Obwodnice Kalisza w ciągu dk nr 12 i 25 - forumowe koncepcje

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Obwodnice Kalisza w ciągu dk nr 12 i 25 - forumowe koncepcje

Nieprzeczytany post autor: jp » 24 paź 2010, o 17:57

Nie ma co się łudzić, Miasto nie wybuduje tych obwodnic. Po pierwsze, nie jest w stanie udzwignąc finansowo takiego ciężaru. Po drugie, budowa odcinków znajdujących się poza granicami miasta, nie leży w gestii Kalisza, tylko GDDKiA.
Nie oznacza to jednak, że należy czekać z założonymi rękami aż Generalna sama je zaplanuje, a następnie wybuduje. Miasto powinno przedsięwziąć zdecydowane kroki w celu ułatwienia GDDKiA przeprowadzenie inwestycji. W tym celu konieczne jest porozumienie i współdziałanie z ościennymi gminami. Czym prędzej inwestycja zostanie "oddolnie przygotowana", tym wcześniej będzie miała szanse na realizację.
Już teraz należy rozpocząć dyskusję nad przebiegiem, połączeniami z drogami wylotowymi z miasta, ilością węzłów etc.
Trzeba "wywalczyć" jak najlepsze rozwiązania dla Kalisza, regionu i tranzytu.

Przedstawię teraz kilka propozycji przebiegu. Rysując obwodnice posłużyłem się rysunkiem, który jest załącznikiem nr 3 do Uchwały NR XXXVIII/543/2009 Rady Miejskiej Kalisza z dn. 3 wrzesna 2009 r. Rysunek przedstawia drogi istniejące oraz planowane w obrębie miasta Kalisza.

Chciałbym, żeby te moje bazgroły były wstępem do dyskusji. Może wspólnymi siłami wypracujemy doskonalsze rozwiązania, które być może zainspirują władze Miasta, ZDM i GDDKiA :)

Wariant I

Obrazek

Wariant II

Obrazek

Wariant III

Obrazek

Proszę zwrócić uwagę na wylot DK 12 w kier. Poznania. Oznaczyłem go Sobótka S11. Uważam, że docelowo korzystne byłoby połączenie 12 z 11 w rejonie miejscowości Sobótka. Skróciłoby to drogę z Kalisza do Poznania, a co bardziej istotne, kilkunastokilometrowy odcinek w ciągu DK 12, stałby się jednocześnie obwodnicą Pleszewa, Gołuchowa i Kościelnej Wsi.

Kolejna ważna kwestia, to połączenie DK 12 (wariant I i II) z przedłużeniem Trasy Bursztynowej, zamiast z ul.Warszawską.
W tym momencie ul Warszawska traci status DW na rzecz odcinka drogi, który jest przedłużeniem TB i nowym wylotem na Koło. Koncepcja wymaga dobudowania odcinka drogi w gminie Żelazków, celem połączenia nowej wylotówki z DW 470

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 24 paź 2010, o 21:58

JP mnie się najbardziej podoba wariant III czyli południowy

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 24 paź 2010, o 22:07

Jak dla mnie wariant I jest najlepszy, bo tam 12 i 25 się nie nakładają. Poza tym obwodnice byłby blisko potencjalnej stacji KDP.
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 24 paź 2010, o 22:52

MirekDB pisze:JP mnie się najbardziej podoba wariant III czyli południowy
Mi też :) Najszybciej na Warszawę z Ostrowa, bez objeżdżania Kalisza dookoła.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 paź 2010, o 09:36

Sector, ty to masz S11 nach Posen i dalej Amber Two nach Warschau :wink:,
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 25 paź 2010, o 10:03

sobieray-3 pisze:Sector, ty to masz S11 nach Posen i dalej Amber Two nach Warschau :wink:,
Chyba chiałeś napisać "zwei" :twisted:

Mnie trasa Bursztynowa nie cieszy aż tak bardzo. Owszem będzie to pewne ułatwienie, ale na światłach i w korkach nadal będzie trzeba stać w tranzycie na Warszawę. Nadal przegrywa z trasą z Ostrowa - Sieroszewice - Aleksandria - Brzeziny - Błaszki.

Dużo bardziej podoba mi sie III wariant JP, gdzie widzę same węzły bezkolizyjne.
zgoda buduje, niezgoda rujnuje

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 paź 2010, o 10:20

Napisalem to, co musialem. Pan Pecherz ma Amber One , to tu nie mozna już innych dualizmow językowych wprowadzać, Germany by się nam zjeżdżaly zamiast Rom... eee Rzymian :wink: .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 25 paź 2010, o 18:24

jp, dlaczego uprałeś się na tak wyglądający przebieg północno-zachodniej obwodnicy? Przecież już teraz ona będzie przechodzić tuż obok okien mieszkańców, a co za 5-10 lat?

Mój pomysł na obwodnicę jest trochę inny, owszem, północny, ale tylko na krótkim odcinku przebiegający przez Kalisz - od Szczypiorna do Poznańskiej (nazwy techniczna: Aleje Wielkopolskie, Dubois). Potem - poza granicami, ale w sposób, który nie wydłuża dróg. Plan Kalisza (bardzo daleko idący) musiałbym fotografować/skanować.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 25 paź 2010, o 22:52

szymkalisz pisze:jp, dlaczego uprałeś się na tak wyglądający przebieg północno-zachodniej obwodnicy? Przecież już teraz ona będzie przechodzić tuż obok okien mieszkańców, a co za 5-10 lat?
Nie uparłem, tylko przedstawiłem propozycje.
Gdzie Ty tam widzisz jakieś okna? :)

Jeśli chodzi o odcinek od Castoramy do ul.Poznańskiej, to nie ja go wymyśliłem. Przebieg od węzła przy Castoramie do ul. Dobrzeckiej jest zgodny z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, uchwalonymi wiele lat temu.
Prawie całe otoczenie trasy stanowią pola uprawne. Konflikt dotyczy jedynie przebicia ulic Dobrzeckiej i Korczak. Obie ulice są zabudowane i nie ma możliwości poprowadzenia drogi tak, by te zabudowania ominąć.

