Rower miejski

To co już wybudowano.
kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 20 lip 2022, o 22:19

Stacja stoi chyba z czwarty rok. Od samego początku prawie. Chyba tylko w pierwszym sezonie była ulokowana pod budynkiem ratusza.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 20 lip 2022, o 22:28

kintocho pisze:
20 lip 2022, o 22:19
Stacja stoi chyba z czwarty rok. Od samego początku prawie. Chyba tylko w pierwszym sezonie była ulokowana pod budynkiem ratusza.
Właśnie sprawdziłem i byłem solidnie zdziwiony, zawsze rower zostawiałem w innym miejscu. Najwidoczniej muszę zainwestować w okulary. :lol:

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 17 wrz 2022, o 10:14

Rower Miejski w Kaliszu działa od 2017 roku. Po dobrym okresie, trwającym 3 sezony, od 2021 roku popyt na ten rodzaj transportu niestety spadł. Użytkownicy skarżą się na zły stan techniczny pojazdów oraz zwracają uwagę na brak stacji w newralgicznych punktach miasta. Czy miejskie jednoślady wystartują w następnym sezonie?
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... -popularny

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 18 wrz 2022, o 16:06

skoro zmiejszyla sie liczba rowerow i stacji to logiczne bylo ze zmniejszy sie ilosc wypozyczen. Korzystalem w tym roku z 4 razy i dwa razy musialem zmienic rower bo nie dalo sie jechac. Raz mimo ze rower zwrocony do zamka, bylo pykniecie w aplikacji nadal mialem wypozyczenie. To nie dziwie sie ze ludzie rezygnuja.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 18 wrz 2022, o 16:15

Pełna zgoda. Ten system należy rozwijać, a póki co nic się z nim nie dzieję.
Też miałem to samo co ty. Tylko, że ja za pomocą aplikacji robiłem zwrot. Ogólnie jakość roweru miejskiego jest fatalna i żeby to jakoś funkcjonowało to trzeba naprawić zepsute zamki, rowery (dużo jest rowerów dla samobójców), dołożyć stację w pewnych miejscach albo po prostu to zamknąć kosztem braku promocji tego środka transportu.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: milo » 29 lis 2022, o 20:18

"Miasto w budżecie na 2023 rok nie zarezerwowało środków na Kaliski Rower Miejski. Fakt ten potwierdza dyrektor ZDM Krzysztof Gałka."

https://calisia.pl/miasto-rezygnuje-z-r ... iego,59745
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 lis 2022, o 20:31

milo pisze:
29 lis 2022, o 20:18
"Miasto w budżecie na 2023 rok nie zarezerwowało środków na Kaliski Rower Miejski. Fakt ten potwierdza dyrektor ZDM Krzysztof Gałka."

https://calisia.pl/miasto-rezygnuje-z-r ... iego,59745
Ten komentarz bardzo pasuję. "Kaliszanie natomiast rezygnują z nieudaczników, którzy zarządzają naszym miastem - z prezydenta i jego zastępców."

Za to ten oddaję mentalność tego miasteczka: "Rower można se kupic za 500+ .......A dlaczego takie badziewie ma przeszkadzać na drodze? W 100 tys mieście...Od początku pisałam ,ze to lipa- to mnie krytykowaliście.Rowerem to najwyżej po lesie można.."

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 29 lis 2022, o 21:18

Ile łącznie miasto wydało przez te lata na rowery miejskie? Może za taka kasę można by kupić każdemu mieszkańcowi prywatny rower? 😜
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 lis 2022, o 21:34

Za to ile miasto wydało to co najwyżej oponę sobie można kupić. Poza tym nawet jeżeli miasto wydałoby kilkaset złotych na mieszkańca za utrzymanie Roweru Miejskiego to i tak jest to sporo wygodniejsze rozwiązanie, niż własny rower w Kaliszu. Przynajmniej jeżeli jeździ się w miarę tak jak są stację. Tak to trzeba się męczyć z szukaniem jakiegoś stojaka, słupka żeby przypiąć ten rower, bo w tym mieście infrastruktura rowerowa nie istnieję. A jak już to jest to tam gdzie nikt nie jeździ.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 29 lis 2022, o 23:05

