Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 lip 2020, o 15:11

milo pisze:
17 lip 2020, o 21:11
I cyk, znów 6 tyś mieszkańców więcej. Za kilkaset lat cała Polska będzie jednym, Wielkim Rzeszowem. :lol:
Rzeszów przed tym kolejnym poszerzeniem ma gęstość zaludnienia większą od Kalisza. Powierzchnia 126,5 km kw. (Kalisz 70) przy dwa razy większej ludności. A kiedyś była to licha mieścina trzy razy mniejsza od Kalisza. Wpływowe siły dążą, żeby zastąpił Lwów, ten kierunek to zdaniem wpływowych sił przejaw patrotysu. A patrotys, jak mawia i wymawia wódz tych sił, jest najważniejszy. Tak więc nie mamy szans. Wódz to nie tylko Prześlicznie Centralny Państwowy Tatuś Narodowy, ale także zwolennik ustanowienia Centralnego Państwowego Samorządu Narodowego, który sprawując będzie osobiście centralnie samorządził każdą gminą, powiatem (te podobno chce zlikwidować) i województwem. A że Kalisz na liście jego priorytetów jest bardzo nisko, to najwyżej możemy pisać na Berdyczów.

Awatar użytkownika
Martius777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 29 lip 2020, o 11:58

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Martius777 » 29 lip 2020, o 13:12

Kalisz ma najbardziej idiotyczny podział administracyjny i powiatowy, Kalisz jest jedynym miastem w Polsce gdzie graniczy z 2 obcymi powiatami (pleszewskim i ostrowskim) co powoduje, ze Kalisz ma utrudnioną możliwość włączenia Kościelnej Wsi i Nowych Skalmierzyc.

Drastycznym krokiem powinno być obcięcie komunikacji do Kościelnej Wsi i Skalmierzyc, chcecie nadal korzystać z tego co oferuje Kalisz? Przyłączyć się! Wprowadzić płatne parkowanie dla tych co NIE MIESZKAJĄ w Kaliszu aby zmusić do powrotu do miasta :D

Zanim podniesiecie krzyk - pomyślcie jedno.

Dlaczego powstają bloki w Kościelnej Wsi i Nowych Skalmierzycach? Nie tylko tam jest tanio, kluczem też jest to, że istnieje dobra komunikacja z Kaliszem!
( linie 12 i 2 dla Pleszewa oraz 19,15 do Skalmierzyc - co daje przyzwoity takt komunikacyjny) Ościenni mieszkańcy korzystają z kaliskich dróg, ze służby zdrowia, szkolnictwa, dojeżdżają do pracy, posyłają dzieci autobusami do szkół)

Inne wyjście? Zaoferować status dzielnicy - dzięki temu włodarze nie straca pracy. Dzielnica Kalisz, dzielnica Skalmierzyce i dzielnica Kościelna Wieś z dotychczasowymi urzędami, nie trzeba by było je likwidować.

Kalisz nie potrafi być bezwzględny jak Rzeszów czy Opole, dbać o własne interesy, zamiast tego wszystko oddaje dla Ostrowa Wlkp. Za granicą tworzą wspólne, duże organizmy miejskie co ułatwia potem bilansowanie budżetu, walkę o duże krajowe inwestycje i planowanie komunikacji. Czas to zmienić.

Specjalnie podrzucam kontrowersyjne pomysły aby rozruszać komórki mózgowe i pomyśleć co można by było zrobić dla dobra Kalisza?

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 30 lip 2020, o 09:30

Specjalnie podrzucam kontrowersyjne pomysły aby rozruszać komórki mózgowe i pomyśleć co można by było zrobić dla dobra Kalisza?
Niestety duch optymistów tego forum wymarł już dawno, został tylko duch biernego pesymistycznego szlachcica pod ksywom nie da się.

Więc czy przebudzi wątki, pokażesz ludziom nowe światełko w tunelu?
Odpowiedź brzmi nie da się.

