Śródmieście musi ożyć!

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 3 lut 2022, o 11:02

gawronik13kalisz pisze:
2 lut 2022, o 20:10
gawronik13kalisz pisze:
9 lis 2021, o 11:47
Remontowany jest lokal gdzie ostatnio była restauracja POKE WOK (wcześniej była tam IndiaHouse, Blue i jeszcze kilka innych ale co chwilę się tam zmienia nazwa). Ciekawe to, bo praktycznie nigdy nie widziałem by lokal był otwarty a tym bardziej by gromadził ludzi.
Otwiera się tam Pierogarnia "Stary Młyn"
Oj pyszka. Mają pyszne pierogi z pieca. Za studenciaka to była jedna z moich ulubionych miejscówek we Wrocławiu. I nadal trzymają wysoki poziom.
Myślę, że jak taki sam poziom będzie w Kaliszu to będzie spory sukces tej knajpy. I fajnie, że na Głównym Rynku.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 3 lut 2022, o 11:25

Jak sobie spojrzałem na ich stronie to wnętrze bardzo dobrze wygląda i jaki fajny opis miejsca, w którym się znajduję. W ogóle jak zobaczyłem w jakich miastach się znajdują to, aż się zdziwiłem, że wybrali Kalisz jako kolejne miasto. Same duże miasta z dużą ilością turystów. Aż miło się zrobiło.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 3 lut 2022, o 11:43

Zacnie wygląda kaliskie wnętrze
Załączniki
pierogarnia-kalis-parter-3_5-1.jpg
pierogarnia-kalis-parter-3_5-1.jpg (252.15 KiB) Przejrzano 2472 razy
pierogarnia-kalis-parter-3_5.jpg
pierogarnia-kalis-parter-3_5.jpg (252.15 KiB) Przejrzano 2472 razy
pierogarnia-kalis-parter-3_2-1.jpg
pierogarnia-kalis-parter-3_2-1.jpg (294.65 KiB) Przejrzano 2472 razy
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 3 lut 2022, o 23:00

No piękny widok z okien. Oby utrzymali się latami w tym miejscu. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 8 lut 2022, o 16:56

Dom Sąsiedzki stoi pusty. Nie ma chętnych czy Miasto ich zniechęciło?
https://zyciekalisza.pl/artykul/dom-sas ... ty/1273191
Cristof pisze:
14 lut 2019, o 15:26

Dziwne są te dotacje na rewitalizację, gdzie aby załapać się na kasę trzeba wynajdywać trochę naciagane tematy typu Akcelerator Kultury przy Nowym Świecie, Centrum Organizacji Pozarządowych po "Lewym profilu Asnyka", "Dom sąsiedzki" przy kaliskim Podgórzu. Wyda się sporo kasy odtrąbi sukcses w mediach. Może będzie jakaś migawka w tv . Po paru latach wymaganych utrzymania tych przybytków aby nie zwracać dotacji, gwarantuję że to wszystko padnie. Ko dziś pamięta sławetne turystyczne elektroniczne info tablice. Od początku kiepsko działały, w słońcu nic nie było widać. Unia chyba za to zapłaciła i najlepiej wyszedł na tym producent tego badziewia. Po wymaganym okresie zostały w cichaczem zdemontowane.
To jest część mojego komentarza z forum z dnia 19.07. 2019r. Dużo się pomyliłem.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 8 lut 2022, o 17:00

Trzeba było poprzednich nie wyrzucać, teraz mają kolejny pusty lokal. Brawo Kalisz! Powiedzenie, że u nas największa siecią sklepów jest "Do wynajęcia" (no może w tym przypadku to nie wynajem, ale wiadomo o co chodzi) staję się coraz bardziej prawdziwe.

damianero
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 cze 2021, o 13:55

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: damianero » 9 lut 2022, o 13:35

filip pisze:
30 sty 2022, o 19:55

Tylko to nie kwestia tego. Na wiele ambitnych pomysłów i projektów po prostu brakowało pieniędzy. Chociażby przykładem są tramwaje (może to nie architektura, ale to pierwszy przykład z brzegu), czy ten potworek na południowej pierzei rynku (Główny Rynek 15). Polecam zobaczyć projekty odbudowy miasta i niektóre naprawdę były o wiele bogatsze.
To fakt, pierwotne plany były bardziej na bogato, ale kwestie finansowe i zmiana gustów na bardziej modernistyczne też miała tu dużo do rzeczy. Pierwsze koncepcje, pierwsze projekty były jeszcze bardzo emocjonalne, potem podchodzono do sprawy bardziej pragmatycznie, plus i turborenesans wychodził z mody.

Kilka moich zdobyczy. Jak widać, gdyby Niemcy się za to zabrali, to mogło być gorzej ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: filip » 9 lut 2022, o 14:38

Ja osobiście jestem wielkim fanem opcji drugiej (Tadeusz Zieliński, Zygmunt Wóycicki i Wacław Tomaszewski, III nagroda). Nagroda II według mnie wygląda niezbyt dobrze. Ratusz Stefana Szyllera też mi bardziej się podoba niż ten nasz obecny. Z tego co pamiętam to był brany pod uwagę, ale przegrał z naszym obecnym. Zresztą średnio pasowałby do kamienic otaczających rynek. Co do szkicu fasad to zdecydowanie bardziej mi się podoba ten niżej (nr 9), ten szkic wyżej [nr osiem (musiałem słownie to napisać)] wizualnie psuję ta siedmio-przęsłowa kamienica, nie pasuję zupełnie tam.
Z ciekawości czy jakichś z tych projektów nawiązuję do dawnego Kalisza (jakichś dzieł, na których był ukazany), czy to po prostu takie "takie o" robienie sobie, bo taką mam wizję? Jedynie w ratuszu Stefana Szyllera widzę lekkie nawiązanie do starego ratusza w postaci wieży ratuszowej, a tak to żadnych innych nie widzę.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 lut 2022, o 15:11

Nasz obecny ratusz jest piękny. I Basta. :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: milo » 14 lut 2022, o 00:08

damianero pisze:
30 sty 2022, o 15:05

Żeby było ciekawiej, to projekt odbudowy był tworzony przez Polaków we współpracy z Niemcami, którzy w czasie wojny okupywali te tereny.

Nie jestem Kaliszaninem, natomiast o odbudowie miasta pisałem magisterkę i mam jakąś słabość do tego miasta.
Czy jest możliwość udostępnienia forumowiczom Twojej pracy magisterskiej?

W bibliotece jest dostępna dość ciekawa pozycja Bienieckiego "Calisia devastata, Calisia restituta", ciekawa może nie dla specjalistów ale dla osób, które chcą zdobyć podstawowe informacje na ten temat.

I rzeczywiście, niemiaszki odegrali dość dużą rolę przy przygotowaniu prawnym i projektowym odbudowy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: ww » 14 lut 2022, o 01:34

damianero pisze:
30 sty 2022, o 15:05
Nie jestem Kaliszaninem, natomiast o odbudowie miasta pisałem magisterkę i mam jakąś słabość do tego miasta.

Faktem jest, że niewiele osób wie, że urbanistycznie i architektonicznie to perełka w polskich warunkach.
Chodzi o tę pracę magisterską, tak?
https://repo.pw.edu.pl/info/master/WUTb ... 467ccd42d/

O tym, że odbudowa Nowego Miasta i Wrocławskiego Przedmieścia w Kaliszu to „perełka” w dziejach polskiej architektury i urbanistyki, wiadomo tylko w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, na Politechnice Warszawskiej i w Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk (kogoś pominąłem?). W ośrodku warszawskim sprawie odbudowy Kalisza poświęcono wiele uwagi i mam tu na myśli nie tylko konkurs rozpisany w 1915 przez tamtejsze Koło Architektów i późniejszą troskliwą pieczę, jaką nad odbudową sprawowało w dwudziestoleciu międzywojennym kilka ministerstw, ale także (a raczej przede wszystkim) żywe zainteresowanie odbudową Kalisza w warszawskim ośrodku naukowym, jakie ma miejsce po wojnie (tej drugiej), że wymienię tylko nazwiska prof. Teresy Zarębskiej i prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Tymczasem sprawę „rewitalizacji” (a powinno być: rewaloryzacji) powierza się dziś Politechnice Poznańskiej (gdzie nikt nic o Kaliszu nie wie) i poznańskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich (gdzie nikt nic o Kaliszu nie wie), czego owocem są dwa konkursy architektoniczno-urbanistyczne (2019, 2021), a owocami owocu realizowane teraz projekty, które w brutalny sposób banalizują, trywializują i infantylizują (jp, możesz do mnie strzelać, zdania nie zmienię) wnętrza urbanistyczne na Nowym Mieście, Warszawskim Przedmieściu, Wrocławskim Przedmieściu i Piskorzewiu, w wyjątkowy przecież sposób przemyślane i niezwykle starannie ukształtowane w 19. i 20. stuleciu. (Nad tym, co uczyniono z Nowym Rynkiem w 1973 i 2011, ubolewałem już tu niejednokrotnie). W efekcie otrzymaliśmy (a będzie tego jeszcze więcej) jakieś Paramount najgorszej małomiasteczkowej brzydy, które jako żywo przypomina deptaki w nadmorskich i podgórskich wsiach letniskowych, na dodatek okraszone szewczykami, żabami, donicami, pompami, latarenkami, ławeczkami i gadającymi drzewami (o pomyśle ustawiania w mieście lalek Szrajera nie będę się rozwodzić, bo to już imaginacja godna „dziurelli”).

W ten oto sposób, i to na własne życzenie i ku własnej uciesze, tracimy dziedzictwo kultury równe temu w Lublinie, Zamościu, czy Gdyni.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 lut 2022, o 09:15

Wiesz to ze 99% o tym naszym dziedzictwie kultury polskiej nie wie wynika z braku edukacji kaliszan. Żadne kaliskie władze Nigdy nie uznały za ważne. Ale to ze prezydent z wykształcenia architekt tak lekceważy kaliskie i polskie dziedzictwo trudno mi pojąć.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 15 lut 2022, o 23:20

Nie do końca wiem gdzie to dodać, czy tutaj czy może w jakimś temacie KLA.
Dla mnie co prawda to tylko bajer jednak dojść oryginalny nigdy wcześniej go nie spotkałem.

Będąc ostatnio w Łodzi natrafiłem na takie przystanki
Obrazek

Niby tandeta a cieszy oko :D (Jak się okazuje ma to jednak jakieś zastosowanie), w Łodzi powstaje to w ramach rewitalizacji centrum.
Co sądzicie wyobrażacie sobie takie coś w Kaliszu?
Podświetlane za pomocą listwy LED krawędzie przystanków wyglądają wyjątkowo ładnie, szczególnie nocą. W ten sposób mają zostać podświetlone wszystkie przystanki przy przebudowanych drogach realizowanych w ramach prowadzonej obszarowej rewitalizacji centrum

Podświetlane listwy LED są montowane na wszystkich przystankach przy przebudowanych drogach realizowanych w ramach prowadzonej obszarowej rewitalizacji centrum. Pierwsze listwy zostały zamontowane na przystankach przy ul. Kilińskiego podczas modernizacji drogi w 2015 roku.

Podświetlane krawędzie mają ułatwić osobom słabowidzącym korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo na drogach – przystanki tramwajowe będą lepiej widoczne zarówno dla pasażerów, motorniczych jak i kierowców.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 16 lut 2022, o 08:37

Pytanie czy komunikacja miejska w godzinach wieczornych jest u nas aż tak rozwinięta żeby inwestować w tego typu rozwiązania.
Jak widać, u nas już zaniechali stawiania kolejnych tablic z dynamiczną informacją pasażerską.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 16 lut 2022, o 23:40

jasiek20 pisze:
16 lut 2022, o 08:37
Pytanie czy komunikacja miejska w godzinach wieczornych jest u nas aż tak rozwinięta żeby inwestować w tego typu rozwiązania.
Jak widać, u nas już zaniechali stawiania kolejnych tablic z dynamiczną informacją pasażerską.
Pytanie brzmi czy jest to drogie?
Nie wiem ile za to Łódź wybuliła na Allegro znałem jakieś ledy do bruku 150cm za 284zł, pobór mocy też znikomy bo 18 W

