Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 sie 2018, o 06:24

Jasiek20 to jest chyba jedyna osoba, która wciąż walczy o kaliskie zabytki. A więc ostrożniej z sformułowaniem też. Nie zawsze się z nim zgadzam i tak jest właśnie w tym przypadku.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 6 sie 2018, o 09:15

K-man pisze:
6 sie 2018, o 06:24
Jasiek20 to jest chyba jedyna osoba, która wciąż walczy o kaliskie zabytki. A więc ostrożniej z sformułowaniem też. Nie zawsze się z nim zgadzam i tak jest właśnie w tym przypadku.
Nie zgadzam się zupełnie. To jest osoba, która narzuca swoje zdanie, swój gust i nie bierze pod uwagę opinii osób, które mają odmienne spostrzeżenie. Dlatego mam bardzo negatywne zdanie o tym Panu i nie zamierzam "ostrożniej" formułować swojej opinii.
Odnośnie tej inwestycji to rozumiem, że ten Pan chce ją zablokować i co? Wyremontować tego kloca za swoje pieniądze niech tylko stoi i nie służy nikomu/niczemu? Czasem warto najpierw pomyśleć, a potem wypowiadać się publicznie na pewne tematy.
Jakoś nie widzę tej walki o kaliskie zabytki bo większość jest w tragicznym stanie. Może dla magistratu również On nie jest autorytetem?
Faktem jest to, że w mieście o tak pięknej architekturze, zabytki traktowane są po macoszemu. Natomiast w przypadku zwykłego "kloca" podnoszony jest raban.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 sie 2018, o 12:14

Mylisz się i to w kilku miejscach. Pan Maciej bardzo często powtarzał, aby zrobić konkurs ogólnopolski na remont kaliskiej starówki. Najlepiej pod okiem SARP. I co? I NIC jak to w Kaliszu. Często ludzie z odmiennym zdaniem mają na uwadze, tylko swój interes, a nie zysk miasta.
Zgadzam się pan Maciej Błachowicz, często też się myli jak każdy człowiek.
Nie widzisz walki o zabytki? A czy Ty kiedyś Jasiek20 próbowałeś z urzędnikami walki o jakiś zabytek? Bo ja tak/ Uwierz mi to jak kopanie się z koniem. Spróbuj, a zobaczysz co to znaczy upór i niewiedza urzędników, czy nawet zwykłe chamstwo.

Tu się zgadzam z miastem. Obecny budynek KLA nie mam dla mnie żadnej wartości.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 6 sie 2018, o 12:22

K-man pisze:
6 sie 2018, o 12:14
Mylisz się i to w kilku miejscach. Pan Maciej bardzo często powtarzał, aby zrobić konkurs ogólnopolski na remont kaliskiej starówki. Najlepiej pod okiem SARP. I co? I NIC jak to w Kaliszu. Często ludzie z odmiennym zdaniem mają na uwadze, tylko swój interes, a nie zysk miasta.
Zgadzam się pan Maciej Błachowicz, często też się myli jak każdy człowiek.
Nie widzisz walki o zabytki? A czy Ty kiedyś Jasiek20 próbowałeś z urzędnikami walki o jakiś zabytek? Bo ja tak/ Uwierz mi to jak kopanie się z koniem. Spróbuj, a zobaczysz co to znaczy upór i niewiedza urzędników, czy nawet zwykłe chamstwo.

Tu się zgadzam z miastem. Obecny budynek KLA nie mam dla mnie żadnej wartości.
Dobrymi chęciami...
To może niech dalej walczy o konkurs bo chyba już odpuścił, a nie skupia się na bezwartościowym obiekcie. Nikt chyba nie będzie płakał po tym budynku, a tragiczny projekt rynku to hańba dla tak bogatego w historię miasta.

