A gdzie Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1367
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 9 gru 2022, o 09:50

Jak to jest że Prezydent robi badania ankietowe i wychodzi mu, że 90% jest zadowolonych a Otodom robi badania i wychodzi, że nikt nie jest szczęśliwy w Kaliszu? Mam duży dystans do badań gdzie nie jest przedstawiona metodologia.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: filip » 10 gru 2022, o 02:01

Pleszew z dodanim saldem migracji.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 gru 2022, o 19:50

Z małego miasta w wielki świat | Gdzie na studia? | #PytaMY 30


Szczerze to myślałem, że będzie gorzej.

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Calif » 16 gru 2022, o 10:29

Tytuł tego filmu już porusza kontrowersję. Mamy manię niższości. Małe miasto to Pleszew, Krotoszyn, Koźmin a nie Kalisz... Poza tym jeśli chodzi o stosunek młodych do ich rodzinnego miasta , to przeraża , jest to straszne po prostu. Brak sentymentu, szacunku do własnych korzeni... Jakoś w innych miastach jest inaczej ...

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 16 gru 2022, o 13:05

Calif pisze:
16 gru 2022, o 10:29
jeśli chodzi o stosunek młodych do ich rodzinnego miasta , to przeraża , jest to straszne po prostu. Brak sentymentu, szacunku do własnych korzeni... Jakoś w innych miastach jest inaczej ...
Tresura... Zgadnijcie czyja.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: ww » 16 gru 2022, o 13:10

Czy te niebożęta to w ogóle gdzieś były, coś widziały, o czymś czytały, czy świat znają tylko z tego, co wysmyrały w telefonie?
Już nawet nie litość, ale szczere współczucie człowieka ogarnia, kiedy się słucha, co (i jakim językiem polskim) one wygadują.
A wygadują takie piramidalne bzdury, że to aż trudno uwierzyć, że one wygadują je na serio.
I to, o czym wyżej napisał Calif: druzgocący brak szacunku dla swojego miasta, czyli de facto brak szacunku dla samego siebie.

(Może, o ile minie mi niechęć do tych niebożąt, opowiem wam dykteryjkę o pociągu i słowniku). :?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 16 gru 2022, o 15:15

ww pisze:
16 gru 2022, o 13:10
Czy te niebożęta to w ogóle gdzieś były, coś widziały, o czymś czytały, czy świat znają tylko z tego, co wysmyrały w telefonie?
Zapewne widziały właśnie na tik tokach i innych instagramach, dlatego tak srają na własne gniazdo.
Nie rozumiem takiej postawy. Mieszkam w jakimś mieście i mówię, że go nie lubię, że to dziura itd?... litości...
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 16 gru 2022, o 17:37

I co człowiek może napisać bo zderzeniu z taką głupotą i chamstwem wobec swego miasta. Jeśli dla kogoś najważniejsze w życiu są imprezy to Kalisz zawsze przegra. Rozumiem ludzi, którzy chcą studiować na kierunkach, których w Kaliszu nie ma. Oni mają wyidealizowany obraz większych miast. A Kalisz najgorszy, a jakby się dokładnie zapytać dlaczego to większość nie miałaby sensownych argumentów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: filip » 16 gru 2022, o 20:04

Mam wrażenie, że nie rozumiecie młodych ludzi i czym oni się kierują. Może to jest spowodowane tym, że wy z waszych konserwatywnych pozycji (przynajmniej tak wnioskuję z wypowiedzi i argumentów) widzicie świat trochę inaczej, nic w tym złego nie ma. Tylko, że to prowadzi do braku zrozumienia.
Młodzi jak już pisałem kiedyś w innym wątku nie są konserwatywni. Dla nich jakieś sentymenty nie mają znaczenia, oni chcą po prostu żyć w fajnym miejscu, w którym mają dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, możliwości spełniania się zawodowego, mogą być wyemancypowani (tak, to dla niektórych bardzo ważne - szczególnie z różnych mniejszości), gdzie nigdy się niczym nie znudzisz. Dochodzi do tego fakt, że Gen Z (to Ci co idą teraz na studia) to najbardziej mobilne (chodzi o to, że nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania) pokolenie w historii Polski.

