Ukraińcy w Kaliszu

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 28 lut 2022, o 23:56

Jako, że imigrantów z Ukrainy pojawia się coraz więcej i będzie się pojawiało to tworzę ten wątek.
Temat ten będzie poświęcony mieszkaniem dla nich, zbiórkami dla nich, w skrócie pomocy dla nich.
Zresztą jest ich naprawdę sporo. Ostatnio będąc w Parku Miejskim słyszałem bardzo dużo wschodnich języków.
Zapewne część z nich będzie chciała tu zostać na stałe więc trzeba zapewnić im tymczasowo dobre warunki pobytu.
Mam ciekawy pomysł. Darmowy zbiorkom na np. 3 miesiące dla imigrantów (tych co teraz uciekli), na pewno to miły gest i zachęci ich do zostania tu na dłużej, a na pewno byłaby to niemała pomoc, bo niektórzy uciekali stamtąd dosłownie w skarpetkach.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 1 mar 2022, o 15:02

filip pisze:
28 lut 2022, o 23:56
Darmowy zbiorkom na np. 3 miesiące dla imigrantów (tych co teraz uciekli), na pewno to miły gest i zachęci ich do zostania tu na dłużej, a na pewno byłaby to niemała pomoc, bo niektórzy uciekali stamtąd dosłownie w skarpetkach.

Widzę na forum cisza niczym w czasie śmierci papieża....

Jeżeli już to tylko dla nowych i max na miesiąc.
Im więcej ktoś ma przywilejów, tym więcej niechęci do nich tych, co takich przywilejów nie mają.

W pomoc ( niematerialną ) to powinni włączyć się Ukraińcy, którzy tu już od dawna mieszkają.
UM co najwyżej mógłby zapewnić koordynację, kierować woluntariuszy do miejsc ich przebywania etc.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 2 mar 2022, o 11:53

No zapewne wywołałoby to pewna niechęć, ale myślę że ludzie zrozumieliby.
Myślę, że Ukraińcy pomagają, a przede wszystkim ściągają tu swoje rodziny.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3646
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 2 mar 2022, o 13:53

Ta sama albo podobna swołocz, jaka spaliła Statut Kaliski, teraz atakuje dla Putlera uchodźców w Przemyślu:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... oxMMtCzol3
A urzędowa protekcja nadal jaskrawo widoczna. Po akcji głośno o niej rozprawiając spokojnie sobie odeszli, nikt ich nie niepokoił.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 mar 2022, o 16:12

„Czuję nienawiść i pragnienie poderżnięcia gardła paru Moskalom”*. Powiedział to (spokojnym, wyważonym tonem) w reportażu Marii Stepan nadanym w TVP Info w ostatnią niedzielę pan Witalij Mazurenko. Mazurenko to Ukrainiec mieszkający w Polsce, prawnik, doktorant na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, może nie dziennikarz (choć sam o sobie pisze, że jest dziennikarzem), ale ktoś pretendujący do roli komentatora, publicysty czy jak to tam nazwać, udzielający się w mediach w spektrum od „Gazety Wyborczej” (przez swoje własne) do TVP Info.

Komentarza nie napiszę.
Albo może tylko taki: „We have no eternal allies, and we have no perpetual enemies. Our interests are eternal and perpetual, and those interests it is our duty to follow”. Lord Palmerston, przemówienie w Izbie Gmin, 1 marca 1848 (w 1848 to my byliśmy mniej więcej w połowie drogi między powstaniem listopadowym a powstaniem styczniowym; to tylko tak dla unaocznienia różnicy cywilizacyjnej i co za tym idzie sposobu postrzegania rzeczywistości).

*) Gdyby ktoś nie wierzył: https://www.tvp.info/58765795/zobacz-ws ... -z-ukrainy od 10:50.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 2 mar 2022, o 17:04

ww pisze:
2 mar 2022, o 16:12

Komentarza nie napiszę.
Albo może tylko taki: „We have no eternal allies, and we have no perpetual enemies. Our interests are eternal and perpetual, and those interests it is our duty to follow”. Lord Palmerston, przemówienie w Izbie Gmin, 1 marca 1848 (w 1848 to my byliśmy mniej więcej w połowie drogi między powstaniem listopadowym a powstaniem styczniowym; to tylko tak dla unaocznienia różnicy cywilizacyjnej i co za tym idzie sposobu postrzegania rzeczywistości)
Bardzo ładny tekst...a potem wjeżdża niecałe 100 lat później marszałek Harris i mówi : spalić wszystko co się rusza.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 mar 2022, o 22:32

Czyżby Władza Miasta wzięła pomysł z forum, czy jednak wzięli to od Wrocławia?
Bezpłatne KLA dla uchodźców z Ukrainy/Безкоштовні автобуси для біженців з України
https://calisia.pl/bezplatne-kla-dla-uc ... jini,55427

W Kaliszu oficjalnie otwarto Centrum Integracji Cudzoziemców
https://calisia.pl/w-kaliszu-oficjalnie ... ecia,55439

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: milo » 7 mar 2022, o 22:38

Dzisiaj wracając z Poznania.... Dworzec w Poznaniu zapełniony, ludzie czekają na pociągi do miast bardziej na zachód lub zagranicę. Rozmawiałem też z Polakiem mieszkającym w Berlinie - masowe przyjazdy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 mar 2022, o 22:55

Polecam zobaczyć co się dzieje w Warszawie. Ciekawe w jakim mieście jest ich najwięcej, pewnie w Warszawie.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 7 mar 2022, o 23:24

filip pisze:
7 mar 2022, o 22:55
Polecam zobaczyć co się dzieje w Warszawie.
A co się dzieje w Warszawie?
Bo to się dzieje w Charkowie.

Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 8 mar 2022, o 21:12

ww pisze:
7 mar 2022, o 23:24
filip pisze:
7 mar 2022, o 22:55
Polecam zobaczyć co się dzieje w Warszawie.
A co się dzieje w Warszawie?
(...)
Strasznie dużo ludzi na wszystkich dworcach, nie wyrabiają tam z ogarnięciem tego.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 9 mar 2022, o 03:57

filip pisze:
8 mar 2022, o 21:12
Strasznie dużo ludzi na wszystkich dworcach, nie wyrabiają tam z ogarnięciem tego.
Ok, rozumiem; pytałem, bo myślałem, że coś złego stało się w Warszawie.

Małą prasówkę sobie zrobiłem; różne rzeczy piszą o Polsce i Polakach i ukraińskich uchodźcach agencje i redakcje.
Tak np. piszą o nas Bociany w France24 https://www.france24.com/en/europe/2022 ... and-border.
A tak Wyspiarze w „Spectatorze” https://www.spectator.co.uk/article/the ... ian-border (w treści są linki do angielskich artykułów w bociańskim tonie).
Nie żebym był jakoś wyczulony na to, czy nas „chwalą” (vide „Gazeta Wyborcza”) czy nie, ale trochę zasmucił mnie taki sposób relacjonowania.

To też wydaje mi się godne uwagi (Ben Wallace w Sky News o migach) https://www.reuters.com/article/worldNews/idUSKBN2L50M3.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 mar 2022, o 12:43

Słyszałem o pewnym gościu z Kalisza, który pojechał na granicę po Ukraińców. I przez 4 godziny nie znalazł chętnych na przyjazd do Kalisza. Wszyscy chcieli jechać do dużych miast. Wczoraj też czytałem artykuł ze we Wrocławiu mają problem ponieważ uchodźcy z Ukrainy chcą mieszkać we Wrocławiu, a nie mniejszych miastach na Dolnym Śląsku. Myślę ze ci ludzie nie powinni tak wybrzydzać jak ktoś im oferuje dom. Zrozumiałbym niechęć na mieszkanie na wsi, ale przecież Legnica, Wałbrzych to chyba znowu nie są takie zadupia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 9 mar 2022, o 13:08

