Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
kristek86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 08:47

Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: kristek86 » 18 wrz 2020, o 08:52

Witam,
ciekawiło mnie co to za budowa ruszyła niedaleko mnie a tu się okazuje, że na obrzeżach Kalisza powstaje kolejne osiedle. Informacje na jego temat znajdują się jedynie na stronie głównego wykonawcy przedsiębiorstwa budowlanego Walczak http://www.walczak.kalisz.pl/case-study.html

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Film promocyjny:
https://drive.google.com/file/d/1uSt5Vj ... u9/preview

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 18 wrz 2020, o 09:06

Jestem zaskoczony, że w Sulisławicach powstają bloki. To jednak pozytywne zaskoczenie.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kristek86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 08:47

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: kristek86 » 18 wrz 2020, o 10:28

U mnie wyświetla się wszystko. Na telefonie też.

Fotki z dzisiaj rana.
Obrazek
Obrazek

Coś ze działań w środku dodam jak wybiorę się na spacer :)

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 18 wrz 2020, o 11:47

To liczymy na nowe fotorelacje.
Tu lepsze wizki jakby gawronik chciał wrzucić na Facebooka:
Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 18 wrz 2020, o 17:13

Że się obyło bez protestów to aż jestem zdziwiony. Może to ten sam inwestor co chciał na Chmielniku budować ?
Jak wyremontują kiedyś Zachodnią i obejmą zasięgiem komunikacją miejską to będzie fajne,kameralne osiedle.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 18 wrz 2020, o 18:18

Na Chmielniku miało Novum budować.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 wrz 2020, o 22:58

Pawel pisze:
18 wrz 2020, o 17:13
Jak wyremontują kiedyś Zachodnią i obejmą zasięgiem komunikacją miejską to będzie fajne,kameralne osiedle.
Może już nie być bardzo kameralne. To zachęta do podobnych inwestycji w sąsiedztwie. Na razie Sulisławice były powoli wypełniane rodzynkami w postaci miniosiedli porozrzucanych po całym terenie dzielnicy. Zatem te bloki to pewien przełom. Może dzięki nim zostanie wreszcie utwardzony środkowy odcinek Pogodnej, który jest polną drogą (na razie utwardzone są tylko końce, jeden w Szczypiornie i króciutki od skrzyżowania z Zachodnią. Utwardzona Pogodna integrowałaby południowe dzielnice Kalisza i udostępniała nowe tereny - wystarczy spojrzeć na mapę, żeby zobaczyć, że byłaby to zmiana jakości tego rejonu.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: jp » 19 wrz 2020, o 00:02

Kaliszanin2, Infrastruktura drogowa po południowej stronie torów wygląda jak wygląda ze względu właśnie na linię kolejową, która raczej długo jeszcze będzie barierą rozwoju. Gdyby jednak miało się to zmieniać, to oby nie w sposób niekontrolowany, wynikający z popytu na nowe budownictwo, lecz w sposób przemyślany i dalekosiężny, czyli zgodny ze Studium, w którym wyznaczono główną siatkę dróg. Jest jeszcze jedna kwestia, której aż boję się poruszać. Osiedle znajduje się w korytarzu lub w bliskim sąsiedztwie korytarza (w zależności jak szeroki przyjmiemy) planowanej szprychy CPK. Oczywiście można zakładać, że kolej ta nie powstanie, lub powstanie gdzie indziej. Ja jednak chciałbym żeby planowana linia powstała i przede wszystkim nie ominęła Kalisza.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 wrz 2020, o 15:51

Istniejąca linia kolejowa nie przeszkadza w rozwijaniu równoleżnikowych połączeń południowych dzielnic Kalisza. Cała Pogodna przebiega na południe od planowanej szprychy i jeśli się nie mylę, to Studium zalicza ją do głównej siatki.

