Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

To co już wybudowano.
satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 26 kwie 2020, o 11:03

W POPC jest definicja tzw białej plamy, nie jestem pewien czy ten fragment poniżej jest 100% dokładny:
są to tereny, na których nie występuje infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (lub 100 Mb/s w przypadku placówek oświatowych)
Dostawcy usług telekomunikacyjnych raportują przez System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) do UKE jakie usługi (parametry) pod jaki adres dostarczają. Te dane posłużyły do wyznaczenia tych białych plam. Jednak nawet nie każda biała plama dostaje neta jeżeli to np. samotny domek bardzo daleko od innych zabudowań. Są też plamy czarne, o innej definicji.

Także nikt nie zgłaszał chęci przyłączenia... Sieci zostały zaprojektowane by podłaczyć te białe plamy i są wzglednie blisko innych zabudowań (do doszukania dokładnie). Sieci POPC są budowane z "zapasem". Tak by mogły być rozbudowane a nowi abonenci podłączani. Pewnie jak zakończy się główna inwestycja to będzie taka możliwość. Teraz jest ciśnienie żeby skończyć w terminie podstawowe adresy.

Altas POPC: https://mapbook.uke.gov.pl/areas

Dla kowalskiego jest możliwość przeglądania adresów i kategorii usług jakie są (lub były) świadczone a także zgłoszenia popytu na https://wyszukiwarka.uke.gov.pl
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Gracekch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 26 wrz 2015, o 16:02

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gracekch » 27 kwie 2020, o 20:27

Szkoda że jak juz robią na chmielniku to nie na wszystkich ulicach ja mieszkam na Kątnej gdzie nie ma światłowodu

Amyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2020, o 19:00

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Amyk » 29 kwie 2020, o 16:49

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Niestety dla mnie, nic z tego nie wynika dobrego.
satori pisze:
26 kwie 2020, o 11:03
W POPC jest definicja tzw białej plamy, nie jestem pewien czy ten fragment poniżej jest 100% dokładny:
są to tereny, na których nie występuje infrastruktura telekomunikacyjna umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (lub 100 Mb/s w przypadku placówek oświatowych)
Ja mieszkam dokładnie właśnie w takim miejscu.
satori pisze:
26 kwie 2020, o 11:03
Dostawcy usług telekomunikacyjnych raportują przez System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) do UKE jakie usługi (parametry) pod jaki adres dostarczają. Te dane posłużyły do wyznaczenia tych białych plam. Jednak nawet nie każda biała plama dostaje neta jeżeli to np. samotny domek bardzo daleko od innych zabudowań. Są też plamy czarne, o innej definicji.
Tutaj nie rozumiem, nie mieszkam na odludziu, tylko praktycznie w centrum miasta, gdzie w okolicy mojego domu jest kilka osiedli.
satori pisze:
26 kwie 2020, o 11:03
Także nikt nie zgłaszał chęci przyłączenia...
Jako potencjalny klient wpisywałem swój adres w każdym możliwym miejscu, które pozwalało sprawdzić dostępność usług u danego operatora.
Co mogłem zrobić więcej, żeby "zgłosić chęć" i to skutecznie?
satori pisze:
26 kwie 2020, o 11:03
Sieci zostały zaprojektowane by podłaczyć te białe plamy i są wzglednie blisko innych zabudowań (do doszukania dokładnie). Sieci POPC są budowane z "zapasem". Tak by mogły być rozbudowane a nowi abonenci podłączani. Pewnie jak zakończy się główna inwestycja to będzie taka możliwość. Teraz jest ciśnienie żeby skończyć w terminie podstawowe adresy.
Altas POPC: https://mapbook.uke.gov.pl/areas
satori pisze:
26 kwie 2020, o 11:03
Dla kowalskiego jest możliwość przeglądania adresów i kategorii usług jakie są (lub były) świadczone a także zgłoszenia popytu na https://wyszukiwarka.uke.gov.pl
Tę stronę znalazłem już trochę wcześniej podczas poszukiwania przeze mnie informacji na temat skorzystania z programu POPC. Oczywiście zgłosiłem "popyt" natomiast uważam, że efekt tego będzie mizerny. Na mojej ulicy znalazłem "zgłoszenie popytu" z 2017 r. Sprawdziłem ten adres na getfibre.pl - brak możliwości instalacji.

