Przeniesienie grobów żołnierzy radzieckich

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Przeniesienie grobów żołnierzy radzieckich

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2010, o 14:35

Co sądzicie przeniesieniu znajdujących się "za teatrem" grobów żołnierzy radzieckich na cmentarz wojskowy ?
Na całym świecie groby takie leżą własnie na cmentarzach wojskowych.
Ten minipark park to chyba nie jest najlepsze miejsce na to , a i uniknięto by w ten sposób aktów wandalizmu , jakie tam mają miejsce co jakiś czas.

Nie chodzi tu mi o ocenę historyczną czy polityczną wyzwolenia.
To oczywiście trzeba by zrobić fachowo i w porozumieniu z ambasadą rosyjską.
W latach 90-tych że przypomnę , Niemcy masowo przenosili szczątki swoich zołnierzy leżące po całej Polsce na kilka cmentarzy wojskowych.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 24 sty 2010, o 14:52

Ja jestem przeciwny. Ci ludzie walczyli o Kalisz i należy im się szacunek. Tak na marginesie Park Paderewskiego był kiedyś jedną z najpiękniejszych części zespołu parkowego kaliskiego śródmieścia. Obecnie przez brak jakichkolwiek działań ze strony samorządu zatracił swój dawny charakter.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 sty 2010, o 15:51

A ja nie jestem przeciwny. . To reprezentacyjne miejsce w Mieście zostało wymuszone przez armię okupanta nowego i jego forpoczte NKWD . I czy rzeczywiście w okolicach najbliższych i w samym mieście walczyli ? Historyk , pan Krokos, a też uległy był tej władzy wypowiada sie troche inaczej :

Rocznica wyzwolenia Kalisza
23 stycznia, 2010 - 06:07 — [email protected]
Po pięciu latach straszliwej wojny - 23. stycznia, 65 lat temu, Kalisz został wyzwolony spod niemieckiej okupacji. Wolność od hitlerowskiej okupacji nadeszła od strony Opatówka razem z Armią Czerwoną, której Niemcy nie stawiali zbyt wielkiego oporu. Jak przypomina historyk Tadeusz Krokos, w Kaliszu obyło się beż większej strzelaniny, co oczywiście zwiększyło radość mieszkańców.

"To były bardzo ważne wydarzenia - wypędzono okupanta. Nie było jeszcze wtedy takiego politycznego spojrzenia, kto to robił. To byli wyzwoliciele i dla mieszkańców Kalisza i całego tego regionu Południowej Wielkopolski to było po prostu oswobodzenie. A potem powstały problemy, które trzeba było rozwiązywać. Po pierwsze - wyżywienie i zabezpieczenie przed elementami, które może chciałyby coś ukraść. Ale najważniejsza była ta radość, że jesteśmy wolni."

Materialnym śladem tych dni jest cmentarz żołnierzy radzieckich w Kaliszu, na którym spoczywają polegli w bitwach toczonych w całym regionie. W samo południe - w hołdzie wszystkim walczącym o wolność Ojczyzny - złożono kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą na ścianie kaliskiego ratusza.

W sobotę rocznicę wyzwolenia świętuje też powiat krotoszyński.

[email protected]

Komentarze
24 stycznia, 2010 - 11:05 —
To "wyzwolenie " przez
To "wyzwolenie " przez Armię Czerwoną" od okupanta niemieckiego, miało w sobie poważne konsekwecję
zapłaciliśmy za to 44 latami całkowitej zależności od ZSRR. Nie zapominajmy o tym.
.Odpowiedz
23 stycznia, 2010 - 17:03 — Piotr B.
"Wolność nadeszła (...)
"Wolność nadeszła (...) razem z Armią Czerwoną"... W głowie się nie mieści, że takie teksty powstają w 2010 roku.

http://www.rc.fm/kulturalne/rocznica-wy ... lisza.html

To jest już trzecia wersja artykułu p.Delury w tym temacie . Portal RC.fm żongluje nim jak cyrkowiec w ruskim cyrku. Właśnie w drugiej wersji była ,,ciekawa'' dyskusja i żałosne wpisy ,,pętaków'' , wychowanych przez kaliskie szkoły. WSTYD!!! Coś jednak mysi być ,,na rzeczy'' - jak to się teraz określa, ale ja też słyszałem taką wersję, że ,,wyzwoliciele'' pomarli raczej po metanolu lub po karbidzie, a nie w walce. Jednak o tym powinni pisać niezależni historycy. Pierwa wersja artykułu p.Delury była jeszcze inna i była ,,przedrukiem'' fragmentu ,,historyjki'' wymyślonej przez pp.Splittów na użytek ówczesnej ( 1988 rok ) władzy tzn. wojewódzkiego Wydziału Kultury i pochodząca z publikacji pt. ,,Kalisz poprzez wieki''. Dziwię się, że tekst ten pokutuje tak samo długo jak nazwa ulicy im. ,,komsomołki lwowskiej'' i oficjalnie jest sprzedawana w CIT przy Zamkowej.
Ale wracając do kwestii cmentarza żołnierzy sowieckich - uważam,,ze cmentarz ten powinien być przeniesiony z Parku im. Paderewskiego w inne miejsce i niekoniecznie w takiej formie , jak wygląda obecnie. Ponieważ władze państwowe uznały system sowiecki ( zreszta zgodnie i z moim odczuciem) za tak samo zbrodniczy jak hitlerowski - jestem przeciwny wyróżnieniu i przeniesieniu szczątków na Cmentarz Wojskowy na Majkowie, gdyż tam jest obecnie nasz Panteon! Pozostaje więc albo wydzielony fragment cm.komunalnego, albo Poznań - oczywiście z ekshumacja całkowitą i wojskowym ceremoniałem uznanym przez polskie władze państwowe.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 sty 2010, o 16:56

A ja myślę, że to dobry pomysł.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 24 sty 2010, o 17:16

1. Seryjne artykuły p. red. Jolanty Delury (w końcu osoby już nie nastoletniej, więc chyba można by oczekiwać trochę więcej rozeznania w świecie) zalatują stalinowską indoktrynacją. Po słowach "wolność nadeszła razem z Armią Czerwoną" poczułem się jak na jakiejś wieczornicy dla uczczenia piątej rocznicy "wyzwolenia" zorganizowanej przez zakładową egzekutywę.

2. Rym-ek, zlituj się, ci żołnierze nie walczyli o Kalisz! Oni walczyli z Polską, z II Rzeczpospolitą, zajmując jej terytorium! Chłopie, oni w 1939 zajęli jej terytorium do linii Bugu i zajęli je ponownie w 1944/45! Utraconych w wyniku tego "wyzwalania" terytoriów wschodnich nasz kraj już nigdy nie odzyska. O stratach w ludziach i stratach materialnych nie będę pisać, bo to nie szkoła. (Ale aż mnie zatakło, że ty takie rzeczy piszesz.)

3. Od dawna uważam, że cmentarz-mauzolem należy przenieść. Park to nie jest miejsce na cmentarz, żaden cmentarz, a zwłaszcza wojenny.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 24 sty 2010, o 17:18

A kto to wszystko sfinansuje???
Od tego trzeba by zacząć rozmowę.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 sty 2010, o 17:57

Kasa musi się znależć. Przecież nie zrobimy ,,ruskim sposobem'' - najpierw stalincem, a potem walec wyrówna.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2010, o 18:11

Zakładajac temat chciałem uniknąć ideologicznych sporów czy wyzwalali czy nie itp.... nie o to tu chodzi !
Gumiś pisze:A kto to wszystko sfinansuje???
Od tego trzeba by zacząć rozmowę.
Sluszna uwaga Gumiś.

W przypadku żołnierzy niemieckich zajmuje się tym niemiecka Fundacja Pamięć http://www.fundacjapamiec.pl/phome.htm
która buduje cmentarze , zajmuje się ich utrzymaniem i ekshumacjami.