Cressi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 1 sty 2006, o 17:33
Lokalizacja: Sulisławice

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: Cressi » 24 wrz 2020, o 20:26

Pawel pisze:
18 wrz 2020, o 17:13
Że się obyło bez protestów to aż jestem zdziwiony. Może to ten sam inwestor co chciał na Chmielniku budować ?
Jak wyremontują kiedyś Zachodnią i obejmą zasięgiem komunikacją miejską to będzie fajne,kameralne osiedle.
To miej na uwadze, ze całą inwestycję rozpoczęto z zaskoczenia. Nikt nie widział co jest planowane. Mieszkam blisko inwestycji, naprawdę blisko.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 25 wrz 2020, o 08:55

Cressi pisze:
24 wrz 2020, o 20:26

To miej na uwadze, ze całą inwestycję rozpoczęto z zaskoczenia. Nikt nie widział co jest planowane. Mieszkam blisko inwestycji, naprawdę blisko.
I może to jest właśnie sposób na kaliskich krzykaczy, którym nigdy nic nie pasuje i chyba ogólnie mają smutne życie. Niezapomniane jest już zapomniane stowarzyszenie "Przyjazny Tyniec" :roll:
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Cressi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 1 sty 2006, o 17:33
Lokalizacja: Sulisławice

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: Cressi » 25 wrz 2020, o 19:12

Wiesz, mnie to akurat koło pióra lata, bo z blokami sąsiadował nie będę. Nawet pewne pozytywne aspekty w tym wszystkim widzę - zdecydowanie większe prawdopodobieństwo uzyskania dostępu do gazu.
Niemniej jednak - na stronie UM jest mapa z planem zagospodarowania, a zmiany najwyraźniej odbyły się cichaczem, więc tak ja dla mnie nie do końca wszystko jest "halo". ale ja z tych co to truskawki z cukrem.....
I widzę tych biednych mieszkańców dojeżdżających KLA - raz, ze autobus raz na godzinę, dwa, ze do centrum jedzie 40 minut. Na piechotę jest szybciej. Jak im chłop wywiezie na sąsiednie pole świeżutki obornik to wrócą do miasta.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 25 wrz 2020, o 20:21

Jak przybędzie bloków, a co za tym idzie mieszkańców to będzie podstawa, żeby zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

Cressi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 1 sty 2006, o 17:33
Lokalizacja: Sulisławice

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: Cressi » 26 wrz 2020, o 16:08

To nie jest problem częstotliwości kursów, a trasy przejazdu.
Dla mnie/nas najistotniejsze byłoby szybkie dotarcie do tzw. centrum przesiadkowego. Póki co zajmuje to 50 minut jazdy, co stawia całą ideę centrum przesiadkowego wśród takich pomysłów ludzkości jak zamieszkanie z teściową.
Ale zobaczymy co z tych bloków wyjdzie - niech się te Sulisławice rozwijają, chociaż nie ukrywam że atmosfera wiejska, jaka tu panuje, bardzo mi odpowiada.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 26 wrz 2020, o 18:19

Cressi pisze:
26 wrz 2020, o 16:08
niech się te Sulisławice rozwijają, chociaż nie ukrywam że atmosfera wiejska, jaka tu panuje, bardzo mi odpowiada.
Ta wiejska atmosfera utrzymuje się jeszcze, bo mieszkańcy zwykłych, nierolniczych, nowych podmiejskich domków, którzy liczebnie przeważają już nad mieszkańcami obejść typowo wiejskich obejść, są od tych ostatnich mniej aktywni społecznie. To są ludzie zajęci dorabianiem się na spłatę kredytów, rozkręcaniem biznesów, wychowaniem małych dzieci itp. Wiadomo, że ludzie na takim etapie rzadziej się udzielają, ale jak się uporają z obciążeniami, to zabiorą głos i wywrą na Sulisławice większy wpływ, tym bardziej, że stopniowa urbanizacja postępuje - jest tam wiele miniosiedli w budowie. Ponieważ nie jest to proces gwałtowny, mam nadzieję, że nie doprowadzi to do większych konfliktów. To jest wartościowy teren, dobrze byłoby, żeby był zagospodarowywany w zgodzie.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: milo » 2 paź 2020, o 18:20

