Wycinka drzew w mieście, ze szkodą dla mieszkańców

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Wycinka drzew w mieście, ze szkodą dla mieszkańców

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 24 lut 2014, o 20:31

Nie chodzi mi może o konkretną inwestycję, ale o sygnalizowanie takich "akcji", które zdarzają się to tu, to tam, a czasami ciekawe dlaczego w ogóle na nie zezwolono.

Np. widziałem weekend, że wycięto wszystkie drzewa przy drodze nad rzeką między Szopena i Wojska Polskiego po stronie Forum. Czy ktoś wie może dlaczego je wycięto? Niestety brak drzew odsłania niemałą szkaradę... :cry:

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 24 lut 2014, o 20:46

Jak ja słyszę, że władze mówią "to dla dobra drzew", "musimy teraz je przyciąć żeby potem były zdrowsze, piękniejsze", etc. to mnie aż krew zalewa. Naprawdę! A wiele razy tak argumentowano jawne niszczenie przyrody i zielonych płuc miasta, bowiem to głównie miast dotyczy ten problem. Jak ktoś chce wyciąć stare sypiące się drzewo, bo chce postawić dom to musi nie wiadomo ile się namęczyć, tysiące pism i wniosków wypełnić, a tu nagle jedna decyzja, szast prast i drzewa obcięte, wygolone i co najważniejsze - zniszczone. A wielu specjalistów wypowiadało się już na ten temat, że takie "pomaganie" drzewom tak naprawdę im szkodzi. Ech.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 24 lut 2014, o 21:33

- W niepokojący sposób coraz więcej drzew na osiedlu Widok jest wycinanych albo przycinanych – napisał do nas jeden z czytelników portalu. Tego typu interwencje trafiają do nas często. I dobrze, bo to oznacza, że kaliszanie są bardzo wrażliwi na punkcie przyrody. W większości przypadków ich wątpliwości są jednak bezzasadne.

http://www.faktykaliskie.pl/nie-uzasadniona-wycinka" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeżeli wycina się duże topole to mogę jeszcze zrozumieć. Topole są bardzo kruche i przy silnym wietrze stanowią duże zagrożenie. Natomiast wycinanie i przycinanie bardzo krótko innych drzew, mam mieszane odczucia.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 24 lut 2014, o 21:49

Hah, to polecieli w faktach kaliskich. Dokładnie to samo powiedzieli o czym ja już wspomniałem do góry w swojej wypowiedzi. Wyjdzie Ci taki urzędnik i powie "ależ ta wycinka była konieczna, bo my się znamy, a wy się nie znacie i wasze żale są bezzasadne". Brryy, aż mnie ciarki ze złości przechodzą po całym ciele! To, że coś się robi, nie oznacza, że to jest dobre! I jeszcze jedno - kaliskie redakcje nie są przyzwyczajone do tego, że skargi są bezzasadne. Kaliskie redakcje są przyzwyczajone do tego co mówią urzędnicy, którzy często sami nie znają się na danej materii. Wiele razy słuchałem specjalistów od ogrodnictwa, sadownictwa, przyrody ogólnie, którzy ze zgrozą patrzyli na takie kontrolowane wycinki, mówiąc, że to jest absolutny skandal i brak pomyślunku jakiegokolwiek. Więc niech nie piszą, że skargi są bezzasadne. Jeszcze raz powtórzę - to, że jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś, nie oznacza wcale, że to jest poprawne. Amen!

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 24 lut 2014, o 22:05

Cristof pisze:
Cristof pisze:Spacerując 27.01.2014r po naszym Parku Miejskim zauważyłem połamane konary niebezpiecznie wiszące wprost nad ścieżkami. Zrobione zdjęcia wysłałem do Straży Miejskiej w Kaliszu. Dostałem informacje że sprawa zostanie niezwłocznie załatwiona.

Dziękujemy za interwencję, zgłoszoną drogą elektroniczną w dniu 27 stycznia 2014 roku.
Zdjęcia oraz informację wraz o połamanych, zwisających konarach na drzewach w Parku Miejskim przekazaliśmy do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Usunięcie zwisających konarów zostanie niezwłocznie zlecone specjalistycznej firmie przez pracowników ww. wydziału.
Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Kalisza
Maciej Urbański


Dziś korzystając z ładnej pogody chciałem sprawdzić usunięcie zagrożeń . Okazało się że nic nie zrobiono. Znalazłem też jeszcze jeden duży i gruby złamany konar niebezpiecznie chwiejący się dziś na porywistym wietrze. Jest on zlokalizowany nad wałem p.powodziowym na wprost ujścia Swędrni. Jestem zbulwersowany brakiem profesjonalizmu SM. Niebezpieczny teren do czasu usunięcia zagrożeń powinno się wygrodzić . I w trybie awaryjnym usunąć zagrożenie. Brakuje też osób odpowiedzialnych za park które by w z należytą starannością i profesjonalizmem dokonywały bieżących przeglądy drzewostanu. Na jednym ze zdjęć widać matkę z dzieckiem nieświadomą niebezpieczeństwa spacerującą pod połamanym konarem.
Dostałem kolejnego maila:
Informuję, że po Pana pierwszym e-mailu na miejsce został skierowany patrol Straży Miejskiej Kalisza. Strażnicy próbowali usunąć konar przy pomocy podręcznych środków, jednak konar ten trzymał się na tyle mocno, że nie dało się go usunąć.
Dlatego sprawa została przekazana do Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu. W dniu 7 lutego 2014 roku wskazany przez Pana Konar został usunięty przez firmę, która odpowiada za Park Miejski. Według zapewnień pracowników WŚRiGK w miesiącu marcu w tej części parku zostaną przeprowadzone dalsze prace przy porządkowaniu koron drzew.

