Zarobki w Kaliszu

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 30 sty 2022, o 00:42

Nudziło mi się i sobie postanowiłem sprawdzić średnie zarobki w Kaliszu i innych miejscowościach i je porównać. Nie wiedziałem, że aż jest tak dramatycznie, wypadamy źle nawet na tle jakichś nieważnych na tle kraju miasteczek.
Najbogatszy o dziwo jest Lubin, ale to ze względu na KGHM zapewne.
Wyprzedzają nas takie "metropolie" (celowo pominę aglomerację Warszawską i miasta oparte na przemyślę wydobywczym, bo myślę, że to bezcelowe) jak: Uniejów, Ostrołęka, Gogolin, Poddębice, Sochaczew, Kędzierzyn-Koźle, czy Szamotuły (jest tych miejscowości więcej, ale nie będę ich, aż tyle wymieniał).
Z miast z podobnej kategorii "wagowej" wymienić można: Tarnów, Siedlce, czy Koszalin.
Ja się pytam co tu siem stanęło? Bo jam nie dowierzam, że naprawdę jest tak tragicznie i nie porównywałem nas do żadnych metropolii ani miast gdzie jest jakoś dużo pracy w usługach. :(

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 sty 2022, o 21:43

To jeden z głównych, jeśli nie główny powód wyjazdów z Kalisza. Większość firm w Kaliszu płaci około 2.500 na rękę.Mam na myśli bez nadgodzin.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 31 sty 2022, o 07:03

K-man pisze:
30 sty 2022, o 21:43
To jeden z głównych, jeśli nie główny powód wyjazdów z Kalisza. Większość firm w Kaliszu płaci około 2.500 na rękę. Mam na myśli bez nadgodzin.
Myślę, że nie główny, ale ważny. Tylko co zrobić, żeby zarobki były wyższe?
Przecież nie wyczarujemy sobie. :lol:

(Off-topic) Tak sobie myślałem to przecież to, że w Kaliszu są niskie zarobki to powinien być gigantyczny atut inwestycyjny (nie mówię tu tylko magazynach, czy montowniach). W Kaliszu jest duży odsetek ludzi z wykształceniem wyższym (ciekawe tylko z jakim, byle nie z teologicznym :wink: co prawda mniejszy niż w metropoliach, ale spory), tania ziemia, niskie płace, rozwijająca się uczelnia, dobre położenie geograficzne i AKO z zasięgiem 400k ludzi (licząc z powiatem Pleszewskim). Aż prosi się tu zainwestować w jakieś oddziały, wyjdzie o wiele taniej niż w metropoliach, a też jest sporo wykwalifikowanej kadry. Myślę, że już dawno by się znalazło kilku inwestorów do pracy biurowej, gdyby tym niemotom się chciało d*pe ruszyć i pomyśleć trochę jak działać.
Nawet ja coś wymyśliłem w kilka minut myślenia. Kupić grunt w dobrej lokalizacji, poszukać jakiegoś inwestora, który byłby w stanie wybudować obiekt biurowy i jeżeli byłby chętny to puścić takiemu po kosztach czy nawet za darmo (myślę, że w tym przypadku to się bardzo by opłacało, bo to miejsca pracy).
Myślę, że przy dobrej promocji i szukaniu inwestorów na spokojnie by się znalazło trochę chętnych. Jak ktoś w Rzeszowie zainwestował to czemu nie u nas. Potencjał ludzki bardzo podobny (aglomeracja Rzeszowska ma 360k ludzi), duży procent ludzi z wykształceniem wyższym, uczelnia się rozwija, dobre położenie i niskie koszty utrzymania. Według mnie naprawdę dobre argumenty do zainwestowania tutaj, a nie gdzieś indziej. Być może coś takiego napędziłoby inne inwestycje i w końcu coś by się zaczęło działać, a zarobki przez konkurencję wzrosłyby.
Niestety w tym mieście większe chęci do myślenia ma nastolatek, niż cały UM, RM czy Prezydent.. :roll:

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 31 sty 2022, o 07:22

Teraz tak sobie spojrzałem na Kalisz i znalazłem miejsce wprost idealne na taki budynek biurowy, dobrze skomunikowane, niedaleko centrum i nie zagospodarowane.
Załączniki
awsdfj.png
awsdfj.png (1.15 MiB) Przejrzano 2893 razy

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 31 sty 2022, o 09:56

K-man pisze:
30 sty 2022, o 21:43
To jeden z głównych, jeśli nie główny powód wyjazdów z Kalisza. Większość firm w Kaliszu płaci około 2.500 na rękę.Mam na myśli bez nadgodzin.
Na dodatek ci wredni kapitaliści wolą zatrudniać przybyszów ze wschodu, a nawet egzotycznych z Bangladeszu czy Filipin. Czekam kiedy przybędą Eskimosi . Traktują ich bardziej przychylnie niż Polaków. Przymykają oczy na drobne niedociągnięcia czy opieszałość a naszych gnają jak w obozie pracy. Są zmuszani do pracy po 10-12 godzin, za odmowę straszeni zwolnieniem. Wiem co piszę bo znam osoby z nimi razem pracujące. A rodakom w tym czasie nie dają zarobić godnie. Z moich bliskich znajomych większość ich dzieciaków wyjechała z Kalisza. Tak pół na pół, część w kraju i zagranicę.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 31 sty 2022, o 22:31

Cristof pisze:
31 sty 2022, o 09:56

Na dodatek ci wredni kapitaliści wolą zatrudniać przybyszów ze wschodu, a nawet egzotycznych z Bangladeszu czy Filipin. Czekam kiedy przybędą Eskimosi .
A wg rządowego GUSu nie ma żadnej imigracji. Cud statystyki. 😄
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 31 sty 2022, o 22:36

Wiesz, już dzisiaj się mówi, że we Wrocławiu jest ponad 800 tysięcy mieszkańców. No, ale nie są zameldowani, także nie liczą ich do ogółu populacji.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 1 lut 2022, o 08:55

"Z wyliczeń MPWiK i policji wynika, że rzeczywista liczba ludności Wrocławia wynosi od 825 tysięcy do 1 miliona osób".

