Wrocławska Nova
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Wrocławska Nova
Specjalnie dziś tam poszedłem i rzeczywiście wygląda na ostatnia kondygnację. Czyli kolejny kaliski barak.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
- jasiek20
- Użytkownik

- Posty: 7702
- Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
- Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa
Re: Wrocławska Nova
I najgorsze jest to, że takie baraki właśnie powstają przy głównych ulicach miasta. Wrocławska, Częstochowska, Łódzka… prawie cała zabudowa małomiasteczkowa. A właśnie przy takich traktach zabudowa powinna być typowo miejska z określoną wysokością minimalną. Widać, w urzędzie nadal niczego się nie nauczyli skoro wydaje się zgody na budowę takiego czegoś.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".
— Abraham Lincoln
— Abraham Lincoln
Re: Wrocławska Nova
Polecam sobie zerknąć jak wyzonowana jest ul. Wrocławska w Planie Ogólnym. Tam już więcej zabudowy mieszkaniowej nie powstanie (no chyba, że ktoś ma pozwolenia do przodu wydane). Tam jest "Strefa gospodarcza", ogółem jakaś połowa powierzchni pod zabudowę jest strefą usługową lub gospodarczą.
Tak już na marginesie, uważam że polski zoning jest wyjątkowo dziadowski. Dzielenie rodzajów zabudowy mieszkaniowej w tak sztywny sposób jest bez sensu (to znaczy, że w wielorodzinnej tylko wielorodzinne, a nie też np. gęste i wyższe jednorodzinne). Ogranicza to naturalny wzrost miast i elastyczne reagowanie na popyt. Strefa powinna wyznaczać sufit, ale niekoniecznie przywiązywać do konkretnego typu zabudowy mieszkaniowej, komercyjnej, czy przemysłowej. Na podobnej zasadzie na pewno funkcjonuję to w Japonii, a kiedyś funkcjonowało (choć oczywiście w innej formie) w miastach na całym świecie. Przedmieścia stawały się stopniowo miejskimi dzielnicami (często robotniczymi) poprzez zamianę zabudowy na wyższą. Co prawda ten proces przerwano w wielu miejscach poprzez zmianę przepisów i dzięki temu mamy zatrzymane w czasie dzielnice. Tutaj taki przykład z przedmieść Paryża, gdzie część zabudowy została zamieniona na miejską, ale proces został przerwany. A tutaj dawne przedmieście Berlina, które zdążyło się przekształcić (pierwotnie stały tam domy jednorodzinne). Gdyby funkcjonował taki elastyczny zoning to część stref jednorodzinnych (np. tych położonych bliżej centrum) można byłoby zamienić na wielorodzinne, tak żeby następowała tam stopniowa zmiana zabudowy na tych osiedlach. Myślę, że mieszkańcy chętnie by skorzystali z możliwości sprzedania cennej działki (a ceny działek w takich strefach na pewno poszłyby w górę, bo pozwalają na większą ilość zabudowy - zresztą są liczne przykłady na dowód, że tak właśnie jest), jeżeli znaleźliby się chętni na zakup
Tak już na marginesie, uważam że polski zoning jest wyjątkowo dziadowski. Dzielenie rodzajów zabudowy mieszkaniowej w tak sztywny sposób jest bez sensu (to znaczy, że w wielorodzinnej tylko wielorodzinne, a nie też np. gęste i wyższe jednorodzinne). Ogranicza to naturalny wzrost miast i elastyczne reagowanie na popyt. Strefa powinna wyznaczać sufit, ale niekoniecznie przywiązywać do konkretnego typu zabudowy mieszkaniowej, komercyjnej, czy przemysłowej. Na podobnej zasadzie na pewno funkcjonuję to w Japonii, a kiedyś funkcjonowało (choć oczywiście w innej formie) w miastach na całym świecie. Przedmieścia stawały się stopniowo miejskimi dzielnicami (często robotniczymi) poprzez zamianę zabudowy na wyższą. Co prawda ten proces przerwano w wielu miejscach poprzez zmianę przepisów i dzięki temu mamy zatrzymane w czasie dzielnice. Tutaj taki przykład z przedmieść Paryża, gdzie część zabudowy została zamieniona na miejską, ale proces został przerwany. A tutaj dawne przedmieście Berlina, które zdążyło się przekształcić (pierwotnie stały tam domy jednorodzinne). Gdyby funkcjonował taki elastyczny zoning to część stref jednorodzinnych (np. tych położonych bliżej centrum) można byłoby zamienić na wielorodzinne, tak żeby następowała tam stopniowa zmiana zabudowy na tych osiedlach. Myślę, że mieszkańcy chętnie by skorzystali z możliwości sprzedania cennej działki (a ceny działek w takich strefach na pewno poszłyby w górę, bo pozwalają na większą ilość zabudowy - zresztą są liczne przykłady na dowód, że tak właśnie jest), jeżeli znaleźliby się chętni na zakup
Re: Wrocławska Nova
Plan musi uwzględniać stan faktyczny. Przy Wrocławskiej nie ma dziewiczych terenów jak np. przy ul. Poligonowej, gdzie można było swobodniej planować przestrzeń. Kontynuacja zabudowy wielorodzinnej po obu stronach Wrocławskiej byłaby wskazana. Najlepiej o dużej, śródmiejskiej intensywności (szczególnie w bliskim sąsiedztwie dworców i ul.Podmiejskiej). Chcę wierzyć, że jest taka wola decydentów, ale przekształcanie możliwe jest tylko w sposób ewolucyjny. Tak jak to miało miejsce do tej pory.filip pisze: ↑11 sty 2026, o 00:47Polecam sobie zerknąć jak wyzonowana jest ul. Wrocławska w Planie Ogólnym. Tam już więcej zabudowy mieszkaniowej nie powstanie (no chyba, że ktoś ma pozwolenia do przodu wydane). Tam jest "Strefa gospodarcza", ogółem jakaś połowa powierzchni pod zabudowę jest strefą usługową lub gospodarczą.
Osiedle przy ul. Majkowskiej podobno też ma być kontynuowane aż do ul. Piłsudskiego i to po obu stronach ulicy. Tam w Planie Ogólnym też nie można było tego ująć ze względu na istniejący sposób zagospodarowania.
Re: Wrocławska Nova
Redevelopment istnieję. Zmiana planu nie zmusza do zaprzestania wykorzystywania terenu w taki jaki jest wykorzystywany, a jedynie wyznacza jak chcemy, żeby docelowo wyglądało dane miejsce.
Miasto chce, żeby powstały tam tylko budynki gospodarcze i usługowe. Nawet tam gdzie powstają bloki to pokolorowali strefę gospodarczą, a nie wielofunkcyjną z mieszkaniową wielorodzinną. Zresztą, od SUiKZP nie ma żadnych większych zmian, jedynie poucinali niektóre rzeczy. Ale to co zostało jest takie jak było. Więc widać jak bardzo "decydenci" chcą jakichkolwiek zmian.
Miasto chce, żeby powstały tam tylko budynki gospodarcze i usługowe. Nawet tam gdzie powstają bloki to pokolorowali strefę gospodarczą, a nie wielofunkcyjną z mieszkaniową wielorodzinną. Zresztą, od SUiKZP nie ma żadnych większych zmian, jedynie poucinali niektóre rzeczy. Ale to co zostało jest takie jak było. Więc widać jak bardzo "decydenci" chcą jakichkolwiek zmian.
Re: Wrocławska Nova
Bardzo pesymistycznie to przestawiłeś. Nie wiem jakie naprawdę zamierzenia ma miasto.
Re: Wrocławska Nova
To nie jest pesymistyczne, a realistyczne podejście. Widać to co widać. Nie tylko w Planie ogólnym, ale też w tym jak administrowane jest miasto.
- jasiek20
- Użytkownik

