Kwestia województwa raz jeszcze

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 22 maja 2012, o 18:04

Poznań łatwo organizuje sobie większość
Ale Poznań czyli kto?

Ja was bardzo dobrze rozumiem tylko czyja to jest wina, bo o ile dobrze pamiętam to marszałek urodził się Kaliszu czyli zgodnie z logiką "swój/obcy" powinniśmy pławić się w kasie. :?:

Teatr kaliski to 6,5 mln
muzeum - 2,2 mln
ckis - 3,3 mln
Ano właśnie i tu wychodzi kolejny idiotyzm. Dlaczego miasto Kalisz nie prowadzi żadnej polityki historycznej czy kulturalnej? Bo w interesie budżetu miasta jest wypchnięcie wszystkich instytucji kulturalnych pod województwo Jaką politykę prowadzi województwo? Złośliwi powiedzą że pruską ale prawda jest taka że najtańszą.

Gawron to może z drugiej strony?
1) Jak możesz to sprawdź jaki procent wydatków finansowanych ze źródeł własnych stanowią wydatki inwestycyjne. To powinno być łatwiejsze do sprawdzenia
Zadanie dodatkowe na ocenę celującą:
2) Jaki procent wydatków inwestycyjnych finansowanych ze źródeł własnych stanowią nakłady na budowę nowej infrastruktury a ile na bieżące remonty.

Zaznaczam że sam nie jestem na bieżąco i jestem bardzo ciekaw do jakich wniosków dojdziemy.

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 31 maja 2012, o 16:29

Józef, wrócę do tematu jak tylko skończę prace nad magisterką. Postaram się wtedy znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania, o ile uda mi się dotrzeć do budżetu.

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 8 cze 2012, o 10:27

Słuchajcie, umknęło mojej uwadze jedno zagadnienie, które wypłynęło pod koniec analizy. Chodzi mianowicie o opinię na temat statusu miasta na prawach powiatu w kontekście reformy. Z Sieradza i Wałbrzycha docierają sygnały, że połączenie tych miast z powiatem ziemskim nie było dobrym posunięciem i ograniczyło wielkość środków finansowych, jednak swego czasu jp pokazywał na przykładzie Ostrowa, że nadanie temu miastu takiego statusu zbyt wiele by nie zmieniło.

Jak zatem można traktować taki status - czy rzeczywiście jest to przydatny instrument, szczególnie tam, gdzie doszło do likwidacji województw? Będę wdzięczny za sugestie, uwagi bądź jakieś ciekawe źródła informacji.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 8 cze 2012, o 13:56

Jak dla mnie jedynym rozwiązaniem jest utworzenie oddzielnego państwa.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3649
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 8 cze 2012, o 16:27

faust pisze:Jak dla mnie jedynym rozwiązaniem jest utworzenie oddzielnego państwa.
Według naszej metropolii kolonialnej byłaby to Azja Zachodnia.

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 9 cze 2012, o 21:33

Z Sieradza i Wałbrzycha docierają sygnały, że połączenie tych miast z powiatem ziemskim nie było dobrym posunięciem i ograniczyło wielkość środków finansowych, jednak swego czasu jp pokazywał na przykładzie Ostrowa, że nadanie temu miastu takiego statusu zbyt wiele by nie zmieniło.
Ciekawe pytanie :D
Niestety nie dysponuje danymi jak to wygląda w ujęciu finansowym mogę jedynie opisać własne spostrzeżenia.
Na przykładzie moich obserwacji sąsiadów to Ostrów się na tym nieźle przejechał. Teoretycznie zamysł był taki, że cała kasa z powiatu ziemskiego będzie szła na miasto czyli jednym słowem profit dla Ostrowa kosztem ościennych wsi.
W praktyce wygląda to tak ze są dwa ośrodki władzy: prezydent i starosta, które są ze sobą w ciągłym konflikcie. Dodatkowo Ostrów ma dwa budżety które razem dają pokaźną kwotę ale każdy z osobna jest za mały dla sfinansowania jakiś większych inwestycji. Zauważcie, że Ostrów nic nie wybudował nawet hala sportowa jest dla nich nieosiągalna. Z moich obserwacji wynika, że ilekroć w Ostrowie pojawia się jakiś pomysł to natychmiast zaczyna się przerzucanie odpowiedzialności prezydent/starosta i w efekcie nie ma nic, a kasa się rozchodzi w urzędniczej próżni.
Podsumowując: gdzie kucharek sześc tam puste gary.

Gdybyś chciał zabłysnąć to możesz przeprowadzić symulacje dochodów dla jednego roku budżetowego dla Ostrowa jako powiatu grodzkiego i zestawić z budżetem miasta i starostwa.

