Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: milo » 21 lut 2023, o 20:28

filip pisze:
21 lut 2023, o 19:59
. We Francji, czy Hiszpanii pomijane są duże miasta i ważne z perspektywy krajowej; we Francji Lyon ma stację 30 km (!) na wschód od miasta, a w Hiszpanii Saragossa ma obwodnicę dla sprinterów i wjazd do miasta.
Nie, Lyon ma stacje w centrum.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lyon-Part-Dieu_station
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: filip » 21 lut 2023, o 20:46

milo pisze:
21 lut 2023, o 20:28
filip pisze:
21 lut 2023, o 19:59
. We Francji, czy Hiszpanii pomijane są duże miasta i ważne z perspektywy krajowej; we Francji Lyon ma stację 30 km (!) na wschód od miasta, a w Hiszpanii Saragossa ma obwodnicę dla sprinterów i wjazd do miasta.
Nie, Lyon ma stacje w centrum.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lyon-Part-Dieu_station
W zasadzie to ma dwie stacje z TGV. Jedną obok lotniska i jedną w centrum. Ale fakt, mój błąd.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 21 lut 2023, o 22:24

filip pisze:
21 lut 2023, o 20:07
W razie czego trzeba dać cynk CPK, żeby w przypadku wybrania W9 poprawili wiadukt pod budowę przyszłego połączenia Wrocławskiej z Łódzką.
Generalnie jakiś czas temu opisywałem wszystkie warianty w strukturze miasta, (W9 wtedy jeszcze nie istniał) i wniosek był prosty CPK w żaden sposób nie konsultował tego z miastem.
Powtarzającym się problemem dla każdego z wariantów, był brak przebicia Zachodniej oraz połączenia Piwonickiej z Podmiejską.

W9 jest nieco bardziej ucywilizowane pod wizję miasta ale daleko mu oczywiście do ideału,
W starych wariantach nawet nie uwzględniano wydłużenia Al. Wojska Polskiego, tutaj to zrobiono kosztem stacji w starych wariantach po prostu droga miała iść jak dotychczas.

Połączenie Piwonickiej z Podmiejską? bądź jak kto woli tunel w okolicy dworca.
W starych wariantach ktoś wymyślił sobie że połączy Obozową z Wrocławską na środku Obozowej.

W W9 mielibyśmy przejeżdżać autem dokładnie pod aktualnym przejazdem kolejowym na Dworcowej , tylko rzecz jasna w innych miejscach byłby zjazd do tego tunelu.
Załączniki
1280px-Konurbacja_górnośląska_19_GUS_2013.png
1280px-Konurbacja_górnośląska_19_GUS_2013.png (1.03 MiB) Przejrzano 2432 razy
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 24 lut 2023, o 12:47

Protest pod Kaliskim dworcem kolejowym
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

mrczeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2017, o 15:27

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: mrczeslaw » 25 lut 2023, o 12:28

Zapraszam do lektury, dla wszystkich wypowiadających się w stylu "Przecież wariant jest już wybrany i będzie to wariant 9. Dlaczego Ci ludzie protestują?"

https://kalisz.wyborcza.pl/kalisz/7,181 ... 1676965259

Wiem że jest paywall, dlatego zamieszczam tylko cytat: "Mieszkańcom Kalisza najbardziej odpowiada wariant 9 (...), ale na ten wariant nie chcą się zgodzić władze miasta i przedsiębiorcy"

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 lut 2023, o 13:06

Przeczytałem ten artykuł i się złapałem za głowę. Szczególnie rozbawiła mnie wypowiedź Karoliny Pawliczak, która chyba nie jest świadoma (albo uprawia tani populizm), że modernizacja nie dałaby wielkich skutków, a byłaby jeszcze droższa niż budowa nowych LK. Obecnie linie kolejowe są zapchane, więc oprócz podnoszenia prędkości trzeba byłoby dobudować nowe tory. Czyli na np. LK3 (a przecież niedawno była robiona) trzeba byłoby zniszczyć wszystkie obiekty inżynierskie i je rozbudować. A to i tak nie rozwiązuje problemów pamiętających czasy zaborcze, czyli np. szlaku Kalisz-Poznań albo Wrocław-Warszawa. Czyli trzeba budować protezy. Skończyłoby się to rozgrzebaniem sieci na wiele lat, wydaniem gigantycznych pieniędzy i mizernymi skutkami.

A ciekawe czemu chcą zablokować W9. Czyżby partykularne interesy? Wszak prezydent mieszka blisko.

mrczeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2017, o 15:27

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: mrczeslaw » 25 lut 2023, o 13:51

Chciałem zaznaczyć że wybór jakiegokolwiek wariantu z możliwością pominięcia Kalisza w zatrzymywaniu się pociągu, przy tak dużej ingerencji infrastruktury układ urbanistyczno-komunikacyjny, to dla miasta (jako społeczeństwa, a nie władz) strzał w kolano. Mam nadzieję że jeżeli okaże się że miasto przyczyniło by się do takich decyzji, to będzie to ostatnia kadencja takiej władzy.

PS. Przy wariancie 9, WSK to powinno jeszcze powiedzieć "dziękuje". Potencjalny nabywca, czyli CPK, mógłby w zamian wybudować/zorganizować/zasponsorować nowoczesną, tanią w utrzymaniu halę produkcyjną z prawdziwego zdarzenia np. na ul. Inwestorskiej, Obozowej, Metalowców lub gdziekolwiek indziej na terenie miasta.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 lut 2023, o 13:52

Władze miasta knują przeciwko W9?! To byłaby zdrada!

