Strona 1 z 1

Inwestowanie w zabytki i turystykę

: 12 sie 2009, o 23:00
autor: sobieray-3
Jakiś tam redaktorek ,,q'' alias kju z ŻK naśmiewa się i przedrzeżnia z tego, że domagam się co i rusz różnych i nowych ,,gadżetów'' związanych z Rezerwatem na Zawodziu. On by chciał azeby GPS prowadził go na Zawodzie- czyli daj kurze grzędę .... Tymczasem w podstawowych sprawach jak kultywowanie i promowanie Szlaku Bursztynowego , zarówno krajowego jak i międzynarodowego taki Wieluń bije nas na głowę :
9 sierpnia w Konopnicy odbyło się III Europejskie Święto Bursztynu.
Na szlaku bursztynowym w środku Polski spotkali się jednak najpierw naukowcy. W sobotę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się konferencja naukowa. O litewskim bursztynnictwie opowiadała dr Audrone Bliujene z Uniwersytetu w Kłajpedzie. O najciekawszych nadwarciańskich importach pradziejowych wykład wygłosił Bogusław Abramek, prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy. Z kolei o europejskich szlakach bursztynowych mówiła Katarzyna Kwiatkowska z Muzeum Ziemi PAN. O trendach bursztynologii stosowanej dyskutowali Mariusz Gliwiński i Giedymin Jabłoński z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
żródło: Polski Jubiler
dodano: 2009-08-11

żródło : http://www.polskijubiler.pl/prasa/8054/ ... ztynu.html

Zapytam więc gdzie był Kalisz na Europejskim Święcie Bursztynu ?

A Wieluń robi swoje nawet na rowerze :
Po bursztyn na rowerze
Ponad 900 kilometrów mają do przejechania uczestnicy III Promocyjnego Rajdu Rowerowego Szlakiem Bursztynowym, który wyruszy 4 czerwca z Wilna do Wielunia.

Cykliści dystans ten chcą pokonać w 9 dni. Ich trasa będzie wiodła przez Troki-Sierjarijaj-Suwałki-Pisz-Ostrołękę-Zegrze-Łowicz-Uniejów-Konopnicę.

Tegoroczny rajd będzie poświęcony pamięci urodzonego w Wieluniu Augustyna Rotundusa Mieleskiego, który w XVI wieku był wójtem Wilna.

Ta postać to wspólny mianownik miast, które łączy nasz tegoroczny rajdu. Szlak bursztynowy służy integracji miast i krajów. Taki jest cel naszej wyprawy rowerowej – mówi Janusz Antczak, komandor rajdu. – Chcemy pokazać, że geograficzne odległości, jakie dzielą europejskie miasta, są tak niewielkie, że można je pokonać rowerem.

Działania Stowarzyszenia zacieśniają współpracę i służą wymianie doświadczeń krajów leżących na szlaku bursztynowym w zakresie inicjatyw kulturalno-turystycznych. Rajd to jedna z nich. Kolejną będzie organizacja Europejskiego Święta Bursztynu, które w tym roku rozbłyśnie barwami Litwy.
żródło ; http://www.polskijubiler.pl/komunikat/1 ... werze.html
A my przesypiamy sprawę tak, jakby Alfons Parczewski nie miał kaliskich korzeni i nie był pożniej JM Rektorem Uniwersytetu Wileńskiego! Po co nam jakiś tam Amber Road jak my jako Calisia na Szlaku Bursztynowym nie działamy ? A moze Kaliszowi ten Szlak Poznań ,,wrobił'', by ze Szlaku Piastowskiego nas ,,wysadzić'' ?
Cóż z tego, że opracowujemy przeróżne strategie, jak nie wprowadzamy ich w życie, albo działamy od przypadku do przypadku rozmieniając się na drobne !

: 12 sie 2009, o 23:07
autor: milo
Też to zauważyłem , pisałem już gdzieś o tym na forum że Wieluń jest bardziej widoczny niż Kalisz.

