Śródmieście musi ożyć!

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 sty 2022, o 19:52

ANewDay pisze:
21 sty 2022, o 15:18
Akurat dla mnie ta pizza jest mocno przecietna malo skladnikow a ceny z kosmosu
Ich pizza jest przygotowywana zgodnie z włoskimi procedurami obowiązującymi dla pizzy jako produktu narodowego.

marekchelsea
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 31 maja 2017, o 16:08

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: marekchelsea » 22 sty 2022, o 17:28

Ale jakie składniki :) Za taką pizzę można zapłacić nawet troszkę więcej. Przykładowo w Zbiersku jest pizzeria Tutto Bene, tak samo postawili na prawdziwą włoską pizzę i dzięki temu mają stałych klientów, ludzie doceniają jakość. Oczywiście zawsze się znajdą tacy co marudzą, bo nie ma kabanosa albo kebabu na pizzy... :D

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 22 sty 2022, o 18:01

Co do Tutto Bene, bo to moje rejony. Pizza dobra, ale ciasto to niestety bardzo łamliwy wiór.

marekchelsea
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 31 maja 2017, o 16:08

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: marekchelsea » 22 sty 2022, o 18:43

Ciasto do dopracowania, zależy jaka się trafi. Ale wiadomo to nie Tutti Santi.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 sty 2022, o 21:42

Źle jest też w dużo większym i bogatszym Wrocławiu.
https://businessinsider.com.pl/gospodar ... 4Vyms1bnZg
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 23 sty 2022, o 22:10

Tylko we Wrocławiu nie jest pusto na rynku, tam jest problem z rosnącymi cenami utrzymania tego wszystkiego. Przecież w artykule piszę, że zmieniają lokalizację na inna, ale również śródmiejską. Przede wszystkim tam są ludzie, u nas na rynku nie widać ludzi. Jedynie od rana ktoś tam jest, ale tak to. Po godzinie 11 żywej duszy nie widać tam. :roll:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 sty 2022, o 22:42

Jestem dość często na GR w Kaliszu. I jak czytam tekst w stylu ze po 11 nie ma tam żywej duszy, to chyba o innym mieście piszesz. Tam nie będzie tylu ludzi co na rynkach w większych miastach. Ilość mieszkańców, studentów, metropolii, czy zamożność. No i turyści. Ale nie piszcie na na GR nie ma żywej duszy. No chyba ze masz na myśli 23.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 23 sty 2022, o 23:10

Też często tam przechodzę, bo lubię. Zazwyczaj przechodząc przez GR widzę tam maksymalnie kilka osób. Trochę lepiej jest na Śródmiejskiej (od Złotego Rogu do Górnośląskiej), bo tam kręci się trochę ludzi. Problemem nie jest ilość mieszkańców, czy zamożność. Problemem są centra handlowe (galeriami tego nazwać nie można), leniwa mentalność oraz mierna oferta usługowa w centrum. Mam tu na myśli szybko zamykające restaurację, to chyba problem, który zdarza mi się usłyszeć podczas rozmowy i zgadzam się z nim. Na dodatek wszechobecne banki, co one tam robią? Gdyby restaurację były nieco dłużej, chociaż na początku do północy życie "nocne" lekko by ożyło. Co do prawdziwego ożywienia, nowego renesansu centrum mam pewien pomysł jak to zrobić, ale raczej jest on średnio wykonalny, ale nie jest niewykonalny. Powinien się tam znaleźć jakiś sklep, który ściągałby ludzi z Kalisza, a nawet regionu. Nawet miałem pomysł jaki, ale raczej w dobie wygaszania sprzedaży stacjonarnej są marne szanse. Ten sklep to jakiś z Inditexu, chociażby Zara. Uwierzcie, że ludzie by się na to rzucili, szczególnie młodzi. Byłyby duże szanse, że przyjeżdżało masę osób z okolic. Jakby ten sklep cieszył się dużym zainteresowaniem to prawdopodobnie dzięki temu całe centrum miałoby drugie życie i powstawałyby nowe restaurację. De facto mogłaby być to bardzo duża konkurencja dla Amber. Myślę, że mój pomysł jest niezwykle ciekawy, ale zarazem niezwykle trudny do zrealizowania.

