Nazwy ulic i rond

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: wayne » 30 maja 2020, o 09:12

A czym się zasłużyła A. Szapocznikow dla Kalisza?

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 30 maja 2020, o 09:50

A Kubuś Puchatek? 😅
g13k

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: milo » 30 maja 2020, o 15:31

gawronik13kalisz pisze:
30 maja 2020, o 09:50
A Kubuś Puchatek? 😅
A czym się zasłużył Dworcow Nikołaj?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niko%C5%82aj_Dworcow
Jak długo jeszcze będzie w Kaliszu ulica Dworcowa? 😂
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: jp » 30 maja 2020, o 16:56

Część mieszkańców myśli, że nazwa związana jest z dworcem PKP. Pozostało jeszcze wielu kontrowersyjnych patronów, jak np. : Duktow, Gronow, Miodow, Topolow, Wiankow, Grzybow, Lipow, Mostow itd.
Jest jeszcze Babin 😉
Kontrowersyjna jest także – ul. Drukarzy, szkalująca dobre imię sędziów sportowych😉

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 30 maja 2020, o 17:44

wayne pisze:
30 maja 2020, o 09:12
A czym się zasłużyła A. Szapocznikow dla Kalisza?
Dobrej klasy rzeźbiarzy urodzonych w Kaliszu nie liczymy na pęczki.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 cze 2020, o 09:34

Z porządku obrad najbliższej sesji
1. 1. Zmienia się nazwę istniejącemu odcinkowi ul. Granicznej od skrzyżowania z ul. Biskupicką w kierunku
zachodnim do granicy miasta Kalisza i nadaje nazwę ul. Łany Dobrzeckie.

§ 1. 1. Nadaje się drodze wewnętrznej powstałej w wyniku podziału nieruchomości położonej w Kaliszu przy
ul. Dobrzeckiej 158 nazwę ul. Ustronna.
g13k

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 cze 2020, o 14:27

To jest kanał rozrywkowy, tak? A gdzie się płaci abonament? :roll:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 cze 2020, o 14:37

gawronik13kalisz pisze:
12 cze 2020, o 09:34
Z porządku obrad najbliższej sesji
1. 1. Zmienia się nazwę istniejącemu odcinkowi ul. Granicznej od skrzyżowania z ul. Biskupicką w kierunku
zachodnim do granicy miasta Kalisza i nadaje nazwę ul. Łany Dobrzeckie
Kto to robi!? I po co!? Dlaczego w tym cholernym mieście, które chodzi całe nadęte od niby-historii, prawdziwej historii się nie szanuje i historyczne nazwy ulic zamienia się w jakiś koszmarnie pretensjonalne "łany"? Tego nie wie nikt.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 13 cze 2020, o 17:08

ww pisze:
13 cze 2020, o 14:37
gawronik13kalisz pisze:
12 cze 2020, o 09:34
1. 1. Zmienia się nazwę istniejącemu odcinkowi ul. Granicznej od skrzyżowania z ul. Biskupicką w kierunku zachodnim do granicy miasta Kalisza i nadaje nazwę ul. Łany Dobrzeckie
Kto to robi!? I po co!? Dlaczego w tym cholernym mieście, które chodzi całe nadęte od niby-historii, prawdziwej historii się nie szanuje i historyczne nazwy ulic zamienia się w jakiś koszmarnie pretensjonalne "łany"? Tego nie wie nikt.
Ulica Graniczna straciła ciągłość przebiegu, wskutek fantazyjnego lokowania zabudowy rozpadła się na kilka niepołączonych odcinków. Zmiana nazwy jest więc podyktowana względami praktycznymi, a że nowa nazwa pretensjonalna, to już inna sprawa. Odcinek, któremu zmieniono nazwę, to polana droga, przy której nie ma żadnych budowli. W tym przypadku rozumiem jednak Twoje obiekcje, natomiast zupełnie nie podzielam Twoich zastrzeżeń wobec ustanowienia patronem ulicy Sługi Bożego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego zamiast tej..., imię jej niech będzie na zawsze zapomniane. We wcześniejszym wątku wyjaśniłem, że tylko za wstawiennictwem Sługi Bożego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego mogło nastąpić cudowne połączenie ulicy dawniej tej..., imię jej niech będzie na zawsze zapomniane, z ulicą Dobrzecką, o którym było powszechnie i z całą pewnością wiadomo, że zbudować go się NIEDASIE, panie, NIEDASIE.

wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: wayne » 13 cze 2020, o 20:40

Ooo.Towarzysze, czytelnicy Szechter Zeitung ożyli. No tak za mało jest stalinowskich przydupasów jako patroni ulic jest w Kaliszu.

wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: wayne » 13 cze 2020, o 20:51

NIEDASIE , panie, NIEDASIĘ to wasz towarzysz słuszny ideowo towarzysz.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 14 cze 2020, o 00:03

wayne pisze:
13 cze 2020, o 20:51
NIEDASIE , panie, NIEDASIĘ to wasz towarzysz słuszny ideowo towarzysz.
Nie wiem czyim towarzyszem miałby być zwrot ilustrujący wieloletnią niemożność władz Kalisza (najrozmaitszej proweniencji politycznej), widzę jednak, że nie podobają Ci się takie ot sobie żarciki. W takim razie dla poprawy Twojego samopoczucia wesprę Cię anegdotą bliższą poczucia humoru (że tak powiem) Twojego środowiska opowiedzianą przez Twojego ulubieńca:

Murzyny, hyhyhy, zjadły, hyhyhy, rektora, hyhyhyhyhyhyhyhyhy...

Twój ulubieniec opowiadając tę anegdotę do rozpuku radośnie się zaśmiewał, a bliskie mu ideowo szeregi wtórowały mu pełnym aplauzu rechotem. A ci, co mówią, że ulubieniec usadził dowciPiS, to nienawistnicy od przemysłu pogardy.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 cze 2020, o 04:12

kaliszanin2 pisze:
13 cze 2020, o 17:08
Ulica Graniczna straciła ciągłość przebiegu, wskutek fantazyjnego lokowania zabudowy rozpadła się na kilka niepołączonych odcinków. Zmiana nazwy jest więc podyktowana względami praktycznymi, a że nowa nazwa pretensjonalna, to już inna sprawa.
Imho ciągłość tę należy przywrócić. Kwartały między ul. Widok, ul. Dobrzecką i końcem Dobrzeca są tak chaotycznie rozplanowane i zabudowywane, że to po prostu oko boli. W czasach ancien régime miało to jeszcze jakiś spójny kształt i perspektywę jakiegoś ładu, ale później było już tylko gorzej. Dojazd do Dobrzeca (osiedla) od strony ul. Podmiejskiej to na gokarty chyba zaprojektowali, a teraz tam jeszcze rondelko będą budować... A ul. Podmiejska... Ech, gadać mi się nie chce, naprawdę. (Może jutro się zbiorę i dopiszę).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 cze 2020, o 04:52

Vocatont pisze:
26 paź 2018, o 06:19
Ale tak to już w tej nasze Polsce jest.
No tak, tak to już w tej naszej Polsce jest...
„— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko
i się zwymiotował”.
G. (1934)
Ostatnio zmieniony 14 cze 2020, o 16:37 przez ww, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: jp » 14 cze 2020, o 13:16

Mam duże wątpliwości czy przywrócenie ciągłości ulicy Granicznej byłoby dobrym rozwiązaniem. Ul. Podmiejska jest główną arterią miasta, która docelowo powinna być dwujezdniowa i wciskanie kolejnego skrzyżowania w odległości zaledwie 100 metrów od skrzyżowania z Wyszyńskiego chyba nie byłoby rozsądne.
Jeśli chodzi o Osiedle Dobrzec (to dolne- jednostka W?) to projekt był wysoko oceniany i zdobył jakieś nagrody. Nie chce mi się teraz szukać. A gokartowy :wink: dojazd miał służyć i służy komunikacji zbiorowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, gokartowa (bardzo mi się to określenie spodobało) jedna główna linia pozwala dotrzeć autobusom do wielu rejonów osiedla. A przecież wiadomo, że atrakcyjność komunikacji zbiorowej zależy między innymi od częstotliwości kursowania.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 cze 2020, o 16:30