W przypadku żołnierzy radzieckich - opiekę sprawuje ambasada rosyjska i ich Ministerstwo Obrony , jest nawet umowa międzypaństwowa w tej sprawie.
Przykład cmentarza w Bolesławcu :
"Cmentarz w Bolesławcu to kilkuhektarowy, otoczony solidnym ogrodzeniem z kamienia i stali teren oficjalnie nosi nazwę Cmentarz Wojenny im. M. Kutuzowa.Trzy lata temu rosyjski konsul odwiedził Bolesławiec. Efektem wizyty była kwota 80 tys. dolarów, którą ambasada Federacji Rosyjskiej przeznaczyła na remont drugiego cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Willowej. Jak dowiedziałem się w Urzędzie Miasta w Bolesławcu, Urząd Marszałkowski co roku przeznacza 12 tys. zł na prace porządkowo-remontowe na obu cmentarzach żołnierzy radzieckich w mieście"

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=2 ... a&start=75

Inny przykład ze Szczecina :
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 917&page=6
Prace wykonane zostały na zlecenie i za pieniądze Ambasady Federacji Rosyjskiej. Renowacja kosztowała 100 tysięcy złotych.

W Kaliszu znajduje się cmentarz wojskowy ( pytanie czy jest miejsce ) :

Cmentarz prawosławny na Majkowie
Zmarłych żołnierzy rosyjskich początkowo chowano na cmentarzu grecko-rosyjskim na ul. Górnośląskiej, jednak ze względu na szczupłość miejsca cmentarza, zaistniała konieczność znalezienia innego miejsca.
W 1832 r. na terenie wsi Majków leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza założono rosyjski cmentarz wojskowy, na którym chowano również członków rodzin żołnierskich. Z czasem na cmentarzu zaczęto grzebać, ze względu na przepełnienie cmentarza na ul. Górnośląskiej cywilnych, prawosławnych mieszkańców Kalisza. W latach I wojny światowej na cmentarzu pochowano zmarłych żołnierzy niemieckich, rosyjskich z formacji bolszewickich, ukraińskich, także Polaków.
rym-ek pisze:Ja jestem przeciwny. Ci ludzie walczyli o Kalisz i należy im się szacunek.
Oczywiscie , ze należy im się szacunek ; przeniesienie na cmentarz wojskowy nie oznacza braku szacunku , w całym świecie żołnierze mają groby na specjalnych cmentarzach woskowych a nie w parkach.

Reasumując :
Moim zdaniem takie przeniesienie byłoby możliwe przy pomocy polskiej Rady Pamięci Walk i Męczenstwa i strony rosyjskiej , właściwie bez środków miejskich.

[ Dodano: Nie, 24.01.2010, 18:15 ]
Jak tworzono cmentarz żołnierzy ukrainskich w Szczypiornie
http://www.kalisz.pl/_portal/1237534251 ... ejsca.html
"W związku z faktem, że miasto nie mogło podjąć się samodzielnego finansowania odbudowy, w tym też okresie zwrócono się do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o przyznanie odpowiedniej dotacji na realizację całego projektu odbudowy. W 1998 roku władze Kalisza otrzymały na ten cel dotację w wysokości 200.000 złotych"
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 24 sty 2010, o 22:15

WW mi nie chodzi o II wojnę światową, tylko o historię Kalisza. Powiedz mi co złego dla tego miasta uczynili Rosjanie ? Milo cmentarz na Majkowie jest już zapełniony, a co najgorsze nowe groby są ustawiane w starych kwartałach.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 sty 2010, o 22:16

Wydaje mi się , że jak zwykle sprawa ,,rozejdzie sie po koscviach''. Strona rosyjska nie zechce partycypować w kosztach, albo postraszy rząd przykręceniem gazowego kurka. W Łodzi, a konkretnie w Wiączyniu Dln. leżącym tuż za jej rogatkami odbył się pogrzeb sześciu ekshumowanych żołnierzy z I W.Św. z udziałem przedstawicieli kościołów katolickiego i prawosławnego oraz pani wicewojewody łódzkiego. I co najważniejsze na tym cmentarzu pracowali przy odnawianiu nagrobków żołnierze trzech armii : polskiej, niemieckiej i rosyjskiej. U nas naMajkowie Niemcy juz pracowali.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 sty 2010, o 22:32

rym-ek pisze: Milo cmentarz na Majkowie jest już zapełniony, a co najgorsze nowe groby są ustawiane w starych kwartałach.
Jeżeli jest zapełniony i nie ma możliwości zwiększenia jego powierzchni to rzeczywiscie ciężka sprawa.
Btw - jaki status ma cmentarz żołnierzy przy Częstochowskiej ? Bo jeżeli to jest cmentarz wojenny , to powinien być w pełni ogrodzony a teren powinien należeć do Sk. P.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 sty 2010, o 23:37