- Posty: 7702
- Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
- Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa
Re: Wrocławska Nova
Fajnie, że w innym temacie piszemy jak powinny wyglądać okolice dworców i Amber, jaki powinny mieć charakter. Tymczasem najnowsza inwestycja to parterowa buda i to wzdłuż dwóch ulic, czyli w bardzo strategicznym punkcie. No ktoś musiał pozwolić na budowę tego w takiej formie i takich gabarytach. Skoro w 2025/2026 roku tak się szpeci główne trakty miejskie nadal to nie widzę ratunku dla tej okolicy.
Ps: dzięki za fotki
Ps: dzięki za fotki
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".
— Abraham Lincoln
— Abraham Lincoln
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Wrocławska Nova
Jasiek pokaz mi chodź jedną inwestycję w tej okolicy, która nadała by jej wielkomiejskości? W ratuszu siedzą ludzie, którzy maja inną wizję Kalisza niż my.jasiek20 pisze: ↑15 lut 2026, o 20:26Fajnie, że w innym temacie piszemy jak powinny wyglądać okolice dworców i Amber, jaki powinny mieć charakter. Tymczasem najnowsza inwestycja to parterowa buda i to wzdłuż dwóch ulic, czyli w bardzo strategicznym punkcie. No ktoś musiał pozwolić na budowę tego w takiej formie i takich gabarytach. Skoro w 2025/2026 roku tak się szpeci główne trakty miejskie nadal to nie widzę ratunku dla tej okolicy.
Ps: dzięki za fotki
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Wrocławska Nova
Mariusz dzięki za te mega relacje. Ale jakim cudem znalazłeś się na placu budowy. Drób, czy znajomości. 
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
- jasiek20
- Użytkownik

- Posty: 7702
- Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
- Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa
Re: Wrocławska Nova
Tak, dzięki bardzo. Prosimy o więcej i częściej
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".
— Abraham Lincoln
— Abraham Lincoln
-
kaliszanin2
- Użytkownik

- Posty: 4177
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Wrocławska Nova
Mam wielki podziw dla Mariusza za rzadką odporność psychiczną na negatywne bodźce. Takiego subtelnego estety ten kibel przy głównej ulicy, w dodatku na tle nowego osiedla przy Wrocławskiej, z pewnością nie mógł zachwycić. A mimo to zrobił zdjęcie i ręka mu nie drgnęła! Brawo, nie każdy by potrafił.
Re: Wrocławska Nova
Dziękuję za wyrazy uznania. Co do odporności, to nie jest wcale takie trudne, wystarczy, że codziennie spojrzę w lustro ...
PS. Czy nikt tego nie dostrzega - toż to (Nova) Rogatka Wrocławska!
PS. Czy nikt tego nie dostrzega - toż to (Nova) Rogatka Wrocławska!
-
kaliszanin2
- Użytkownik

- Posty: 4177
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
-
barnaba422
- Użytkownik

- Posty: 71
- Rejestracja: 5 gru 2022, o 11:40
Re: Wrocławska Nova
Gdzie można zobaczyć projekty biura architektoniczne należące do "kaliszanin2"?
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Wrocławska Nova
Wow. Od kiedy trzeba mieć papiery, żeby ocenić czy coś jest piękne, czy brzydkie?barnaba422 pisze: ↑24 mar 2026, o 15:29Gdzie można zobaczyć projekty biura architektoniczne należące do "kaliszanin2"?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
Re: Wrocławska Nova
- Załączniki
-
- 4.jpg (228.01 KiB) Przejrzano 201 razy
-
- 1.jpg (235.84 KiB) Przejrzano 201 razy
















