Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 kwie 2013, o 09:13

Postanowiłem założyć ten temat ponieważ, coraz częściej ,,latamy'' po obcych landach zapominając o własnym regionie i najbliższych przyległościach. Gołuchów niby znamy, ale o Jedlcu, Tursku czy Jastrzębnikach wiemy niewiele. Niby mamy pod ręką Wikipedię, ale brakujertakich ,,smaczków'', choćby ciekawostek, o miejscach rekreacyjnych, czy gospodarstwach agroturystycznych, mini muzeach, galeriach i nawet pojedynczych zabytkach, na jakie natrafiamy podczas naszych eskapad.
Ostatnio np. dolnoślązak nakierował mnie na XV-wieczny, gotycki zamek rucerski położony pomiędzy Kołem i Kłodawą - ca 60 km od Kalisza, w miejsc. BORYSŁAWICE ZAMKOWE nad Rgilewką.

http://www.zamkipolskie.com/borys/borys.html" onclick="window.open(this.href);return false;

A może ktoś z Was korzystał z grilowiska/miejsca rekreacyjnego w Zadowicach k.Kalisza?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Michał
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 508
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 13:14

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Michał » 28 kwie 2013, o 14:37

O! Dobry wątek! W dziedzinie turystyki jestem ekspertem, więc służę radą.
Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne blisko Kalisza to na niedzielny spacer polecam rezerwat Olbina w okolicach Brzezin w którym wytyczono ścieżkę dydaktyczną.

Obrazek

http://regionwielkopolska.pl/turystyka/ ... lbina.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Później wrzucę inne ciekawostki z okolic Kalisza. Nie jest bowiem tak, że tylko Gołuchów jest atrakcyjny.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 kwie 2013, o 15:28

Wygląda bardzo ciekawie :) Chyba będę musiał tam skoczyć. Dzięki Michał :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Michał
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 508
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 13:14

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Michał » 28 kwie 2013, o 15:54

Niedaleko Kalisz można fajnie spędzić czas w miejscowości Grodziec

http://goo.gl/maps/NFUph" onclick="window.open(this.href);return false;

Znajduje się tam Ośrodek Edukacji Leśnej wraz z wypożyczalnią rowerów i zagrodą dzikich zwierząt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tam też wytyczona trasa do Nordic Walking ale spokojnie można potraktować ją jako normalny szlak.

Obrazek

Obrazek

Na miejscu jest też wypożyczalnia rowerów.

Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 28 kwie 2013, o 17:28

Michał pisze:O! Dobry wątek! W dziedzinie turystyki jestem ekspertem, więc służę radą.
Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne blisko Kalisza to na niedzielny spacer polecam rezerwat Olbina w okolicach Brzezin w którym wytyczono ścieżkę dydaktyczną.

Obrazek

http://regionwielkopolska.pl/turystyka/ ... lbina.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Później wrzucę inne ciekawostki z okolic Kalisza. Nie jest bowiem tak, że tylko Gołuchów jest atrakcyjny.
Fajna ,,miejscówka'' tyle tylko, że najpierw trzeba by skoczyć do Carefura po ,,gumofilce'' :)

W ub rroku odwiedziłem ,,Wioskę Indiańską'' w Józefowie k.Chocza. CDoś wspaniałego. Można nawet płukać złoto. Tam jest sucho , a mikroklimat nasycony jest olejkami eterycznymi.

Słyszałem też , że jest fajny ośrodek w Mikstacie?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

J55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 00:03

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: J55 » 13 wrz 2013, o 00:49

Tak Panie Sobieraju,to miejsce w Zadowicach nazywa się Jeziórko-Gajówka wcześniej leśniczówka,tam się odpoczywało,biegało,zbierało grzyby,były ryby,organizowano obozy harcerskie a wokół rósł bór dębowy/mieszany.A drogą z
Zadowic do Godziesz smigało się co niedzielę do kościoła na butach ok.7km.lub rowerem czy zaprzęgiem konnym (saniami).W tej małej wiosce na skraju lasu prowadzono wykopaliska na cmentarzysku przeworskim a znaleziska można zobaczyć między innymi w Łodzi i w Kaliszu,istniał dwór zacnych państwa Śniechowskich,był też podobno kościół (kaplica) a nieopodal są ślady innego cmentarza zniszczonego przez rolników w tak zwanej Dębinie na wysokości kościoła w Ołoboku.Pozdrawiam TONZ i Pana.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 wrz 2013, o 13:20

Dzięki za info. Mam kolejne zapytania w zw. z Twoim postem.
Czy dwór pp. ŚNIECHOWSKICH przetrwał EPOKĘ SOCJALIZMU? Miałem kiedyś w Kaliszu u św.Mikołaja proboszcza ks.Adama Śniechowskiego, a zmarł był w maju 1971 r. Może był spowinowacony? To do sprawdzenia.
Odnośnie cmentarza zniszczonego - czy nie chodzi o krypel E-A w lesie przy drodze Sieroszewice/Rossoszyca - Masanów? Jego historię akurat znam, bo kiedyś spowodowaliśmy tam interwencję Policji, prasy i TVregio. Leży on w Ołoboku i podlega opiece wójta z Sieroszewic.
Mnie , z racji zainteresowań interesuje tzw.,,stara droga'' z kaliskiego Lisa do Zadowic, bo jak przypuszczam mmmmmogł tam czasowo przebiegać jeden z wariantów Traktu Solnego /Bochnia - Ruda - Kalisz/, który wiódł głównie lewym brzegiem Prosny od Bolesławca, ale w Ołoboku mógł przekraczać po tamtejszym moście i kierować się na Zadowiece, Chełmce czy Szałe. Szałe kiedyś zwano z łac. Salin. Warto by pomyśleć o jakiejś rekonstrukcji historycznej takiego transporu soli przez prosałów, zamiast Prusaków instalowanych kiedyś w Chełmcach .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 wrz 2013, o 13:50

I już mamy trochę wiadomości.
ŚNIECHOWSCY z Zadowic
Lambert Kacper Śniechowski ur. się 6.01.1833 r. w maj. Cieciułów, gm. Rudniki koło Wielunia, był właścicielem maj. Żytniów k/Kalisza.

