Dobry pomysł.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: filip » 20 cze 2022, o 16:12

"Warszawa już jest metropolią".
Niezły żart, prawie się zaśmiałem. Niedługo to będziemy nazywać metropoliami Rzeszów, Opole, czy Białystok. Naprawdę mieszkańcy tych samozwańczych "metropolii" zawsze muszą sobie jakoś podbijać ego?

"Najlepsze miasta do życia mieszczą się w przedziale od 400 tys. do 2 mln mieszkańców."
To co Berlin, czy Paryż już są złymi miejscami do życia? Nie ma znaczenia jakiej miasto jest wielkości jak oferuję szeroki rynek pracy, możliwości rozwojowe, porządny transport publiczny, wiele miejsc rozrywki itp. Równie dobrze może oferować to miasto 200 tysięcy mieszkańców, a może nie oferować to miasto mające 800 tysięcy. A co oferuje z tego nasze miasto? Odpowiedź zostawiam wam.


"Takimi działaniami mogą być np. programy wsparcia dla nauki i innowacyjnych biznesów w mniejszych miastach, ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne i mieszkaniowe albo wspieranie lokalnych specjalizacji. (...)

Innym pomysłem może być rozproszenie administracji. W sektorze publicznym stolicy pracuje około 300 tys. pracowników. Każde miejsce pracy to siedziba (Warszawa to najdroższa przestrzeń biurowa w Polsce) i wynagrodzenia, które przyczyniają się do przegrzania koniunktury w stolicy. Przeniesienie części z tych miejsc pracy poza stolicę mogłoby przyczynić się do rozwoju mniejszych ośrodków i zmniejszyć parcie na zwiększające się ceny w stolicy."

Z tym pierwszym się zgodzę.
Rozproszenie administracji? Racja, jest zbyt zcentralizowana. Ale to raczej nie jest sposób na rozwój miast średniej wielkości. To najczęściej są niskopłatne miejsca pracy, które może wykonywać każdy.


Ten artykuł nie ma żadnej wartości. Nic nowego nie wnosi, a występuję w nim wiele bzdur.
K-man pisze:
20 cze 2022, o 14:46
(...) ale na pewno z tezą ze warto ratować średnie miasta w Polsce.
Pytanie jest czy już nie jest za późno? Obawiam się, że już większość miast średnich może się nie dźwignąć nawet będąc podłączonymi pod kroplówkę. Na dodatek zdecydowana większość miast średniej wielkości jest fatalnie zarządzana.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 22 cze 2022, o 08:49

filip pisze:
20 cze 2022, o 16:12
"Warszawa już jest metropolią".
Niezły żart, prawie się zaśmiałem. Niedługo to będziemy nazywać metropoliami Rzeszów, Opole, czy Białystok. Naprawdę mieszkańcy tych samozwańczych "metropolii" zawsze muszą sobie jakoś podbijać ego?
Nie do końca rozumiem taką reakcję. Warszawa (aglomeracja) ma prawie 2,5 mln mieszkańców, jest siedzibą ponadnarodowych korporacji, no i przede wszystkim jest siedzibą administracji prawie 40mln kraju. Oczywiście nie jest to miasto globalne takie jak Nowy Jork, Londyn, ale w rankingach jest w okolicach pierwszej 50tki miast na świecie (w badaniach GaWC jest w grupie Alpha).
filip pisze:
20 cze 2022, o 16:12
"Takimi działaniami mogą być np. programy wsparcia dla nauki i innowacyjnych biznesów w mniejszych miastach, ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne i mieszkaniowe albo wspieranie lokalnych specjalizacji. (...)

Innym pomysłem może być rozproszenie administracji. W sektorze publicznym stolicy pracuje około 300 tys. pracowników. Każde miejsce pracy to siedziba (Warszawa to najdroższa przestrzeń biurowa w Polsce) i wynagrodzenia, które przyczyniają się do przegrzania koniunktury w stolicy. Przeniesienie części z tych miejsc pracy poza stolicę mogłoby przyczynić się do rozwoju mniejszych ośrodków i zmniejszyć parcie na zwiększające się ceny w stolicy."

