Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: filip » 1 lut 2023, o 15:56

Tylko, że to o czym piszecie nie ma najmniejszego związku z rewitalizacją. Równanie buldożerem całego tego obszaru to barbarzyństwo. Mimo, że tamte kamienice w większości nie powalają na kolana to trzeba o nie zadbać, bo nie mamy ich zbyt dużo w Kaliszu.
Jeżeli jednak mielibyśmy coś burzyć to ja bym to zrobił tak.
Zrzut ekranu 2023-02-01 154839.png
Zrzut ekranu 2023-02-01 154839.png (1.31 MiB) Przejrzano 1385 razy
Czerwona kreska oznacza zmianę przebiegu ulicy Kopernika. Zielone to przedłużenie skweru Eligiusza Kor-Walczaka i utworzenie tam parku. Mieszkańcy okolicznych kamienic na pewno byliby zadowoleni. Niebieskie to kamienice do wyburzenia; przy Jabłkowskiego, ponieważ istnieję tam zwężenie ulicy i nie wygląda to zbyt ładnie, przy Podgórzu to samo; kamienica stojąca przy Harcerskiej i Ogrodowej do wyburzenia i tworzymy tam nowy skwer.
Wolne przestrzenie przy ulicach zabudować i niektóre budynki można nadbudować, ale tak żeby to współgrało. Utworzyłbym jeszcze kilka lokali usługowych (mogą być w plombach), w których znajdowałyby się podstawowe usługi dla okolicznych mieszkańców.
Oczywiście, żeby nie było to tylko "wypudrowanie", a rewitalizacja tego terenu to wypadałoby zadbać o sprawy społeczne, o integrację mieszkańców, pomoc w wyjściu z problemów (jeżeli takie występują) itd.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 lut 2023, o 16:13

Identyczny pomysł przedstawił p. Jacek na portalu Mój Kalisz na Facebooku jakiś czas temu. Było to chyba powiązane też z pomysłem puszczenia tramwaju.
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: filip » 1 lut 2023, o 16:20

W sensie zmiany przebiegu ul. Kopernika i stworzenia parku? No to tak, zainspirował mnie ten pomysł, bo jest niezły.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: milo » 1 lut 2023, o 16:20

tomash pisze:
1 lut 2023, o 15:20
Koszty obecnej "rewitalizacji" będą ogromne a efekt mizerny. Bo w tej kamienicy, o której dzisiaj piszecie to tam ma być 6 mieszkań...
Nawet nie 6 tylko 5 mieszkań, przy koszcie 1,8 mln.
Jestem podobnego zdania co do tego co trzeba było z tym fragmentem miasta zrobić, ale cóż...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 1 lut 2023, o 17:22

milo pisze:
1 lut 2023, o 16:20
tomash pisze:
1 lut 2023, o 15:20
Koszty obecnej "rewitalizacji" będą ogromne a efekt mizerny. Bo w tej kamienicy, o której dzisiaj piszecie to tam ma być 6 mieszkań...
Nawet nie 6 tylko 5 mieszkań, przy koszcie 1,8 mln.
Jestem podobnego zdania co do tego co trzeba było z tym fragmentem miasta zrobić, ale cóż...
Ja bym tego kamienicą nie nazywał. Byłem kiedyś w dwóch podobnych budyneczkach w tym rejonie. W środku zaniedbane, prawie ruina. Klatki schodowe drewniane, stropy drewniane, mieszkania stosunkowo niskie. Mamy już XXI wiek i wypadało by jakiś standard narzucić by nasze wnuki nie musiały się wstydzić.
Wrzucałem niedawno fotki budynku przy Dobrzeckiej 5 . Była odnawiana niedawno elewacja i już się nadaje do naprawy.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: filip » 1 lut 2023, o 17:34

^^
A to nie tak, że w kamienicach są drewniane klatki schodowe* i drewniane stropy? Mieszkania są niskie, bo to modernistyczna kamienica. W takich są niższe mieszkania, niż w kamienicach w poprzednich stylach.

*Jest to uboga kamienica, więc są w niej drewniane klatki schodowe. W tych bogatszych są inne.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: wollny » 2 lut 2023, o 10:05

Jabłkowskiego-Podgórze jest objęte ochroną konserwatorską jako zespół urbanistyczny, więc ani o żadnym wyburzaniu, ani prostowaniu ul. Kopernika mowy być nie może. Poza tym, to nie byłaby rewitalizacja tylko jakaś pseudo-odnowa rodem z amerykańskich miast lat 50tych.
Zgadzam się z tym, że obiekty tam są substandardowe. Z resztą o czym pisał Makary Górzyński, one były substandardowe w momencie powstawania - jako, że teren Ogrodów położony był poza miastem i nie obejmowały go regulacje dot. powstającej zabudowy. Tym niemniej nie mamy w Kaliszu wielu podobnych świadków historii i to jest podstawa do tego, żeby ten teren rewitalizować, ale z zachowaniem istniejącego tam dziedzictwa.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: filip » 2 lut 2023, o 11:41