W Kaliszu pewnie ta liczba mieszkańców, dzięki niezameldowanym, przekroczy spokojnie 100 tys.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 1 lut 2022, o 10:53

Dla mnie to niepojęta sytuacja. Ja obywatel Polski zatrzymując się legalnie, gdziekolwiek w Polsce hotelu czy kampingu na choćby dzień muszę się tymczasowo meldować. Tutaj wpuszcza się watachy różnej maści obcokrajowców na kilka miesięcy lub dłużej i traci się z nimi kontakt.
Z tego co wiem dużo jest zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. One powinny dbać o meldunki tymczasowe.
Później z tego robią się problemy np. z rozliczaniem śmieci. Wynajem bez opłacenia podatków. i wszyscy jesteśmy w plecy.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 1 lut 2022, o 16:31

A czy nasze wodociągi robią podobne oszacowania?

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 20 gru 2022, o 23:32

K-man pisze:
20 gru 2022, o 23:02
(...) Czy uniwerek coś zmieni na kaliskim rynku pracy? Może, ale nie musi. Wiele zależy od kierunków i poziomu nauczania.
Jeżeli mówimy o pracy biurowej to takie są główne kryteria:
- połączenia komunikacyjne, mówimy tutaj o lotach. Kalisz lotniska nie ma, ale jeżeli powstanie KDP w dobrym wariancie to jako proteza świetnie się sprawdzi dla miasta tej wielkości.
- ilość pracowników w danym sektorze
- cena i dostępność wynajmu biur
- standard komunikacji publicznej
- prestiż miasta
- jak będzie się żyło kadrze zarządzającej (bardzo często z zagranicy); atrakcyjność miasta, możliwości spędzania czasu wolnego itp.
- klimat biznesowy
- podaż absolwentów szkół wyższych

Tutaj w każdej dziedzinie jesteśmy zupełnie niezdolni do walki.
Kalisz, żeby realnie ściągać jakieś inwestycje potrzebowałby z co najmniej tylu studentów ilu jest na UZ (10 tys.), a świetnie byłoby jakby to był poziom Opola (20 tys.). To Kaliszowi by wystarczyło za świat, aby uzyskiwać rozwój i wzrost. Oczywiście kluczowy jest też poziom uczelni.

ps. zanim ktoś spyta dlaczego zbiorkom ma znaczenie - koszty parkingów.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 gru 2022, o 12:35

milo pisze:
31 sty 2022, o 22:31
A wg rządowego GUSu nie ma żadnej imigracji. Cud statystyki. 😄
Jak mieszkaniec nie jest papierowy, to go nie ma. To się nazywa "polski postęp". Za komuny to się przejawiało w podejściu do świeżo wprowadzanych komputerów. Skoro kazano, to robiono np. komputerowe wydruki rachunków za media, ale dla pewności liczono to wszystko na liczydłach.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 10 lut 2023, o 21:50

Przeglądając wątki na FPW (SSC) znalazłem ciekawą tabelkę z dochodami PIT. Kalisz jest w czołówce (10 miejsce na 66 powiatów grodzkich) wyprzedzając wiele miast, w których średnie zarobki są sporo wyższe. Ma ktoś na to jakieś uzasadnienie?

https://www.skyscrapercity.com/threads/ ... -182406767
sfsdf34ywgh4e5uyh 45w6ijus4ry jnrsyujhrwtyjh4w6.png
sfsdf34ywgh4e5uyh 45w6ijus4ry jnrsyujhrwtyjh4w6.png (73.21 KiB) Przejrzano 1892 razy

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 10 lut 2023, o 22:05

Kalisz to bogate miasto stąd każdy ma po 3 auta.
🙆‍♂️
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Zarobki w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 maja 2023, o 23:00

Wracam ponownie z porównaniem PIT do średniej zarobków. Obecnie średnia krajowa wynosi 7508,34 zł brutto, nie mam danych dla Kalisza, ale zazwyczaj mieliśmy 86% średniej krajowej, więc zakładam, że wynosi u nas około 6500 zł (wtedy wyprzedzilibyśmy wiele miast wojewódzkich).
Tutaj dane dla miast wojewódzkich ---> https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/a ... dansk.html
Tylko, że Kalisz pomimo niższej średniej zarobków (oszacowanej) od np. Szczecina, Bydgoszczy, Torunia, czy Rzeszowa ma o wiele większe dochody z PIT per capita. I teraz zastanawia mnie czy to wynika z dobrze rozwiniętej małej przedsiębiorczości, z tego że wiele osób pracuję zdalnie/hybrydowo (a zarobki są przypisywane do siedziby firmy), a może jest jeszcze jakiś inny powód?

Tutaj tabelki z PHP na SSC, wkleję zrzuty, bo większość pewnie nie ma dostępu do wątku. Dane dla powiatów (nie wklejam wszystkich, tylko do ostrowskiego):
1.png
1.png (111.18 KiB) Przejrzano 1520 razy
2.png
2.png (98.17 KiB) Przejrzano 1520 razy
3.png
3.png (99.75 KiB) Przejrzano 1520 razy

ODPOWIEDZ