Przypadkiem nie mów o 2 nitce na aktualnej obwodnicy bo jest to rozmowa rodem Fantazy.
Najwięcej dzieje się na fanpage forum tam gdzie ludzie patrzą zewnątrz tutaj nastały czasy kryzysu.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Martius777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 29 lip 2020, o 11:58

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Martius777 » 30 lip 2020, o 13:59

Zastanawia mnie fakt, że każdy Kaliszanin narzeka na miasto, zaś przyjezdni czy ci co osiedli się na stałe to chwalą Kalisz mówiąc, że Kalisz jest małym miastem posiadającym zalety dużego miasta, chwalą centrum, park, niektore ciekawe miejsca. Znam Warszawiankę, Ślązaków, Ukrainców i innych obcokrajowców przyjezdnych co ogromnie chwalą to miejsce. Wszędzie blisko, dobre dojazdy, spokojne miejsca pracy, nie posiada wad wielkich miast. Tylko Kaliszanie narzekają i są zapatrzeni na Wroclaw, Poznań czy Warszawę nie doceniając miejsca w którym żyją i wyjeżdżają z niego :) Kolega jest w Warszawie i biadoli na półtoragodzinne dojazdy, nie stać na mieszkanie, musi wynajmować pokój za 1200 zł miesięcznie, każde zakupy to konieczność opuszczenia dzielnicy, zarabia to samo jak pracował w Kaliszu :D Nie chce wracać do Kalisza bo to nie jest popularne miasto :) Trawa gdzie indziej jest zieleńsza :) Nie jestem hurraoptymistyczny, widzę też złe rzeczy dziejące się w mieście :) Myślisz, że w innych miastach jest tak idealnie? Przykladowo Warszawa ma setki niezrealizowanych planów, nietrafionych inwestycji i nikt jakoś nie psioczy. Bo to stolyyyyca :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 lip 2020, o 15:38

Dokładnie tak jest. Wiadomo jest jakiś procent stąd musi wyjechać, bo nie znajdzie tu pracy. Ale wielu bo życie w większym mieście z pewnością jest ciekawsze. A ja jestem ciekaw ile to rzeczy robią w tych dużych miastach, których nie mogą w Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 30 lip 2020, o 21:46

K-man pisze:
30 lip 2020, o 15:38
Dokładnie tak jest. Wiadomo jest jakiś procent stąd musi wyjechać, bo nie znajdzie tu pracy. Ale wielu bo życie w większym mieście z pewnością jest ciekawsze. A ja jestem ciekaw ile to rzeczy robią w tych dużych miastach, których nie mogą w Kaliszu.
Zazwyczaj młodzi narzekają na brak imprez no bo fakt za dużo to tego nie mamy Kaliszfornia ? Richmond?
O wiele głośniej słychać Kaliszan w Magnesie czy Manhattanie czy nawet Emilianowie chodź fakt to przede wszystkim lokalne wśród młodych wręcz za młodych.
W Kontekście imprez czy życia miasta nocą jest na prawdę kicha.

Korporacji to u nas za wiele niema brak życia nocnego przekłada się chociażby na słabe miejsca pracy dla barmanów.
Tak się składa że akurat mój kolega barman właśnie za 2 tygodnie migruje stąd w perspektywach barmana do Warszawy.

To jest chyba taki główny - naszego miasta czyli słabe życie nocne miasta czy tam imprezowe.
Oraz jakieś kwestie rozwoje nie licząc pracownika fizycznego, magazyniera,ochroniarza czy sprzedawcy bądź sprzątaczki po za brygadzistą czyli głownie prace nisko zarobkowe.

Myślę że to 2 główne - naszego miasta reszta dla mnie to generalnie +.