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 9 cze 2012, o 22:00

... może dzięki temu, Ostrów nie jest tak kolosalnie zadłużony, jak Kalisz. JPIII wykorzystał swój czas, ale jednocześnie załatwił swoich następców na najbliższe 20 lat, jednocześnie załatwiając nas, Kaliszan.
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 9 cze 2012, o 23:32

tooom pisze:... może dzięki temu, Ostrów nie jest tak kolosalnie zadłużony, jak Kalisz.
Az tak dobrze to u sąsiadów nie ma. Mają zadłużenie bliskie 40 % dochodów budżetowych ( zarówno gmina jak i powiat ) , Kalisz ma blisko 50 % co jest oczywiscie większym obciążeniem , lecz jak napisał józef - nie "zainwestowali" np. w halę.
Z drugiej strony nie płacą za drogi krajowe ze swojego budżetu.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 cze 2012, o 11:06

ŻK fragment atrykułu.
Co dalej z powiatami ?
Likwidacji powiatów obawiają się starostowie z Wielkopolski, którzy spotkali się ub. tygodniu na konwencje wielkopolskich starostów w Poznaniu i rozmawiali o swoich problemach z parlamentarzystami. Starostowie przyznali, że obserwują wiele działań, które mogą świadczyć o obniżaniu rangi powiatów, a w przyszłości mogące doprowadzić do likwidacji tego szczebla administarcji.
To chyba obawy na wyrost,
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 cze 2012, o 12:49

Ogólnie ten nasz podział administracyjny wojewódzki jak i powiatowy jest totalnie z dupy, jak 90% rzeczy w tym państwie.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 cze 2012, o 11:51

Fragment bardzo ciekawego artykuł ŻK.
Unijne marnotrawstwo.
N aobłsuge WRPO wydano więcej pieniędzy, niż na wszystkie dotacje które trafiły do Kalisza. Prawie 85 mln zł. w ciągu 4 lat zapłacili podatnicyza działania urzędników, obsługujących tzw. fundusze unijne w Wielkopolsce.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 14 lis 2012, o 18:32

A propos wojewódzkiego marnotrawstwa:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/po ... omosc.html
Podsumowując, zadłużenie województwa wynosiło:
2011- 89 mln PLN
2012 - 246 mln PLN
2013 - 532 mln PLN
Innymi słowy rośnie w zastraszającym, geometrycznym tempie, z roku na rok jest co najmniej podwajane. Przyszłoroczny deficyt osiągnie już ponad 25% dochodów, a zadłużenie ponad 47%. I gdzie ta słynna wielkopolska gospodarność? Naszym władzom bliżej raczej do Grecji niż do Niemiec :evil:
A najlepsze są statystyczne sztuczki mające zamydlić oczy: 10% mają wynieść jakoby cięcia w utrzymaniu administracji, a jednocześnie wydamy 93 mln złotych na budowę nowej siedziby urzędu marszałkowskiego. Przy okazji, te 93 mln to ponad 30% planowanego deficytu. Ręce opadają...
Dla mnie to kolejny argument, że trójstopniowy podział administracyjny jest szkodliwy - to tylko dodatkowe marnotrawstwo naszych podatków.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 lis 2012, o 19:20

Dzieki za te dane. Pamiętam jak tworzona wielkie woj. Miały być rozwiązaniem wszystkich problemów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: faust » 20 lis 2012, o 16:12

Biorą przykład z góry, Donald zadłuża się jeszcze sprawniej :D

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 20 lis 2012, o 16:46

RoyBatty pisze: Dla mnie to kolejny argument, że trójstopniowy podział administracyjny jest szkodliwy - to tylko dodatkowe marnotrawstwo naszych podatków.
Zgodzę się z tym lecz w innym sensie...
49 województw zadłużałoby się równie sprawnie jak obecne 17 więc obecne zadłużenie woj. wlkp ( i innych ) nie jest żadnym argumentem przeciwko reformie samorządowej.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 20 lis 2012, o 19:37

Ale wtedy nie byłoby powiatów, które też się zadłużają. Czyli zamiast dwóch zadłużonych szczebli administracji byłby jeden. Im więcej poziomów biurokracji nad naszymi głowami, tym trudniej przeciętnemu wyborcy zorientować się na ile zadłużyli go politycy.

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: gawron » 10 kwie 2013, o 17:38

http://www.kympno.pl/forum/powiat-kepin ... -t573.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Przypadkiem natknąłem się na coś takiego. Rzecz tyczy się Kępna.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 kwie 2013, o 20:39

Kalisz i nie pasował. Teraz Poznań im nie pasuje, a co będzie jak im Wrocław przestanie pasować. Ziemia Wieluńska to Wielkopolska, a nie Śląsk. Jak im się nie podoba to fora ze dwora.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 kwie 2013, o 00:26

Przypominam tylko, że wielu osobom, również obecnym na tym forum, nie pasuje Poznań i to, że lekko mówiąc nasze wspaniałe miasto jest "robione w Karola" (przepraszam wszystkich Karolów) przez stolicę Wielkopolski. W takim razie, my również "fora ze dwora"?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 kwie 2013, o 07:23

Przemku źle mnie zrozumiałeś. Chyba większość na tm forum wie jaka pałam miłością do Poznania :) Sam wielokrotnie pisałem, że Kalisz dał ciała w walce o województwo. Chodziło mi bardziej o to, żeby ziem Wielkopolski nie włączać do Śląska. Nie po to książę kaliski walczył o włączenie ziemi wieluńskiej do Wielkopolski z książętami śląskimi, aby teraz te ziemie oddawać. Historycznie są to ziemie związanie najbardziej z Wielkopolską Wschodnią, że stolicą w Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