Tak, K-Man walczyłem (może nie o zabytek, ale o kilka innych kwestii w Kaliszu) i wiesz co... udało się! - Nie, nie chwalę się tym ani na forum ani na fanpagach (gawronikowi się tylko chwaliłem :D) , ale ten Pan lubi robić spory szum w okół własnej osoby więc zastanawiam się o co mu tak naprawdę chodzi. Ja myślę, że pracować powinno się w ciszy, a efekty niech robią hałas. Tu jest odwrotnie. To moje zdanie. Koniec ot.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: milo » 6 sie 2018, o 13:32

Dla większości mieszkańców, w tym dla nas tu piszących modernizm nie jest wart zachowania.
Podstawowe pytanie to to, czy budynek bez tej przebudowy jak na wizualizacji będzie możliwy do zamieszkania.
Jeżeli tak, to można się zastanawiać nad jego ocaleniem w dotychczasowej formie. Powtarzam - można się zastanawiać bo ja także nie widzę jego "cenności" architektonicznej. Porównanie z poznańskim okrąglakiem jest dużą przesadą.
Bardziej ceniłbym spójność architektoniczną tego kwartału, z tym że ona jest i tak niezachowana przez zostawienie tych 2 kamienic na Długosza.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

ANewDay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 12 lut 2006, o 12:10
Lokalizacja: xxxx

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: ANewDay » 6 sie 2018, o 17:41

chronic taki budynek? bez przesady

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 7 sie 2018, o 20:32

Zgadzam się z Milo, że najlepszym rozwiązaniem byłoby spójne zagospodarowanie całego kwartału.
Bardzo lubię modernizm, ale w tym przypadku mam poważne wątpliwości czy budynek wart jest ocalenia.
Po pierwsze, wątpię żeby bez poważnej ingerencji dało się go zaadaptować do nowej funkcji. Po drugie, abstrahując od wartości architektonicznej, budynek nie powala urodą. Jest to moja subiektywna ocena. Po trzecie, w tym miejscu lepiej prezentowałby się budynek typowo narożny.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 8 sie 2018, o 13:48

Na jeszcze jedną rzecz warto zwrócić uwagę. Budynek powstał na terenie przedsiębiorstwa, w dzielnicy przemysłowej i forma budynku wyraźnie na to wskazuje. Teraz, kiedy zmienia się funkcje terenów na mieszkaniową, o wiele lepiej prezentowałby się budynek typowo narożny, który tworzyłby początek pierzei zarówno od strony ul. Majkowskiej jak i ul. Długosza. Dlatego uważam, że w tym konkretnym miejscu, bryła przedstawiona na wizualizacji prezentowałaby się lepiej niż odnowiony budynek w oryginalnej formie.

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 11 sie 2018, o 01:47

Obiekt uważam za interesujący, choć nigdzie nie porównałem go do poznańskiego okrąglaka ani nawet do NOT, nie ta klasa więc proszę nie wymyślać. Zresztą wysłałem w tej sprawie zapytanie do Generalnego Konserwatora Zabytków. Od różnych kaliskich przygód stwierdziłem, że nie warto się ćaćkać w kaliskim rząpiu . Zobaczymy co stwierdzi Generalny. Jeśli odeśle do rozpatrzenia WUOZ w Poznaniu to ja tam się odwoływać nie będę.

Szanowna Pani dr hab. prof. IH PAN
Magdalena Gawin
Konserwator Generalny Zabytków

Szanowna Pani zwracam się z uprzejmą prośbą o merytoryczne wsparcie dla WUOZ w Poznaniu Delegatura w Kaliszu dla oceny wartości zabytkowej modernistycznego biurowca KLA (koniec lat 70 XX w.) znajdującego się przy ulicy Majkowskiej w Kaliszu i wynikającej stąd potrzeby lub braku potrzeby ochrony konserwatorskiej tego obiektu. Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (spółka miejska) złożyło wniosek o zgodę na całkowitą przebudowę budynku.
Jako historyk regionalista nastawiony na ochronę zabytków jestem zadowolony z wieloletniej współpracy z WUOZ Delegatura w Kaliszu, jednak stwierdzam, że oprócz trudności z małą liczbą pracowników, nie ma tam też osoby kompetentnej w kwestii obiektów powstałych po 1945 i 1958 w szczególności w zakresie tzw. socmodernizmu. W Kaliszu w ostatnich latach przebudowano lub wyburzono szereg interesujących obiektów (z lat 70 XX w.) mimo możliwości ochrony ich formy przestrzennej - znajdowały się one we wpisanym do rejestru zabytków układzie urbanistycznym. Zapewne też na decyzje konserwatorskie mogą mieć wpływ naciski, gdyż jak Pani doskonale wie, tego typu budynki spotykają się często z niechęcią.
Z tej racji zwracam się do Pani jako zwierzchnika nad służbami konserwatorskimi o merytoryczne wsparcie dla WUOZ Delegatura w Kaliszu w zakresie oceny wartości wspomnianego biurowca. Czy warto go chronić jako część zabytkowego układu urbanistycznego tj. w rozumieniu bryły przestrzennej z zachowaniem jej cech charakterystycznych, materiału i kolorystyki. Niestety w Kaliszu w moim odczuciu nie ma nikogo, kto byłby kompetentny w tej sprawie, dlatego też bardzo trudno jest tu zrealizować Pani pismo z dnia 16 lutego 2016 roku w którym zwracała Pani uwagę na potrzebę zachowania wartościowych obiektów powstałych w latach 60 i 70 XX wieku . Sam uważam, że obiekt jest interesujący i godny ochrony co przedstawiłem w piśmie do WUOZ Delegatura w Kaliszu i Prezydenta miasta. Nie czuję się jednak w pełni kompetentny aby oceniać wartość w/w obiektu.
Jednocześnie na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej zwracam się z prośbą o poinformowanie mnie jakie możliwości ma Urząd Generalnego Konserwatora Zabytków w powyższej kwestii.

