Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 wrz 2015, o 16:05

Drodzy forumowicze, poszukuję - jak w temacie - obiektów sakralnych, innych niż katolickie kościoły, godnych do odwiedzenia w naszym regionie. Chodzi mi o najróżniejsze świątynie, w tym również te niefunkcjonujące. Interesują mnie takie miejsca, jak chociażby Nowa Kaźmierka, w której ongiś żyła całkiem duża społeczność luterańska. Czy znajdują się gdzieś, albo może kiedyś znajdowały się w naszym regionie bądź nawet trochę dalej np. cerkwie greckokatolickie? Będę wdzięczny za wszystkie informacje na ten temat. Myślę, że takie miejsca warto odwiedzać i warto o nich pamiętać, bo są one świadectwem prawdziwej polskiej różnorodności. Z góry dziękuję. :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 wrz 2015, o 18:30

Mnie też to bardzo intersuje Przemku.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 wrz 2015, o 19:58

K-man pisze:Mnie też to bardzo intersuje Przemku.
A udało Ci się zgromadzić jakieś informacje na ten temat? :)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: milo » 28 wrz 2015, o 20:23

Cerkwi grekokatolickich na naszym terenie nie uświadczysz chyba że o czymś nie wiem, generalnie z cerkwiami jest słabo...
Pozostałości ewangelickich jest sporo.
W kaliszu znasz. Jest ruina kościółka w koźminku ale słabo dostępna , ruiny w pisarzowicach ( łatwy dostęp ) i goszczu ( obiekt zamurowany ) , ruiny kościołów w stawiszynie ( brak dostępu zwłaszcza że obok jest posterunek policji :-) ) i grodźcu ( dostępny ). W Dębe jest resztka cmentarza.
Sporo adresów znajdziesz w necie np. to
http://historia.luter2017.pl/mapa/" onclick="window.open(this.href);return false;
Warto też poczytać o puszczy pyzdrskiej i olęndrach - są pozostałości tamtego osadnictwa w postaci jakiś ruin domów , zapewne też cmentarzy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 wrz 2015, o 20:28

Dziękuję milo, naprawdę pokaźna dawka informacji. Na to liczyłem! :)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: milo » 28 wrz 2015, o 20:37

Szykujesz wyprawę rowerową śladami ? ;-)
Wymieniona przez Ciebie Kaźmierka to właśnie puszcza pyzdrska i pozostałość po olęndrach. Jak pamiętam to forumowicz sobieray byłby tu kopalnią wiedzy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 28 wrz 2015, o 21:28

Jak już pisałem w innym poście, szukam inspiracji nie tylko na wyprawy rowerowe, ale również samochodowe. Przyszła jesień, polskie krajobrazy w tym czasie są naprawdę piękne, można rzecz nastał idealny czas na takie wyprawy. :) Poza tym jestem akurat w temacie różnych wyznań rozwijających się współcześnie, ale i dawniej, na ziemiach polskich. A z obserwacji forum i samego sobieraya widzę, że Kaźmierka to nawet jego regiony, więc myślę, że z pewnością dowiedziałbym się wielu ciekawych rzeczy. Mamy nadzieję, że Pan sobieray nas słyszy, bo pozdrawiamy! :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 wrz 2015, o 21:45

Rejony Sobieraya to sa raczej od niedawna. Ale z tego co wiem nawet jakoś tam nawet działa, ale to raczej na priv. Ja myślałem, żeby zabrać wspólnie z dziewczyna info. o innowiercach we Wschodniej Wielkopolsce, oczywiście poczynając o regionu kaliskiego.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Wilia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 8 paź 2015, o 16:10

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: Wilia » 19 paź 2015, o 14:21

A może warto poszukać śladów braci czeskich? W Koźminku koło Kalisza odbył się synod w 1555 roku, na którym bracia czescy połączyli się unią z kalwinistami. Kalwin bardzo był zadowolony z tego faktu. Twierdził, że bracia będą
mieli dobry wpływ na reformowanych w Polsce. Bracia czescy byli pracowitymi rzemieślnikami, więc łatwo znaleźli wspólny język z miejscowym mieszczaństwem. Podobno ich ślady można znaleźć w Wielkopolsce jeszcze dziś.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Nie-katolickie świątynie w Kaliskiem

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 19 paź 2015, o 16:23

Wilia pisze:A może warto poszukać śladów braci czeskich? W Koźminku koło Kalisza odbył się synod w 1555 roku, na którym bracia czescy połączyli się unią z kalwinistami. Kalwin bardzo był zadowolony z tego faktu. Twierdził, że bracia będą
mieli dobry wpływ na reformowanych w Polsce. Bracia czescy byli pracowitymi rzemieślnikami, więc łatwo znaleźli wspólny język z miejscowym mieszczaństwem. Podobno ich ślady można znaleźć w Wielkopolsce jeszcze dziś.
Myślę, że temat ciekawy. Tutaj dość obszerny artykuł na ten temat, niestety nie wiem czyjego autorstwa, ale zamieszczony na stronie miasta. W sieci jak widać informacji na ten temat nie brakuje.

http://www.kalisz.pl/pl/q/o-miescie/his ... -w-kaliszu" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