: 12 sie 2009, o 23:18
autor: sobieray-3
A my puszczamy ,,forpocztę'' na rowerze do Preston , by ,,odgrzać stare kluchy'' :) !

: 11 wrz 2009, o 15:46
autor: K-man
Nie wiem, jak film.Ale panie bardzo ładne :)
http://www.kalisz.pl/portal.php?aid=new ... a2c50e9a98

: 11 wrz 2009, o 16:40
autor: LUK
Bardzo interesujący projekt.

: 11 wrz 2009, o 17:40
autor: sobieray-3
Chciałoby się zawołać - aaa Kaziek ... Wielki??? Też w 2010 roku bedzie oibchodził okrągłą rocznicę - 700 lat urodzin ! Może MOZK wreszcie wydobędzie to popiersie JKM ,, z przetopu '' ???

: 11 wrz 2009, o 19:07
autor: K-man
Około 18 byłem nad rzeką ze swoim psem.I okazało się, że na wysokości Zawodzia właśnie kręcą ten film.Niestey panie były na słowieńskiej łodzi.Muszę przyznać, że wybrali najlepszy moment na nagrywanie nad Prosną.Zachodzące słońce, pojawiająca się mgiełka.Ludziska walą nad rzeke w głównie w płd. A powinni z rana, lub o zmierzchu.jestem nad rzeką nemal codziennie, i wiem, że właśnie wtedy jest najpiękniej.

: 11 wrz 2009, o 21:23
autor: sobieray-3
Jak już bywacie w tramtych okolicach, to nie zapominajcię wziąć trochę karmy dla konia eeeee... dla rybek wpuszczonych do zawodziowej fosy - na widok ludzi same wyskakuja w powietrze. Takie wytresowane bestie :)!
Cholender, a może one są taakie głodne ? Help Animals.

[ Dodano: Czw, 17.09.2009, 10:12 ]
Gdzieindziej , to potrafią ... :

http://grumko.blox.pl/2009/09/Muzeum-Ch ... 2009r.html

No kontynuuję w tym podtytule. Teraz pobserwujcie jak mozna wygrać inwestując Pszczyna) i jak przegrać w przypadku zaniechania ( Wałbrzych).


http://naszesudety.pl/index.php?p=artyk ... tykul=6467

Czy Kalisza nie stać na ławeczkę ze ,,Srebrną Natalią'' Gałczyńską. To tylko 85 tysięcy zł! Wystarczy tylko poprosić panią Kirę Gałczyńską o zgodę i zaprosić ją na odsłonięcie. Czy dla Natalii nie znajdzie się trochę miejsca przy Annie Jagielonce lub Koperniku? A i Kor-Walczak udostępnił by jej 2-3 m2.

[ Dodano: Czw, 26.11.2009, 14:31 ]
iasto tak szybko pozbyło się podziem d.Browaru Weigtów, a tymczasem okazuje sie , że można je ciekawie i stosownie wykorzystywać. Ot choćby jak tutaj :
Dziady w podziemiach
26 listopada, 2009 - 11:46 — [email protected]
Czy piwnice starego browaru przy ul. Mostowej w Kaliszu staną się kolejnym salonem artystycznym miasta? W imponujących starych podziemiach kaliska plastyczka Bogna Rząd pokazała kilka miesięcy temu piękny projekt "Tkanka". Teraz Maciej Michalski ze Sceną Tam 2, Teatrem na Widoku oraz Towarzystwem Teatralnym Tot Mundi przymierzają się do wystawienia tam drugiej części mickiewiczowskich "Dziadów".

"Zwiedzałem katakumby św. Kaliksta w Rzymie i tam właśnie wpadł mi do głowy pomysł, że w katakumbach mogłaby się wspaniale rozegrać scena 'Dziadów'. Przecież u Mickiewicza odbywa się to w kaplicy przycmentarnej. Pierwszy pomysł był taki, żeby zagrać te 'Dziady' w podziemiach kościoła Filipinów w Gostyniu, ale wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że mamy takie niesamowite lochy w Kaliszu. Te lochy, te podziemia kaliskie idealnie się wpisują w tę moją koncepcję."