Oczywiście mój komentarz nie był do wzięcia w 100% na poważnie.
Mając rower miejski musisz z kolei szukać stacji i tylko tam go możesz zostawić.
g13k

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: ww » 29 lis 2022, o 23:09

gawronik13kalisz pisze:
29 lis 2022, o 21:18
Ile łącznie miasto wydało przez te lata na rowery miejskie? Może za taka kasę można by kupić każdemu mieszkańcowi prywatny rower? 😜
Wydało 800.000,00 zł.
(Nie pamiętam, czy w ogóle 800 tys. czy w zeszłym roku 800 tys., bo tylko przerzucałem gazety i spojrzałem i mnie zatkało, że tyle kasy na to poszło, ale jak mi wpadnie jeszcze raz w rękę, to dopiszę ile i kiedy).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 29 lis 2022, o 23:23

gawronik13kalisz pisze:
29 lis 2022, o 23:05
Oczywiście mój komentarz nie był do wzięcia w 100% na poważnie.
Mając rower miejski musisz z kolei szukać stacji i tylko tam go możesz zostawić.
No domyśliłem się. :wink:
Jeżeli jeździłem rowerem głównie z Dobrzeca, czy spod stacji Kalisz do Śródmieścia to było w miarę wygodnie. Na pewno lepiej, niż mając własny rower.
Choć ostatnio już jeździłem znacznie mniej na rowerze po mieście, bo znudziło mi się jeżdżenie między pieszymi lub samochodami. Tak miasto dba o ludzi, którzy chcą poruszać się w sposób dobry dla środowiska i nie zagracają całego miasta blachosmrodami.
ww pisze:
29 lis 2022, o 23:09
gawronik13kalisz pisze:
29 lis 2022, o 21:18
Ile łącznie miasto wydało przez te lata na rowery miejskie? Może za taka kasę można by kupić każdemu mieszkańcowi prywatny rower? 😜
Wydało 800.000,00 zł.
(Nie pamiętam, czy w ogóle 800 tys. czy w zeszłym roku 800 tys., bo tylko przerzucałem gazety i spojrzałem i mnie zatkało, że tyle kasy na to poszło, ale jak mi wpadnie jeszcze raz w rękę, to dopiszę ile i kiedy).
To na pewno rocznie.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 30 lis 2022, o 08:03

Oprócz tych 800.000 zł każdy użytkownik musi jeszcze płacić. To jest dla mnie dziwne. Płacimy za to w podatkach i drugi raz jak chcemy skorzystać.
g13k

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 30 lis 2022, o 11:40

To 8 zł na mieszkańca. Dużo.

kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 30 lis 2022, o 13:50

Trochę szkoda, ale z drugiej strony wydatek nieadekwatny do jakości. Już dawno przestałem korzystać.
Rowery kiepskiej jakości, potrafiły się psuć podczas korzystania. Nigdy nie wiadomo, czy którykolwiek z rowerów, który wyświetla się jako dostępny będzie zdatny do jazdy. Nie wynikało to tylko z niewłaściwego korzystania przez niektórych, ale także z kiepskiej jakości tych pojazdów.
Sama idea się jeszcze jakoś nadal broni, ale wykonanie już nie za bardzo.
Nie jest to forma transportu, na której można polegać i opierać przemieszczanie się po mieście