Zmarł 16.06.1904 r w Zadowicach. Żonaty był z Maurycją Hieronimą Śniechowską z Goczałkowskich (1839 - 1914).

Pochowani są oboje w grobowcu rodzinnym w Godzieszach. Grobowiec ten wybudował im syn Stefan Śniechowski z Zadowic, gruntownie odremontowany w 1980 r. staraniem i z funduszu Jadwigi z Mellerowiczów Urbańskiej z Kanady, przed Zjazdem rodzinnym w Kaliszu, w lipcu 1980 r.



Dzieci Maurycji i Lamberta Kacpra Śniechowskich to:
1.Sabina Grabska

2.Matylda Kokowska

3.Zenobia Czerwińska

4.Hieronim Śniechowski, żonaty z Jadwigą Sikorską z kieleckiego,
bezdzietni

5.Stefan Śniechowski, żonaty z Marią Ożegowską, córką dra med. z Ostrowa Wlkp.
Portret jego znajduje się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Godzieszach, co odkryła w 2006 r. Jadwiga Urbańska.
Okazało się, że Stefan Śniechowski był założycielem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej!

6.Janina Pińska, za Teodorem Pińskim h. Brodzic, z Kiełpina

7.Edmund Śniechowski, żonaty z Marią Lemańską z Warszawy

8.Regina Hornowska, mąż Lucjan Hornowski h. Korczak był urzędnikiem akcyzy z Krakowa,
bezdzietni
http://www.sniechowski.plewako.pl/sniechowscy.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

J55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2013, o 00:03

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: J55 » 13 wrz 2013, o 23:10

Dwór nie przetrwał,z parku też nici,w śpichrzu dom mieszkalny,w ogrodzie (sadzie)inne gospodarstwo,czworaki nie istnieją,pozostała kużnia/stelmachownia,z owczarni i stodoły zrobiono kurniki nowy gospodarz.
Natomiast jeden ze SNIECHOWSKICH spoczywa na CK przy ROGATCE chyba adwokat,sam widziałem.
Jeżeli chodzi o cmentarz,to nie ten pod Masanowem.Dębina to taka część Zadowic na południe od dworu,bliżej Woli Droszewskiej i Ołoboku(kiedyś potężne dęby,komuna wycieła,miejsce biwakowania Cyganów).
Trakt Kaliski pamiętam go we wtorki i piątki był na nim spory ruch wlokły się furmanki do Kalisza i z powrotem,miałem okazję pokonać go z Dziadkiem kilka razy.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 wrz 2013, o 14:05

Opis zadowickiego zaøożenia dworskiego wraz z krótkim rysem historycznym można znaleźć u St.Małyszki - ,,Majátki dworskie - powiat Kaliski'' na str.254 i 255. Jest tam i fragment mapy , chyba z 1936 r oraz małe foto ,,stolarni-kuźni'' parterowej. Autor wspomina w tekscie o młynie Radziszew, ale on pewnie już nie istnieje > podobnie jak podworskie - osmiorak i 2 czworaki? A czy zachował sié krzyż na krzyżówce tej bliżej Kalisza?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol. Kalisza

Nieprzeczytany post autor: ww » 17 mar 2022, o 22:16

Jakby to rzec, hm, no, ten, sprawa poniekąd dotyczy pałacu w Marchwaczu: https://www.7dnikalisza.com/artykul/odd ... anie-macie
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol. Kalisza

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 mar 2022, o 09:31

ww pisze:
17 mar 2022, o 22:16
Jakby to rzec, hm, no, ten, sprawa poniekąd dotyczy pałacu w Marchwaczu: https://www.7dnikalisza.com/artykul/odd ... anie-macie
Oto nasza Wolska cała...
Skoro to osoba duchowna, to w żadnym wypadku nie mogła być matką, chyba że matką przełożoną, a tą przecież nie była.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol. Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 18 mar 2022, o 10:17

kaliszanin2 pisze:
18 mar 2022, o 09:31

Skoro to osoba duchowna, to w żadnym wypadku nie mogła być matką, chyba że matką przełożoną, a tą przecież nie była.
Nie wiem skąd ten aksjomat. Przecież obecnie są księża którzy mają swoich potomków. Tylko w temacie jest cisza. Niedawno była głośna sprawa gwałtu zakonnika na siostrze zakonnej. Więc wszystko jest możliwe.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Atrakcje historyczno-turystyczne w okol.Kalisza

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 mar 2022, o 10:24

Nie zaznaczyłem, że przytaczam oficjalne stanowisko nadzwyczaj poważnych (nie wiem, jak to inaczej określić) sił, które niewątpliwie musiało zainspirować sąd, że tak powiem.

ODPOWIEDZ