Nazwy ulic i rond

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 lut 2022, o 08:23

Już zamawiam. :lol:

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 20 paź 2022, o 17:19

Ludzie, udało mi się :) Przez nie wiem ile lat w Google Maps pokutowała robocza nazwa drogi "Trasa Bursztynowa", a przecież już w 2005 roku Rada Miejska uchwaliła nazwę Szlak Bursztynowy dla odcinka od Częstochowskiej do Łódzkiej, a w 2010 roku dla całej ulicy od Łódzkiej do Górnośląskiej.

Teraz również w Google Maps mamy poprawną nazwę - zaakceptowali moją propozycję zmiany. A jeszcze w tym czy zeszłym roku widziałem, jak ludzie w komentarzach pod jakimś newsem kłócili się, co jest poprawne. Teraz jeszcze tylko zostało przemianowanie odcinka Szlaku Bursztynowego, który w Google widnieje jako Dworcowa.

W tym temacie była też wspomniana ulica Ronalda Reagana, którą jakiś żartowniś dodał na mapie. Zaakceptowano moją propozycję usunięcia jej.
Załączniki
Szlak Bursztynowy.png
Z Trasy Bursztynowej na Szlak Bursztynowy.
Szlak Bursztynowy.png (166.04 KiB) Przejrzano 1741 razy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 gru 2022, o 08:34

Według esesji, na najbliższej sesji rady miasta, radni będą decydować o:

"Pismo Biskupa Kaliskiego w sprawie nadania nazwy ks. prałata Jana Sobczyńskiego jednemu z nowych rond w Kaliszu."

Nie wiadomo o które rondo chodzi, jednak mam nadzieję, że to nie przejdzie. Nazwy powinny być neutralne.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 13 gru 2022, o 09:48

jasiek20 pisze:
13 gru 2022, o 08:34
Według esesji, na najbliższej sesji rady miasta, radni będą decydować o:

"Pismo Biskupa Kaliskiego w sprawie nadania nazwy ks. prałata Jana Sobczyńskiego jednemu z nowych rond w Kaliszu."

Nie wiadomo o które rondo chodzi, jednak mam nadzieję, że to nie przejdzie. Nazwy powinny być neutralne.
Ja się domyślam że chodzi o nowo budowane rondo koło kościoła na Dobrzecu. Oś Dobrzec jest chyba najbardziej sklerykalizowanym pod względem nazw miejscem w Kaliszu. Chyba już pięciu duchownych ma swoje ulice i doszło by rondo.
Czym sobie ta dzielnica na to zasłużyła?

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 gru 2022, o 16:06

jasiek20 pisze:
13 gru 2022, o 08:34
Według esesji, na najbliższej sesji rady miasta, radni będą decydować o:

"Pismo Biskupa Kaliskiego w sprawie nadania nazwy ks. prałata Jana Sobczyńskiego jednemu z nowych rond w Kaliszu."
Czyżby to była inicjatywa radnych z kochanej partii rządzącej?
jasiek20 pisze:
13 gru 2022, o 08:34
Nie wiadomo o które rondo chodzi, jednak mam nadzieję, że to nie przejdzie. Nazwy powinny być neutralne.
Nawet konstytucja mówi o tym, że Polska to państwo świeckie. Niestety polskie (i samorządowe) władze jakoś nigdy nie lubiły tej zasady przestrzegać.
Cristof pisze:
13 gru 2022, o 09:48
Oś Dobrzec jest chyba najbardziej sklerykalizowanym pod względem nazw miejscem w Kaliszu. Chyba już pięciu duchownych ma swoje ulice i doszło by rondo.
Na Dobrzecu P i W są trzy ulice z osobami związanymi z KK.
Cristof pisze:
13 gru 2022, o 09:48
Czym sobie ta dzielnica na to zasłużyła?
Ale to chyba dobrze co nie? Osiedle jest pod ochroną, wszelkie zło powinno je omijać.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 13 gru 2022, o 19:08

filip pisze:
13 gru 2022, o 16:06
Na Dobrzecu P i W są trzy ulice z osobami związanymi z KK.
Popiełuszko, Piotrowski, Kaczorowski, Bliziński i najmłodszy stażem Wyszyński + Bursche który był biskupem ale ewangelickim więc trochę więcej niż 3 księży
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 gru 2022, o 19:32

Faktycznie, wcześniej nie wyświetlały mi się te ulice (patrzyłem na geoportalu).