No może coś dla bardziej zamożny pędzących za modą to brakuje sklepów droższych marek typu Armani,CK,Hilfiger czy tam BOSS o Rolexie nie wspominając pytanie tylko ile sobie może na to osób pozwolić chodź z 2 strony 21 wiek wykazuje duży hajp na konsumpcjonizm patrząc na ilość ludzi z iPhone.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 lip 2020, o 22:00

Ale jeśli to dla kogoś to jest najważniejsze w życiu ok. Tylko ile można imprezować, w końcu człowiek zakłada rodzinę i się uspokaja. No cóż barmani to raczej nie jest zawód marzeń dla ludzi. Bardziej myślałem o korporacjach, naukowcach, czy artystach.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 3 sie 2020, o 14:44

Witam Panów po latach! Nie wypowiadałem się, ale śledziłem forum. Z zaciekawieniem czytałem te diagnozy dlaczego młodzi wyjeżdżają i śmiać mi się chce jak czytam niektóre opinie, inne uważam za dość trafne.

Zacznijmy od tego: którzy młodzi wyjeżdżają z Kalisza? Albo ci, którzy chcą być bardziej "nowocześni", chcą się uwolnić od "skostniałej" rodziny itd., albo ci, którzy idą na studia. Albo i jedno, i drugie. To w Kaliszu i innych mniejszych ośrodkach jest taki model stadnego pójścia na studia, wybicia się. Moi znajomi - rodowici wrocławianie - jakoś tego reżimu osiągania sukcesu aż tak nie uważają. Na studiach, które skończyłem, około 10% roku było z Kalisza i najbliższych okolic. Kaliszan jest we Wrocławiu od cholery i trochę. Wszędzie. Całkiem młodych, tych ok. 40-letnich i ludzi, którzy po wojnie z Kalisza wyjechali. Kwestia studiów. Ktoś powie: jest w Kaliszu UAM, jest PWSZ. A co z kształceniem politechnicznym, co z kształceniem w naukach o zdrowiu i biologicznych? Zresztą co znaczy dyplom PWSZ? Można się tylko domyślić co o absolwentach PWSZ mówią ci, którzy pokończyli inne, bardziej prestiżowe uczelnie. Akademickość Kalisza jest niestety fikcją. Kształci się na zarządzaniach dyrektorów z zawodu, kształci się - i to akurat ważne - średni personel medyczny. Kształci się wreszcie tzw. humanistów. Tylko co wnoszą ci humaniści? Ilu z nich pracuje w swoim zawodzie? A jaka jest zlokalizowany Kampus PWSZ? Na wygwizdowiu, gdzie autobusem nie sposób dojechać. Gdzie tramwaj co 6 minut... dlaczego tak kompaktowe miasto popełniło taki błąd i zlokalizowało kampus na zadupiu? To powinno być możliwie najbliżej centrum, rzeki.

Teraz absolwent Politechniki czy Akademii Ekonomicznej/Rolnej kończy studia. Jakie ma perspektywy w Kaliszu? Pójdzie pracować w korporacji? Nie ma takich. Pójdzie pracować w biurze konstruktorskim? Cóż, wątpię. Będzie zajmować się programowaniem? W końcu potrzeba mu tylko komputera, ale nie. A może pójdzie "do przemysłu", ale nie na taśmę tylko np. do zarządzania procesami, do logistyki, do automatyzacji. Czyli niedobór jest w Kaliszu miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry (ktoś mi zarzuci zaraz, że młodzi są roszczeniowi, chcą mieć kokosy itd. ). Kaliska NOVAMEDIA cierpiała na niedobór inżynierów - biura (wyższy personel) musiała pootwierać w dużych miastach. Produkcja jest w Kaliszu (średni personel). I jak już jesteśmy w tym miejscu: to dlaczego jak były miejsca w firmie to dlaczego niby kaliszanie nie wracają po studiach? Ano bo liznęli trochę innego stylu życia. Tu poznali swoich przyjaciół, partnerów. Tu mają ulubione restauracje z kuchnią gruzińską/indyjską/bliskowskodnią. Po prostu pizza to za mało. Co ktoś jakiś nowy koncept w Kaliszu wymyśli i otworzy restaurację to to upada. Nie dlatego, że jest słabe (jak niektórzy pisali o Frajdzie czy Kawie u Przyjaciół - to były świetne miejsca, ale w Kaliszu nie utrzyma się nic ponad pizzą, spaghetti i burgerami), ale dlatego, że nie ma na to popytu. Więc błędne koło.