Zacznijmy od tego, że te wypowiedzi nie były chamskie. Zdecydowana większość była spokojna i była podparta jakimś argumentem. Najczęściej padał argument o perspektywach. Mimo, że z pozoru jest krzywdzący to jednak nie wziął się on znikąd. Polskie miasta średnie odbiegają bardzo mocno od tzw. "wielkiej piątki" pod względem możliwości rozwojowych, ale też możliwości spędzania czasu wolnego etc.
Często padający powód tyczył się miasta samego w sobie, że jest depresyjne itd. Ciężko się z tym nie zgodzić, Kalisz potrafi przyprawić o depresję. ;) Miasto generalnie jest martwe, zaniedbane. Powoduję to raczej niechęć do spędzania w nim czasu, niż wielką radość.
W Polsce mamy dość specyficzny model wybierania nie tyle co uczelni tylko co miasta. Niektórzy nie wiedzą jeszcze na jakie studia i na jaką uczelnie pójdą, ale wiedzą do jakiego miasta. Na dodatek w Kaliszu tylko to wspieramy, bo ludzie pytają się gdzie pojedziesz itp. To powoduję, że dla Kaliszan wyjazd z miasta to naturalny etap życiowy, zakodowany już w podświadomości.
Padł też argument uzyskania autonomii i odcięcia się od rodziców. Może brak emancypacji w środowisku rodzinnym i jedynym sposobem jest ucieczka daleko od obecnego miejsca zamieszkania? Bez powodu się to nie wzięło.

Ale przecież są też Kaliszanie, którzy chcą iść na kaliskie uczelnię. Są też tacy, którzy rozważaliby ten wybór. Ja raczej miałem całkiem pozytywny odbiór tego filmu, bo spodziewałem się czegoś sporo gorszego.
Calif pisze:
16 gru 2022, o 10:29
Tytuł tego filmu już porusza kontrowersję. Mamy manię niższości. Małe miasto to Pleszew, Krotoszyn, Koźmin a nie Kalisz...
To zależy jak kto to interpretuję. Kalisz de facto wypadł z grona miast średnich, chociaż jeszcze tego nie widać i mam nadzieję, że tego nie zobaczymy. Póki co usilnie możemy zaliczać się do grona miast średnich. Pleszew, Krotoszyn i Koźmin to miasteczka, a nie małe miasta. Małe miasta to np. Starachowice, Ostrów, Konin, Nysa, Chełm.
Calif pisze:
16 gru 2022, o 10:29
Jakoś w innych miastach jest inaczej ...
Nie, nie jest inaczej. Jest tak samo, a czasami znacznie gorzej. Chyba, że porównujesz Kalisz do jakiegoś z miast "wielkiej piątki" to wtedy faktycznie. Ale w gronie miast średnich i małych nie wypadamy specjalnie inaczej.
jasiek20 pisze:
16 gru 2022, o 15:15
Zapewne widziały właśnie na tik tokach i innych instagramach, dlatego tak srają na własne gniazdo.
Nie rozumiem takiej postawy. Mieszkam w jakimś mieście i mówię, że go nie lubię, że to dziura itd?... litości...
Co to jest za argument? :shock: Ludzie wyprowadzają się z miasta, bo Instagram i TikTok? Jeżeli w taki sposób będzie myśleli to Kalisz czeka rychły upadek. Mądre miasta wykorzystuję te platformy do promocji, ale u nas takie gadania, że to wina jakieś platformy. Wszędzie wina wszystkich tylko nie moja. Wina Poznania, wina Tiktoka i Instagrama.
Nie rozumiem argumentu, że ktoś mieszka gdzieś i mówi, że nie lubi tego miejsca. Przecież Ci ludzie nie wybierali akurat tego miejsca.
K-man pisze:
16 gru 2022, o 17:37
Jeśli dla kogoś najważniejsze w życiu są imprezy to Kalisz zawsze przegra.
Ciekawe skąd wziąłeś argument o imprezach, bo nikt nic o nich nie mówił. Poza tym Kalisz w niczym nie musi przegrywać, to raczej ty tak myślisz.
K-man pisze:
16 gru 2022, o 17:37
Rozumiem ludzi, którzy chcą studiować na kierunkach, których w Kaliszu nie ma. Oni mają wyidealizowany obraz większych miast.
Nikt nie ma wyidealizowanego obrazu większego miast. Niektórzy w większych miastach są naprawdę często, więc myślę że wiedzą co i jak.
K-man pisze:
16 gru 2022, o 17:37
A Kalisz najgorszy, a jakby się dokładnie zapytać dlaczego to większość nie miałaby sensownych argumentów.
Wcielę się teraz w rolę kogoś kto nie jest z Kalisza i miałby dokonać oceny. Kalisz na pewno nie jest najgorszym miejscem do życia, ale do najlepszego to mu bardzo daleko. Wśród miast na prawach powiatu jest gdzieś w środku stawki.
Nie miałaby sensownych argumentów? Przecież je wymieniali
szymkalisz pisze:
3 sie 2020, o 14:44
Witam Panów po latach! Nie wypowiadałem się, ale śledziłem forum. Z zaciekawieniem czytałem te diagnozy dlaczego młodzi wyjeżdżają i śmiać mi się chce jak czytam niektóre opinie, inne uważam za dość trafne. (...)
Polecam wypowiedź szymkalisza sprzed dwóch lat. Mimo, że jest pisana z perspektywy Milenialsa (przynajmniej tak mi to wygląda), a nie Gen Z to całkiem spora część rzeczy będzie się pokrywała z tym jak jest obecnie.

