Muzeum Żydowskie

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 sie 2011, o 17:12

sobieray-3 pisze:(...) Mnie chodzi o tę Wielkopolskę Wschodnią - kaliską - od Kożminka, Wielunia, Kępna, Zdun po Jastrowie. Po co nam więcej? (...)
Przypuszczam, że Płock jest w podobnej sytuacji co Kalisz?Domyślasz się o co chodzi? (...)
Płock był przez pewien czas stolicą Mazowsza.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 sie 2011, o 19:00

Płock dość długo był stolicą Mazowsza, a nawet przez kilkadziesiąt lat stolicą Polski.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 sie 2011, o 19:11

Ja tego nie kwestionuję. Ba, powiem nawet czy nie jest bardziej mazowiecki od współczesnej ,,w-awki'' ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 lis 2011, o 23:55

Czy my, kaliszanie nie potrafimy nic ugrać? A może w takim razie postarajmy się o Oddział ?

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/szimon-p ... omosc.html
Ostatnio zmieniony 1 gru 2011, o 16:30 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 lis 2011, o 15:30

Sobieray to chyba jeszcze nie wiesz, że Poznań chce zrobic u siebie to http://poznan.jewish.org.pl/index.php/s ... lizej.html
Uważam, że to jednak Kalisz był najważnieszjym ośrodkiem Żydów w Wielkoplsce. No, ale Poznań znów nas wyprzedził i urządza u siebie Wielkopolskie Muzeum Żydów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 lut 2012, o 12:46

Wiem, wiem dobrze, ze Poznań chce z siebie zrobić conajmniej Drezno. Niedługo będą chodzuić w białych pończochach i w wypicowanych perukach. Kogo przystroja w jarmułki, jeszce nie wiem. Nie ma sladu w ich prasie :). Pewnie już wiecie, że chcą sobie od podstaw odbudować baszte prowadzącą do Wronek !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 24 lut 2012, o 12:52

http://vimeo.com/29096087

Jestem ciekaw Waszego zdania jak się na to zapatrujecie.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Muzeum Żydowskie

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 mar 2013, o 13:00

No i Gumiś tym chorym rabe uciąłeś jeżeli nie dyskusję, to przynajmniej wymianę myśli uczestników forum na temat utworzenia jeżeli nie muzeum żydowskiego, to przynajmniej oddziału przyszłego muzeum historii Kalisza. Jak wiadomo pan Prezydent publicznie oświadczył o zamiarze powołania MHK, a TOnZ otrzymał grant na ...tu zacytuję z FB

Halina Hila Marcinkowska
TOnZ Oddział Kalisz, otrzymał kolejny raz dotację z Muzeum Historii Polski w ramach projektu "Patriotyzm Jutra". Dostaliśmy 15000 zł na realizację zadania: "Inwentaryzacja cmentarza żydowskiego przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu". Na 900 złożonych wniosków, dotację otrzymało 136 projektów.
Przewiduje się w zw.z powyższym utworzenie wirtualnej strony cmentarza - narazie. Ponadto niewiadomo jakie zamiary ma wrocławska Gmina Żydowska odnośnie terenu po starym cmentarzu w rejonie Skalmierzycka/Handlowa? Może tam własnie piowstanie muzeum Żydów kaliskich???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Muzeum Żydowskie

Nieprzeczytany post autor: aldi » 17 mar 2013, o 18:21

Nie wiem jak zareagowac na filmik Gumisia żeby się nie narazic na jakiś epitet.
Niekiedy tak nawiedzeni debile, jak bohater filmiku, robią więcej szkody w procesach zrozumienia i poszanowania innych,
niż zdeklarowany wróg. I żeby było jasne, występują oni we wszystkich społecznościach.
Ale czy to oznacza że należy zaprzestac dialogu????

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Muzeum Żydowskie

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 kwie 2013, o 18:30

Pewien dialog został na nowo zainicjowany. Ostatnio w Kaliszu były trzy spotkania - dwa Alexa Dancygiera oraz to zorganizowane przez TOnZ i UM :

http://www.kalisz.pl/portal.php?aid=new ... 7aa81ccd05" onclick="window.open(this.href);return false;

Byłem na tym ostatnim - sala w Willi Calisia była wypełniona, czyli temat wywołał zainteresowanie i zapotrzebowanie części społeczności kaliskiej, . Obyło się bez incydentów, a sam Józef Kamem(Flakowicz do 1973 r )był mile zaskoczony frekwencją.
Skoro Kraków ,,jedzie'' na Kazimierzu z tematyką żydowsk=ą, to Kalisz powinien być nie gorszy , choć ma skromniejsze możliwości. Trzeba pamietać, że turysta izraelski jest bogatszym turystą i sentyment odgrywa niepoślednią rolę w jego pozyskaniu. Tr\zeba tylko stworzyć odpowiednie warunki ofertowo-marketingowe.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