Planowany przebieg jest konsekwencją zbudowanej obwodnicy Skalmierzyc, a konkretnie usytuowania węzła koło Castoramy. Mocniejsze odginanie drogi w kier. zach. nie ma uzasadnienia. Lokalizację węzła uważam za optymalną. Węzeł w sąsiedztwie łuku al.WP, daje możliwość stworzenia w przyszłości ciągu komunikacyjnego (od skrzyżowania al.WP z ul.Wrocławską, poprzez ul. Zachodnią na południe miasta, do drogi nr 450), który byłby nowym przebiegiem DW 450 i połączeniem DW 450 z DK 25.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 26 paź 2010, o 18:34

Ok, ale zauważmy, ze ta droga będzie przebiegała między cmentarzem na Dobrzecu, a blokami, praktycznie 100-150 metrów od bloków (Szpilowskiego, Bursche) . Ilekroć ta szosa jest potrzeba, nie powinna być ona częścią obwodnicy Miasta Kalisza.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 26 paź 2010, o 19:13

Czas więc na moją koncepcję.

Obrazek
kliknij, aby powiększyć

Tak jak pisałem - projekt bardzo ambitny, trochę sci-fi przy obecnych władzach...

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 26 paź 2010, o 19:34

1. Połączenie z S11 poprzez węzeł roboczo nazwany "Sobótka" , uważam za znakomity i jak sie nie mylę to w pełni autorski pomysł kolegi jp.
Nie widzę tu minusów - nie potrzeba budować obejścia Gołuchowa ( dość trudnego z uwagi na zabudowę parkowo-pałacową na pólnoc od DK12 i zabudowę mieszkalną oraz jezioro na południe od DK12 ).
Droga do węzła Sobótka wiedzie przez pola , nie ma więc problemów z zabudową , protestami.
Wreszcie ta droga jest krótsza niż gdyby budować S12 po śladzie DK12.
Mysle , że ktos wyżej powinien poważnie wziąć pod uwagę ten wariant.

2. Wariant południowy obwodnicy ma pewne zalety - wydaje się krótszy a więc i tańszy ( co też ważne dla GDDiK ) , łatwiej od południa obejść Opatówek i inne wioski. Pewien problem może być w rejonie Wolicy.

Główny minus jak dla mnie - obwodnica wraz z węzłami moze stymulować rozwój gospodarczy terenów obok niej.
W wariancie południowym - kolejna inwestycja skierowuje więc rozwój na obszar na południe od Kalisza ( lub jego południowe obrzeża ) gdyż najbardziej atrakcyjne tereny będą przy 4 zachodnich węzłach na tym rysunku.

3. Z tych względów uważam , że wariant północny w wersji I jest jednak dla Kalisza korzystniejszy , choć trudniejszy do wytyczenia i prawdopodobnie dłuższy.
Oczywiscie koniec obwodnicy - na zachód od K.W. i dalej do węzła "Sobótka"

4. Przebieg obwodnicy zachodniej ( DK25 ) zgodny zresztą z zamierzeniami miasta , uważam za całkowicie chybiony.

5. Najlepsze byłoby połączenie wariantu I i III ( juz bez oddzielnych dróg do węzła "Sobótka" - wystarczyłaby jedna ) , lecz wiadomo że taki ring jest nieosiągalny :-(
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 26 paź 2010, o 23:26

szymkalisz pisze:Ok, ale zauważmy, ze ta droga będzie przebiegała między cmentarzem na Dobrzecu, a blokami, praktycznie 100-150 metrów od bloków (Szpilowskiego, Bursche) . Ilekroć ta szosa jest potrzeba, nie powinna być ona częścią obwodnicy Miasta Kalisza.
Nie przesadzaj.Do bloków Szpilowskiego/Bursche jest dobre 300m.W dużo gorszej sytuacji są bloki w pobliżu cmentarza bo obwodnica będzie zbliżać się do osiedla.Bez budowy ekranów raczej się nie obędzie.


Planowany nowy przebieg 25 nie jest najszczęśliwszy ale skoro już wybudowano węzeł (pół węzła ;)) koło Castoramy ciężko będzie zmienić trasowanie.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 paź 2010, o 10:53

Jak to mówią Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie :)
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/63 ... ,id,t.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 27 paź 2010, o 20:36

Najbardziej mi się podoba wariat 2.
Ale moim zdanie 3 wariat by był chyba się najbardziej przydał w końcu by był dobry dojazd do DW450

szymkalisz
Twoja mapka najlepsza hehe
ale na fundusze Kaliskie to są nie wykonalne te drogi.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 29 paź 2010, o 17:37

2050 :)

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 29 paź 2010, o 20:51

Hehe może jak nie dużej :>
Ostatnio zmieniony 30 paź 2010, o 06:36 przez Vocatont, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 29 paź 2010, o 21:49

Kużwa chyba "może"
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 29 paź 2010, o 22:05

Caspress pisze:(...) morzę (...)
Kogo morzysz?

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 30 paź 2010, o 13:20

III zupełnie omijałby Kalisz i jak zwykle nic byśmy nie mieli

ODPOWIEDZ