Ps. należałoby przy tym wywalić auta z centrum, ale z Kinasem się chyba tego nie doczekamy. :roll:

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 24 sty 2022, o 09:58

Ja widzę jeszcze inny problem. Słabe skomunikowanie centrum z resztą dzielnic wieczorem, a zwłaszcza po 22 godzinie . W weekendy nie ma jak wrócić jak się człowiek zasiedzi w lokalu. Jest zdany na Taxi lub nocny autobus kursujący chyba co dwie godziny.
Na okres zimowy dobrym pomysłem było pierwsze i ostatnie zarazem lodowisko tymczasowe uruchomione chyba przez bank internetowy. Gromadziło ono sporo ludzi i dawało zarobić okolicznym lokalom. Zwłaszcza soboty i niedziele. Obecnie w tym czasie jest to miejsce wymarłe. Myślę że powrót lodowiska nie przerasta finansów miasta.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 sty 2022, o 04:03

W komentarzu padła bardzo ciekawa, ale kontrowersyjna propozycja jak uratować śródmieście. Mianowicie wynająć to po kosztach na kilka lat. Według mnie świetny pomysł, ale mam jedno "ale" do tego. Powinno to się odbyć w drodze rekrutacji, żeby nie powstawały tam jakieś buble jak sklep z meblami na ul. Zamkowej

https://calisia.pl/miasto-oglosilo-kole ... icka,54741

Oczywiście nadal podtrzymuje nadal opinie, że powinien znaleźć się tam sklep, który ściągałby ludzi. Może macie pomysł jaki?
Cristof pisze:
24 sty 2022, o 09:58
Słabe skomunikowanie centrum z resztą dzielnic wieczorem, a zwłaszcza po 22 godzinie . W weekendy nie ma jak wrócić jak się człowiek zasiedzi w lokalu.
Tak właściwie to tam niewiele lokali, które są otwarte po godzinie 22.
Mógłbym je policzyć na palcu jednej ręki. :lol:

Jeszcze przypomnę, że samochodziki w centrum nikogo nie zachęcą do przebywania tam i zaniedbane kamienice (powoli coś tam się dzieje, ale zdecydowanie za wolno) raczej odstraszają.
Niestety w naszych kaliskich realiach, rządzący miastem uważają, że parking jest recepta na to.
Jakoś mi się nie przypomina, żeby w Gdańsku był parking na ul. Długiej, ani w Łodzi na ul. Piotrkowskiej. Być może parkingi by tam jeszcze bardziej poprawiły sytuację. A najlepiej to wybudować tam autostradę, wtedy ruch byłby niesamowity (w Kaliszu pewnie tak myślą). :lol:
Jeszcze przyszedł mi pomysł na parking wielopoziomowy, pewnie by uczynił nasz rynek tętniący życiem (niczym ten z Kutna). Ale nie mówmy tego im (rządzącym), bo jeszcze tak zrobią. :lol:

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2022, o 09:30

Przede wszystkim to w Kaliszu nie ma turystów (nie liczę pielgrzymek) więc i tłumów nie ma. Jednak w okresie letnim to jednak rynek do późnych godzin wieczornych jest gwarny (mówię o weekendach).

Na co dzień, mało jest rzeczy, które przyciągają mieszkańców Kalisza do jego centrum, poza tym sezonem "ogródkowym".

Wydaje mi się, że przy fontannie jest zawsze sporo ludzi bo jest to jakaś atrakcja i faktycznie tam jest życie.

Co może przyciągnąć na rynek mieszkańców, którzy nie chcą skorzystać z ofert gastronomicznych? Przecież tam nie ma ani jednej atrakcji.
Pamiętam, że jeszcze parę lat temu to i ławek na rynku nie było.

Fajnym pomysłem byłoby np. jakieś muzeum iluzji gdzieś w centrum (wiadomo to jednak obiekt komercyjny więc i ktoś musiałby w to zainwestować). To samo jakieś centrum nauki i eksperymentu. W promieniu 120 km od Kalisza nie ma takich miejsc.
Pomysł z lodowiskiem na rynku też uważam za bardzo dobry.
Jakiś klub studencki typu pod muzami, również generuje ruch, a przecież mamy mieć Uniwersytet Kaliski.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 sty 2022, o 14:04

jasiek20 pisze:
25 sty 2022, o 09:30
Przede wszystkim to w Kaliszu nie ma turystów (nie liczę pielgrzymek) więc i tłumów nie ma.
Tak właściwie to turyści są w Kaliszu. Nie ma ich niewiadomo ile, ale są. Spora część to zagraniczni (z opinii czytanych pod Hiltonem, które pojawią się regularnie, a niekażdy piszę opinię, tak właściwie to garstka).
jasiek20 pisze:
25 sty 2022, o 09:30
Wydaje mi się, że przy fontannie jest zawsze sporo ludzi bo jest to jakaś atrakcja i faktycznie tam jest życie.
Trochę się tam kręci tych ludzi zazwyczaj jak przechodzę do parku. Myślę, że duża robotę zrobiłby bulwar u nas. Nie mówiąc o jakieś pięknej fontannie na rynku zamiast naszej kochanej dziurelli.
jasiek20 pisze:
25 sty 2022, o 09:30
Jakiś klub studencki typu pod muzami, również generuje ruch, a przecież mamy mieć Uniwersytet Kaliski.
To, że zmieni się nazwa to nie znaczy, że pojawią się tysiące studentów od razu. Do tego trzeba czasu, a przede wszystkim chęci i zaangażowania, żeby to się rozwijało.

