Reaktywacja Województwa Kaliskiego

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 10 mar 2016, o 10:44

milo pisze:Z okolic Sycowa.
Czyli pewnie z Ostrowa ;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: milo » 10 mar 2016, o 10:51

jasiek20 pisze:
milo pisze:Z okolic Sycowa.
Czyli pewnie z Ostrowa ;)
Nie , rzeczywiście dolnośląskie.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

adrian.k1980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2016, o 18:12

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: adrian.k1980 » 10 mar 2016, o 17:44

tak jestem z Sycowa, a chciałbym odnieść się do tego co napisał K-man to wasz przedstawiciel Pan Zalejski wywołał temat Sycowa, Mnie bardzo ciekawi z kim to rozmawiał i kiedy.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 10 mar 2016, o 18:11

Za Kalisza niczego nie było?
A co teraz macie nawet pociągów nie macie :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

adrian.k1980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2016, o 18:12

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: adrian.k1980 » 10 mar 2016, o 18:23

a to że była linia kolejowa do 2002 do jakaś zasługa Kalisza???? Ciekawe a co do linii kolejowe to jest teraz remontowana i na niej odbywać się ruch towarowy. Z tego co czytałem to łódzkie planuje z Wielunia wpiąć się w "w węglówkę" i powstanie połączenie kolejowe do Warszawy

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 10 mar 2016, o 18:24

adrian.k1980 pisze:a to że była linia kolejowa do 2002 do jakaś zasługa Kalisza???? Ciekawe a co do linii kolejowe to jest teraz remontowana i na niej odbywać się ruch towarowy. Z tego co czytałem to łódzkie planuje z Wielunia wpiąć się w "w węglówkę" i powstanie połączenie kolejowe do Warszawy
Za Kalisza był chociaż utrzymywany ruch towarowy i pasażerski :wink:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

adrian.k1980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2016, o 18:12

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: adrian.k1980 » 10 mar 2016, o 18:27

i Kalisz dawał na to pieniądze???? Jak by Kalisz była taki wspaniały to by linie zelektryfikował jak już chcesz się licytować

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 10 mar 2016, o 18:37

adrian.k1980 pisze:i Kalisz dawał na to pieniądze???? Jak by Kalisz była taki wspaniały to by linie zelektryfikował jak już chcesz się licytować
Nie wiem jak to było wtedy ale dziś to samorząd województwa daje kasę na utrzymanie przynajmniej regionalnego ruchu.
Niestety Kolego metropolia Kalisz miała wiele ważniejszych planów chociażby niedoszły węzeł z 1956r.
Inne miasta też chciały dojazdu do tej niesamowitej metropolii :lol:

A ty wybrzydzasz skoro jest teraz tak wspaniale to czemu wam tego nie zelektryfikują?
Czemu nie puszczą chociaż 1 pociągu pasażerskiego?

Czym się tu licytować?
Połączenia były? były
A teraz? niema tyle w temacie.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

adrian.k1980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2016, o 18:12

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: adrian.k1980 » 10 mar 2016, o 18:48

co do planów z 1956 roku się nie wypowiadam bo nie mam wiedzy w tym temacie wiem tylko że linia 181 miała być poprowadzona do Warszawy ale że zabór rosyjski nie był tym zainteresowany. Wiesz co do linii i uruchomienia pociągów to jest w planach kolej dojazdowa do Wrocławia. No wiesz zawsze mamy drogę szybkiego ruchu
ale może wróćmy do tematu

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 mar 2016, o 11:33

Nie wiem co mówił, czy pisał pan Zalejski. Dla mnie to osoba, która chce się wypromować na kwestii woj.gdyby mu zależało na regionie, to by działał cały czas. A nie tylko od czasu do czasu z tym wyskakuje. Kalisz i woj. kaliskie to był dość biedny rolniczy region niby skąd miał brać kase na wielkie inwestycje. Jakby nie patrzec najwieksze centralne inwestycję ominęły Kalisz i region. Kalisz nie musiał wam niczego kraść bo w 1975 roku był zdecydowanie zamożniejszy nić Syców. Może był jakiś kretyn złodziej z Kalisz, który coś wam wywiózł z urzedu, ale proszę a to jakieś dowody. Milo jak nigdy nie pisałem i nie słyszałem, aby ktoś z mojego otoczenia mówił, że Poznań brał z Kalisza rzeczy typu dywany, żyrandole. Takimi plotami sie nie intersuje i ich nie słyszałem.
A Syców wrócił tam gdzie jego miejsce na Śląsk.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: K-man » 16 mar 2016, o 14:56

Pewnie niewielu z was o tym wie, ale ja czytałem o tym jeszcze w tamtym roku. We Francji zrobiono reformę adminstr. zmnijeszono ilość regionów z 22 do 13. Z tego co wyczytałem francuskie władze wzięły przykład z Niemic i ich silnych landów. U nas też chciano zrobić wtedy 12 woj. patrząc na niemieckie landy. :(
http://urbnews.pl/francja-reforma-terytorialna/" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

adrian.k1980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2016, o 18:12

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: adrian.k1980 » 19 mar 2016, o 12:42

Ja nie twierdzę że został Syców okradziony. Zostały wywiezione meble (stare bo stare) ale zostały co przez mieszkańców Sycowa zostało bardzo źle odebrane. JA (jak i większość mieszkańców Sycowa) cieszę się że wróciliśmy do dolnośląskiego. Irytują mnie tworzenie takiej fikcji jak przez Pana Zalejskiego że mieszkańcy Sycowa woleli by mieć miasto wojewódzkie oddalone o 80 km bez żadnej porządnej drogi dojazdowej od miasta które leży ok 50 m do którego ma drogę szybkiego ruchu.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 mar 2016, o 16:40

To plus tak, że przynajmniej meble były stare. hahahah No, ale kto ukradł te meble? :lol: Czy to była oficjalna misja z Kalisza?
Ja też się cieszę, że wróciliście na Śląsk. Tam jest wasze historyczne miejsce. Życzę wam pomyślności i rozwoju. Ale i nie atakowania Kalisza i kaliszan z powodu jakiś starych plotek, a nawet jesli to była prawda. To woj. raczej nie miało z tą kradzieżą nic wspólnego, a zwykły złodziej.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

adrian.k1980
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 mar 2016, o 18:12

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: adrian.k1980 » 19 mar 2016, o 18:40

Wiesz ja nie atakuję Kalisza tylko mnie irytuje jak ktoś stara się wmówić że Syców chce powrotu pod Kalisz.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 wrz 2016, o 20:46

Ta pani z Kalisza jakie to smutne.
http://www.newsweek.pl/polska/miasta-wy ... 810,1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1521 ... ngera.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 9 lis 2016, o 16:36

Województwo mazowieckie uzyskało zgodę UE na podział na dwie jednostki statystyczne (NUTS 2):
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... l#MTstream" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Dzięki temu biedniejsze regiony Mazowsza nie stracą dotacji unijnych.

Trzeba niezwłocznie wystąpić o podobny podział województwa wielkopolskiego. Jako jednostkę bogatszą należy wydzielić miasto Poznań, powiat poznański i graniczące z nim gnieźnieński, grodziski, kościański, nowotomyski, obornicki, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki i wrzesiński. Ta bogatsza jednostka miałaby 1,65 mln mieszkańców, a reszta, czyli jednostka biedniejsza, 1,83 mln. Przedstawiciele jednostki biedniejszej mają więc w przewagę w Sejmiku Wielkopolskim i mogą postulat takiego podziału przegłosować.