Komendant Straży Miejskiej Kalisza
Dariusz Hybś

Nauczony doświadczeniem poszedłem w sobotę sprawdzić co zostało wykonane. Okazało się że usunięto tylko ułamany konar topoli z pierwszego zdjęcia (ten czerwoną strzałką). Pozostałe dwa wiszą jak wisiały i stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo w przypadku podmuchów silnego wiatru. Urzędnicy mają natomiast dobry humor . Straży Miejskiej najlepiej wychodzi chodzenie z maskotką cebulkiem po przedszkolach. Brak zupełnie wyobraźni o stopniu zagrożenia.
Powtórzę tu swoją historię zatroskanego obywatela którego zgłoszenie olewają służby miejskie.
W niedzielę 23.02.2014r byłem powtórniew parku i dalej dwa ułamane konary wiszą i stwarzając niebezpieczeństwo. Tutaj akurat nikomu się nie spieszy.Tylko czekać na tragedię.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Grzegorz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 19:26

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: Grzegorz » 26 lut 2014, o 00:31

Coraz mniej zaczynam rozumieć te bezbarwne tłumaczenia urzędników.W Kaliszu coraz więcej drzew jest wycinanych i właśnie zawsze odpowiedz jest taka sama była taka potrzeba ale jak są przypadki kiedy mieszkaniec chciałby wyciąć drzewo na swojej posesji to nagle urzędy robią problem bo według nich nie ma pzagrożenia aby wyciąć dane drzewo a późnie jak coś się stanie to żaden z tych urzędników nie weźmie za to odpowiedzialności.Co do wycinki drzew to rozumiem jak jest to robione w sposób dobry dla przyrody czyli jedno drzewo wycięte to jedno posadzone.Napewno w takich sytuacjach mieszkańcy nie musieli by sie bać,że niedługo może znikną wszystkie drzewa.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 26 lut 2014, o 14:49

Ale media rzadko kiedy piszą o masowych wycinkach, zauważyliście, jakoś to umyka.
Z kolei, jak posadzą pięć drzew na krzyż od firmy Nestle (gdyby nie ta firma, to pewnie zieleń by się nie powiększała) to pan Prezydent biega dumnie z łopatą przed kamerami.
g13k

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 26 lut 2014, o 14:54

A to słuszna uwaga gawronik. Niestety tak już to u nas jest. Niemniej jednak dobrze, że coś się w ogóle dzieje. A ja bym zauważył jeszcze, że poza wycinką drzew innym problemem jest tzw. "pielęgnacja" drzew, polegająca na (powiedzmy sobie szczerze) niszczeniu drzew, tj. ucinaniu gałęzi oraz innym tego typu zabiegom. Oczywiście tłumaczy się nam to językiem urzędniczym, że to dobre dla drzewa, sratata. Figa z makiem. Nie dosyć, że niszczy się w ten sposób krajobraz to niszczy się również drzewa. Ja rozumiem w jakichś skrajnych przypadkach, gdzie drzewo zagraża bezpieczeństwu pieszych lub zmotoryzowanych, ale nie może to być normą. Niestety u nas jest to normą. Oczywiście urzędnicy wiedzą swoje, mają takie wykształcenie i taką wiedzę, że mogą nam "głupiemu prostemu plebsowi" mówić, że to jest lepsze dla roślin. Ja takiej argumentacji nie przyjmuję.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 mar 2014, o 18:56

Obok ścieżki rowerowej wzdłuż Prosny trwa wycinka ogromnych topoli. Tych drzew akurat nie żałuje patrząc w górę na liczne popękane i odłamane konary, które stanowią potencjalne zagrożenie dla spacerowiczów. Jednak przy okazji uszkodzono asfalt na ścieżce. Jestem ciekaw czy firma naprawi to w profesjonalny sposób.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i jest firma odpowiedzialna za to.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 mar 2014, o 20:57 przez Cristof, łącznie zmieniany 1 raz.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 mar 2014, o 07:19

Jechałem tamtędy w sobotę i miałem to na forum o tym wspomnieć. Ładna dziura się zrobiła. :evil:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 21 mar 2014, o 19:33

Dziś jechałem rowerem wzdłuż Prosny i stwierdziłem że załatano dziury w asfalcie spowodowane wycinką drzew. Chociaż nie widać profesjonalizmu w tym działaniu.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 26 mar 2014, o 12:15

No, ale przynajmniej jedna dziura mniej w Kaliszu. :)

albert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 12 lip 2009, o 14:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: albert » 17 gru 2014, o 20:58

Obrazek

ben1302
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 15:38

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: ben1302 » 18 gru 2014, o 12:29

Potrafi mi ktoś powiedzieć po co, dlaczego? Komu te drzewa przeszkadzały?