W tym mieście przede wszystkim brakuje promocji, mało kto wie o istnieniu Kalisza (trochę to smutne) to skąd mają wiedzieć, że był zburzony, że był wzorem dla Warszawy (w jej odbudowie), że warto go odwiedzić chociaż na jeden dzień. Już popularniejszy jest Biskupin, w którym mają gród, który my też mamy. Z tym, że mamy więcej do zwiedzania niż jedna rzecz.

Myślę, że Kaliszowi by się przydało coś takiego jak Zamościowi. Dostali świetną promocję zupełnie za darmo, a w komentarzach można zauważyć jedną rzecz odwrotną do ludzi piszących o Kaliszu (o tych z Kalisza). Kaliszanie mają patologiczną do granic możliwości ojkofobię. Gdziekolwiek się coś o naszym mieście to muszą znaleźć się też tam Ci malkontenci, którzy niszczą opinię o naszym mieście. A tam ludzie są dumni z miasta.
Może nie mamy tak świetnego miasta (urbanistycznie), ale myślę, że fakt odbudowy byłby ciekawym pomysłem na odcinek.

Jeszcze na HBC (Historia Bez Cenzury) też zburzenie Kalisza mogłoby być świetną promocją, kanał ma bardzo duże zasięgi i mógłby wygenerować duże zainteresowanie naszym miastem.
Ale kto o tym pomyśli u nas. :roll:

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 sty 2022, o 14:10

Zgadzam się co do kulejącej promocji Kalisza.
Jak wysyłam znajomym zdjęcia miasta (np. z lotu ptaka) to większość reakcji jest w stylu "łał, nie wiedziałam, że Kalisz jest taki ładny", "to jest Kalisz?" "Naprawdę macie tam takie ładne kamienice itd?" .

Co to Zamościa, to byłem raz rok temu i jestem zdecydowanie zawiedziony. Niestety zawiódł mnie na każdej niemal płaszczyźnie. Warto spędzić jeden dzień więcej w Lublinie niż wybrać się do Zamościa.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 sty 2022, o 14:52

jasiek20 pisze:
25 sty 2022, o 14:10
Zgadzam się co do kulejącej promocji Kalisza.
Jak wysyłam znajomym zdjęcia miasta (np. z lotu ptaka) to większość reakcji jest w stylu "łał, nie wiedziałam, że Kalisz jest taki ładny", "to jest Kalisz?" "Naprawdę macie tam takie ładne kamienice itd?"
No Kalisz z góry to jeden z najpiękniejszych i najbardziej uroczych widoków w całej Polsce. Niestety Kalisz z widoku przechodnia już tak nie zachwyca, większość kamienic jest zaniedbana. Duży plus to ta sama wysokość kamienic, bardzo dobrze to wygląda i spójność architektoniczna. Zyskaliśmy to po odbudowie. Niestety dużym minusem jest to, że nasze kamienice są w większości "gołe" z bardzo mała ilością zdobień, Kalisz był odbudowywany przez biedną II RP. Gdyby to Niemcy odbudowywali nasze miasto to prawdopodobnie byłoby zupełnie inaczej, przy okazji zyskalibyśmy pewnie więcej niż odbudowane centrum, a stworzyliby pewnie od razu całe miasto.

quote=jasiek20 post_id=147517 time=1643116236 user_id=308]
Co to Zamościa, to byłem raz rok temu i jestem zdecydowanie zawiedziony. Niestety zawiódł mnie na każdej niemal płaszczyźnie. Warto spędzić jeden dzień więcej w Lublinie niż wybrać się do Zamościa.
[/quote]

Mi osobiście w Zamościu zdecydowanie się nie podoba ten małomiasteczkowy klimat. Niestety w Zamościu też wiele zabytków zostało zniszczonych podczas zaboru rosyjskiego. Należy ich bardzo pochwalić za bardzo czysty rynek (brak obrzydliwych reklam).
A co cię zawiodło w Zamościu, na co liczyłeś?
Lublin też polecam, ładne miasto.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 27 sty 2022, o 23:33

Pomysł jak dla mnie niegłupi, ale ta liczba jest żałośnie niska. 6 mieszkań?
https://calisia.pl/miasto-przyzna-miesz ... lnic,54800

