawdziwe dane.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 4 sty 2023, o 08:11

W USC sporządza się akty urodzeń dla dzieci urodzonych w danej gminie, a nie akty urodzeń dla dzieci, których rodzice mieszkają w danej gminie. Na dobrą sprawę, jakby jakiejś kaliszance bardzo podobał się szpital (albo lekarz :lol:) w Gorzowie to mogłaby tam urodzić i dziecko miałoby wydany akt urodzenia z USC w Gorzowie. Także jeśli wydano 1.441 aktów urodzeń, to są to wszystkie urodzenia obejmujące lub mogące obejmować nie tylko mieszkańców Gorzowa.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 4 sty 2023, o 08:32

Dokładnie tak.
W naszym regionie, Ostrów czy Pleszew też mają bardzo dużą liczbę urodzeń, ale rodzą tam także kaliszanki.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 4 sty 2023, o 20:02

Liczba ludności Kalisza: 91.772 :cry:

Czyli ubyło 1738 osób w ciągu roku... dramat, dramat, dramat.

https://calisia.pl/ile-osob-urodzilo-si ... anie,60295
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 4 sty 2023, o 20:08

wollny pisze:
4 sty 2023, o 08:11
W USC sporządza się akty urodzeń dla dzieci urodzonych w danej gminie, a nie akty urodzeń dla dzieci, których rodzice mieszkają w danej gminie. Na dobrą sprawę, jakby jakiejś kaliszance bardzo podobał się szpital (albo lekarz :lol:) w Gorzowie to mogłaby tam urodzić i dziecko miałoby wydany akt urodzenia z USC w Gorzowie. Także jeśli wydano 1.441 aktów urodzeń, to są to wszystkie urodzenia obejmujące lub mogące obejmować nie tylko mieszkańców Gorzowa.
Rozumiem. Dzięki za wytłumaczenie.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 sty 2023, o 20:26

jasiek20 pisze:
4 sty 2023, o 20:02
Czyli ubyło 1738 osób w ciągu roku... dramat, dramat, dramat.
A do czego to odniesienie, że aż tyle ci wyszło?
W Koninie liczą inaczej :lol:
https://www.lm.pl/aktualnosci/koninowi- ... a-2022-rok

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 4 sty 2023, o 20:30

BiP na kalisz.pl
Załączniki
Screenshot_20230104-202948_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20230104-202948_Samsung Internet.jpg (168.21 KiB) Przejrzano 1038 razy
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 4 sty 2023, o 20:36

jp pisze:
4 sty 2023, o 20:26
jasiek20 pisze:
4 sty 2023, o 20:02
Czyli ubyło 1738 osób w ciągu roku... dramat, dramat, dramat.
A do czego to odniesienie, że aż tyle ci wyszło?
W Koninie liczą inaczej :lol:
https://www.lm.pl/aktualnosci/koninowi- ... a-2022-rok
Jeżeli Konin ma dodatnie saldo migracji, a Kalisz ujemne to nie wiem co jest nie tak. Kuniec Kalisza, po prostu kuniec.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 4 sty 2023, o 20:38

"Ta tendencja się odwróciła, być może ze względu na sporą grupę Ukraińców, którzy osiedlili się w Koninie"
To u nich się zameldowali, a u nas nie?
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 sty 2023, o 20:42

To niemożliwe. Konin od lat ma saldo ujemne. Tam też jest dramat

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: filip » 4 sty 2023, o 20:45

^^

Ale jednak im jakoś wyszło, że mają dodatnie (i to mocno dodatnie). :lol:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 4 sty 2023, o 21:21

Jak zwykle na początku roku, dziennikarze kaliscy dostarczyli nam pakiet zupełnie bezużytecznych danych. :lol:

Proponowalbym wstrzymać się do publikacji wyników przez mimo wszystko bardziej wiarygodny GUS.

Wg Calisii
"liczba urodzeń w Kaliszu wyniosła 520 osób."

Liczba urodzeń wg GUS w I półroczu 2022 wyniosła 296 osób, a w roku 2021 to było 723.
Wg mnie liczba urodzeń przekroczy w tym roku niewiele ponad 600-650 co i tak jest fatalnym wynikiem...

Wg Calisii
"Liczba zgonów to 1182."
Liczba zgonów w I półroczu wyniosła 658 osób.

Wg mnie będzie to w całym roku od 1250 do 1300 osób.

91 772 to jest liczba osób zameldowanych na stałe.

Wg GUS to wyjdzie ca 94 000 skoro na 30 czerwca było 94 489.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 5 sty 2023, o 08:03

Jak zwykle kawał dobrej roboty od Szymona Pifczyka czyli FB Kartografii Ekstremalnej.
https://kartografiaekstremalna.substack ... sci-miasta

Fragment o Kaliszu.

"Przy okazji Leszna mówiłem o Wielkopolsce jako wzorze, ale sytuacja jest już zupełnie inna w Kaliszu. Miasto to straciło 9,5 tys. mieszkańców przez ostatnie 10 lat — praktycznie 10% populacji. W powiecie kaliskim zanotowano delikatny wzrost, o 758 osób, jednak w sąsiednim powiecie ostrowskim (obejmującym Ostrów Wielkopolski) znów ubyło ponad 900 osób.

Przy okazji mojego poprzedniego spisu wiele osób, dla których “auto to ja” komentowało spadki ludności w centrach Warszawy czy Poznania przez pryzmat “dyskryminacji” kierowców objawiającej się likwidowaniem miejsc parkingowych i zwężaniem ulic. Ciekaw jestem jak wytłumaczą spadki w Kaliszu, który jest jednym z najbardziej zawalonych samochodami miast Polski."
Załączniki
0389c160-c7f9-4ecf-b81c-4faea6c70f2f_1542x832.jpg
0389c160-c7f9-4ecf-b81c-4faea6c70f2f_1542x832.jpg (249.13 KiB) Przejrzano 936 razy
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: faust » 5 sty 2023, o 09:03

Odnosząc się do powyższej wypowiedzi - "Ciekaw jestem jak wytłumaczą spadki w Kaliszu, który jest jednym z najbardziej zawalonych samochodami miast Polski" - bardzo jasno, wyjaśnią, że potrzebne są szersze jezdnie, większa swoboda dla kierowców, po prostu więcej samochodów, to "jezdnia" do sukcesu Kalisza, którą kroczy od lat :roll:

Polecam, w sieci pojawiły się dane na temat długości życia mężczyzn w Polsce, według powiatów, nie jest najlepiej, ale to może wynikać z dostępności do profesjonalnej służby zdrowia.

Do czego zmierzam, Kalisz nie jest przyjaznym miastem do życia, co pokazują statystyki, najgorsze, że większość nie widzi problemu, iż wynika to z istniejących od lat patologii, a wręcz uważają, że za mało tych patologii dlatego jest źle.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 5 sty 2023, o 10:14

Lubię artykuły tego Pana. Wychodzi po raz kolejny, że Kalisz, wśród średnich miast, w aspekcie demograficznym, można postawić gdzieś po środku. Czyli nawet w tym jesteśmy średnim miastem.

Gorsza sytuacja demograficzna, chyba już nie do uratowania dotyczy takich miast jak Wałbrzych czy Włocławek- nie mam pojęcia co może uratować te miasta, ale to nie nasze zmartwienie.

Dziwi trochę sytuacja bogatego Płocka - chyba Warszawa jednak jest zbyt blisko. Jednak myślałem, że powoli zmieniające się upodobania do mieszkania w wielkich miastach, zahamują aż takie ubytki ludnościowe, biorąc właśnie pod uwagę to, że w Płocku "można zarobić" i wydaje się dosyć fajnym, kompaktowym miastem do życia.

Rzeszów to wiadomo, jest już poza naszym zasięgiem.

Tarnów - ma bardzo rozwinięte przedmieścia i jestem przekonany, że prędzej czy później przyłączą je do miasta i odwrócą negatywne trendy, albo chociaż je zatrzymają przed tak masowym wysysaniem ludności przez Kraków i Rzeszów.

Opole - tu faktycznie trafna diagnoza. Nie mają skąd zasysać ludności. Chociaż prezydent Wiśniewski już myśli o kolejnym poszerzeniu granic Opola bo niby chcą być bliżej autostrady. Wychodzi, że to województwo nie ma racji bytu.

Elbląg sporo traci na rzecz Trójmiasta. Swoją drogą dziwie się, że to miasto nie zostało drugą stolicą Warmińsko- Mazurskiego. Może tu byłaby ich szansa? Niewiele większy Olsztyn zgarnął wszystko, a Elbląg został gdzieś na marginesie tego regionu.

Gorzów Wlkp - mimo dramatycznej demografii raczej też da sobie rady. Przez to, że są miastem wojewódzkim i rywalizują z Zieloną Górą, na pewno poszerzą swoje granice, a przedmieścia sprawią, że spokojnie utrzymają się w gronie ponad 100 tys. miast przez lata. Szczecin nie jest chyba na tyle atrakcyjny żeby zabierać im masowo mieszkańców, co innego Poznań.