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 18 gru 2014, o 18:24

ben1302 pisze:Potrafi mi ktoś powiedzieć po co, dlaczego? Komu te drzewa przeszkadzały?
Juz sluze z wyjasnieniem. Otoz zgodnie z ogolnopolskim tlumaczeniem to sa zabiegi, ktore maja pomoc drzewom aby sie dobrze rozwijaly :) Nie chce mi sie tego barbazynstwa juz kolejny raz komentowac, jak jest kazdy widzi. Polecam poszperaniew necie na ten temat, mozna znalezc ciekawe artykuly ludzi, ktorzy naprawde znaja sie na przyrodzie i na drzewach, w odroznieniu od ludzi, ktorzy zlecaja takie wycinki. :wink:

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 18 gru 2014, o 22:02

ben1302 pisze:Potrafi mi ktoś powiedzieć po co, dlaczego? Komu te drzewa przeszkadzały?
Topola - kłopotliwa zieleń
Topole to drzewa bardzo popularne w naszym miejskim krajobrazie. Na świecie występuje około 100 gatunków topoli. W Polsce do rodzimych należą tylko trzy gatunki: biała (białodrzew), czarna (sokora) i osika. Są również mieszańce tych gatunków. Najbardziej widoczna ze względu na smukły kształt i wysokość jest odmiana topoli czarnej, zwana włoską.
Był czas, że przy ulicach, wokół szkół i innych obiektów sadzono właśnie ten gatunek. Szybko rosła, dając pożądaną miejską zieleń. Z latami jednak zaczęła sprawiać kłopot ze względu na kruchość konarów i gałęzi, a tym samym łamliwość. Wysokie, mocno ulistnione drzewa są bardzo podatne na działanie wiatru. Łamiące się topole lub ich części stwarzają zagrożenie dla otoczenia, w tym ludzi. W Tomaszowie mieliśmy kilkanaście lat temu wypadek śmiertelny, gdy złamany konar uderzył przechodzącą dziewczynę.
http://www.tomaszow-tit.pl/artykul,Topo ... ,8469.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Akurat topoli mi nie szkoda. Miałem nie przyjemność widzieć wielokrotnie zagrożenia poczynione przez połamane topole rosnące wzdłuż dróg . Przy bardzo silnych wiatrach, które coraz częściej wieją wybujałe i bardzo kruche topole są niebezpieczne. Takim przykładem jest droga do Stawiszyna oraz Wrześni która jest jest obsadzona tymi drzewami. Po każdej wichurze sporo konarów zalega na jezdni, stwarzając realne zagrożenie.Byłem świadkiem najechania pojazdów na takie przeszkody. Dobrze że obywało się bez ofiar. Tak wysokie drzewa bez przycięcia wzdłuż uczęszczanego chodnika mogły stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo.
Dla jasności nie aprobuje przycinania bardzo krótko innych drzew, które często można zaobserwować w mieście.

GrapeVirus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2014, o 23:05
Lokalizacja: Kalisz/Korczak

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: GrapeVirus » 19 gru 2014, o 10:02

Takie wycinanie, a może "docinanie" drzew jest bardzo szkodliwe dla drzew, ponieważ są one ścinane za bardzo. Później takie drzewo szpeci nie tylko w zimę, ale też w lato, bo potrzebuje ono dłuższego czasu do regeneracji... :x

klocek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: 22 wrz 2009, o 19:55
Lokalizacja: Dobrzec

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: klocek » 21 gru 2014, o 07:33

Ja znowu jestem za takim przycinaniem drzew. Widać, że drzewo przez pierwszy rok odradza się powoli, ale rok później ma bardzo gęstą koronę. Sam tak zrobiłem z kilkoma drzewami u siebie i efekty są lepsze niż oczekiwałem.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 gru 2014, o 09:48

Klocek nie wypisuje bzdur. Po dwóch latach ma taką samą gęstą koronę? Wszystko zależy od gatunku drzewa, ale takie wielkie i stare drzewa już nie będą miały takiej korony jak przed wycinką. To, że wypuszczą małe gałązki gęsto nie oznacza, od razu to samo co dawniej, kiedy miały mnóstwo potężnych gałęzi. To nie jest naturalne dla drzew, dlatego większość z nich choruje, a wiele zwyczajnie z czasem usycha.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2014, o 13:26 przez K-man, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

GrapeVirus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2014, o 23:05
Lokalizacja: Kalisz/Korczak

Re: Wycinki drzew

Nieprzeczytany post autor: GrapeVirus » 21 gru 2014, o 11:46

U mnie na Robotniczej przed podstawówką rosło jakieś pięć, czy nawet więcej akacji. Były wysokości okolicznych budynków. No i właśnie w taki sposób były przycinane z roku na rok aż w końcu nic z nich się nie odrodziło i je wycięli. Szkoda ich, to były bardzo ładne drzewa.

ODPOWIEDZ