Pamiętaj, że w Ukrainie jest więcej dużych miast, więc chętniej przyjeżdżają z dużych do dużych. No i patrząc po obrazkach z dworców w dużych miastach to tam się wszyscy pchają, a do nas nikt nie przyjeżdża.
Niestety stwierdzam, że to była ostatnia szansa dla średnich miast, teraz już chyba możemy patrzeć jak będą umierać, każde po kolei. Duże miasta niestety nam za bardzo odskoczą, nie zdziwiłbym się gdyby nagle Wrocław, poznan, Łódź, Kraków, Trójmiasto miałyby milion mieszkańców, a Warszawa ponad dwa miliony.
Eh.. szkoda, bo była szansa, ale no nie wyszło.
Ja osobiście straciłem nadzieję, na chociaż powrót do 100 tysięcy, a co dopiero na rozwój demograficzny miasta do przodu.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 9 mar 2022, o 13:17

filip pisze:
9 mar 2022, o 13:08

Ja osobiście straciłem nadzieję, na chociaż powrót do 100 tysięcy, a co dopiero na rozwój demograficzny miasta do przodu.
Wystarczyło nie dopuścić do tego stanu rzeczy. Co zrobił w kwestii demografii Pan Pęcherz przez 3 kadencje?
Co zrobił Sapiński i co robi Kinastowski?
To prawie 20 lat zaniedbań.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 9 mar 2022, o 16:06

Fakt, polityka pana Pęcherza to porażka. Kalisz z miasta, które wcale nie odbiegało jakoś strasznie od dużych miast (pod względem zarobków i rozwoju) i posiadało potencjał wskoczył do Polski B, brawo! Tylko poklaskać..
Gdyby polityka rozwoju miasta była taka jak należy, dzisiaj Kalisz byłby zupełnie innym miastem, takim jakiego nie znamy.
Powinno się wtedy głównie inwestować pieniądze w rozwój uczelni i tworzyć jak najszybciej podstrefę ekonomiczną, a co zrobiono? Nic.
Gdyby zostały zainwestowane duże pieniądze w rozwój uczelni to już z co najmniej 10 lat temu mielibyśmy Akademię, która byłaby rozwinięta o wiele bardziej niż teraz, a jakby strefa (ekonomiczna) powstała od razu po przejęciu władzy przez Pęcherza i nie została olana to byśmy mieli bardzo dużą strefę co dawałoby nam duże dochody do budżetu, które pozwalałyby na porządne miejskie inwestycję.
Przecież my co roku tracimy przez te miernoty dziesiątki milionów złotych do budżetu. Com40 i Correct w Skalmierzycach zamiast w Kaliszu, Colian w Opatówku, Teknia, Portos i Exalus w Popówku, Gorzelnia Wawrzyniaka w Zbiersku (jeszcze jest jego mniejsza w Niedźwiadach, od razu za granicą miasta).
Przecież Colian i Gorzelnia ciągle się rozbudowują. Zresztą sam codziennie widzę ile żurawi stoi u Wawrzyniaka. Ta jego gorzelnia to jest na "pół" Zbierska.
To wielkie straty przez nieudolność, oczywiście my na tym musimy cierpieć.
Średnie zarobki w Kaliszu to jakaś porażka, znacznie odbiegają od średniej krajowej. Kto do tego dopuścił, żeby tu było tak źle?

O kadencji pana Sapińskiego to ja już wolę nic nie mówić.

Obecna kadencja pana Kinastowskiego to też nic specjalnego.
Po co budowa tego basenu ja się pytam? Będzie przynosił tylko koszta, nie zyski. Ta inwestycja nie jest potrzebna na teraz. Połowę pieniędzy z tego można byłoby przeznaczyć na uczelnie, 25% na rozwój strefy ekonomicznej, a resztę na inwestycję drogową (mam tu na myśli połączenie Wrocławskiej z Częstochowską).
Zamiast remontu Nowego Światu i Częstochowskiej (które nie były w jakimś złym stanie) wybudować łącznik, o którym mówiłem przed chwilą. Co prawda byłaby to większa inwestycja (znacznie większa) od Nowego Światu i Częstochowskiej, ale pozwoliłaby odciążyć w znacznym stopniu te arterie komunikacyjne. Na dodatek byłoby to okno na świat dla Sulisławic, które mogłyby dużo zyskać na dobrym połączeniu drogowym z resztą miasta. Te pomysły by przyniosły realny zysk i rozwój miasta, ale no coż.
Co prawda teraz to za późno, bo inwestycję trwają, ale gdybym to ja odpowiadał za decyzję to bym zrobił to w ten sposób.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 10 mar 2022, o 01:33

Nie wydaje mi się, żeby stosownym było traktować ukraińskich uchodźców jak jakiś „materiał ludzki”, który miałby zaradzić polskim (i kaliskim) kłopotom demograficznym. :?

Ukraina to kraj, który ma wielkie miasta, Dniepr i ogromne przestrzenie, elektrownie atomowe, satelity komunikacyjne, miał broń atomową itd., itp., nie mówiąc już o kulturze (spisywali latopisy, kiedy my pisać nie umieliśmy), kraj z jakąś tam perspektywą dołączenia do struktur unijnych i (chyba) nie należy oczekiwać, że Polska jest krajem, w którym uchodźcy zechcą się osiedlać (co innego tymczasowe saksy). A tu można przeczytać (nie raz), że od wojennych uchodźców oczekuje się, że będą lekiem na magiczne 100 000. Nie będą. No bo chyba nie kibicujecie Pierogom, co?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 10 mar 2022, o 06:34

Chyba trochę źle mnie zrozumiałeś.
Nie miałem na myśli tego, że Ukraińcy są po to, żeby mieć 100 tyś mieszkańców, czy inne takie.
Ja uważam, że jest to po prostu szansa na rozwój, która przeleciała nam obok nosa. Nie uważam, że określenie tego w ten sposób jest czymś złym, dużo się mówi o tym, że mogą być szansą dla Polski itd.
Czy Polska jest takim nieatrakcyjnym imigracyjnie krajem?
Myślę, że nie jest tak źle, dla wielu z nich możemy być względnym rajem, bo jednak różnica pomiędzy nami, a nimi jest znaczna. Wiele z Ukraińców zostanie tu, nawet jak wojna się skończy na ich korzyść, ich kraj to będzie Afryka Europy po wojnie, straty będą gospodarcze będą tak wielkie, że nie będzie gdzie wracać.

Nie, nie jestem za Rosją.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1759
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 16 mar 2022, o 21:17

Jeżeli macie jakieś rzeczy dla Ukrainców to możecie je tu wrzucać:
https://www.facebook.com/groups/627746711662225

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Ukraińcy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: ww » 13 kwie 2022, o 22:42

Jeszcze o tym „osiedlaniu się” Ukraińców w Polsce.
W Kielcach dr hab. Sławomir Pastuszka z tamtejszego uniwersytetu rzecze, że co prawda w Polsce przebywają teraz głównie ukraińskie kobiety i dzieci, ale jak skończy się wojna „to miejmy nadzieję (...) dołączą do nich również mężczyźni, którzy będą pracować i budować naszą gospodarkę”. :shock:
Miałoby to uchronić województwo świętokrzyskie przed „dramatem demograficznym”.
Dramat demograficzny Świętokrzyskiego i fatalne prognozy: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/dram ... 1-16236167
Więc ja nie wiem, czy tych Ukraińców wystarczy, jak się wszystkie miasta po nich w kolejce ustawią.

Tymczasem statystyczny uchodźca to...
38-letnia specjalistka bez znajomości polskiego. Czeka na koniec wojny i wyjeżdża: https://wyborcza.biz/biznes/7,159911,28 ... mosci.html
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ODPOWIEDZ