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 30 lis 2022, o 21:08

To akurat fakt, że ten system był bardzo wadliwy. Miałem nieraz problem ze schowaniem roweru. Po prostu mi go nie wyłapywało.
Rowery nie tyle co były słabej jakości, tylko były zapuszczone. Nieraz trafiłem na rower dla samobójców (bez hamulców). Często też był problem z siodełkami, które notorycznie potrafiły się ruszać.
Dodatkowy problem to to, że w Kaliszu tam gdzie ludzie jeżdżą nie ma za bardzo DDR-ów. Przez co niektórzy boją się jeździć na rowerze po mieście. A przecież nawet w taką pogodę jaka jest teraz i w takich niepozornych miejscach jest całkiem sporo rowerzystów (jak na to co oferuję infrastruktura). Dzisiaj na Wodnej/Chopina widziałem pięciu w jednej chwili, wczoraj na Śródmiejskiej sześciu. A przecież to miejsca odciętę od reszty infrastruktury rowerowej w mieście (na Wodnej i Chopina w ogóle jej nie ma).

kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 30 lis 2022, o 23:36

Dlatego uważam, że rower miejski jak najbardziej w porządku. Jednak nie w takiej postaci, jak obecnie.
Sam system powinien być usprawniony, rowery zmodernizowane.
W tym momencie cena nieadekwatna do jakości i oferty

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: filip » 30 lis 2022, o 23:56

Też jestem tego zdania. Według mnie jakby dołożyli trochę rowerów elektrycznych i dokładali stopniowo stację to liczba użytkowników by rosła.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 7 kwie 2023, o 00:12

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wygrał proces sądowy z operatorem pierwszego systemu roweru metropolitalnego w Trójmieście. Firma Nextbike ma zapłacić 4 mln zł za niewywiązanie się z umowy.
https://www.google.com/amp/s/www.portal ... 452870.amp

Ciekawe, patrząc na to jak opiekowali się systemem w Kaliszu, czy też można by się było z nimi kłócić.
g13k

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rower miejski

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 11 maja 2023, o 18:40

Nie wiem jak wam ale mi strasznie brakuje, roweru miejskiego w naszym mieście, nie żebym sam z niego dużo korzystał, no dobra dawniej, dużo jednak niestety tandetny serwis nextbike tych rowerów zachęcił mnie bym nabył własny. I tak się stało kilka lat temu.
Jednak ich widok wpisał się po prostu w europejską strukturę miast, niejednokrotnie służyły na dojazdy do centrum czy na inne domówki gdzie spokojnie w stacji bezpiecznie było można zostawić rower.

Ostatnio, że jako samochód mam u mechanika i chciałem sobie przypomnieć jak to jest jeździć komunikacją publiczną, miałem w końcu możliwość wytestowania karty mieszkańca a więc z os. Widok wsiadłem w autobus podjechałem pod Amber stamtąd na dworzec kolejowy i w pociąg do naszych przyjaciół z Ostrowa Wlkp.

Zdziwiła mnie trochę cena biletu bo za pociąg osobowy z Kalisza do Ostrowa Wlkp. przyszło mi zapłacić 11,30zl żeby było śmieszniej pociągi pospieszne czyli Intercity które zawsze były droższe są teraz tańsze bo taki przejazd kosztowałby mnie 10,50zł

Ale do czego zmierzam, w tym Ostrowie Wlkp. miałem dostać się w totalnie inny obszar od dworca kolejowego więc na pierwszą myśl przychodzą dwie opcje.
A) Drogie Taxi, bo Boltów, Uberów w Ostrowie niema
B) Komunikacja miejska której totalnie nie znam

No i pojawia się opcja C, jeszcze przy tej pięknej pogodzie czyli Rower Miejski, koniec końców jednak niedane mi było, przejechać rowerem miejskim bo czekali już na mnie na dworcu.
Ale uświadomiłem sobie jaka to jest świetna alternatywa szczególnie dla osób które właśnie miasta danego nie znają.
Bo mamy do wyboru albo droga taksówkę, albo komunikację miejską której kompletnie nie znamy i nie wiem jak dojechać.

Oczywiście to nie tak że Kaliski rower miejski był idealny, bo niestety jakoś serwisu stacji, rowerów, zamków to naprawdę była porażka!

Jednak gdyby ktoś to zrobił tak by miało to prawo na siebie zarabiać to naprawdę byłoby mega.