Podsumowując. Przesadzacie i hiperbolizujecie.
Trochę szkoda, że nie zapytali co musiałoby się zmienić w mieście, żeby w nim zostali. To dałoby nam klarowną odpowiedź jakie zmiany są potrzebne w mieście.
Prawda jest taka, że trzeba dokładnie wysłuchać młodych czego w mieście potrzebują. W jakim kierunku miasto powinno się zmieniać, jakie powinno być. Jaki jest ich Kalisz marzeń. W jakim mieście chcieliby żyć.
Może potrzebujemy dokładnych konsultacji z obecną młodzieżą ze szkół średnich? Można byłoby sporządzić jakąś specjalną strategię "Kalisza dla młodych". Chyba w tym zakresie bylibyśmy mocno do przodu w Polsce.
Potrzebna jest praca u podstaw, pokazywanie tych lepszych stron Kalisza, odkręcanie szkodliwych stereotypów, zmienianie miasta na lepsze.

Moim zdaniem większość z tych co teraz jest w szkołach średnich pewnie i tak wyjedzie, ale jeżeli będziemy zmieniać miasto dla młodych to może za 10-15 lat większość w nim będzie chciała zostać. Kto wie.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 17 gru 2022, o 18:36

Nie rozumiem czemu się czepiacie młodzieży. Prawda jest taka że jeżeli jest ktoś ambitny i chce zrobić karierę w szerokim rozumieniu to ma małe szanse w Kaliszu. Nasze uczelnie mają niewiele kierunków, nie mają renomy i ich dyplomy nie otwierają okna na świat.
U nas się studiuje dla zdobycia papierka, który jest wymagany przede wszystkim w różnego rodzaju urzędach i nie tylko. Magia wyższego wykształcenia nobilituje gościa w swoim otoczeniu. Mam znajomą pielęgniarkę. Aby dalej jakoś awansować w Polsce musiała skończyć studia a później magisterkę. Liczył się papier. Niewiele jej to dało pod względem finansowym . Obecnie pracuje w klinice w Niemczech i jest tam doceniana oraz wynagradzana.
Córka kolegi natomiast skończyła bio-fizykę na Uniwersytecie Jagielońskim a później doktoryzowała się na nim. Odbywała zagraniczne staże. Miała wiele bardzo dobrych ofert pracy i płacy. Pracuje w międzynarodowej korporacji w Warszawie.
Dwie dziewczyny moich znajomych studiowały ekonomię w SGGW w Warszawie. Zrobiły też studia podyplomowe. Ze znalezieniem dobrej pracy nie miały problemu. Coraz częściej pracodawcy patrzą na ukończone uczelnie. Ci z prestiżowych mają większe szanse na atrakcyjne oferty.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: ww » 17 gru 2022, o 20:59

Tak sobie po cichu myślę, że jeśli rektor Wojtyła zdoła w przyszłym r.a. uruchomić na uniwersytecie medycynę, to ca. 95% studentów medycyny to będą ludzie spoza Kalisza.

Cała ta „niekonserwatywna” (ergo zaściankowa, skołtuniała, zakompleksiona) gówniarzeria, pragnąca „autonomii” i szukająca „większych perspektyw” w „jakichś Stanach, Anglii, czymś tego typu”, by „zwiedzić coś nowego i poznać kogoś nowego” i na „czymś z tom psychologiom” „zobaczyć jak wyglondajom badania z dzieckiem czy jakomś osobom” na szczęście z Kalisza wyjedzie, bo „nie ma pojęcia” (zdaje się, że o niczym) i „po prostu nie lubi tego miasta”, „bo to Kalisz”. I wtedy poczują ulgę, jedni i drugi; gówniarzeria, bo uwolni się od „bo to Kalisza”, a Kalisz, bo pozbędzie się „niekonserwatywnej” gówniarzerii. I to będzie trzecia w ciągu kilkunastu ostatnich dekad wymiana wyższej klasy społecznej, w Polsce ukształtowanej i w Polsce zwanej inteligencją, i wyjdzie ona temu miastu na dobre, najprawdopodobniej na bardzo dobre, bo miejsce tej „niekonserwatywnej” miejscowej gówniarzerii zajmie „konserwatywna” młodzież przyjezdna, mam nadzieję, że ogarnięta jak ten student logistyki (na filmie od 7:50).