Legnica - mają dostęp do autostrady, mają wiele firm i strefę ekonomiczną, a jednak położenie tak blisko trzeciego, największego w Polsce Wrocławia dobija to miasto. Powierzchnię mają bardzo małą, jedyna szansa to też poszerzenie granic żeby wyhamować aż takie wyludnianie.

Konin - tutaj też nie widzę większych szans dla miasta. Oni kolei mają wielką powierzchnie miasta w stosunku do terenów zurbanizowanych w swoich granicach. Tam tereny do zagospodarowania są zapewnione na kilka kolejnych pokoleń, a i tak pewnie nie będzie sensu. Szkoda, że Kalisz nie jest na tyle silnym miastem, że nie jest w stanie pozyskać także mieszkańców Konina. Wszak nie każdy marzy o mieszkaniu w wielkim Poznaniu.
Kalisz jest znacznie przyjemniejszym miastem do życia niż Konin. Ci którzy chcieliby żyć w atrakcyjniejszym miejscu, jednocześnie niezbyt daleko od rodzinnych stron, mogliby właśnie stawiać na Kalisz. Dlaczego tak się nie dzieje? Czemu nadal jesteśmy takim średnim miastem i nie potrafimy od lat powstrzymać demograficznej zapaści i wyjść z marazmu?

Tak jak wielokrotnie pisałem, bo chciałem właśnie Konin dać jako ostatni przykład i przejść płynnie do Kalisza.
Moim zdaniem, aby Kalisz nie umarł pod względem demograficznym i w ogóle, powinniśmy sukcesywnie realizować te 4 aspekty:
1. Powiększanie granic administracyjnych miasta. Nie podlega to dla mnie żadnej dyskusji.
2. Uniwersytet Kaliski - rozwój uczelni w Kaliszu, która powinna być alternatywą dla ludzi, których np. nie stać na wynajem mieszkania w największych metropoliach, nie chcą studiować zbyt daleko od domu, nie lubią wielkich miast czy po prostu nie dostaną się na studia na lepszej uczelni.
3. Stworzenie strefy biznesu - zapewnienie odpowiednich warunków do inwestowania w Kaliszu firm z sektora biznesowego, coś na wzór strefy ekonomicznej/gospodarczej, ale nie z przemysłem bo nie każdy chce pracować w magazynach czy w ogóle pracować fizycznie, ale właśnie takiego "kaliskiego city" o którym w kampanii mówił p. Kinastowski. Miasto też może niejako w tym partycypować tworząc np. strefy Coworkingu.
4. Miejskie działki. Uważam, że miasto powinno przeznaczyć i stworzyć odpowiednią infrastrukturę do tego, żeby ludzie budowali swoje domy w granicach adm. Kalisza. Wykupienie jakiegoś terenu (np. w Sulisławicach czy Szczypiornie) i oferowanie ich do sprzedaży w preferencyjnych cenach - tylko i wyłącznie mieszkańcom lub przyszłym mieszkańcom Kalisza (nie deweloperom) oczywiście z obowiązkiem meldunku i ulgami w podatkach jeśli inwestycje będą służyły im do mieszkania, a nie np. na wynajem.
5. Rewitalizacja, tworzenia terenów zielonych, rozwój infrastruktury, szanowanie architektury i urbanistyki miasta - tu nie trzeba rozwijać.
6. Przyciąganie ponadregionalnych inwestycji, inwestycje centralne lokowane w miastach wielkości Kalisza - tu oczywiście większa rola rządu jeśli chodzi o decentralizację, ale miasto samo z siebie także może o to lobbować i wychodzić z inicjatywą przyjęcia np. instytucji państwowych u siebie.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 5 sty 2023, o 10:48

mam takie pytanie do Was. Zeby uzyskac Kaliska Karte Mieszkanca z tego co wiem to nie trzeba byc zameldowanym w Kaliszu, jedynie zlozyc PIT w I US. Z tego wzgledu sa jakies statystyki ile osob zlozylo taki PIT w 2022 a ile zlozy w 2023? Dodatkowo skoro nie ma obowiazku meldunku czy mozna np. mieszkac (rowniez bez meldunku) w Nowych Skalmierzycach a zlozyc PIT w Kaliszu i z tego tytulu uzyskac KKM?

Glownie chodzi mi o to ze czemu miernikiem ilosci mieszkancow nie bierze sie ilosc zlozonych PITow? Dodatkowo jestem ciekaw ile wzrosnie ilosc PITow rok do roku.

Nie ma co ukrywac na terenie miasta mieszka masa ludzi majacych meldunki w innych powiatach (do tej pory taki mieszkaniec nie mial praktycznie zadnych korzysci ze zmienial meldunek a nawet byl stratny bo trzeba zrobic nowe zdjecia do dokumentow)

ODPOWIEDZ