J., ja rozróżniałbym jednak ulice, ruch kołowy, i komunikację miejską; są przecież ulice (mówię teraz o K.), którymi np. nie jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, albo ulice, które przeznaczone są tylko dla pieszych. Ty chyba ulegasz temu kaliskiemu (i ogólnopolskiemu zresztą) przekonaniu, że ulice buduje się po to, by jeździły nimi samochody. No niestety nie, nie buduje się ich dla samochodów, lecz dla ludzi (amerykanizacja miast europejskich to jest już prawdziwy problem, problem kulturowy, wręcz cywilizacyjny). Ulicami się chodzi, spaceruje, włóczy, a nie tylko jeździ do Ambera i z powrotem.

W 1905 wytyczono (podaję nazwy współczesne): ul. Adama Asnyka, ul. Legionów (zaczynała się na ul. Lipowej i biegła w górę), ul. Młynarska już była, ul. Wąską, ul. Widok, ul. Graniczą. Wszystkie one biegły do granicy miasta, która została wytyczona na drodze z Noskowa do Dobrzeca Wielkiego, czyli na dzisiejszej ul. Podmiejskiej. To zapewniało drożność komunikacyjną, której teraz nie mamy (a przypomnę, że to nowe miasto miało powierzchnię równą miastu staremu). Żeby dostać się z Wrocławskiego Przedmieścia na Dobrzec (osiedle), wszyscy zapierniczają ul. Górnośląską (no i najlepiej, żeby ona miała ze sześć pasów ruchu), i taki stan rzeczy utrzymuje się aż do czasu wprzęgnięcia w układ komunikacyjny wcześniejszej ul. Jana III Sobieskiego i tego nieszczęsnego przebicia przez gęsto utkane dzielnice fabryczne al. Wojska Polskiego. Francuz/Anglik/Niemiec płakałby, gdyby to zobaczył. :(

No to teraz spójrzmy na mapę w głowie: dokąd prowadzi każda z wytyczonych w 1905 ulic? Ano donikąd. Np. ul. Adama Asnyka, no ona nie prowadzi z jakiejś części miasta do jakiejś części miasta, ona prowadzi z ul. Handlowej do ul. Serbinowskiej, dalej trzeba gokartami. (W międzywojniu co prawda przebito ul. Legionów na dół do ul. Bankowej, ale sam przecież narzekasz, że ciasno; co ty byś chciał tam wyburzyć to ja pisać publicznie nie będę :P ).

Ad rem. Uważam, że ul. Graniczną należy odtworzyć w całym wytyczonym w 1905 przebiegu, tj. do ul. Podmiejskiej (zresztą na planach z lat 80-tych tak właśnie ona biegnie). Na Widoku/Korczaku mamy zespół domów jedno/dwurodzinnych (tzw. willi) i kilka zespołów mieszkaniowych (tzw. bloków), wzniesionych w dwudziestoleciu, te drugie przez Towarzystwo Osiedli Robotniczych, ale TOR-y są już tam dalej, na ul. Robotniczej. (Czy nazwa tej ulicy nie wzięła się przypadkiem od Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej? W tej sprawie należy zasięgnąć opinii IPN-u). To jest naprawdę uładzona i ładna część miasta, a takich w K. mamy niewiele. Więc uładźmy tę ulicę w całości, doprowadźmy ją do ul. Podmiejskiej, zróbmy prawoskręt, bo przecież nikt rozumny, kto będzie jechać tam np. rowerem, i tak nie skorzysta z prawa do rzucenia się pod pędzące tiry, prawda? J., przecież problemem tutaj nie jest sposób, w jaki zorganizuje się ruch kołowy na ul. Granicznej, problemem jest chaos urbanistyczny, przestrzenne niechlujstwo, organizacyjne niedbalstwo, nieposzanowanie dorobku (materialnego i niematerialnego) wcześniejszych pokoleń, i czego tam jeszcze dusza zapragnie.

Poza tym uważam, że Ostrów należy zburzyć.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 cze 2020, o 16:53

kaliszanin2 pisze:
29 maja 2020, o 20:31
ww pisze:
29 maja 2020, o 15:32
Czym Kaliszowi zasłużył się np. Wyszyński? Tego nie wie nikt...
Jak to nikt nie wie?!
K2, przeczytaj proszę jeszcze raz mój post z 29 maja z godz. 15:32; starałem się w nim przedstawić pokrótce mój pogląd na zmiany nazw ulic i placów w K. Sądzę, że kiedy przeczytasz mój post jeszcze raz, dojdziesz do zaskakujących wniosków. :roll:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: jp » 14 cze 2020, o 18:46

Ww, poruszyłeś tyle zagadnień na raz, że nie sposób się do wszystkiego odnieść. Ograniczę się tylko do bardzo mi bliskiej ul. Asnyka. To jest ulica osiedlowa, więc już z definicji nie może łączyć różnych dzielnic miasta. Od tego są ulice główne i zbiorcze.
W kwestii wyburzeń, to ja najchętniej pół miasta zrównałbym z ziemią :P
Kalisz miejscami jest piękny, ale gdzieniegdzie to aż oczy bolą i żal ściska serce, jak można było tak spierd...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 cze 2020, o 21:03

JP ostatnie zdanie jest tak prawdziwe, że boli.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 14 cze 2020, o 22:21

ww pisze:
14 cze 2020, o 16:53
K2, przeczytaj proszę jeszcze raz mój post z 29 maja z godz. 15:32; starałem się w nim przedstawić pokrótce mój pogląd na zmiany nazw ulic i placów w K. Sądzę, że kiedy przeczytasz mój post jeszcze raz, dojdziesz do zaskakujących wniosków. :roll:
Niestety na liście Twoich postów nie znalazłem postu, który wskazujesz, a który kiedyś cytowałem. Nie wiem gdzie i kiedy przepadł, może administratorzy to wyjaśnią.

Jeśli chodzi o Twoją opinię nt. nazw kaliskich ulic, to nie muszę Ci przecież wyjaśniać, że bynajmniej nie chciałem z nią polemizować, ale starałem się jedynie dociec, dlaczego na patrona ulicy dawniej tej..., imię jej niech będzie na zawsze zapomniane, wybrano właśnie Sługę Bożego Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Jak wcześniej pisałem, za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie uznałem, że ponieważ władze miasta, a w ślad za nimi prawie cała kaliska społeczność, były od dawna, od dziesięcioleci, głęboko przeświadczone, że łącznika tej ulicy z ulicą Dobrzecką ludzkimi siłami nigdy wybudować NIEDASIE, panie, NIEDASIE, to doszły do wniosku, że łącznik może powstać jedynie za sprawą mocy nadprzyrodzonych. I wtedy sięgnęły po Osobę Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego proces beatyfikacyjny właśnie się toczy, a więc może on być szczególnie motywowany do pozytywnej odpowiedzi na prośby władz i ludu Kalisza o spowodowanie budowy łącznika, która to budowa po ustanowieniu Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego patronem ulicy dawniej tej..., imię jej niech będzie na zawsze zapomniane, rzeczywiście cudownie nastąpiła. Nie wiem, czy ten cud może przyspieszyć proces, ale nie zdziwiłbym się.

Myślę też, że władze Kalisza do dzisiaj gratulują sobie, jak sprytnie tę sprawę rozegrały.

ODPOWIEDZ