Nie będę „niekonserwatywnej” gówniarzerii mówić „Niech jadą" (jak uczyniła to posłanka Józefa Hrynkiewicz), ale jestem w tej kwestii (umiarkowanym) optymistą (a na etacie marudy rzadko mi się to zdarza) i mówię „Niech przyjeżdżają". :wink:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 17 gru 2022, o 21:28

Przy okazji, są jakieś badania na temat miejsca zamieszkania studentów Akademii?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 gru 2022, o 21:41

ww, mam takie ciche wrażenie, że twój post się odnosi do mojego. :wink:
Jeżeli tak to mam lekkie odczucie (ale tylko takie leciutkie :wink: ), że nie rozumiesz tych ludzi, którzy chcą wyjechać. To zupełnie naturalne, że ludzie szukają najlepszych miejsc do realizacji swoich wyobrażeń, marzeń i ambicji. Całkiem sporo nie ma własnych, a kopiują od innych. Ci najbardziej ambitni kończą zazwyczaj na zachodzie (większe możliwości rozwoju), ale nie o tym.

Naprawdę mogę się rozwodzić dlaczego młodzi wyjeżdżają, a nie zostają, ale wymienię tak w punktach.
1) jest dużo młodych (takich jak oni)
2) prestiżowe uczelnie (działanie czysto psychologiczne, możliwość uzyskania nobilitacji społecznej)
3) ładniej (chodzi o poziom zadbania przestrzeni publicznej)
4) ogromne możliwości znalezienia pracy (możesz sobie marudzić i wybierać, czy mają być owocowe czwartki, czy jednak nie :wink: )
5) znacznie wyższy poziom usług publicznych (np. służba zdrowia - w Kaliszu jak chcesz jakiegoś specjalistę to trzeba jechać do najbliższego dużego miasta albo czekać kilka miesięcy jak tamci się zlitują i przyjadą tutaj)
6) znacznie bardziej rozbudowana oferta rozrywkowo-kulturalna (od jakichś koncertów i festiwali do kultury wysokiej)
7) bardziej otwarte społeczeństwo

Nie ma co się na świat obrażać, bo nie mieliśmy dobrego startu w III RP. Trzeba patrzeć w przyszłość i zaangażować się w rozwój miasta, bo dwadzieścia następnych lat będzie ostateczną weryfikacją dla naszego miasta (dla innych średniaków też).

Ps. proponuję całą tą dyskusję od mojego postu z filmem z Latarnika przerzucić do wątku "Przyszłość Kalisza".

Stanis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 8 lis 2008, o 23:46
Lokalizacja: Środkowopolskie

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Stanis » 17 gru 2022, o 21:58

Zrozumiałe, że młodzież wyjeżdża z Kalisza studiować w poszukiwaniu kierunków które im odpowiadają, tak samo młodzież z Poznania wyjeżdża studiować do innych ośrodków akademickich w kraju, tylko zły ten ptak co w swoje gniazdo sra. Słuchając wypowiedzi niektórych młodzieniaszków, można ich porównać do tych co wyjeżdżają na zachód, robią karierę na zmywaku, srają na Polskę i później wstyd im wrócić do kraju.
Więcej myśleć, a mniej słuchać.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 gru 2022, o 21:59

Czy ktoś powstrzyma to szaleństwo. Nie sądzę.
https://www.architekturaibiznes.pl/o-ho ... 2OvSlhyweM
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 gru 2022, o 22:08

K-man pisze:
17 gru 2022, o 21:59
Czy ktoś powstrzyma to szaleństwo. Nie sądzę.
https://www.architekturaibiznes.pl/o-ho ... 2OvSlhyweM
Może nieco uchylę rąbka tajemnicy i niektórych mocno zdziwię. Duzi deweloperzy. Oni już od dawna chcą reformy planowania przestrzennego.
A dlaczego? Żeby pozbyć się małych deweloperów.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 17 gru 2022, o 22:12

K-man pisze:
17 gru 2022, o 21:59
Czy ktoś powstrzyma to szaleństwo. Nie sądzę.
https://www.architekturaibiznes.pl/o-ho ... 2OvSlhyweM
Hehe, doskonale.