Jeżeli powiaty gnieźnieński i wągrowiecki (i tylko one, pozostałym nie odpuszczać) zgłosiłyby poprawkę przesuwającą je do jednostki biedniejszej, to należy się zgodzić, bo zwiększy to siłę głosu za uchwałą i zapewni spójność terytorialną jednostki biedniejszej. Jednak wyjściowa zasada wydzielenia jednostki bogatszej to aglomeracja poznańska i graniczące z nią powiaty:
Obrazek

Obie jednostki są ludniejsze od połowy polskich województw, więc nie ma mowy, żeby nie nadawały się na NUTS 2. Podział województwa wielkopolskiego na dwie jednostki NUTS 2 położyłby kres krzywdzącemu dla rejonów peryferyjnych (kilkukrotne dysproporcje per capita!) podziałowi środków unijnych. Trzeba się więc niezwłocznie za to zabrać, interesy wszystkich powiatów peryferyjnych są w tym wypadku absolutnie zbieżne. Poznań może próbować przeciwdziałać takiej inicjatywie poprzez dyscyplinowanie radnych z powiatów peryferyjnych przez ich wojewódzkie centrale partyjne. Na wszelki wypadek inicjatywa powinna więc być wspierana przez apartyjny ruch grożący wyłamującym się radnym ich dyskredytacją na własnym terenie.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 lis 2016, o 16:51

Kaliszanin - ale czy podział mazowieckiego nie ma za powód tego, że bez podzialu całość tego województwa straciła by fundusze ? W przypadku wielkopolskiego ta przyczyna odpada.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 9 lis 2016, o 17:18

A czy utrata środków unijnych musi być jedyną przesłanką wydzielenia dodatkowych NUTS 2? W żywotnym interesie peryferyjnych powiatów województwa wielkopolskiego jest przeforsowanie (do czego te powiaty mają większość) poglądu, że równie istotnym powodem jest zapewnienie równomiernego rozwoju, czemu właśnie służą fundusze unijne. W dodatku województwo wielkopolskie jest następnym kandydatem do utraty tych funduszy, powoli zbliża się do średniej unijnej.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 lis 2016, o 16:24

Nie zgadzam się tym razem z tym panem. Pochodzi z Poznania, a mieszka w Warszawie, co on może wiedzieć o życiu w byłych miastach wojewódzkich. To ze wpadł na kilka dni, nie znaczy, że poznał jak się w nich żyje.

"Nie uważasz zatem, że reforma administracyjna z 1998 roku zakończyła się totalną porażką?

Nie do końca, ponieważ powstały powiaty. Część działania i samorządności została przeniesiona na ten poziom. Zarówno reforma z 1975 roku, która podzieliła kraj na 49 województw i była sprzedawana jako decentralizacja kraju, jak i zmiany z 1998 roku, które zapowiadano dokładnie w ten sam sposób, skończyły się odwrotnie – centralizacją. O ile w tym pierwszym przypadku, o to chodziło rządzącym, to w 98. roku chęci były dobre, ale wykonanie poszło źle. Powstało za dużo województw, nie poszedł za tym żaden program pomocowy. Nie można jednak powiedzieć, że reforma zakończyła się porażką"

http://kalisz.naszemiasto.pl/magazyn/ar ... ,t,id.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Reaktywacja Woj. Kaliskiego

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 lut 2017, o 08:50

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/po ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Uczestnicy spotkania dopytywali się posłanki Joanny Lichockiej także o zmiany administracyjne, czy PiS zlikwiduje powiaty.

- W PiS jest część zwolenników tego pomysłu. Teraz jednak nikt tego nie podejmie - tłumaczyła. - Pytałam się prezesa Kaczyńskiego czy uda nam się w tej kadencji utworzyć województwo kaliskie. Ja mam takie pomysły, żeby stworzyć tutaj obwodnicę, a za dwa lata województwo. Aby szybko nastąpiły duże zmiany. Powiedział mi jednak, że tę reformę wprowadzono pod koniec lat 90. i ten podział administracyjny funkcjonuje zbyt krótko, aby pokazać wszystkie swoje blaski i cienie. Powinno minąć 20-25 lat, bo częstsze zmiany zawsze powodują chaos - podkreśliła Joanna Lichocka.


Czyli nie ma mowy o województwie kaliskim czy jakichkolwiek zmianach administracyjnych.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ODPOWIEDZ