Kaliskie podziemia mają niezwykły urok, ale mają też i mankamenty. Przedstawienie ze względów bezpieczeństwa może obejrzeć nie więcej niż 30 osób. Z tego powodu dzisiejsze i jutrzejsze widowisko zobaczy ścisłe grono wtajemniczonych w projekt. Inni zainteresowani mogą wybrać się (i to za darmo) na poniedziałkowe, które rozpocznie się o 18:30. Kolejne odbędą się prawdopodobnie po 10. grudnia i być może także w styczniu. Oczywiście o każdym z nich będziemy informować.

[email protected]
Szkoda, że tylko 30 osób mieścxi się na jeden spektakl.
A pamietam jeszcze taki okres kiedy krzyczało się ,, Gomułka na dzady, Dziady do teatru'' !!! :). Obecnie można pomarzyć - Dziady do Browaru Weigtów, a browar spowrotem do Miasta!

: 7 sty 2010, o 11:54
autor: K-man
Czy w Kalisz powstanie kiedyś nowoczesne muzeum.W wielu miastach powstają nwoczesne placówki, a u nas straszy MOZK, tam sie czas zatrzymał.MOZK mógłby być muzeum PRLu bez wikeszego wysiłku.W Kaliszu mógłoby powstac Muzeum Legionistów(lub wolności) w Szczypiornie mijesce gdzie tworzyło sie historia wolnej Polski.Przykład jak mozna http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... 27367.html

[ Dodano: Czw, 07.01.2010, 11:55 ]
Co prawda na razie se to przmiarki, ale z pewnoscia powstanie ciekawy obiekt.Nowoczesne muzempowstaje też w Gdyni.

: 7 sty 2010, o 12:45
autor: ww
W ankiecie "Życia Kalisza" na pytanie czy w Kaliszu potrzebne jest "jeszcze jedno muzeum", większość respondentów chyba odpowiedziała, że nie jest potrzebne. Dobrze pamiętam?

: 7 sty 2010, o 13:06
autor: jp
Nie pamiętam tej ankiety, ale jeśli w ten sposób sformułowali pytanie, to aż brak mi słów.
Jestem przekonany, że na pytanie czy w Kaliszu jest potrzebne MHMK, większość odpowiedziałaby tak.

: 7 sty 2010, o 16:03
autor: sobieray-3
No i potem są problemy ze znajomościa historii ,,małych Ojczyzn'' i nazywaniem rond :). Bo jak donosi niezastąpiony kord w ŻK ( ,,Nazwijmy rondo po imieniu'') nr1/2010 , Rada Miejska m.Kalisza - wbrew woli mieszkańców Dobrzeca Wielkiego i Małego nazwała rondo u zbiegu ulic Podmiejskiej, Dobrzeckiej i Stanczukowskiego - rondo Korczak ! A do Korczaka z tego miejsca jest kilkaset metrów. W artykuliku tym aż roi się od ,,niewiedzy'' . Czy wszystkim trzeba przypominać, że od zarania , już w średniowieczu obie wsie były własnością miasta królewskiego Kalisza. A Dobrzec Mały sięgał aż po wieś Rypinek zawierając jeszcze w sobie Podgórze i Czaszki. Jeszcze w IIRP ulica Dobrzecka zaczynała się przy Rogatce. Popieram stanowisko mieszkańców zainteresowanych. To rondo powinno mieć jednak nazwę Rondo Dobrzeckie ! I może jakaś karczma z polskim jadłemn by się przydała :).

: 17 sty 2010, o 22:09
autor: K-man

: 18 sty 2010, o 11:37
autor: sobieray-3
Rzeczywiście dobry ! Kościół zauważył swoją szansę. Cieszę się, że księża zaczynają wykorzystywać swoją wiedzę nie tylko do nauki religii, wszak społeczeństwo łoży na ich wykształcenie.

