To ja przytoczę za gazetą
,,Goniec Częstochowski'' z dnia - środa 23 listopada 1932 r ( XXVII rok wyd.) informację dotyczącą Kaslisza :
PRZED UROCZYSTOŚCIĄ LEGJONOWĄ W KALISZU
Warszawa -- dnia 26 i 27 bm [listopad - sobota,niedziela - dop. mój] odbędzie się w Kaliszu uroczystość przeniesienia zwłok więżniów - legjonistów zmarłych w Szczypiornie oraz złożenia ich w mauzoleum wzniesionem na miejskim cmentarzu w Kaliszu.
Program uroczystości przewiduje przyjazd do Kalisza p.Prezydenta Rzplitej oraz obecność jego na cmentarzu.
Czyli w przyszły roku w listopadzie będziemy obchodzic 80-ciolecie tej uroczystości. Biedni ,,Legjoniści'' nie mieli szcześcia zaznania spokoju. Siedem lat póżniej ich Mauzoleum przy ul.Mickiewicz ( blisko cm.żydowskiego) zostało zrównane z ziemią przez hitlerowców, a zwłoki zapobiegliwi miesdzkańcy Kalisza , własnym sumptem ekshumowali i szczątki legionistów ,,zadołowałi'' cichaczem na Cm.Miejskim przy Rogatce. Potem obok ,,wypożyczonej'' na tym cmentarzu kaplicy postawiono im skromny obelisk ; To były już czasy ,,odwilży''. Ponadto przy ul.Serbinowskiej obok Liceum postawiono inny skromniutki, wzorowany na pomniku ,,utrwalaczy'' obelisk upamiętniający panamarszałkowych Leguionistów . Odbuidowa mauzoleum ze względów ideowych nie przyśniła się poprzedniej władzy. Obecna władza zaś ma ,,podszewkę w kieszeni''.
Po raz kolejny stawiam pytanie - czy społeczenstwa m.Kalisza nie stać na odbudowę(rekonstrukcję) tego Mauzoleum?
Temu przedsięwzięciu przyświecały by conajmniej dwa cele
- utrwalenie myśli i czynu legionowego w wyzwoleniu Ojczyzny,
- rozszerzenie oferty turystycznej miasta (Kaliski szlak legionowy) w oparciu o mauzoleum, Szczypiorno i cmentarz wojskowy na Majkowie)
Osobiście uważam, że zarówno tematyka legionowa, jaki i tematuka zniszczenia miasta w I wojnie światowej są zbyt mało wykorzystywane w budowaniu wizerunku miasta i utrwalaniu swiadoności patriotycznej młodego pokolenia.