Wreszcie kwestia dorabiania sobie na studiach. We Wrocławiu znajomi byli barmanami/pracowali w galeriach, byli kelnerami, a jak nie to jako grajkowie robili za atrakcję turystyczną. Czy w Kaliszu znalazłoby się kilka tysięcy stanowisk w takich branżach? Nie. Znów błędne koło. Mały popyt to podaży brak. Łatwiej jest sobie zorganizować jakąś dodatkową gotówkę w dużym mieście. I choć życie jest droższe to się na to po prostu ma.

Wreszcie kwestia modnego życia "fit", wszechobecnej prywatnej i publicznej opieki zdrowotnej itd. Nie mogę się dostać do jakiegoś szpitala? Mam do wyboru 5 innych. W Kaliszu jestem skazany na jeden szpital i dwóch lekarzy.

Co w Kaliszu znajduje się w parterach bloków? Sklep spożywczy i szewc. W dużych miastach, na nowych osiedlach są restauracje, dentyści, pączkarnie/lodziarnie rzemieślnicze, winiarnie, sklepy czynne do godz. 23 a nie Społem PSS do 19. A Uber Eats działa w Kaliszu? Nie. Kolejna rzecz, której brakuje w tym nowocześniejszym, wielkomiejskim stylu życia.

Wreszcie kwestia spędzania czasu wolnego. W Kaliszu można sobie tak o pójść do beach baru nad Prosną, albo spokojnie usiąść na Wałach, rozłożyć grill, napić się piwa pod chmurką? Średnio. A jak już się zasiedzi to czym w Kaliszu wrócić do domu? Transport zbiorowy leży i kwiczy. Jest dramatyczny. A połączenia kolejowe? Gdzie się dojedzie w Polskę? Gdzie kursujące autobusy do Niemiec i innych miast?

Wreszcie przedszkola i świetlice szkolne czynne do godz. 16, 17... w dużych miastach do 19-20. Która kaliska szkoła ma swój basen?

Miasta wielkości Kalisza mają takiego pecha, że ludzie pochodzący ze 100-tysięczników wiedzą co to znaczy stać w korku, miasto ma jakąś ofertę rozrywkową. Można wyjść z domu i nie dostać po ryju. Wiedzą co to hałas, upał w mieście. Więc to ich nie przeraża w dużych miastach. Widzą tylko, że wszystkiego jest więcej. I chętniej zostają w metropoliach niż ludzie z ośrodków kilkunastutysięcznych, w których nie ma korków, ścisku, hałasu, w których zna się pół miasta. Mówię to z perspektywy porównania znajomych z Kalisza/Opola do tych np. spod Kłodzka, Krotoszyna, Wieruszowa, których perspektywa życia w dużym ośrodku bardziej przeraża.

Wreszcie kwestia zarobków. Ja zostałem na Uczelni (w Katedrze, w której pracuję, 3 z 30 osób są z Kalisza, w tym jeden profesor), zarabiam przez to miej niż moi znajomi, którzy poszli do "korpo" czy do przemysłu. Ale to kwestia idei. Ich nie zadowolą zarobki rzędu 3 tys. zł na rękę.

Możecie się ze mną nie zgadzać. Nie myślcie, że krytykuję teraz wszystko i wszystkich. Dzielę się swoimi obserwacjami i przemyśleniami. A tak to widzę ja z perspektywy takiego uciekiniera z Kalisza. Kocham Kalisz, ale perspektyw dla mnie w tym mieście nie ma. Pracy na renomowanej Uczelni nie znajdę. Znam ludzi, którzy się z Wrocławia przeprowadzili do Kalisza (choć z Kaliszem nie mieli nic wspólnego) i sobie chwalą za kompaktowość, spokojność życia itd. Tylko niekażdy tego chce.

Moim zdaniem kołem zamachowym dla Kalisza byłby kierunek lekarski i farmacja. Brakuje lekarzy i farmaceutów. Na lekarski studenci z biednych rodzin nie idą raczej, trochę by pieniędzy w mieście zostawili, ale dostać jest się tak trudno, że pójdą nawet do największej dziury. I oni by to miasto rozkręcili.

kintocho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 20 cze 2020, o 02:07

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kintocho » 3 sie 2020, o 14:50

Uber Eats jest w Kaliszu.

Jeżyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 sie 2020, o 22:12

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Jeżyk » 3 sie 2020, o 22:41

szymkalisz pisze:
3 sie 2020, o 14:44
.... Kaliska NOVAMEDIA cierpiała na niedobór inżynierów - biura (wyższy personel) musiała pootwierać w dużych miastach. Produkcja jest w Kaliszu (średni personel)....
Bzdury.Jedynym dużym miastem gdzie istniał oddział był Wrocław.W pozostałych "dużych miastach" byli zwykli serwisanci, bo sprzęt zaprojektowany przez inżynierów z Wrocławia i programistów z tego samego miasta psuł się na potęgę. Poczytaj na forach transportowych co sądzą a raczej co sądzili o sprzęcie Novamedia.

Reszta Twoich przemyśleń jest uniwersalna czyli zamiast Kalisza można wstawić dowolne miasto podobnej wielkości a zamiast Wrocławia Poznań itd. Tyle, że nie trzeba mieszkać chwilę w dużym mieście żeby dojść do takich wniosków.Trudno, żeby w większym pięć razy Wrocławiu było tyle samo szpitali,knajp czy świetlic co w Kaliszu. Bez sensu są takie porównania.
Ktoś kto mieszka np. w Berlinie czy Londynie zapyta co można robić we Wrocławiu ?Nie wszyscy mogą czy chcą mieszkać w dużym mieście.

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 5 wrz 2020, o 18:15

Jak zwykł mawiać nasz Kolega Vocatont „troszkę mi się nudziło” i dokonałem bardzo uproszczonej analizy rozwoju przestrzennego Kalisza w dwóch aspektach : terytorialnym i urbanistycznym. O tym jak rozwijał i w których kierunkach rozwija się miasto nie będę się rozpisywać, bo o tym każdy wie, ale przytoczę kilka, myślę, że ciekawych liczb.
Obszar miasta podzieliłem na współśrodkowe strefy, z punktem centralnym przypadającym przed wejściem do ratusza (załączony rysunek). Pierwsza strefa stanowi koło o promieniu 1 km, kolejne zaś - pierścienie o wysięgu 1 km każdy. Takich stref „udało się” wyznaczyć dziewięć, choć ostatnia to tylko skrawek terenu na krańcu Szczypiorna. Innymi słowy, aby dostać się spod ratusza w najdalszy skraj miasta, trzeba pokonać w linii prostej nieco ponad 8 km. Gdyby Kalisz rozwijał się przestrzennie w sposób, nazwijmy to „idealny”, posiadałby kształt koła, a każda strefa byłaby „wypełniona” w 100% powierzchnią (no może poza ostatnią). Ponieważ faktycznie jest inaczej, to w przypadku naszego miasta tylko dwie strefy są „wypełnione” w całości, co sprowadza się do tego, że pokonując nieco ponad 2 km znajdziemy się już poza granicami Kalisza, a konkretniej rzecz ujmując, poruszając się ulicą Warszawską osiągniemy Szosę Turecką. Od trzeciej strefy po kolejne, udział powierzchni miasta znajdujący się w danych strefach systematycznie maleje od 73% do 1% w ósmej strefie. Ostatnia, dziewiąta strefa w granicach miasta to tylko 0,59 ha, co przy całkowitej powierzchni strefy (pierścienia) wynoszącej 53,38 km2 stanowi 0,01%.

Obrazek

Kolejne wyniki otrzymamy analizując powierzchnię zabudowy budynków w poszczególnych strefach. Łączna powierzchnia zabudowy budynków w 2010 r. wynosiła ponad 3,40 km2, z czego:
- w strefie pierwszej (do 1 km od centrum) - przypadło 20% powierzchni,
- w strefie drugiej (od 1 do 2 km od centrum) - najwięcej, bo 30%,
- w strefie trzeciej (od 2 do 3 km od centrum) - podobnie jak w pierwszej - 20%,
- w strefach czwartej i piątej - po 10%.
Jak łatwo wyliczyć, połowa powierzchni zawarta była w promieniu do 2 km, a 90% powierzchni – w promieniu do 5 km. Na peryferyjne strefy - szóstą, siódmą i ósmą przypadło odpowiednio : 6%, 3% i 0,7%, a w strefie ostatniej (dziewiątej) znalazły się jedynie fragmenty budynków o niewielkich powierzchniach.
„Zajętość” poszczególnych stref (udział powierzchni zabudowy w odniesieniu do powierzchni strefy w granicach miasta) najwyższa była w strefie pierwszej - 20%, w kolejnej osiągnęła 10%, a następnej znów o połowę mniej niż w poprzedzającej.
Jak wskazałem, wyniki zostały wyliczone w oparciu o dane sprzed 10 lat, a zatem bez takich sztandarowych inwestycji jak centrum handlowe Galeria Amber, czy osiedli na Korczaku i Tyńcu, stąd aktualny stan jest nieco odmienny.

Oczywiście, aby zgłębić lepiej temat, należałoby wziąć pod uwagę dodatkowo powierzchnię dróg, placów, terenów zieleni itd., ale to zagadnienie na dłuższe posiedzenie, albo na czas, kiedy nudzić mi się będzie znacznie bardziej. :wink:

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 5 wrz 2020, o 19:49

Gdyby wyrysować takie okręgi wokół środka ciężkości miasta ważonego gęstością zaludnienia, który niestety leży poza historycznym śródmieściem, to wyniki byłyby nieco bardziej zrównoważone, ale to niewielkie pocieszenie. To tylko oznacza, że budownictwo mieszkaniowe oddaliło się od centrum praktycznie w jednym kierunku.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 wrz 2020, o 21:06

Super sprawa Mariusz. Dzięki.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 gru 2020, o 12:50

Od 1.01.2021 r. Rzeszów znowu będzie większy, a to nie koniec...

https://rzeszow.naszemiasto.pl/rzeszow- ... c1-7826576

Rzeszów i gmina Krasne jednym miastem? Taki jest pomysł, ale do porozumienia daleko
Na około 100 milionów złotych szacuje się wysokość bonusa, który otrzymałoby miasto powstałe w wyniku dobrowolnego połączenia Rzeszowa z całą gminą Krasne. Taki ruch rekomenduje MSWiA, wojewoda, zgadzają się na niego także przedstawiciele obu samorządów. Czy aby na pewno?
https://nowiny24.pl/rzeszow-i-gmina-kra ... 1-15340224



Rzeszów blisko przekroczenia 200 tysięcy mieszkańców. Stolica Podkarpacia ma najwyższy przyrost naturalny z miast wojewódzkich w Polsce

https://nowiny24.pl/rzeszow-blisko-prze ... 9-15172164
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 22 gru 2020, o 14:30

Kalisz wyznaczy granice swojej aglomeracji
Podczas najbliższej sesji 29 grudnia kaliscy radni podjąć mają uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Kalisz.
Poza naszym miastem obszar aglomeracji kaliskiej wyznaczony ma zostać na terenie gmin Godziesze Wielkie, Gołuchów, Nowe Skalmierzyce i Opatówek. Chodzi o miejscowości Borek, Wolica, Żydów, Kościelna Wieś, część Kuchar, Nowe Skalmierzyce, część Skalmierzyc, Szałe oraz Zduny. Oznacza to, że aglomeracja Kalisz obejmuje swoim zasięgiem tereny objęte systemem kanalizacji zbiorczej zakończonym oczyszczalnią ścieków w Kucharach.
https://zyciekalisza.pl/artykul/kalisz- ... ce/1116398

Kolejna uchwała z której niewiele wynika.