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 30 sty 2022, o 00:50

To już nawet w Pleszewie Rynek będzie wyłączony z ruchu samochodowego.
A u nas w ramach "rewitalizacji" pewnie niedługo dopuszczą tam (na Rynku) ruch samochodowy. :lol: :roll:
https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... jazne.html

damianero
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2021, o 13:55

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: damianero » 30 sty 2022, o 15:05

filip pisze:
25 sty 2022, o 14:52
Niestety dużym minusem jest to, że nasze kamienice są w większości "gołe" z bardzo mała ilością zdobień, Kalisz był odbudowywany przez biedną II RP. Gdyby to Niemcy odbudowywali nasze miasto to prawdopodobnie byłoby zupełnie inaczej, przy okazji zyskalibyśmy pewnie więcej niż odbudowane centrum, a stworzyliby pewnie od razu całe miasto.
Odbudowa Kalisza to ostatnie podrygi architektury, gdzie stosowano tradycyjny detal, proporcje i ogólnie przedmodernistyczną stylistykę. Nie było szans, aby w tamtych warunkach budować na bogato, jak 10 czy 20 lat wcześniej, i "biedna II RP" nie miała tu nic do rzeczy - takie były ogólnoeuropejskie trendy. A plany rozwoju miasta zawierały się w projektach odbudowy miasta.

Żeby było ciekawiej, to projekt odbudowy był tworzony przez Polaków we współpracy z Niemcami, którzy w czasie wojny okupowali te tereny.

Nie jestem Kaliszaninem, natomiast o odbudowie miasta pisałem magisterkę i mam jakąś słabość do tego miasta.

Faktem jest, że niewiele osób wie, że urbanistycznie i architektonicznie to perełka w polskich warunkach. I promocja zdecydowanie się przyda, ja o mieście dowiedziałem się dopiero, gdy wkręciłem się w architekturę stylu polskiego, czyli z okolic IWŚ i wczesnej II RP.

W ostatnich latach miasto ładnieje w oczach, coraz mniej zaniedbanych fasad, które wyglądały jakby nigdy nie były odświeżane, coraz mniej brzydkich i krzywych chodników.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2022, o 13:20 przez damianero, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 30 sty 2022, o 19:55

damianero pisze:
30 sty 2022, o 15:05
filip pisze:
25 sty 2022, o 14:52
Niestety dużym minusem jest to, że nasze kamienice są w większości "gołe" z bardzo mała ilością zdobień, Kalisz był odbudowywany przez biedną II RP. Gdyby to Niemcy odbudowywali nasze miasto to prawdopodobnie byłoby zupełnie inaczej, przy okazji zyskalibyśmy pewnie więcej niż odbudowane centrum, a stworzyliby pewnie od razu całe miasto.
Odbudowa Kalisza to ostatnie podrygi architektury, gdzie stosowano tradycyjny detal, proporcje i ogólnie przedmodernistyczną stylistykę. Nie było szans, aby w tamtych warunkach budować na bogato, jak 10 czy 20 lat wcześniej, i "biedna II RP" nie miała tu nic do rzeczy - takie były ogólnoeuropejskie trendy. A plany rozwoju miasta zawierały się w projektach odbudowy miasta.
Tylko to nie kwestia tego. Na wiele ambitnych pomysłów i projektów po prostu brakowało pieniędzy. Chociażby przykładem są tramwaje (może to nie architektura, ale to pierwszy przykład z brzegu), czy ten potworek na południowej pierzei rynku (Główny Rynek 15). Polecam zobaczyć projekty odbudowy miasta i niektóre naprawdę były o wiele bogatsze.

Z ciekawości masz gdzieś te plany rozwoju miasta? Z chęcią bym sobie je poprzeglądał.
damianero pisze:
30 sty 2022, o 15:05
Faktem jest, że niewiele osób wie, że urbanistycznie i architektonicznie to perełka w polskich warunkach. I promocja zdecydowanie się przyda (...)
O istnieniu Kalisza mało kto wie, a co dopiero o jego walorach architektonicznych. Kalisz jest mało popularnym miastem, połowa moich znajomych, którzy są spoza prowincji poznańskiej nawet nie słyszało o Kaliszu.
damianero pisze:
30 sty 2022, o 15:05
W ostatnich latach miasto ładnieje w oczach, coraz mniej zaniedbanych fasad, które wyglądały jakby nigdy nie były odświeżane, coraz mniej brzydkich i krzywych chodników.
Idzie to bardzo wolno, mała Świdnica (bardzo ładne miasto) jeszcze 4 lata temu nadawała się do kręcenia filmu wojennego, a dzisiaj już jest zupełnie inaczej.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 2 lut 2022, o 20:10

gawronik13kalisz pisze:
9 lis 2021, o 11:47
Remontowany jest lokal gdzie ostatnio była restauracja POKE WOK (wcześniej była tam IndiaHouse, Blue i jeszcze kilka innych ale co chwilę się tam zmienia nazwa). Ciekawe to, bo praktycznie nigdy nie widziałem by lokal był otwarty a tym bardziej by gromadził ludzi.
Otwiera się tam Pierogarnia "Stary Młyn"
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 lut 2022, o 20:42

Dziwne bo obok lokale się jakoś trzymają.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