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 29 kwie 2020, o 17:00

Pewnie to przez to ze jakiś dostawca usług napisał ze pod twoim adresem moze byc siadczona usługa o wyższych parametrach niz kryterium minimalne. Może neo pozwalało na więcej ale... parametry linii miedziany z czasem degradują...
Siec z POPC jest zaprojektowana z zapasem więc możliwość przyłączenia będzie.
Jak chcesz działać proaktywnie to zagadają z ekipą, powiedz ze zapłacisz za wykonanie "przyłacza" to moze byc DAC 2J albo mikrorura 14mm... to jakieś zawrotne 1,2-2zł / metr... zalezy czy w chodniku czy jest gola ziemia... moze zrobią ale wiem ze gonią za terminami... Albo poszukaj lokalnie firmy (http://www.traktel.pl/) zeby zrobiła ten odcinek do najbliższego węzła (szafki). Ale i tak Cie przyłączą po odpaleniu całej sieci i odbiorach... Projekt ma dofinansowanie UE i jakiekolwiek odstępstwa mogą pozbawic tego dofinasowania...
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 29 kwie 2020, o 17:07

Dobrzecka w ogóle nie jest w POPC. Na ulicy są dwa adresy gdzie niby jest światłowód z Orange. Pewnie dla firm.
https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 29 kwie 2020, o 17:18

Orientuje się może ktoś jaki jest harmonogram na kolejne dzielnice i deadline na zakończenie prac?
Idzie to wg jakiegoś klucza, które kolejne osiedle będzie podłączane kolejno? Może ktoś rozmawiał z ekipą która układa światłowody?
Z tego co gdzieś wyczytałem to projekt jest do zakończenia do końca 09.2020 a mają cały Kalisz do rozkopania.
Na razie chyba tylko chmielnik zrobili w samym Kaliszu więc mają co robić do września...

Inna kwesta to czy po doprowadzeniu kabla pod dom trzeba będzie podpisywać umowę z INEĄ czy można z innym operatorem np. UPC?

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 29 kwie 2020, o 17:24

Nasz rejon nie ma kolejnych prac zaplanowanych... I raczej nie będzie...
Ale to nie znaczy ze np. Orange nie będzie prowadził inwestycji. POPC są obok tego co robią operatorzy telekomunikacyjni... Prawda jest taka że przy cenach internetu takie inwestycje zwracają się kosmicznie długo... Najdroższe są odtworzenia nawierzchni... przeciski... kolizje z inną infrastrukturą...
Deadline na obecne POPC masz podane w wyszukiwarce uke... i to jest koło października tego roku.
I nie, nie cały kalisz... Wpisz miasto bez ulicy to zobaczysz jakie rejony są objęte...
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Awatar użytkownika
kalafior24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 06:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kalafior24 » 7 maja 2020, o 08:06

Dzisiaj zaczynają kopać na 29 Pułku Piechoty ( szczypiorno)
wszyscy mają prawo do szczęścia ale nie wszyscy mają szczęście do prawa ;-)

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 7 maja 2020, o 19:29

Kopią też na Szałym od Trojanowa, doszli do pętli autobusowej i ogródków działkowych. Idą z dwóch stron na kilka małych koparek.
Z tego co się orientuję to działa tak kilka niezależnych firm (pewnie podwykonawcy) i pracują równocześnie w różnych miejscach .

Awatar użytkownika
kalafior24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 06:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kalafior24 » 29 lip 2020, o 06:56

Od poniedziałku odpalili węzeł w Szczypiornie, wczoraj mi do domu podciągnęli i już mam :)
wszyscy mają prawo do szczęścia ale nie wszyscy mają szczęście do prawa ;-)

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 29 lip 2020, o 06:58

kalafior24 pisze:
29 lip 2020, o 06:56
Od poniedziałku odpalili węzeł w Szczypiornie, wczoraj mi do domu podciągnęli i już mam :)
Okolice której ulicy?
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Bogdan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 sie 2020, o 09:09

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Bogdan » 4 sie 2020, o 09:18

Mam pytanie. Jaki jest czas od polozenia swiatlowodu do jego podlaczenia do domu? Wie ktos moze kiedy zaczna podlaczac w Piwonicach?