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 mar 2023, o 08:54

Na najbliższe posiedzenie jednej z komisji w Radzie Miasta, wraca temat Ronda Prawa Kobiet i Zbigniewa Religii. Widać, że za wszelką cenę chcą przeforsować te nazwy.
Szkoda, że w znaczących tematach takiego uporu nie ma.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 mar 2023, o 13:38

jasiek20 pisze:
21 mar 2023, o 08:54
Na najbliższe posiedzenie jednej z komisji w Radzie Miasta, wraca temat Ronda Prawa Kobiet [...]. Widać, że za wszelką cenę chcą przeforsować te nazwy.
Jaka tam wszelka cena. Popiskują tylko. Prawa takiej Izabeli z Pszczyny to na poziomie Salvadoru czy innej Rwandy (ciekawe, że w Europie na ogół nawet najbardziej konserwatywni konserwatyści jakoś sobie inaczej z tym radzą). Prawa Izabeli z Pszczyny określiła moc wielka, nadprzyrodzona, więc nic się nie zmieni, nawet gdyby rondo otrzymało rzeczoną nazwę.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 21 mar 2023, o 14:45

kaliszanin2 pisze:
21 mar 2023, o 13:38
(...) Prawa takiej Izabeli z Pszczyny to na poziomie Salvadoru czy innej Rwandy (ciekawe, że w Europie na ogół nawet najbardziej zagorzali konserwatyści jakoś sobie inaczej z tym radzą). (...)
Wątek trochę nie o tym, ale w Europie co do zasady są konserwatyści i umiarkowani konserwatyści, a nie tak jak w naszej małej Rosji, przepraszam Najjaśniejszej Rzeczypospolitej tradycjonaliści z religijnym zacietrzewieniem. To jest jednak pewna różnica.

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: satori » 24 mar 2023, o 20:58

kaliszanin2 filip idzie ze swoimi wysrywami do hydeparku albo tematu Polityka... albo zamiast pisać gówno takie możecie też poczytać jakieś książki o krytycznym myśleniu bo widać że to scedowaliście...
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: wollny » 24 mar 2023, o 22:35

Trochę nie rozumiem Waszego oburzenia. Przy prezydencie (aktywnie) działa Rada Kobiet, a prezydent stara się wspierać kobiety w walce o ich prawa. Ładny gest. Tym bardziej że przy tym rondzie stoi pomnik Marii Konopnickiej, która dla kaliszanek jest pewnym symbolem. Chyba lepiej to niż kolejny ksiądz?
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Rafał950707
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2021, o 13:40
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Rafał950707 » 25 mar 2023, o 00:03

Prawa do czego? Co masz do księży? Każdy jest zły?
Obszedłem Kalisz wzdłuż i wszerz.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: wollny » 25 mar 2023, o 00:31

A co masz do kobiet? Wszystkie są złe?
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Rafał950707
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2021, o 13:40
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: Rafał950707 » 25 mar 2023, o 05:20

Spytałem "praw do czego?".
Obszedłem Kalisz wzdłuż i wszerz.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Budowa rond drogowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 mar 2023, o 19:24

satori pisze:
24 mar 2023, o 20:58
kaliszanin2 filip idzie ze swoimi wysrywami do hydeparku albo tematu Polityka... albo zamiast pisać gówno takie możecie też poczytać jakieś książki o krytycznym myśleniu
O, panek próbuje decydować, co kto ma myśleć. Taka władza NALEŻY SIĘ pankowi, bo przeczytał książkę, ale podejrzewam, że gdyby nie przeczytał, to też by SIĘ NALEŻAŁA. Jak się pankowi nie podoba jakaś opinia, choćby to nawet była tylko marginalna uwaga, to jest to "polityka" (no zgroza po prostu).

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: wollny » 25 mar 2023, o 20:43

Rafał950707 pisze:
25 mar 2023, o 05:20
Spytałem "praw do czego?".
Nie jestem kobietą (i po nicku wnioskuję że Ty też nie), ale staram się wykazać empatią i jeśli kobiety wnioskują o taką nazwę to widocznie mają ku temu powody.
Poza tym coś co jest oczywiste dzisiaj - np. prawa wyborcze kobiet, 100 lat temu nie było oczywiste. A Konopnicka, którą wcześniej przywoływałem o prawa kobiet walczyła.
Ale odwracając kota ogonem można zapytać po co aleja wolności? Przecież mamy wolność. Nazwa do zmiany.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2023, o 08:39 przez wollny, łącznie zmieniany 1 raz.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 26 mar 2023, o 15:16

W temacie rond: ostatnio przechodziłem obok tablicy Rady Osiedla Tyniec. Nie jestem tam często, ale zawsze znajdę coś dla siebie.

Rondo Tynieckie, Rondo Piekarzy, Rondo Zbożowe, Rondo Ziołowe... Zawsze z tym samym uzasadnieniem, że nawiązuje do czegoś, co jest blisko. Jest to bardzo popularny powód, jeśli chodzi o nazewnictwo infrastruktury drogowej.
Rafał950707 pisze:
23 lis 2021, o 01:14
No i w swojej kolekcji mam już ponad 500 zdjęć z nazwami ulic :)
Niestety kompletu obecnie nie zdobędziesz, ale podziwiam wysiłek ;)
Załączniki
ronda Tyniec.jpg
ronda Tyniec.jpg (162.18 KiB) Przejrzano 1070 razy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 26 mar 2023, o 15:19

Rondo Piekarzy, Rondo Zbożowe?...
Okej, powstrzymam się od komentarza.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 26 mar 2023, o 16:15

A czy czasem nie ma tam ulic Zbożowej i Ziołowej? Bez sensu chyba takie powielanie.
g13k

ODPOWIEDZ