Ale przecież ten cmentarz dałoby sie powiekszyć.Chodzi mi o teren przed cmentarzem.To obecnie jakas polana.Rzeczywiscie sma widziałem wspólczesne groby, wsród mogił zołnierzy, strasznie to wyglada.Rymek co rosjanie złego zrobili dla Kalisza.Okupowali go jak cała Polske, moze tochę mniej represyjnie niz III Rzesza.Na dodatek w czasach komuny Kalisz spadł i to bardzo jeśli idzie o znaczenie w kraju.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 24 sty 2010, o 23:42

Ok. Przyznaje się do błędu. Wycofuje wszystko co wcześniej napisałem. Chyba ta sesja na mnie żle działa... Wychodzi brak podstawowej wiedzy z mojej strony.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 25 sty 2010, o 01:59

rym-ek pisze:Wychodzi brak podstawowej wiedzy z mojej strony.
Spokojnie, człowiek całe życie się uczy. :)

[ Dodano: Pią, 29.01.2010, 15:42 ]
Ogród dydaktyczny położony na tyłach cmentarza wojskowego na Majkowie zajmuje powierzchnię 29,068 m2.
Hm...

Awatar użytkownika
CTHULHU FHTAGN!
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 3 lut 2010, o 18:35
Lokalizacja: CZASZKI

Nieprzeczytany post autor: CTHULHU FHTAGN! » 4 lut 2010, o 21:41

Przecież to oczywista oczywistość, że trzeba ten pomnik komuny przenieść z parku, śmiech mnie ogarnia że tego typu miejsca jeszcze istnieją. Jest to pomnik nie bohaterów którzy wyzwolili Kalisz (dziwne że można nazywac bohaterami ludzi wypuszczonych z ciemnych rosyjskich więzień do tego zabierających bezkarnie łupy wojenne z każdego domu do któego weszli i mieli taki kaprys), ale chorej komunistycznej ideologii, czego punktem kulminacyjnym jest gwiazda czerwona na samej górze monumentu i szereg innych mniejszych porozwieszanych na grobach i dwóch bodajże mniejszych pomnikach. Z tego co mi wiadomo to symbol ideologii komunistycznej jest zakazany, a tu w centrum prawie miasta kłuje prosto w oczy obrażając przy tym osoby których rodziny straciły swoich bliskich w imie czerwonej zarazy. Zaorać i zbudować w tym miejscu boiska dla gimnazjum na teatralnej, armaty dać złomiarzom i po sprawie. Może ktoś napisac ż enie mam szacunku dla zmarłych, fakt dla takich którzy przynieśli jeszcze wiekszy reżim niż ten niemiecki i któy trwał 44 lata absolutnie nie mam , zresztą czy Rosjanie mają w stosunku do pomordowanych w Katyniu? Wątpie skoro nie potrafią uznać tego mordu jako zbrodni ludobójstwa.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 lut 2010, o 21:50

W większościa twojej wypowiedzi się zgadzam.Sadzę, że jesteś w błędzie naywając komunizm większą zarazą od faszyzmu.Obie ideologie budzą we mnie wstręt.Sadzę, że po 44 latach rzadów tego śmiecia hitlera narodu polskiego zwyczajnie by nie było.A dziś jest nas mimo wszystko kokło 40 mln.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 5 lut 2010, o 00:00

K-man, różnica jest tylko taka, że ze względów strategicznych Rosjanom (podległy) naród polski był potrzebny, a Niemcom tylko przestrzeń życiowa (Lebensraum) po narodzie polskim. Zresztą Rosjanie potrafili bardzo precyzyjnie określać cele swojej polityki zewnętrznej, np. w celach strategicznych zagłodzili 10.000.000 Ukraińców, wydatnie uszczuplając potencjał demograficzny narodu ukraińskiego, czyniąc go zależnym (do dzisiaj) od Rosji. Голодомо́р i KL Auschwitz różnią się więc tylko stopniem zaawansowania technologii zabijania (zabijanie ekstensywne vs zabijanie intensywne).

