Chroniony Krajobraz a zagrożenie ekologiczne

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Chroniony Krajobraz a zagrożenie ekologiczne

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 cze 2013, o 09:53

Zjawisko to pewnie już trwa od dłuższego czasu, bo jak jeden ,,ogrodnik'' sięgnął po trujące odpady z zagranicy / konkretnie z Niemiec/ , to pewnie istnieją naśladowcy ?
Niemieckie odpady w kaliskich piecach

Do Sądu Rejonowego w Kaliszu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 51-letniej kobiecie, która na terenie swojego gospodarstwa składowała i spalała niebezpieczne dla środowiska odpady przywiezione z Niemiec


W zarzucie stwierdza się, że odpady wykorzystywane były jako paliwo do spalania w nieprzystosowanych do tego piecach. Działo się to na terenie gospodarstwa ogrodniczego w jednej z miejscowości powiatu kaliskiego. Realnym zagrożeniem spowodowanym przez kobietę było obniżenie jakości wód i ziemi. 51-latce arzucono również, że w okresie od maja 2011 do kwietnia 2013 r. na obszarze krajobrazu chronionego doliny rzeki Swędrni prowadziła gospodarstwo ogrodnicze, stwarzając zagrożenie dla środowiska. [/bz] – Nie stosując urządzeń odpylających, doprowadziła do emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego, pogarszając jego jakość, a ponadto składając żużel na placu gospodarstwa, doprowadziła do wypłukiwania przez wody opadowe rozpuszczalnych składników żużlu i przenoszenia ich w kierunku pobliskiej Swędrni. Opisano w zarzucie również odprowadzanie przez oskarżoną do gruntu odcieków ze szklarni, powodujące wprowadzenie azotu do ziemi i wód – poinformował prokurator Janusz Walczak. W związku z tą sprawą aktem oskarżenia objęto także 37-letniego mieszkańca powiatu kaliskiego. Mężczyźnie zarzucono, że w lutym 2011 r. bez wymaganego zezwolenia i powiadomienia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przewoził wspomniane odpady z Niemiec, a następnie rozładował je i złożył na terenie gospodarstwa oskarżonej. – Oskarżony przewoził do jednej z cementowni na terenie Polski odpady stanowiące paliwa alternatywne, posiadające wartość opałową i wykorzystywane w przemyśle cementowym jako zamiennik tradycyjnego opału. W czasie jednego z transportów odpady zostały złożone na terenie gospodarstwa ogrodniczego oskarżonej. Następnie, po zmieszaniu z miałem, zostały one wykorzystane przez nią jako paliwo do ogrzewania szklarni – dodał Janusz Walczak. Czyny te zakwalifikowano jako nieodpowiednie postępowanie z odpadami oraz przewożenie odpadów z zagranicy, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto postawiono zarzut naruszenia ochrony konserwatorskiej przyrody, co zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.


http://www.zyciekalisza.pl/?str=156&id=159860" onclick="window.open(this.href);return false;

Zagrożenie dla środowiska musiało być duże, że nie wskazano miejsca tego procederu.
Chyba już najwyższa pora, abysmy coraz głośniej na te tematy mówili i domagali sie większej ochrony naszych pięknych terenów. Mam tu na myśli oba Obszary Chronionego Krajobrazu Dolin Rzek Prosny i Swędrni. Oba powinny być poszerzone i dokładnie oznakowane w terenie. Już dawno postulowaliśmy o zwiększenie ochrony prawnej i stworzenie z tych OChK - Parków Krajobrazowych. Nie ma ich wogóle na terenach dawnego województwa kaliskiego, a wladze obu kaliskich powiatów w tej materii nic nie robiły i nie robią - zastygły w uśpieniu. Obyśmy za jakiś czas nie obudzili się z ręką w nocniku???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

majkens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 paź 2009, o 14:25
Lokalizacja: centrum

Re: Chroniony Krajobraz a zagrożenie ekologiczne

Nieprzeczytany post autor: majkens » 19 cze 2013, o 13:05

Tylko kto ma ten Chroniony Krajobraz chronić ? Kilka razy dzwoniłem do Straży Miejskiej z prośbą o interwencję - quady rozjeżdżające łąki nad Swędrnią. Odpowiedź zawsze była taka sama - mają interwencje i podjechać mogą za dwie albo trzy godziny.
Oprócz pięknego krajobrazu tereny nad Swędrnią są rajem dla ptaków.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Chroniony Krajobraz a zagrożenie ekologiczne

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 lip 2013, o 11:04

majkens pisze:Tylko kto ma ten Chroniony Krajobraz chronić ? Kilka razy dzwoniłem do Straży Miejskiej z prośbą o interwencję - quady rozjeżdżające łąki nad Swędrnią. Odpowiedź zawsze była taka sama - mają interwencje i podjechać mogą za dwie albo trzy godziny.
Oprócz pięknego krajobrazu tereny nad Swędrnią są rajem dla ptaków.
Przypuszczam, że do Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Swędrni władza kaliskiej SM nie sięga .To pewnie podlega pod wójtów poszczególnych gmin odpowiedzialnych za ich teren i Nadleśnictwo? Chciałbym żeby władsz\a państwowa sięgała , ale tak na dobrą sprawę , to jedyna mapa znajduje się w Starostwie Powiatowym, albo w Nadleśnictwie LP_ na Szałem i w związku z tym mamy Dziki Zachód, a szeryfa nietu? Wysyłałem kiedyś mejla do Nadleśniczego, ale on nie ma zwyczaju odpowiadania na tego rodzaju korespondencję? Teren OChr. K powinny być oznakowane czerwonymi tablicami informacyjnymi, ale nie miałem szczęścia spotkac ich w realu.Porazmawiam w tej materii z naszym WSOP-em.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