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 lut 2023, o 13:56

mrczeslaw pisze:
25 lut 2023, o 13:51
Przy wariancie 9, WSK to powinno jeszcze powiedzieć "dziękuje". Potencjalny nabywca, czyli CPK, mógłby w zamian wybudować/zorganizować/zasponsorować nowoczesną, tanią w utrzymaniu halę produkcyjną z prawdziwego zdarzenia np. na ul. Inwestorskiej, Obozowej, Metalowców lub gdziekolwiek indziej na terenie miasta.
Nie trzeba aż tak daleko szukać. Po drugiej stronie Częstochowskiej są tereny inwestycyjne, na których po odkupieniu przez CPK można zmieścić nawet drugie WSK. To jest wymyślony problem, wyłącznie pretekst do jakiegoś przekrętu kosztem żywotnych interesów miasta.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 lut 2023, o 14:10

Dla niemających prenumeraty Wyborczej wkleję tutaj kawałek tekstu:
"Mieszkańcom Kalisza najbardziej opowiada wariant nr 9, który przewiduje najmniej wyburzeń, ale na ten wariant nie chcą się zgodzić władze miasta i przedsiębiorcy. Przewiduje on bowiem przecięcie ważnej miejskiej arterii - ulicy Częstochowskiej oraz wyburzenie części fabryki WSK, produkującej silniki lotnicze. Ten wariant wywołuje też sprzeciw rolników z gminy Błaszki.

- Na razie miasto nie wypowiedziało się za żadnym z proponowanych wariantów - powiedziała nam Monika Otrębska, naczelniczka wydziału strategii urzędu miasta. - Stanowisko prezydenta jest takie, aby przebieg Kolei Dużych Prędkości był jak najmniej inwazyjny. Żaden z wariantów nie był do przyjęcia. Pierwsze warianty powodowały zbyt wiele wyburzeń. Na ostatni również się nie zgadzamy, bo blokuje rozwój miasta. Czekamy na kolejne propozycje CPK. Na coś, co będzie bardziej akceptowalne, bo na chwilę obecną żaden z tych wariantów taki nie jest.

Z CPK dostaliśmy ogólnikową odpowiedź na pytanie, czy zostanie opracowany nowy wariant i kiedy mieszkańcy dowiedzą się, co ich czeka. - Do momentu przedstawienia przez spółkę wariantu inwestorskiego wszystkie przedstawione warianty są przedmiotem zaawansowanych analiz, w których bierzemy pod uwagę m.in. aspekty społeczne, techniczne, ekonomiczne i środowiskowe - odpisał nam Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK. - Zawsze podczas inwestycji realizowanych przez CPK absolutnym priorytetem jest dla nas wsłuchiwanie się w głos mieszkańców i samorządowców, czyli gospodarzy terenów, przez które przebiegną nowe linie kolejowe."


Nie rozumiem co jest inwazyjnego w tym wariancie. W to, że chodzi o stary magazyn WSK i przejście w Częstochowską nie uwierzę. Oni myślą, że te tory absolutnie nic nie zniszczą, czy jak? Bo ja już nie rozumiem.

mrczeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2017, o 15:27

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: mrczeslaw » 25 lut 2023, o 15:58

Warto zadać takie pytania:
1. Może to tak naprawdę nie o WSK chodzi, a o inną nieruchomość? WSK podlega pod PGZ,a Ci pod MON.
2. Ciekawe do kogo należą te magazyny pomiędzy WSK a cmentarzem, budynki po drugiej stronie ul. Częstochowskiej, przy mleczarni itd.?
3. Jaki Urząd Miasta miałby interes w nielikwidowaniu tych budynków, a likwidowaniu budynków mieszkalnych?

Nie wiem czy założenie jest celne, ale 95 tys. mieszkańców miasta, które zostało, może zostać pomniejszone o jeszcze ułamek tj. o mieszkańców, których nieruchomości mieszkalne zostaną zlikwidowane.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 25 lut 2023, o 16:09

mrczeslaw pisze:
25 lut 2023, o 15:58
Nie wiem czy założenie jest celne, ale 95 tys. mieszkańców miasta, które zostało, może zostać pomniejszone o jeszcze ułamek tj. o mieszkańców, których nieruchomości mieszkalne zostaną zlikwidowane.
Jeżeli odszkodowania będą realne, to spora część wywłaszczonych wyniesie się pod miasto.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 lut 2023, o 16:19

mrczeslaw pisze:
25 lut 2023, o 15:58
Nie wiem czy założenie jest celne, ale 95 tys. mieszkańców miasta, które zostało, może zostać pomniejszone o jeszcze ułamek tj. o mieszkańców, których nieruchomości mieszkalne zostaną zlikwidowane.
Oczywiście, że tak. Część przeprowadzi się na wioski, bo taniej, a część do innych miast.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 25 lut 2023, o 19:32

KDP może również przyciągnąć nowych ludzi do miasta. Nie rozumiem podejścia władz miasta.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 lut 2023, o 20:07

Według mnie coś musiało zmienić nastawienie miasta. Przecież popierali wariant nr 9. Może sama góra się nie zgodziła?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1745
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: filip » 25 lut 2023, o 20:36

rym-ek pisze:
25 lut 2023, o 19:32
KDP może również przyciągnąć nowych ludzi do miasta. Nie rozumiem podejścia władz miasta.
W to raczej wątpię, bo nikt nie zamieszka w mieście tylko dlatego, że przebiega przez nie linia kolei dużych prędkości. Za to pomoże zatrzymać tych obecnych i dzięki temu mieszkańcy będą mogli pracować w Łodzi lub Poznaniu, może w porywach w Warszawie. To na pewno przełoży się na lokalną gospodarkę, bo mieszkańcy będą zamożniejsi.
K-man pisze:
25 lut 2023, o 20:07
Według mnie coś musiało zmienić nastawienie miasta. