Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

nassw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 11 lut 2016, o 09:28

Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: nassw » 5 maja 2019, o 10:51

W jaki w miarę szybki i przede wszystkim bezpieczny sposób można nauczyć dzieci jazdy na rowerze?

Awatar użytkownika
petko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 17 paź 2014, o 06:38

Re: Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: petko » 5 maja 2019, o 17:40

Cóż, jest to zajęcie wymagające pewnego poświęcenia, uwagi i asekuracji. Warto wyposażyć małego w kask (to co najmniej). Bezpieczna opcją jest zamontowanie dodatkowych bocznych kół asekuracyjnych. Chodzi o to, aby nawet podczas zatrzymania nie doszło do jakiejś wywrotki.
Poza tym trzeba być cierpliwym, udzielać kolejnych wskazówek czy dbać o zasady bezpieczeństwa (czyli co najmniej kask). Sama nauka, to stosunkowo indywidualna sprawa. Proponuję tutaj jeszcze sprawdzić: https://www.dadelo.pl/blog/nauka-jazdy-na-rowerze/ strona poradnikowa.

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Re: Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 7 maja 2019, o 22:08

Na podstawie doświadczeń z własnymi dziećmi zdecydowanie odradzam naukę na rowerze z bocznymi kółkami. Pojawia się wtedy problem przy przejściu z 4 kółek na 2, dziecko nie ma wyrobionego zmysłu równowagi, a ponadto boi się jeździć bez asekuracji.
Lepszą opcją jest nauka na lekkim rowerku bez pedałów, przykładowy tutaj: https://www.empik.com/kinderkraft-rower ... ,zabawki-p
Powyższy jest dość drogi, ale takie rowery łatwo znaleźć używane, bo przecież dzieci szybko z nich wyrastają. Taki rower jest łatwy do opanowania już w wieku 4 lat. Dziecko czuje się na nim pewnie, bo może w każdej chwili się podeprzeć. Kiedy już nauczy się rozpędzać, w naturalny sposób zaczyna utrzymywać nogi w górze i szybko wyrabia zmysł równowagi. Potem przejście na rower z pedałami jest banalnie proste, kwestia praktycznie jednego dnia i dużo mniejszy stres niż po odczepieniu bocznych kółek.

Izabella
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2019, o 16:25

Re: Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: Izabella » 18 maja 2019, o 16:44

Moja córa od małego miała taki rowerek chodzik i myślę, że głównie dzięki tej "zabawce" szybko nauczyła się jeździć na normalnym rowerze.

star
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 sie 2019, o 11:29

Re: Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: star » 23 sie 2019, o 11:21

Wbrew pozorom dzieci szybko chwytają. Wystarczy dać im tylko trochę swobody i zapewnić bezpieczne warunki - mam tutaj namyśli np kask czy kółka boczne, takie które wspomagają utrzymanie równowagi.
Nauka jazdy na rowerze powinna również odbywać się pod nadzorem dorosłych - umówmy się, jest to kontuzjogenny okres.

zetor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 18 sie 2019, o 17:01

Re: Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: zetor » 23 sie 2019, o 14:10

Tak, ale kask na głowę być musi. Ilość upadków - może być dosyc duża.
Nie bez znaczenia jest też rower do nauki jazdy. Powinien być w miarę niski, aby maluch mógł dotknąć nogami. Poza ty przydałyby się jakieś kółka boczne.
Proponuję w związku z z tym sprawdzić jeszcze np tutaj pod linkiem: https://www.dadelo.pl/blog/rowerki-dla- ... -4-kolowe/ - mają tam całkiem duży wybór rowerów dla dzieci od 2 do 4 kołowych.

Awatar użytkownika
BaskaMaśka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2019, o 15:06
Lokalizacja: Kalisz

Re: Nauka jazdy na rowerze dla dzieci

Nieprzeczytany post autor: BaskaMaśka » 19 wrz 2019, o 11:07

Ja mojemu synkowi kupiłam od razu rowerek i nie zakładałam tych bocznych dodatkowych kółek. Zawsze wybieraliśmy miejsca z trawiastym podłożem(oczywiście kask na głowie). Początki były trudne, ale teraz jeździ jak zawodowiec :D

ODPOWIEDZ