: 23 mar 2010, o 10:49
autor: sobieray-3
Kolejna dobra wiafdomość. Narazie trasa Poznań - Wolsztyn :

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... orach.html

Widzę tu szansę dla projektu pana Starosty odnośnie Kaliskiej Kolei Dojazdowej. Warto postarać się o taką restytucję naszej kolei dla celów turystyczno - rekreacyjnych, a koszty ,,sanacji'' wąskotorówki kalisko-tureckiej będzie znacznie niższy. A jaka ,,radocha'' dla dzieci ! :)

Obrazek

Przejazd w ramach Niedzieli u Niechciców 2005 r

Obrazek

Obrazek

: 5 kwie 2010, o 12:39
autor: sobieray-3
Widzę, ze tematyka inwestowania w turystykę prawie, a prawie forumowiczow nie interesuje, bo po co ? Jestem jednak uparty i jeszcze raz sprobuję. Zadam więc pytanie - oby nie retoryczne !
Dlaczego do Kalisza nie zjezdzają chasydzi, jak np. do podczęstochowskiego Lelowa?
W piątek o zachodzie słońca, kiedy rozpocznie się szabas, Żydzi będą się modlić. W sobotni wieczór przyjdzie czas na ucztę, tańce i śpiewy. W niedzielę chasydzi zaczną opuszczać Lelów, by powrócić za rok, w rocznicę śmierci cadyka. - Ucztować może też każdy, kto w ten weekend pojawi się w Lelowie - zapewnia Szydłowski. - Nie z chasydami, ale w naszej restauracji. Do menu wprowadziła z tej okazji żydowski czulent i gęsie pipki, czyli nadziewane gęsie szyjki. Palce lizać. Będzie też tradycyjna śliwowica do popicia.
więcej tutaj : http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... 46564.html

Czy Kalisz nie ma warunkow| Zrobmy więc małą symulację :

- ,,gęsie pipki'' potrafimy zrobić ! Potrafimy! - pierwszy plus -
- cmentarz żydowski mamy - mamy! - drugi plus
- dzielnicę żydowską mamy ? ano mamy choć zaniedbaną - trzeci plus
- lokalnych przedstawicieli żydowskich mamy? jeszcze mamy - czwarty plus
Tradycje też mamy :

http://www.nissenbaum.pl/pl/kalisz.html

Co trzeba jeszcze zrobić i czego nie mamy ?

Synagogi ani boznicy7 nie mamy. Nie wiem czy obiekt cmentarny można wykorzystać? Ażeby zjeżdżali trzeba by wybudować. Może z pomocą Fundancji im.Nissenbaumów albo innej organizacji?
Restauracji koszernej nie mamy, ale Polak ... potrafi!
Przydalby się jakiś zespoł klezmerski, takiego nie mamy. Teatr i aktorów mamy - więc z żydoiwską sztuką teatralną sobie poradzimy.
Czy śliwowica stanowi problem ? :) Nie , na pewno nie ! Można ,,zaimportować'' 60%-tową z Łącka, albo na miejscu, w przyszłości produkować z kaliskich śliwek, nawet na Zawodziu czy na Rajskowie tlocznię założyć i ,,pędzić'' - dla domowych potrzeb.

Na najbliższe , majowe Dni Zydowskie nie zdązymy. Lecz na kolejne można by spróbować. Tylko, kto ma się zająć organizacją ???

: 5 kwie 2010, o 13:23
autor: wollny
A co tutaj Żydzi mają oglądać? Akurat od cmentarzy to oni stronią. A historii ich przodków pokazać nie możemy bo i jak? Żeby ściągać ludzi do Kalisza trzeba im mówić o tym, że Żydzi współtworzyli historię tego miasta, trzeba stworzyć Muzeum Żydów Kaliskich, trzeba organizować festiwale kultury żydowskiej, trzeba organizować Dni Żydowskie. Jednym słowem trzeba mieć pomysł na to jak ściągnąć Żydów (i nie tylko) do Kalisza.

