Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

To co już wybudowano.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 16 gru 2016, o 17:56

Pozwoliłem założyć sobie ten temat, gdyż jest ważny dla miłośników naszego miasta. Do tej pory wątki parku były porozrzucane na forum. Czytając artykuł o rozstrzygnięciu konkursu należało by się cieszyć że wygrała właśnie wizja architektów związanych z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Nawiązuje ona do historii parku i nie sili się na pseudo nowoczesne formy. Chce przywrócić park taki, jaki pamiętamy z dzieciństwa.

...- Projekt został uznany za poprawny z konserwatorskiego punktu widzenia. Wyróżniają go też duże walory kompozycyjne. Umiejętnie rozwiązano część regularną założenia, czyli cypel na południu parku, zlokalizowaną między domkiem szwajcarskim a oranżerią. Wartościowe jest też przywrócenie w parku historycznego wyposażenia rzeźbiarskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje poszerzenie przez autorów pracy stanu badań na temat historii parku miejskiego w Kaliszu - mówił w uzasadnieniu prof. Sławomir Gzell, przewodniczący sądu konkursowego.
Udało im się dotrzeć m.in. do niepublikowanych dotąd planów parku miejskiego w Kaliszu. Sąd konkursowy wniósł też swoje uwagi do projektu. Jego zdaniem powinny zostać odbudowane domek szwajcarski oraz oranżeria. W pierwszej kolejności miałby zostać odtworzony drugi z tych budynków. Kolejną sugestią jest zatrudnienie parkowego ogrodnika, który byłby odpowiedzialny za utrzymanie zieleni.
Realizacja projektu szacowana jest na około 11 milionów złotych. ...
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/pa ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jedyny problem skąd wziąć 11 baniek. Obserwując błyskotliwe próby pozyskania środków na dotychczasowe inwestycje przez obecną władzę czarno to widzę. Wypowiedzi pana Sapińskiego mnie rozbawiły, bo nie ma szans aby do końca na szczęście już niedługiego jego kadencji, cokolwiek się ruszyło w tym temacie.

Skoro już jest jakaś wizja, to powinno zacząć prace od nowych nasadzeń. Jest to może mniej kosztowna część projektu. W miejsce wyciętych i umierających drzew, sadzić nowe zgodnie z projektem. Będą rosły czekając na lepsze czasy do pełnej rewaloryzacji parku.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 17 gru 2016, o 11:09

Dużą szufladę muszą mieć na te wszystkie koncepcje i projekty :lol: Planty, bulwary nad Prosną, Park. Trzymam kciuki oczywiście za realizację ale na razie kończy się na pokazywaniu ładnych obrazków
g13k

Awatar użytkownika
FATUM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1454
Rejestracja: 25 lis 2005, o 18:43
Lokalizacja: Kalisz/Zduńska Wola

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: FATUM » 17 gru 2016, o 14:27

Jeszcze nic nie zostało doprowadzone do końca,chaos kur..jednym słowem
I COULD HAVE EVERYTHING BY DISEASES I HAVE NOTHING

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: jp » 18 gru 2016, o 12:21

Projekt został wyróżniony m.in. za walory kompozycyjne. Oznacza to wycinkę wielu drzew na rzecz nowej kompozycji zieleni. Śmiać się czy płakać?
Pamiętacie scenę z filmu Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" ?
Jerzy Dobrowolski jako wieczny dyrektor wprowadza urbanistyczne poprawki na makiecie jakiegoś osiedla:
"- Panie dyrektorze! Tu jest jezioro!
- A to nie, nie... A nie, dobrze! To jezioro damy tutaj... a ten niech sobie stoi w zieleni."

Tym razem jednak bardziej chce mi się płakać.
Nie jestem drzewoznawcą, ale już sama logika wskazuje, że drzewa podobnie jak ludzie… chorują, są mniej lub bardziej zdrowe. Nie znaczy to, że te mniej zdrowe należy uśmiercić! Gdyby chodziło o wycinkę drzew w bardzo złym stanie, które zagrażają przechodniom, to co innego, ale dla jakiejś kompozycji…?

