Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 10 gru 2021, o 00:43

Trwa wymiana latarni na Polnej, Młynarskiej, Stawiszyńskiej. Jakaś masowa zorganizowana akcja :P :P
g13k

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: tomash » 10 gru 2021, o 07:56

gawronik13kalisz pisze:
10 gru 2021, o 00:43
Trwa wymiana latarni na Polnej, Młynarskiej, Stawiszyńskiej. Jakaś masowa zorganizowana akcja :P :P
jak wymienią na podobne co na Ułańskiej to współczuje mieszkańcom. Jedna wielka ciemność. Nie wiem kto to projektował

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 17 gru 2021, o 10:54

na osiedlu Serbinow rowniez zostaly wymienione na poczatku miesiaca. Sa moze energooszczedne ale jest bardzo ciemno...

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 5 gru 2023, o 19:28

Modernizacja oświetlenia ulicznego. Miasto pozyskało olbrzymie dofinansowanie
Miasto Kalisz będzie mieć lepsze doświetlenie dróg. A to dlatego, że udało się pozyskać blisko 2 mln złotych na modernizację oświetlenia ulicznego. Dofinansowanie pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - Rozświetlamy Polskę. To już 9 edycja tego programu.
Nie dość, że nowe oświetlenie doda większego piękna i kolorytu kaliskim drogom, to dodatkowo będzie to zdecydowanie bardziej energooszczędne. W ramach projektu zostaną wymienione praktycznie wszystkie oprawy latarni ulicznych na zupełnie nowe.
Zmodernizowanie i wymienienie na nowe oprawy zagwarantuje możliwość sterowania nowym oświetleniem bez dodatkowych modyfikacji. Modernizacja oświetlenia ulicznego przyniesie także obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. A oprócz tego, że zmniejszą się koszty eksploatacji systemów oświetleniowych oraz zużycia energii elektrycznej, to wzrośnie to co jest najważniejsze dla każdego - bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... nansowanie

Nie wiem jak za te dwa miliony chcą wymienić wszystkie latarnie. Z dotychczasowej praktyki widziałem że wiązało się to najczęściej z wymianą starych słupów oświetleniowych na nowe. Więc ta kwota nie powala.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 25 lut 2024, o 09:27

Będzie jaśniej, taniej i bezpieczniej. Trwa modernizacja oświetlenia ulicznego w naszym mieście
Łącznie zamontowanych zostanie w Kaliszu 1068 opraw i 542 słupy oświetleniowe
Do połowy marca w różnych częściach miasta zamontowanych będzie 1068 opraw i 542 słupów oświetleniowych. Nowe oświetlenie ma być energooszczędne. W nowych latarniach ulicznych o wysokości 8 m umieszczone zostaną oprawy typu LED z systemem CityTouch. Zastosowane oświetlenie znacząco wpłynie zarówno na estetykę, jak i zwiększy natężenie światła w miejscu, w którym wykryje ruch, co sprawi, że zarówno piesi, jak i kierowcy bez problemu zostaną zauważeni. ...
https://zyciekalisza.pl/artykul/bedzie- ... ej/1530730

Jestem ciekaw jaki % będą stanowiły wszystkie zmodernizowane dotychczas ledowe punkty oświetleniowe do całości lamp w miescie zarządzanych przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 26 lut 2024, o 18:38

Czy oświetlenie kaliskich ulic działa racjonalnie? Radny pyta miasto odpowiada
...Miasto Kalisz w lutym 2022 r. wnioskowało o wprowadzenie zwiększonej redukcji mocy wszystkich opraw oświetleniowych zarządzanych zdalnie poprzez system zdalnego zarządzania infrastrukturą oświetleniową. Wprowadzona redukcja mocy dotyczy 25000 opraw oświetleniowych i nadal obowiązuje. Profil mocy uwzględnia redukcję mocy o 70% w godzinach od 23:00 do 4:00, o 40% w godzinach od 22:00 do 23:00 oraz od 4:00 do 5:00, o 20% w godzinach od 21:00 do 22:00 oraz od 5:00 do 6:00 - tłumaczy Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Prezydent miasta dodaje, że spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe w Kaliszu, w ramach posiadanych środków, na bieżąco modernizuje lampy uliczne. Z danych otrzymanych od spółki wynika, że obecnie na terenie Kalisza jest
zamontowanych 4370 opraw LED ze zdalnym systemem zarządzania City TOUch, co stanowi ok. 45% całościowej liczby opraw. ...
...Wprowadzona redukcja mocy opraw oraz wymiana na energooszczędne pozwoliła na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do oświetlenia ulic i dróg na terenie Kalisza z 3 857 611 kWh w 2022r. do 3 290 371 kWh w 2023 r., czyli pozwoliło na zaoszczędzenie 567 240 kWh - dodaje Krystian Kinastowski. ...
https://kalisz.naszemiasto.pl/czy-oswie ... c1-9626575

Dość ciekawy temat. Przybliżył działanie oświetlenia ulicznego. Teraz już wiem czemu w nocy jest ciemno w Kaliszu.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Oświetlenie, a zanieczyszczenie światłem

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 12 mar 2024, o 00:09

Dziś widziałem jak ekipy wymieniają latarnie uliczne na Kopernika i części Kościuszki. Zamontowano stylizowane słupy retro z oprawami . Takie jak w centrum miasta. Na Kopernika były chyba jedne z pierwszych opraw ledowych ale nędznie świeciły.

ODPOWIEDZ