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 4 sie 2020, o 10:40

Bogdan pisze:
4 sie 2020, o 09:18
Mam pytanie. Jaki jest czas od polozenia swiatlowodu do jego podlaczenia do domu? Wie ktos moze kiedy zaczna podlaczac w Piwonicach?
Cała sieć jest podzielona na segmenty. Po wybudowaniu segmentu wykonawca sieci musi formalnie odczekać miesiąc żeby sprzedawcy usług (Inea, Orange, T-Mobile, UPC, RFC) mogli się "zmobilizować" na danym segmencie i dopiero po tym miesiącu zaczyna się budowa przyłączy do domów.
Oczywiście w trakcie tego miesiąca karencji można się umawiać na wykonanie przyłączy z wybranym sprzedawca usług.
Stan budowy sieci mozna poznac pod nr 61 223 09 99

Od strony technologicznej polecam Inea i T-Mobile - nie mają problemów w punktach wymiany ruchu. RFC nie znam.
Szczególnie jeśli ktoś jest graczem :wink:
Ostatnio zmieniony 4 sie 2020, o 20:49 przez satori, łącznie zmieniany 1 raz.
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Bogdan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 sie 2020, o 09:09

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Bogdan » 4 sie 2020, o 14:02

Dzieki za info

Bogdan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 sie 2020, o 09:09

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Bogdan » 4 sie 2020, o 14:04

Dzieki za info

Bogdan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 sie 2020, o 09:09

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Bogdan » 4 sie 2020, o 14:13

Otrzymalem informacje z INEA, że "segment" Piwonice jest juz testowany a podłączenia zaczną sie po 18 sierpnia.

danielc81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 mar 2011, o 13:41
Lokalizacja: Lis

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: danielc81 » 6 sie 2020, o 20:51

Cały Lis (od strony lasu) podłączony pod działki, teraz idą w stronę Piwonic. Są w połowie drogi do mostu. Wygląda na to, że Lis będzie podłączony pod Piwonice a nie Wolicę. W Piwonicach widziałem już foliowe oznaczenia przy płotach zaraz za przejazdem kolejowym.

Na mapie Orange można sprawdzić jak kolejne segmenty są podłączane, wtedy przy wszystkich domach w okolicy "zapala" się pomarańczowa lampka "Orange Światłowód" https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

Orientujecie się jak wygląda podłączenie od granicy działki do domu u różnych operatorów?
Czy trzeba płacić za przekopanie i podłączenie do domu czy u dostępnych operatorów (Inea, Orange, T-Mobile, UPC, RFC) podłączają np. w cenie umowy na 2 lata. Mam na myśli typowe przyłącze np. 20m do domu a nie kogoś kto mieszka 100m od drogi.
Zastanawia mnie czy do oferty na stronie operatorów trzeba doliczyć koszy przyłącza i jak wyglądają u różnych operatorów.

Awatar użytkownika
Stig
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 19 lip 2008, o 18:05
Lokalizacja: Kalisz

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Stig » 8 sie 2020, o 18:07

Czy ktoś wie jaki modem otrzymuje się w przypadku wyboru internetu światłowodowego w Inea?

Obecnie ekipy kopią również na osiedlu Winiary.

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: satori » 8 sie 2020, o 18:24

Stig pisze:
8 sie 2020, o 18:07
Czy ktoś wie jaki modem otrzymuje się w przypadku wyboru internetu światłowodowego w Inea?

Obecnie ekipy kopią również na osiedlu Winiary.
ZTE F680

Po uruchomieniu usług można zadzwonić żeby w bridge przestawili.
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

Awatar użytkownika
kalafior24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 06:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno

Re: Wielkopolska sieć światłowodowa - region Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kalafior24 » 15 sie 2020, o 09:34

satori pisze:
29 lip 2020, o 06:58
kalafior24 pisze:
29 lip 2020, o 06:56
Od poniedziałku odpalili węzeł w Szczypiornie, wczoraj mi do domu podciągnęli i już mam :)
Okolice której ulicy?
29 Pułku Piechoty
wszyscy mają prawo do szczęścia ale nie wszyscy mają szczęście do prawa ;-)

ODPOWIEDZ