Dla władz centralnych decyzja o wyjęciu z rąk mniejszym, podmiejskim i pasożytującym samorządom kompetencji do walenia młotkiem w deskę i przekazanie ich do większych, bardziej kompetentnych struktur, to narażanie się wyborcom z tych mniejszych samorządów, nawet jeżeli zamiast stukać tym młotkiem w deskę, potrafią się nim jedynie łupać w czaszkę.

Taki stan tak czy inaczej nie może trwać w nieskończoność. Nie da się jednak tworzyć organizmów miejskich czterokrotnie bardziej rozwalonych przestrzennie niż amerykańskie aglomeracje, przy czterokrotnie mierniejszych dochodach niż w Ameryce, i liczyć na to, że zdołamy to wszystko obsłużyć infrastrukturą społeczną, baa, w ogóle jakąkolwiek infrastrukturą. Zarżniemy ten kraj jak bum-cyk-cyk.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 gru 2022, o 23:09

milo pisze:
17 gru 2022, o 22:12
Taki stan tak czy inaczej nie może trwać w nieskończoność. Nie da się jednak tworzyć organizmów miejskich czterokrotnie bardziej rozwalonych przestrzennie niż amerykańskie aglomeracje, przy czterokrotnie mierniejszych dochodach niż w Ameryce, i liczyć na to, że zdołamy to wszystko obsłużyć infrastrukturą społeczną, baa, w ogóle jakąkolwiek infrastrukturą. Zarżniemy ten kraj jak bum-cyk-cyk.
Da się. Tylko zarżniemy fiskalnie ludzi tylko po to, żeby utrzymać podstawową infrastrukturę. Jednak polskie, a amerykańskie miasta to coś zupełnie innego. Polskie miasta posiadają jakąkolwiek tkankę miejską w przeciwieństwie do amerykańskich.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: ww » 18 gru 2022, o 04:42

kaliszanin2 pisze:
16 gru 2022, o 13:05
Calif pisze:
16 gru 2022, o 10:29
jeśli chodzi o stosunek młodych do ich rodzinnego miasta , to przeraża , jest to straszne po prostu. Brak sentymentu, szacunku do własnych korzeni... Jakoś w innych miastach jest inaczej ...
Tresura... Zgadnijcie czyja.
Nikt nawet nie próbował zgadnąć czyja. Ja też nie mam pojęcia czyja. Zatem: czyja tresura?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: A gdzie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 18 gru 2022, o 10:29

ww pisze:
18 gru 2022, o 04:42
kaliszanin2 pisze:
16 gru 2022, o 13:05
Calif pisze:
16 gru 2022, o 10:29
jeśli chodzi o stosunek młodych do ich rodzinnego miasta , to przeraża , jest to straszne po prostu. Brak sentymentu, szacunku do własnych korzeni... Jakoś w innych miastach jest inaczej ...
Tresura... Zgadnijcie czyja.
Nikt nawet nie próbował zgadnąć czyja. Ja też nie mam pojęcia czyja. Zatem: czyja tresura?
Młodzi wychodzą z założenia ze sentymentu do Kalisza do garnka się nie włoży i nie nakarmi rodziny czy zarobi na mieszkanie. Szczytem marzeń w Kaliszu ma być harówka w dyskoncie czy wegetacja za najniższą krajową w podrzędnych firmach czy urzędach.
Płace w instytucjach z przydomkiem "wojewódzki" są o wiele wyższe niż w powiatach.
A z kogo biorą przykład, z polityków. Jeden z drugim startujący z listy kaliskiej szybko zapomina swoich wyborców . Czy ktoś słyszał naszego trzykrotnego prezydenta senatora Pęcherza. Przecież jak się potocznie uważa przy nieformalnych spotkaniach można najwięcej załatwić. Nawiązują kontakty by później dostać ciepłe posadki niekoniecznie w Kaliszu. O naszym mieście przypominają sobie dopiero przed wyborami podkreślając Kaliskie korzenie.
Ktoś mi zarzuci że młodzi patrzą za wygodą, komfortem i kasą. A czy nasz panujący obecnie prezydent co pierwsze zrobił to kupił drogą furę, drogie meble do gabinetu oraz remont gabinetu.
Więc młodzież ma kogo naśladować.

ODPOWIEDZ