Pawel pisze:
18 wrz 2020, o 17:13
Że się obyło bez protestów to aż jestem zdziwiony.
Prawdopodobnie inwestycja powstaje na podstawie ustawy covidowej z kolejnej tarczy finansowej. W kraju jest wiele takich przypadków.
https://www.money.pl/gospodarka/ustawa- ... 9184a.html
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Fraxinus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 paź 2020, o 19:36

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: Fraxinus » 5 paź 2020, o 21:05

Inwestycja jest zgodna z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym we wrześniu 2018 roku przez Radę Miasta Kalisza. Uchwała NR LVIII/750/2018

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: milo » 5 paź 2020, o 22:18

Fraxinus pisze:
5 paź 2020, o 21:05
Inwestycja jest zgodna z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym we wrześniu 2018 roku przez Radę Miasta Kalisza. Uchwała NR LVIII/750/2018
Ta inwestycja jest po lewej (zachodniej) stronie ulicy Zachodniej?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 5 paź 2020, o 23:24

Po zachodniej stronie Zachodniej.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Osiedle Krajobrazowe - Sulisławice

Nieprzeczytany post autor: jp » 5 paź 2020, o 23:54

Mnie te bloki w niczym nie przeszkadzają. Pragnę tylko zwrócić uwagę, że leżą w sąsiedztwie koncepcyjnego korytarza linii kolejowej dużych prędkości, tzw. szprychy nr 9. Bloki "Osiedla Krajobrazowego" nie kolidują z linią, ale już wspomniany mpzp z 2018 r. jak najbardziej https://bip.kalisz.pl/uchwaly/2018_58_750rys.pdf Oczywiście nie ma żadnej pewności, że szprycha ta kiedykolwiek powstanie, ale korytarz warto byłoby zabezpieczyć. Umożliwiałby w przyszłości poprowadzenie linii prze Kalisz z krótką łącznicą do obecnej stacji. Taki korytarz jest niezbędny nie tylko w przypadku szprychy czy igreka ale każdego innego pomysłu na szybką kolej. Przede wszystkim zabezpieczałby Kalisz przed utratą ważnej linii kolejowej w przyszłości. Jakiekolwiek plany budowy nowych linii przez Kalisz spalą na panewce, jeżeli nie będzie niezabudowanego korytarza. Obecny kręty przebieg 14-tki nie nadaje się na korytarz nowej linii.
Tereny objęte wspomnianym mpzp na razie pozostają wolne od zabudowy, ale jak długo jeszcze... ?

Warto wziąć przykład z Poznania w którym to zespół złożony z urzędników 5 lat pracował nad przebiegiem KDP. Efektem jego pracy są dokumenty, które pozwolą w przyszłości przeprowadzić szybką kolej przez Poznań i aglomerację. Argumentacja: "Są takie inwestycje, które przygotowuje się przez lata. Planować tego typu inwestycje trzeba często na 20-30 lat do przodu. Przykład autostrady A2 między Poznaniem a Luboniem, której korytarz był wyznaczony w latach 40-tych jest tutaj najbardziej pouczający.
Nie możemy dopuścić do tego żeby jakikolwiek potencjalny korytarz przez Poznań był tak zabudowany, że pózniej posłuży to władzom centralnym jako argument żeby w ogóle kolei tej przez Poznań nie prowadzić. Przez 5 lat planiści eksperci i urzędnicy zrobili wszystko co można było zrobić. W oficjalnych dokumentach są rezerwy terenowe. Możemy mówić, że jesteśmy długofalowo zabezpieczeni. Wszystkie opracowania leżą w szufladzie i są gotowe do wykorzystania"

ODPOWIEDZ