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 9 mar 2021, o 00:31

Odświeżę sprawę sprzed kilku lat. :) Jako że co jakiś czas zwracam uwagę na inny aspekt z historii Kalisza i okolic, ostatnio pochyliłem się nad granicami - dokładniej granicami południowo-zachodnimi.

Dość mocno utknęły mi w pamięci słowa starosty ostrowskiego, przytoczone w tym wątku na stronie 12, gdy mówił o drugim rozbiorze powiatu ostrowskiego, w domyśle pozostawiając fakt, że ten domniemany pierwszy rozbiór miał formalnie miejsce 1 stycznia 2000 roku. Natomiast ostatnio, gdy enty raz wertowałem stare mapy - choć znowu nie tak stare, bo konkretnie z lat 1948 i 1958 - zaobserwowałem, że zarówno Sulisławice jak i Dobrzec są w granicach powiatu kaliskiego. Było tak dlatego, że bardzo starannie trzymano się granicy rosyjsko-pruskiej, która stanowiła po wojnie granicę powiatów kaliskiego i ostrowskiego. No i miałem przez chwilę zagwozdkę, bo nie wiedziałem jeszcze dokładnie, jak Sulisławice i Dobrzec trafiły do powiatu ostrowskiego.

Z pomocą przyszedł inny post ze strony 12.
jp pisze:
22 sty 2018, o 18:36
Kiedy w 1975 r. likwidowano powiaty, rozparcelowano kaliską gminę Podgrodzie. To był rozbiór ale Kalisza.
Także dziękuję za uzupełnienie mojej wiedzy. Jeszcze trochę mam informacji do nadrobienia (a na tym forum na pewno ich nie brakuje), ale właśnie z okresu istnienia województwa jest strasznie mało map, no a z map i planów najlepiej się nauczyć podziałów administracyjnych.

Na pewno dla wspomnianego pana starosty ta narracja nie byłaby najwygodniejsza. Jednak to zmiana z 1976* roku zaburzyła odwieczny (jakby nie patrzeć) porządek granic, więc zmiany z 2000 roku tylko przywróciły bardziej "naturalny" stan rzeczy. Ale ludzie mówią, co im pasuje, a rządzący już zwłaszcza. Nieważne, że za przyłączeniem do Kalisza było średnio 85% mieszkańców Dobrzeca, Sulisławic i Sulisławic-Kolonii. Rozbiór był i koniec.

I teraz miałem kolejne zaskoczenie, bo w dwóch uchwałach Rady Miejskiej z 1999 roku znalazłem "wolę przyjęcia" w granice Kalisza również Biskupic (90% poparcia) i Kościelnej Wsi (82% poparcia). Jak to było, że do tego nie doszło? Kto o tym decydował, kto miał "ostatnie słowo"?
https://www.bip.kalisz.pl/uchwaly/1999_07_93.pdf (szkoda, że tu nie ma mapki - pewnie miała być, ale zamiast tego jest ostatnia strona drugi raz)
https://www.bip.kalisz.pl/uchwaly/1999_07_94.pdf (tu ładnie zarysowany potencjalnie przyłączony teren)

* Dotarłem do rozporządzenia, które zniosło gminę Dobrzec, która była następcą gminy Podgrodzie Kaliskie.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 760143.pdf

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 kwie 2021, o 01:57

szymkalisz pisze:
3 sie 2020, o 14:44
Moim zdaniem kołem zamachowym dla Kalisza byłby kierunek lekarski i farmacja. Brakuje lekarzy i farmaceutów. Na lekarski studenci z biednych rodzin nie idą raczej, trochę by pieniędzy w mieście zostawili, ale dostać jest się tak trudno, że pójdą nawet do największej dziury. I oni by to miasto rozkręcili.
Utworzenie wydziału lekarskiego przerasta wszelkie możliwości intelektualne i organizacyjne Kalisza (i to z pięć razy, o ile nie z pięć razy po pięć razy).