: 5 kwie 2010, o 21:25
autor: sobieray-3
Jak mawial Edward Dziewoński - wspanialy - jest drzewo i jest sęk ! Miało być muzeum przy Kościuszki , pod ,,7''. Budynek się rozleci, a szkoda. Ani miasto, ani MOZK nie mają ani pomysłu, ani kasy. A już są przymiarki do następnej lokalizacji. Lata płyną, a turystow zbyt dużo nie widać. Jednak taki malutki Lelow nie narzeka, radzi sobie świetnie. A tradycji bogatszych od kaliskich napewno nie ma. Wystarczy poczytać na oficjalnej stronie miejskiej :

http://www.kalisz.pl/_portal/1203690164 ... ciele.html

Może warto podpatrzyć jak to robią w Lelowie, Krakowie, Lublinie czy Tykocinie? Może warto wystawić pomnik Abrahamowi Ablowi Gombinerowi właśnie tam, na miejscu starego cmentarza żydowskiego, ktorego napewno nie odpuszcza. Może warto zrzec sie 4 obiektów w zamian za kilkadziesiat, ktore chce oddać gmina żydowska? A co im pokazać? No właśnie. Najwzsza pora zabtac sie za tą dzieknicę , ale wczesniej trzeba dogadać z gmina na co Kalisz moze liczyćm a so powinie oddać w celu przystosowania dla potrzeb wzajemnego ruchu turystycznego. Wiem,ze dla nas Jerozolima jest atrakcyjna, inne miejsca też. Trzeba odbudowywać wzajemne relacje i wracać do wielowiekowej tradycji, póki jeszcze można wrócić.

: 18 sie 2011, o 21:11
autor: sobieray-3
Kolejna miła wiadomość :

Kościółki w nowej odsłonie

18 sierpnia, 2011 - 14:00 — [email protected]
Końca dobiegają prace remontowe i konserwatorskie 11 drewnianych zabytkowych kościółków na terenie południowej Wielkopolski. Prace wykonywane są dzięki pozyskanym pieniądzom z Unii Europejskiej - dofinansowanie wynosiło ponad 60%, reszta pochodziła z budżetów parafii.

"W każdym z tych kościółków prace wykonywano dwutorowo - był to remont budowlany i konserwatorski. W najgorszym stanie były kościoły w powiecie kaliskim - w Borkowie Starym, Zborowie i Strzałkowie" - powiedziała Radiu Centrum Beata Matusiak, dyrektor kaliskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu: "Od wzmocnienia fundamentów, wymiany całych podłoży, wzmocnienia całych konstrukcji ścian, łącznie z częściową wymianą tych konstrukcji, remontu całej więżby dachowej i wymiany pokrycia dachu, włącznie z szalunkiem ścian. Remonty wszystkich kościołów są zakończone, trwają prace porządkowe np.: wykonanie ścieżek, dojść i dojazdów - tak jak w Strzałkowie przez wiele lat była droga gruntowa i chodnik, a teraz jest nawierzchnia z kostki brukowej łączona z kostką granitową."

Program "Renowacji Kościołów drewnianych zabytkowych południowej Wielkopolski" obejmował remont 11 kościołów w: Borkowie Starym, Zborowie, Strzałkowie, Proszowie, Bralinie, Baranowie, Szczurach, Kucharkach, Pleszewie, Ostrzeszowie i Mikstacie. Prace łącznie kosztowały około 24 000 000 zł. Wszystkie mają się definitywnie zakończyć do połowy września. W sumie w południowej Wielkopolsce jest pon
http://www.rc.fm/polityczne/kosciolki-w ... lonie.html

: 9 gru 2011, o 17:21
autor: sobieray-3
Gdzieindziej potrafią zadbać o zabytkiu, wytyczyć nowe szlaki !

http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=9092