Niech przykładem będzie Nowy Jork co prawda nie znam tam tamtejszych stanów ich rowerów.
Jednak tam niema nic za darmo. (Oczywiście nie sugerujmy się cenami Amerykańskimi)
Cennik CityBike NY:
https://citibikenyc.com/pricing
Oczywiście dziś byłoby bardzo ciężko o rentowność takiego rower przy darmowej komunikacji miejskiej.

Kolejnym elementem powinny być jakieś funkcje, które odstraszałby od wandalizmu?
Np: w Carsheringu Panek, który niegdyś był w Kaliszu, przed wypożyczeniem samochodu, oceniało się stan czystość itd, w przypadku jakiegoś uszkodzenia zgłaszało się to w aplikacji razem ze zdjęciem, każdy następny użytkownik również to widział i mógł dodawać kolejne ewentualne uszkodzenia.
Tak samo przy hulajnogach robi się fotkę na koniec jeszcze w ewentualnej kwestii czy ktoś zostawił hulajnogę w miejscu w którym przeszkadzać nie będzie.

Kolejną kwestią w której Kaliski rower miejski kulał były relokacje, bo sytuacja wyglądała mniej więcej tak że każdy rano brało rower miejski z podmiejskich osiedli, no i jechał sobie do centrum.
A później na tych osiedlach rowerów było zwyczajnie brak.
Ciężko mi powiedzieć z czego to wynikało, czy z chęci napicia się na Kaliskiej starówce.
Czy może mało komu chciało się wracać pod górkę.
No ale w każdym bądź razie był to widoczny trend, że rowery raczej same nie wracały z centrum.
Tutaj fajną inicjatywę wysuwa również Panek, które oferuje bonusy, za takie rzeczy jak czyszczenie, mycie czy tankowanie samochodu.
Oczywiście wiem że mówimy o rowerach, jednak Panek poniekąd problemy relokacyjne rozwiązał w ten sposób, że nawet umiał oferować przyjazdy relokacyjne i oferował za nie nawet 50zł bonusu.
https://panekcs.pl/aktualnosci/bonus-za-relokacje

W ten sposób co prawda Panek nie zaoszczędzał, paliwa (ale rowery paliwa nie piją) ale zaoszczędzał chociaż na pracownikach oraz użytkownik mógł zarobić.

Jakby ktoś narzekał że Kaliskie Rowery Miejskie rdzewiały chodź niebyła to ich chyba jakaś wielka zmora, to wysyłam do Sosnowca tam były nawet wiaty dla rowerów miejskich
Obrazek

Jednak moim zdaniem podstawową zmorą Kaliskiego Roweru Miejskiego jak i większości w Polsce było zatrzymanie się na etapie w którym powstały.

Wadliwe stacje rowerowe na pewno każdy z nas doświadczył tego zjawiska kiedy wpinamy rower a zamek niestety się nie zapina, albo w druga stronę rower jest w stacji i nie da się go wypiąć.
Teraz jest raczej moda, na wirtualne stacje miejskiego roweru (Które są zdecydowanie tańsze od stacji standardowej)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejną taką słabością Kaliską było ograniczanie się do stacji rowerów.
Wynikało to pewnie w przypadku Kalisza, braku GPS w rowerach, jednak teraz popularyzuje się tworzenie stref jak w Hulajnogach
Przykład z Brema, Niemcy
Obrazek
Warto dodać że takie strefy są również w Polsce, chociażby we Wrocławiu i rower po za stacją zostawia się po za małą dopłatą.
Pominę już kwestię takie jak dostępność bo w Kaliszu był tylko w sezonie, we Wrocławiu jest cały rok.

No w każdym razie jeżeli ktoś ma trochę pieniędzy, i chciałby te rowery miejskie Kaliszu bądź wszelakie inne pojazdy, to polecam zapoznać się z ofertą ATIOM.
Oferuję wynajem jakby tego typu aplikacji, swoją drogą, hulajnogi Blinkee które mamy w mieście korzystają chyba właśnie z ich oprogramowania.
https://atommobility.com/
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ODPOWIEDZ