Natomiast przypomnę, że kilka lat temu rada miejska postanowiła zamknąć studium medyczne i wygasić m.in. wydział farmacji zamiast wysilić się i zorganizować kierunek farmacja w wyższej szkole zawodowej (jak to zrobiono np. w Opolu, gdzie teraz jest już wydział lekarski na tamtejszym uniwersytecie). A teraz pytają (w tej obśmianej przez wszystkich ankiecie) czy mają "wzbogacić ofertę kierunków kształcenia na uczelniach wyższych".
Miasto... wzbogacać... kierunki... :lol: . No to niech prez. Kinastowski pisze do min. Czarnka podanie, że chce wzbogacić, i sprawa załatwiona. :lol:

Pcimowatość zarządu tego naszego biednego Kalisza jest po prostu nie do ogarnięcia. Mam czasem wrażenie, że tu nikt nie wie, w jaki sposób działa państwo, nawet takie jak nasze (gdzie ..., ... i kamieni kupa), a jego [tj. zarządu] zdolności organizacyjne ograniczają się do umiejętności zorganizowania przetargu na remont dróg i mostów (niedobra Prosna, oj niedobra, jakby jej nie było, nie trzeba by robić przetargów na remont mostów).

Poza tym uważam, że Ostrowiec należy zburzyć.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 27 kwie 2021, o 20:07

Kolejne powiększenie Rzeszowa: http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vi ... a-wojewody

Pozazdrościć.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Gajusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 213
Rejestracja: 22 paź 2020, o 18:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gajusz » 28 kwie 2021, o 18:00

Piszą tam też, że miała być jeszcze inna gmina przyłączona, ale nie pykło. Także mogli być jeszcze więksi.

Ale najbardziej zaciekawiło mnie uzasadnienie przemawiające za przyłączeniem wsi do Rzeszowa. Pojawiają się tam argumenty, które nie raz były tu podane w kontekście Kalisza i sąsiadów. Np. że w danej wsi jest kontynuacja zabudowy osiedla - u nas patrz granica ze Zdunami (w Google jest źle zrobiona jakby co). Jakbym nie znał dobrze granicy Kalisza, to pewnie myślałbym, że wszystkie te domy są w mieście. Ze wspomnianym niedawno w innym temacie osiedlem Panorama jest inaczej, bo pobudowano je trochę nigdzie. Daleko od zabudowy Kalisza i daleko od zabudowy Kościelnej Wsi. Sąsiaduje jedynie z kaliskim cmentarzem i kampusem/archiwum.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 29 kwie 2021, o 09:37

Gajusz pisze:
28 kwie 2021, o 18:00
Piszą tam też, że miała być jeszcze inna gmina przyłączona, ale nie pykło. Także mogli być jeszcze więksi.

Ale najbardziej zaciekawiło mnie uzasadnienie przemawiające za przyłączeniem wsi do Rzeszowa. Pojawiają się tam argumenty, które nie raz były tu podane w kontekście Kalisza i sąsiadów. Np. że w danej wsi jest kontynuacja zabudowy osiedla - u nas patrz granica ze Zdunami (w Google jest źle zrobiona jakby co).
Najpierw był cel - powiększenie jednostki samorządowej, a dopiero później dobrali uzasadnienie i wskaźniki.

Całe to działanie z powiększaniem Rzeszowa to polityka. Zobaczcie chociażby na wyniki wyborów, w prezydenckich - 50:50 podczas gdy na wsiach 75% głosowało na Dudę. Teraz po 20 latach odchodzi prezydent Ferenc i wydaje mi się, że trwa dość duża batalia o to żeby PiS przejął ten fotel (chyba jeden z ostatnich na Podkarpaciu ;) ).
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

ODPOWIEDZ