Z pewnością u nas tak często autobusy nie kursują jednak zarazem relatywnie jest też o wiele mniej przystanków w centrum.
O ile w godzinach wieczornych nie jest u nas kolorowo jednak może takie rozwiązanie na zimę gdzie ciemno się robi o 16 jest już ciekawsze.
Załączniki
1.png
1.png (462.11 KiB) Przejrzano 1755 razy
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 17 lut 2022, o 06:17

Na allegro 200 zł a w przetargu ceny byłyby pewnie po 12 tysięcy za metr takiej listwy 😂

Tak, myślę że taka listwa na przystanku ożywiłaby centrum, już nigdy nie byłoby lokalu do wynajęcia 😂
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 17 lut 2022, o 08:46

Vocatont pisze:
16 lut 2022, o 23:40
Pytanie brzmi czy jest to drogie?
Nie wiem ile za to Łódź wybuliła na Allegro znałem jakieś ledy do bruku 150cm za 284zł, pobór mocy też znikomy bo 18 W

Z pewnością u nas tak często autobusy nie kursują jednak zarazem relatywnie jest też o wiele mniej przystanków w centrum.
O ile w godzinach wieczornych nie jest u nas kolorowo jednak może takie rozwiązanie na zimę gdzie ciemno się robi o 16 jest już ciekawsze.
Spróbuj zgłosić swój pomysł w ramach Budżetu Obywatelskiego. Może nie uwalą na etapie weryfikacji wniosku :wink:
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 17 lut 2022, o 11:24

gawronik13kalisz pisze:
17 lut 2022, o 06:17
Na allegro 200 zł a w przetargu ceny byłyby pewnie po 12 tysięcy za metr takiej listwy 😂

Tak, myślę że taka listwa na przystanku ożywiłaby centrum, już nigdy nie byłoby lokalu do wynajęcia 😂
Tak jak powiedziałem dla mnie to tylko Bajer, wiadome nie ożywi to naszego centrum jak zresztą i te słynne rewitalizacje również.

Jednak nie wydaje się być to drogie rozwiązanie a dojść oryginalne
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: milo » 28 lut 2022, o 11:32

jasiek20 pisze:
3 lut 2022, o 11:02
gawronik13kalisz pisze:
2 lut 2022, o 20:10

Otwiera się tam Pierogarnia "Stary Młyn"
Oj pyszka. Mają pyszne pierogi z pieca. Za studenciaka to była jedna z moich ulubionych miejscówek we Wrocławiu. I nadal trzymają wysoki poziom.
Myślę, że jak taki sam poziom będzie w Kaliszu to będzie spory sukces tej knajpy. I fajnie, że na Głównym Rynku.
Pierogarnia już otwarta, niestety nadal nie mają w menu alkoholi ( czekają na koncesję), brak też szyldu na zewnątrz, stąd na ich FB za bardzo się nie reklamują z otwarciem.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Śródmieście musi ożyć!

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 29 mar 2022, o 09:47

Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza
6 min ·
Kolejne ekologiczne inwestycje w Kaliszu♻️
W ulicy Łaziennej budowany jest ciepłociąg🚧 Dzięki niemu do systemu ogrzewania mogą podłączyć się kolejne kamienice oraz budynki użyteczności publicznej. Prace, prowadzone przez Energę Ciepło Kaliskie, potrwają do końca czerwca.
Po ich zakończeniu przystąpimy do remontu ulicy Łaziennej, rewitalizując tym samym kolejny fragment miasta. Będzie nowa nawierzchnia jezdni i chodników z kostki granitowej. Powstaną też dodatkowe, ogólnodostępne miejsca parkingowe.
Zmiany te idealnie połączą się ze zmianami w Parku Miejskim - wyremontujemy aleje prowadzące od Łaziennej do mostu teatralnego, obok którego powstaną bulwary nad Prosną. Tym samym powstanie elegancki, nowoczesny trakt od ratusza do teatru
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ODPOWIEDZ