Z tym pierwszym się zgodzę.
Rozproszenie administracji? Racja, jest zbyt zcentralizowana. Ale to raczej nie jest sposób na rozwój miast średniej wielkości. To najczęściej są niskopłatne miejsca pracy, które może wykonywać każdy.
:lol: :lol: :lol:

To że jest niskopłatna to świadczy o patologicznym systemie administracji publicznej - primo. Pomijam tutaj, że "niskopłatna" praca w Warszawie to całkiem nieźle płatna praca na prowincji. Secundo, chyba trochę nie masz rozeznania w zadaniach administracji publicznej. Oczywiście są takie zadania, które mogą wykonywać "nie-specjaliści", ale uważam że jest ich stosunkowo mało.
filip pisze:
20 cze 2022, o 16:12
Na dodatek zdecydowana większość miast średniej wielkości jest fatalnie zarządzana.
To jak w końcu - zarządzać miastami może każdy czy jednak powinni to robić dobrze opłacani specjaliści?
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 22 cze 2022, o 10:29

Proponuję obejrzeć na You Tube blogi Polaka który mieszka i pracuje w Chinach. Są bardzo flustrujące jak patrzymy z naszej perspektywy gospodarczej. Polecam: TOP 10 największych miast Chin, Gigantyczne mosty Chin, największe i najpiękniejsze na świecie. , Ceny mieszkań i wynajmu w Chinach.
My przy nich jesteśmy jak trzeci świat.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: filip » 22 cze 2022, o 11:35

wollny pisze:
22 cze 2022, o 08:49
(...)
Nie do końca rozumiem taką reakcję. Warszawa (aglomeracja) ma prawie 2,5 mln mieszkańców, jest siedzibą ponadnarodowych korporacji, no i przede wszystkim jest siedzibą administracji prawie 40mln kraju. Oczywiście nie jest to miasto globalne takie jak Nowy Jork, Londyn, ale w rankingach jest w okolicach pierwszej 50tki miast na świecie (w badaniach GaWC jest w grupie Alpha).
Ok, jest w rankingu, ale jak metropolią można nazwać miasto mające w aglomeracji 2,5mln mieszkańców? To sam Paryż w swoich małych granicach administracyjnych ma niewiele mniej. :lol:
Warszawa jest co najwyżej dużym miastem i sporą aglomeracją regionalną (Europa Środkowo-Wschodnia).
wollny pisze:
22 cze 2022, o 08:49
(...)
:lol: :lol: :lol:

To że jest niskopłatna to świadczy o patologicznym systemie administracji publicznej - primo. Pomijam tutaj, że "niskopłatna" praca w Warszawie to całkiem nieźle płatna praca na prowincji. Secundo, chyba trochę nie masz rozeznania w zadaniach administracji publicznej. Oczywiście są takie zadania, które mogą wykonywać "nie-specjaliści", ale uważam że jest ich stosunkowo mało.
Tak, masz rację, że niektóre osoby w administracji publicznej zarabiają zdecydowania za mało. Niskopłatna, ale w prywatnym przedsiębiorstwie, bo w publicznym wszędzie są takie same/podobne zarobki (jeżeli się mylę to popraw mnie). Raczej do pracy w ZUS-ie na sporej części stanowisk nie trzeba specjalnych kwalifikacji.
wollny pisze:
22 cze 2022, o 08:49
(...)
To jak w końcu - zarządzać miastami może każdy czy jednak powinni to robić dobrze opłacani specjaliści?
Z tego co mi wiadomo to żyjemy w demokracji i wybieramy prezydentów/burmistrzów/wójtów.
No, ale jak ktoś chce już być Prezydentem/Burmistrzem/Wójtem to dobrze by było, żeby miał chociaż podstawowe pojęcie nt. zarządzania samorządem.
Cristof pisze:
22 cze 2022, o 10:29
Proponuję obejrzeć na You Tube blogi Polaka który mieszka i pracuje w Chinach. Są bardzo flustrujące jak patrzymy z naszej perspektywy gospodarczej. Polecam: TOP 10 największych miast Chin, Gigantyczne mosty Chin, największe i najpiękniejsze na świecie. , Ceny mieszkań i wynajmu w Chinach.
My przy nich jesteśmy jak trzeci świat.
Obejrzałem ten film "TOP 10 największych miast Chin". Po tym już żadnego innego nie obejrzę, bo się słuchać tego nie da. Prowadzący mówi o ilości wieżowców w każdym mieście jakby to był jakiś wyznacznik rozwoju. :lol:
Wiem, że pewnie w Polsce też niektórzy też tak myślą, ale na zachodzie Europy odeszło się od takiego myślenia z 40 lat temu.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 22 cze 2022, o 16:28

filip pisze:
22 cze 2022, o 11:35
Obejrzałem ten film "TOP 10 największych miast Chin". Po tym już żadnego innego nie obejrzę, bo się słuchać tego nie da. Prowadzący mówi o ilości wieżowców w każdym mieście jakby to był jakiś wyznacznik rozwoju. :lol:
Wiem, że pewnie w Polsce też niektórzy też tak myślą, ale na zachodzie Europy odeszło się od takiego myślenia z 40 lat temu.
Przecież na tym forum są koledzy którym marzą się wieżowce w Kaliszu prawie do nieba. Ciągle ubolewają ze nic wysokiego się nie buduje. Ponoć przez to spada prestiż miasta.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: jp » 22 cze 2022, o 17:06

Na tym forum? Wiem, że są zwolennicy zwartego miasta (też do nich należę) i wysokich budynków, ale żeby aż do nieba? ;-) Hmm, może umknęło mi coś osobliwego. Daj linka ;-)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 22 cze 2022, o 20:56

jp pisze:
22 cze 2022, o 17:06
Na tym forum? Wiem, że są zwolennicy zwartego miasta (też do nich należę) i wysokich budynków, ale żeby aż do nieba? ;-) Hmm, może umknęło mi coś osobliwego. Daj linka ;-)
kaliszanin2 pisze:
9 lis 2012, o 19:25
Mam taki pomysł, żeby wieżowiec w Kaliszu miał 137 pięter. Chyba przebiłem wszystkie dotychczasowe propozycje.
Temat wrzuciłem trochę humorystycznie bo jak inaczej można traktować licytacje ile pięter mają mieć wieżowce w Kaliszu. Wszelkie dyskusje są w dziale "Wieżowiec w Kaliszu".

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: jp » 22 cze 2022, o 21:09

Przecież kaliszanin2 też pisał to humorystycznie. Podobnie jak ja prosząc Cię o linka

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: wollny » 23 cze 2022, o 09:37

filip pisze:
22 cze 2022, o 11:35
wollny pisze:
22 cze 2022, o 08:49
(...)
Nie do końca rozumiem taką reakcję. Warszawa (aglomeracja) ma prawie 2,5 mln mieszkańców, jest siedzibą ponadnarodowych korporacji, no i przede wszystkim jest siedzibą administracji prawie 40mln kraju. Oczywiście nie jest to miasto globalne takie jak Nowy Jork, Londyn, ale w rankingach jest w okolicach pierwszej 50tki miast na świecie (w badaniach GaWC jest w grupie Alpha).
Ok, jest w rankingu, ale jak metropolią można nazwać miasto mające w aglomeracji 2,5mln mieszkańców? To sam Paryż w swoich małych granicach administracyjnych ma niewiele mniej. :lol:
Warszawa jest co najwyżej dużym miastem i sporą aglomeracją regionalną (Europa Środkowo-Wschodnia).
Przecież w metropolii chodzi o funkcje (globalne) jakie pełni, a nie o liczbę mieszkańców. Gdyby chodziło tylko o ludność to metropoliami byłyby np. Kair, Dhaka, Karaczi, Manilla etc.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 wrz 2022, o 17:15

Fajnie. Oby się rozwinęło według planów.
https://calisia.pl/w-kaliszu-powstala-w ... ecia,58742
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 23 wrz 2022, o 20:19

K-man pisze:
22 wrz 2022, o 17:15
Fajnie. Oby się rozwinęło według planów.
https://calisia.pl/w-kaliszu-powstala-w ... ecia,58742
jasiek20 pisze:
3 maja 2013, o 11:38
Przy ul. Poznańskiej, na terenie kampusu PWSZ, powstaje jedyna w Europie placówka naukowo-badawcza - Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych. Budowa obiektu, w którym prowadzone będą eksperymenty na rzecz przemysłu lotniczego.
http://www.faktykaliskie.pl/w-kaliszu-p ... y-placowka" onclick="window.open(this.href);return false;
Czy ktoś się orientuje jakiego typu są prowadzone eksperymenty na rzecz przemysłu lotniczego w tym obiekcie. Wiem że studenci mają tam zajęcia i laboratoria . Minęło sporo czasu od otwarcia tej placówki i nic nie słychać o spektakularnych dokonaniach na rzecz przemysłu lotniczego .
Czy wszystko skończyło się na szumnych zapowiedziach? By pozyskać unijną kasę.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 wrz 2022, o 20:28

Pewnie masz rację. Skoro oddają 140m2 dzieciakom. Myślę, że dużej części to wynika z tego, że kaliski przemysł lotniczy to głównie produkcja. Firmy z branży lotniczej nie inwestują u nas w naukę.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 20 cze 2023, o 08:04

W Kaliszu otwarto nowy basen Delfin, a w Turku uruchomiono pierwszy w regionie Wodny Plac Zabaw. Atrakcja już przyciąga setki dzieci z regionu.

Obrazek

Wodny Plac Zabaw powstał w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Turku przy ul. Armii Krajowej 1 przy tamtejszym basenie. Plac wodny na wolnym powietrzu zajmuje powierzchnię 4 arów. Wyposażony jest w kilkadziesiąt fontann, natrysków i innych atrakcji. Dookoła teren otoczony jest drzewami, a na trawnikach rozłożone są leżaki, stoliki i koce. Woda krąży w systemie zamkniętym, podlega 4- krotnej filtracji i jest podgrzewana do temperatury 26 stopni Celsjusza.
Bilet wstępu na ten plac kosztuje 14 zł i nie ma limitu czasowego.
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... w-regionie

A gdyby coś takiego zrobić przy Delfinie. Myślę że było by sporawe zainteresowanie.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 20 cze 2023, o 11:53

Jest ale w dużo mniejszym wydaniu.
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 20 cze 2023, o 22:04

gawronik13kalisz pisze:
20 cze 2023, o 11:53
Jest ale w dużo mniejszym wydaniu.
Tak ale w aquaparku. Mnie chodziło by stworzyć coś takiego obok Delfina. Odpadają kosztowne niecki basenowe i ratownicy. Było by to przeznaczone dla mniejszych dzieci , których nie brakuje na pobliskich osiedlach. Koszt pobytu jest też znacznie niższy niż na basenie zewnętrznym aquaparku. Jest bezpiecznie bo nie ma głębszych niecek z wodą. Nie trzeba też jechać na drugi koniec miasta co jest atutem w naszym zabieganym życiu. Można wyskoczyć z blokowiska na jakąś godzinkę i dzieciarnia ma frajdę.
W taki upalny dzień jak dziś myślę że miało by sporą frekwencję.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 20 cze 2023, o 22:23

No ale ja piszę o Delfinie w nawiązaniu do Twojej wypowiedzi, nigdzie nie wspomniałem o Aquaparku. Obok jest wodny plac zabaw, duuużo mniejszy, ale darmowy.
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 21 cze 2023, o 06:55

Przepraszam ale tego nie wiedziałem. Jakoś nigdzie nie był wyeksponowany na zdjęciach. Osobiście nie miałem okazji odwiedzić basenu.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 lip 2023, o 07:32

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 2 lip 2023, o 09:16

...Od ponad roku budynki po Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy Handlowej są już własnością Miasta, ...
...Aktualnie sprawa nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz Miasta Kalisza jest w trakcie rozpatrywania przez Wojewodę Wielkopolskiego”. ...

Dostrzegłem taką sprzeczność w artykule. W końcu są własnością Miasta czy nie.

Przytoczę cytat pod artykułem który w pełni popieram.
uważam ,że --jeśli związek żydowski tak bardzo ubiegał się o ten teren , to na swój koszt powinni to zagospodarować --proste . Polska już utrzymuje Muzeum POLIN i bardzo dużo kosztuje roczne utrzymanie tego muzeum Polaków . .

Poszedł bym dalej i rachunek wstawił Niemcom którzy zniszczyli cmentarz, a macewami umocnili brzegi Prosny.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dobry pomysł.

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 18 lip 2023, o 11:28

Francja: Właściciele psów w Béziers zobowiązani do zrobienia badań DNA pupilom
Obowiązkowa rejestracja psiego DNA
Brak przepustki na spacer będzie skutkował grzywną w wysokości 38 euro. Natomiast jeżeli właściciel nie posprząta po swoim czworonogu, to będzie musiał zapłacić 122 euro.
Pozostawione odchody będą identyfikowane na podstawie wcześniejszego badania śliny zwierzęcia. Badanie będzie można wykonać u weterynarza, albo bezpłatnie w ratuszu.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... -pupilach/

Przydało by się u nas. Wszędzie pełno psich odchodów. Już widzę lament psiarzy jako zamach na demokrację. Blado to jednak wygląda, skoro nie można wymóc zaczipowania wszystkich psów w mieście. Kalisz jako nieliczne z miast zrezygnował z poboru podatku od psa.

ODPOWIEDZ