„Zagęszczenie drzew powoduje to, że zacieniają się nawzajem i nie rosną prawidłowo” – mówi prof. dr hab inż. Sławomir Gzell.

Moim zdaniem właśnie to zagęszczenie oraz wielkość drzew powoduje, że nasz park jest jednym z najpiękniejszych. Mamy w centrum miasta oazę zieleni w której można poczuć się jak w lesie i dla jakiejś „kompozycji” ma pójść pod topór aż 100 drzew? Co z tego, że drzewa będą rosły „prawidłowo”- wg jakiegoś profesora, skoro nie będzie już tak pięknie.

Na realizację projektu miasto chce pozyskać środki unijne – 11 mln. Mam nadzieję, że nie dostaniemy tej datacji. Pierwszy raz będę trzymał kciuki, żeby się nie powiodło. Nie zgadzam się na wycięcie w parku choćby jednego zdrowego drzewa dla jakiejś kompozycji!
P.s.
Nie zapoznałem się jeszcze z koncepcją osobiście. Sugeruję się tylko tym co usłyszałem oraz przeczytałem (m.in.: http://www.calisia.pl/articles/park-mie ... -wroclawia" onclick="window.open(this.href);return false; )
Mam nadzieję, że to tylko jakieś nieporozumienie. Jeżeli wycinka wielu drzew na rzecz nowej kompozycji zieleni nie jest przewidywana, to przepraszam autorów koncepcji.

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 18 gru 2016, o 13:45

KATASTROFA

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 gru 2016, o 16:00

Wypad z tym drwalem! Według niego ma być tak łyso, jak się porobiło na cmentarzu tynieckim.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 18 gru 2016, o 20:45

Trochę więcej info http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... a,520.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 19 gru 2016, o 00:43

W sensie, że co, że jak drzewa rosną równo, jakkolwiek tę równość sprecyzować, to znaczy, że wtedy park ma kompozycję i jest ładniejszy, tak? :D Nie wiem, jak dla mnie to kompozycja Parku Miejskiego jest bardzo ładna. Tak jak piszecie, to jest nasza mała śródmiejska ostoja spokoju, niczym mały zagajnik a nie typowy park. Myśląc o wycince miałem raczej na myśli przygotowanie terenu pod ewentualną odbudowę oranżerii czy domku szwajcarskiego. A nowe nasadzenia? Hmm. Chyba ciężko będzie zastąpić duże, wysokie, dorodne drzewa nowymi nasadzeniami co nie...?

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: tomash » 19 gru 2016, o 20:37

powtarza się ciągle kwota 13 mln zł. Ale to chyba bez oranżerii i domku szwajcarskiego? Przecież w tej cenie to myślę że uda się alejki wyremontować i wymienić wszystkie ławki.

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 19 gru 2016, o 21:00

ale nie można się zgodzić na ten projekt wycinki! :evil:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 gru 2016, o 06:01

Sam kocha drzewa i pragnę ich jak najwięcej w mieście. Mimo to zgodziłbym na planowaną wycinkę pod warunkiem, że przywróci to założenia PM jakie istniały od początku. To jest park w stylu angielskim i na taki powinien wyglądać. Nie jestem fachowcem w tej kwestii, a więc muszę mieć nadzieję, że projektanci są. Chciałbym tylko, aby usunięto tę pseudo pagodę, czy jak to nazwać.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: jp » 20 gru 2016, o 10:57

K-man pisze:Sam kocha drzewa i pragnę ich jak najwięcej w mieście. Mimo to zgodziłbym na planowaną wycinkę pod warunkiem, że przywróci to założenia PM jakie istniały od początku. To jest park w stylu angielskim i na taki powinien wyglądać.
Raczej był w stylu angielskim, teraz to juz jest w stylu "kaliskim";) To prawda, że niektóre drzewa zacieniają się nawzajem, ale to jest też własnie jego uroda. Miejscami przypomina las. Kocham tę naszą gęstwinę i nie wyobrażam sobie wycinki tylko po to żeby przywrócić styl angielski. Mnie bezstylowość parku nie przeszkadza.
K-man pisze:Chciałbym tylko, aby usunięto tę pseudo pagodę, czy jak to nazwać.
Też bym chciał