(I żeby nie było, że jestem "rusofobem": np. Anglicy w czasie Great Famine zagłodzili 1/4 Irlandczyków, a niedługo póżniej, w czasie wojen burskich, okazali się być pionierami obozów koncentracyjnych.)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 lut 2010, o 09:23

Wiem co to Wielki Głód.I wiem tez ze tam gdzie sa komuniści nie ma żadnego poszanowania ludzkiego życia.Zreszta dotyczy to tez faszystów i fanatyków religijnych.Wiem, tez co robili czerwoni z naszą inteligencją.Wiadmo naród bez elit jest narodem niewolników.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
CTHULHU FHTAGN!
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 3 lut 2010, o 18:35
Lokalizacja: CZASZKI

Nieprzeczytany post autor: CTHULHU FHTAGN! » 5 lut 2010, o 10:00

K-man pisze:W większościa twojej wypowiedzi się zgadzam.Sadzę, że jesteś w błędzie naywając komunizm większą zarazą od faszyzmu.Obie ideologie budzą we mnie wstręt.
Po pierwsze jest to moje zdanie.
Po drugie faszyzm akurat nie tyczy się Niemiec tylko Włoch za rządów Mussoliniego w Niemczech występowała skrajna wersja faszyzmu czyli nazizm (skrót od narodowego-socjalizmu). Czym się one różniły a mianowicie tym że faszyści włoscy nie zakładali obozów koncentracyjnych, nie działali w imieniu rasistowskich haseł, było mniej aresztowań na tle politycznym, działali wraz z kościołem katolickim (papież Pius XII), podbijal nowe tereny w imie imperializmu. Natomiast Nazim był antysemicki, raisitowski, antyreligijny, stosował na porządku dziennym przemoc i terror, tworzył obozy zagłady w celu likwidacji "ludzi niewartościowych rasowo", podbijał nowe tereny pod rasisowskimi hasłami.
Po trzecie komunizma zabija nadal. Po wojnie 44 lata w Polsce, ile było ofiar Informacji Wojskowej, UB, SB, ludzi skatowanych, zabitych, wygnanych z Polski. Inne kraje ależ prosze Chiny, ZSRR (i podległe im ziemie Ukraina, Litwa, łotwa, Estonia, Kazachstan), Kuba, Korea Północna, Wietnam, Kambodża, Irak, kraje ameryki łacińskiej/południowej gdzie ta ideologia dominowała i obecnie też ma bardzo dużo zwolenników przykład Wenezueli (a także innnych krajów gdzie działaja lewicowe bojówki dajmy na to Kolumbia), Afryka masa krajów wspieranych przez reżim komunistyczny, Czechy, Słowacja, NRD, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Jugosławia, Grecja (wojna domowa po wojnie), Białoruś. Wyliczanka bez końca, ludzie byli tam tłamszeni jesce po wojnie aniektórzy są do dzisiaj, z uwagi na fakt ż eta ideologia cały czas działa i sieje spusoszenie.
Sadzę, że po 44 latach rzadów tego śmiecia hitlera narodu polskiego zwyczajnie by nie było.A dziś jest nas mimo wszystko kokło 40 mln.
Po pierwsze na pewno by tego wieku nie dożył. Podobnie jak Stalin szybko, a moze i nawet szybciej by się zwinął do grobu.
Po drugie gdyby nie Hitler rządził uwierz że wojna trwała by znacznie dłużej, bo skończyła się tylko dlatego że ów jegomość podejmował bardzo nieprzemyślane, głupie, absurdalne i niefartowne decyzje wojskowe bo nie miał w tym fachu żadnaego doświadczenia wojskowego. Zamiast słuchać swoich dowódców któzy wiele rzeczy mu odradzali sam podejmował decyzje które przesądziły o jego porażce.Na ten temat są książki napisane.

Awatar użytkownika
Gaahl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 lut 2010, o 11:10
Lokalizacja: Werginki

Nieprzeczytany post autor: Gaahl » 5 lut 2010, o 11:20

przenieść
Because... I Just Fucking Hate This World

ODPOWIEDZ