Z poważaniem
Maciej Błachowicz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 11 sie 2018, o 10:11

Wczoraj dostrzegłem że "równie piękny " jest Dom Usług na Górnośląskiej.
On też wg Pana potrzebowałby opieki konserwatora gdyby chciano go przebudować itp?
g13k

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 sie 2018, o 11:14

Z czasem nawet Lidl po przeciwnej stronie może okazać się zabytkiem, jako ciekawy przykład architektury sieciowych marketów i zderzenia komercjalizmu z nieracjonalnym wykorzystaniem przestrzeni ;)

Awatar użytkownika
M.B.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 03:43
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: M.B. » 11 sie 2018, o 13:44

Owszem Lidl może się okazać takim zabytkiem ale żadne z nas nie będzie już wtedy żyć. Nie jest więc to nasz problem tylko przyszłych pokoleń myślę, że dyskusja na ten temat odbędzie się za 80 lat. Futurystyką ja się nie zajmuje. Tutaj dotykamy innego problemu. Jeśli spora część najlepszych obiektów modernistycznych w Kaliszu została zniszczona to trzeba z racji małego zasobu chronić to co pozostało. Jesteśmy z Anią Tabaką bodajże pierwszymi osobami, które poruszyły problem socmodernizmu i ochrony tego typu obiektów jeśli ktoś zna wcześniejsze drukowane wypowiedzi to będę wdzięczny za przytoczenie. Niestety w działaniach o zachowanie NOTu byliśmy kompletnie osamotnieni Kalisz stracił olbrzymią ilość tego typu obiektów przy bierności różnych osób. Proszę więc nie mieć pretensji, że staram się zachować to co pozostało mimo, że jest słabsze od NOT u (przynajmniej w mojej ocenie) Gdyby duża ilośc ludzi nie wykazała się biernością i mielibyśmy zachowaną sporą ilość budynków tego typu można rozważać przebudowę. Zresztą jak można wyczytać w moim piśmie do Konserwatora Generalnego proszę o fachową ocenę budynku. TAK WIĘC JESZCZE RAZ PROSZE O WSTRZYMANIE EMOCJI I poczekanie na tę opinię. Co ciekawe dzisiaj odkryłem, że o potrzebie ochrony modernistycznego biurowca pisze Makary Górzyński największy znawca architektury przełomu XIX/XX wieku i historyk sztuki. Kompletnie nie wiedziałem o zdaniu mojego szacownego kolegi cytuje : "W mojej ocenie przy projektowaniu przebudowy zdegradowanego
obecnie rejonu dawnej zajezdni KLA należy zwrócić uwagę na historyczne wartości obiektów znajdujących się na tym terenie (dotyczy to również modernistycznego biurowca przy ul. Majkowskiej) i uwzględnić ich wykorzystanie w nowej formule zagospodarowania. )" Makary pisze tu głównie o budynku dawnej rzeźni (sprawy nawet nie poruszam, bo żaden normalny konserwator nie wydałby pozwolenia jej wyburzenia po tak dobrze napisanej opinii) http://www.mgarchitecturehistorian.eu/O ... iszMG14.pd

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 sie 2018, o 14:39

O taaak, przy projektowaniu zabudowy zdegradowanego rejonu dawnej zajezdni, koniecznie należy zwrócić uwagę na historyczne obiekty znajdujące się na tym terenie. Do budynku dawnej rzeźni dorzuciłbym jeszcze myjnie, garaże, ogrodzenie, bruk i co tam jeszcze tylko zostało :lol:
Z takiego połączenia to mogłoby powstać coś ekscytującego :lol:

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 11 sie 2018, o 14:41

Jak w wielu kwestiach się z Panem zgadzam to w tym przypadku totalnie nie. Cały ten kwartał do wyburzenia
g13k

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 11 sie 2018, o 14:48

Wyburzenie całego kwartału byłoby chyba najlepszym rozwiązaniem

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 sie 2018, o 16:03

Jako miłośnik modernizmu, zaangażowanie włożone w ratowanie wątpliwej urody budynku KLA, wolałbym przekierować na walkę o przywrócenie pierwotnego wyglądu budynku NOT. To taka refleksja odnośnie ratowania biurowca za wszelką cenę.
Zastanawiam się też nad sensem odbudowy „rzeźni”. Budynek rzeźni został zniszczony kilkadziesiąt lat temu. Przerobiono go na potrzeby zajezdni autobusowej. Ingerencja była na tyle duża, że w tej chwili nie ma już czego chronić. Chcąc przywrócić pierwotny wygląd, trzeba by „zbudować zabytek” praktycznie od nowa. Skoro nowa wizja zagospodarowania terenu wydaje się właściwą, to czy warto odbudowywać te obiekty ? Z oryginalnej bryły ubojni niewiele zostało a budynek administracyjny w ogóle nie istnieje...
Ostatnio zmieniony 12 sie 2018, o 16:30 przez jp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 sie 2018, o 16:29

Wg mnie bezsensowne szukanie zabytków i ich walorów na siłę. Może się nie znam, ale dla mnie to nic szczególnego. Tyle lat stało i niszczało i nikt nic nie robił. Jak teraz jest pomysł i plan to się go blokuje bo jakiś stary stodołopodobny budynek może zniknąć.
Czym takim się on wyróżnia że wart jest uwagi ? Większość marketów DINO wygląda podobnie i uważane są za brzydkie.
Może mi ktoś wytłumaczyć co jest w nim niezwykłego?
g13k

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 sie 2018, o 16:43

Niezwykłe jest to, ze dyskutujemy o ratowaniu czegoś co nie istnieje! Obiekt a właściwie jego resztki są tak zdegradowane, że jedynym sposobem na przywrócenie wyglądu z końca XIX wieku byłoby zburzenie tych resztek i odbudowa oraz dobudowa części od lat nieistniejących, w tym budynku administracyjnego.

http://www.mgarchitecturehistorian.eu/O ... szMG14.pdf

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 sie 2018, o 10:21

Dokładnie, zgadzam się z Wami Panowie. Ratujmy jakiś pseudo zabytek, blokujmy inwestycje, płaczmy, że miasto się nie rozwija i wyludnia bo ludzie szukają mieszkań poza granicami Kalisza. A jak pada sensowny pomysł, że miasto w końcu musi rozszerzyć swoje granice to argumenty z rękawa, "po co? dla kogo? " itd.
Jak to mówiono "nadgorliwość, gorsza od faszyzmu". Skupmy się na rzeczach ważnych - GŁÓWNY RYNEK, NOWY RYNEK, PARK, okolice PODGÓRZA, JABŁKOWSKIEGO, WRONIEJ, CIASNEJ. Jest tyle do zrobienia w mieście.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kaliskie własne M i dom seniora przy ul. Majkowskiej (ex zajezdnia KLA)

Nieprzeczytany post autor: jp » 13 sie 2018, o 14:07

Obejrzałem wczoraj biurowiec KLA bardzo dokładnie. Rzut oka na biurowiec z wielu perspektyw utwierdził mnie w przekonaniu, że zachowanie oryginalnej bryły byłoby błędem. Odnowienie elewacji niewiele pomoże, taka już jest uroda tego budynku.
Nie mam już złudzeń, to nie jest obiekt wart ratowania za wszelką cenę. A w tym przypadku cena jest naprawdę wysoka- wyobraziłem sobie jak bardzo mógłby zyskać na wyglądzie narożnik ulic Majkowskiej i Długosza, gdyby powstał tam nowy ładny budynek…
W zwartej śródmiejskiej zabudowie, narożna działka zobowiązuje do traktowania takich budynków w sposób szczególny. To miejsce wręcz wymaga nowego spojrzenia, a nie konserwowania starego układu.

ODPOWIEDZ