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 20 gru 2016, o 15:13

Nie zgadzacie się na wycinkę drzew w Parku Miejskim, ale przecież to rozwój miasta. Jak się nie podoba to można wyjechać w Bieszczady.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: jp » 20 gru 2016, o 15:38

Robin Hood pisze:Nie zgadzacie się na wycinkę drzew w Parku Miejskim, ale przecież to rozwój miasta. Jak się nie podoba to można wyjechać w Bieszczady.
Myślisz, że takimi złośliwymi komentarzami powstrzymasz prawdziwy rozwój miasta, tj. budowę wielorodzinnych domów na Tyńcu i połączenie Trasy Bursztynowej z trasą Stanczukowskiego ?

Litle John
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2016, o 18:28

:-)

Nieprzeczytany post autor: Litle John » 21 gru 2016, o 18:39

:-)
Ostatnio zmieniony 22 gru 2016, o 10:36 przez Litle John, łącznie zmieniany 1 raz.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: jp » 21 gru 2016, o 19:20

Do Litle John
Nie jestem tym za kogo mnie uważasz i nie znam nikogo z rady osiedla Tyniec. Pozwoliłem sobie odnieść się do wpisu Robin Hood ponieważ uznałem, że był niestosowny. Nie wiem kim jest Robin Hood, ale po jego wcześniejszych wpisać nie trudno odnieść wrażenie, ze jest zaangażowany w blokowanie inwestycji na Tyńcu.

Nie wiem co sądzą moderatorzy, ale moim zdaniem wszystkie wpisy nie na temat parku nadają się do wyrzucenia, zaczynając od wpisu Robin Hooda

Robin Hood
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 12:39

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: Robin Hood » 22 gru 2016, o 11:29

Jp, ale czy ja pisałem coś na temat Tyńca, ja pisałem na temat Parku Miejskiego, ale jak już napisałeś o Tyńcu, to sprawdź na tym forum, czy wyrzucano mieszkańców z miasta, to może wtedy zrozumiesz mój wpis. Nie rozumiem dlaczego wyskoczyłeś z blokami na Tyńcu.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: jp » 22 gru 2016, o 13:06

Robin Hood pisze:Jp, ale czy ja pisałem coś na temat Tyńca, ja pisałem na temat Parku Miejskiego, ale jak już napisałeś o Tyńcu, to sprawdź na tym forum, czy wyrzucano mieszkańców z miasta, to może wtedy zrozumiesz mój wpis. Nie rozumiem dlaczego wyskoczyłeś z blokami na Tyńcu.
Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Nie trzeba było prowokować. A jeżeli Twój wpis na temat Parku Miejskiego nie miał żadnego podtekstu, to mam rozumieć, że wycinkę drzew w Parku Miejskim uważasz za działanie prorozwojowe? No, muszę przyznać, oryginalna koncepcja rozwoju miasta :lol:

Awatar użytkownika
Anto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 422
Rejestracja: 1 cze 2011, o 23:08
Lokalizacja: Rypinek/Piwonice

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: Anto » 28 sty 2017, o 16:35

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I jeszcze kilka innych bardziej opisowych na fanpage Komitetu Rewitalizacji Miasta Kalisza.
https://www.facebook.com/pg/KomitetRewi ... 2021937185

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego

Nieprzeczytany post autor: jp » 28 sty 2017, o 18:36

Główne założenia funkcjonalno-przestrzenne: "Odtwarzanie rozległych polan parkowych i historycznych powiązań widokowych"

Po przeprowadzonej rewaloryzacji w Parku Miejskim zamiast drzew będzie można "podziwiać" walory kompozycyjne wyposażone w wiele dupereli :x

Przeciętny człowiek zachwyca się wizualizacjami oranżerii, domku szwajcarskiego oraz jakimiś duperelami nie zważając, że projektowaniem całości zajmują się jacyś drwale!

ODPOWIEDZ