wollny pisze:
2 lut 2023, o 10:05
Jabłkowskiego-Podgórze jest objęte ochroną konserwatorską jako zespół urbanistyczny, więc ani o żadnym wyburzaniu, ani prostowaniu ul. Kopernika mowy być nie może. Poza tym, to nie byłaby rewitalizacja tylko jakaś pseudo-odnowa rodem z amerykańskich miast lat 50tych.
Szczerze szkoda, bo zobaczyłbym tam mały park. A sama zmiana przebiegu by poprawiła wygląd.
To nie ja chciałem wyburzać wszystko, żeby wywalić ludzi stamtąd i postawić tam coś nowego. :lol: Żeby to była amerykańska rewitalizacja to musiałby tam powstać wielki węzeł (zresztą to chyba marzenia Kaliszan). Magicznie wszystkie problemy by zniknęły. :lol:
wollny pisze:
2 lut 2023, o 10:05
Zgadzam się z tym, że obiekty tam są substandardowe. Z resztą o czym pisał Makary Górzyński, one były substandardowe w momencie powstawania - jako, że teren Ogrodów położony był poza miastem i nie obejmowały go regulacje dot. powstającej zabudowy. Tym niemniej nie mamy w Kaliszu wielu podobnych świadków historii i to jest podstawa do tego, żeby ten teren rewitalizować, ale z zachowaniem istniejącego tam dziedzictwa.
To był problem Kalisza na przełomie wieków. Miał strasznie małe granice i duża część zabudowy lądowała poza granicami, a wtedy ludność bardzo szybko rosła. I tu przechodzimy do drugiego problemu, czyli przeludnienia. Ludność rosła bardzo szybko, a nie powstawało tyle kamienic, żeby sprostać temu i brutalnie przerwała to I WŚ. Zresztą to też powód dlaczego w Kaliszu mamy mało kamienicznych kwartałów.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 2 lut 2023, o 11:47

filip pisze:
2 lut 2023, o 11:41
To był problem Kalisza na przełomie wieków. Miał strasznie małe granice i duża część zabudowy lądowała poza granicami,
To również i współczesny problem m.Kalisza.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: filip » 2 lut 2023, o 15:06

To w ogóle nie jest problem współczesnego Kalisza. Kalisz ma spore granice, z bardzo dużym zapasem miejsca pod budowę. Miejsca mamy na luzie na ok. 700 tys. mieszkańców, a przy większym zagęszczeniu do miliona. Na dodatek liczba mieszkańców regularnie spada od wielu lat, więc raczej marne szanse na wykorzystanie przestrzeni. ;)
Za to ówczesny Kalisz miał ok 1 km^2, przy ludności ok. 30-40 tys. (która bardzo szybko rosła). Po powiększeniu w 1906 roku było to ca 6 km^2 (w tym np. bez części Ogrodów, o których mówimy w tym wątku), ale to i tak było trochę za mało wtedy. Imho powinien zostać powiększony do 20 km^2 tak, aby mieć spory zapas (na 200-300 tys. mieszkańców) i móc wyznaczyć sieć uliczną bez żadnych problemów.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 2 lut 2023, o 19:16

Jaśkowi zapewne chodziło o to, że po prostu pod miastem powstają osiedla i dziesiątki domów jednorodzinnych, tak jak wtedy z tym, że dziś powody są zupełnie inne. Nikt nie mówi o potencjale terenowym miasta.

A po drugie filipie znów bardzo płynnie chwytając się jakiejś wypowiedzi schodzisz z tematu :P
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: filip » 2 lut 2023, o 20:03

gawronik13kalisz pisze:
2 lut 2023, o 19:16
Jaśkowi zapewne chodziło o to, że po prostu pod miastem powstają osiedla i dziesiątki domów jednorodzinnych, tak jak wtedy z tym, że dziś powody są zupełnie inne. Nikt nie mówi o potencjale terenowym miasta.
Raczej chciał wskazać na to, że trzeba powiększyć granice miasta. ;)
gawronik13kalisz pisze:
2 lut 2023, o 19:16
A po drugie filipie znów bardzo płynnie chwytając się jakiejś wypowiedzi schodzisz z tematu :P
Oj tam, oj tam. Ja to mam specjalną umiejętność robienia OT z każdego wątku. :lol:

Ale już nie zbaczajmy z tytułu wątku i nie róbmy większego off-topu.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rewitalizacja rejonu Podgórza i Jabłkowskiego

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 30 cze 2023, o 21:09

gawronik13kalisz pisze:
1 lut 2023, o 13:34
Czyny nie słowa! Rewitalizacja obszaru Jabłkowskiego-Podgórze już trwa!

Tak jak obiecałem, rozpoczęliśmy remont kamienicy przy ul. Podgórze 6. Prace prowadzimy kompleksowo - odnowimy elewację i dach, położymy nowe instalacje, wprowadzimy ogrzewanie gazowe, wyremontujemy wnętrza pomieszczeń. Jesienią kamienica będzie jak nowa! Po zakończeniu prac mieszkania powiększą zasób komunalny miasta.

Kamienicę remontuje Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które na ten cel pozyskało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 85% kosztów.

Prace budzą zainteresowanie okolicznych mieszkańców, którzy chcą, aby ich dzielnica wypiękniała. Tak się stanie! Niebawem rozpoczniemy rewitalizację sąsiedniej kamienicy, potem przyjdzie czas na kolejne.

Remontowany budynek znajduje się na terenie objętym Miejscowym planem rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze. To kamienica z 1933 roku, wzniesiona dla rodziny Sołoniewiczów. Projektował ją Albert Nestrypke - ceniony kaliski architekt i projektant epoki modernizmu.

#Rewitalizacja2zero
#ZmieniamyKalisz
#JakObiecałem
#CzynyNieSłowa
Krystian w Prezydent Kalisza/Fb
Jak idzie remont kamienicy na Podgórzu? Inwestycja będzie gotowa po wakacjach
Remont kamienicy przy ul. Podgórze 6 rozpoczął się w lutym. Powstaje tam 5 nowych mieszkań. Obiekt znajduje się na terenie objętym Miejscowym planem rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze. Prace prowadzi Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Inwestycja ma być ukończona w połowie września. ...
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... -wakacjach

ODPOWIEDZ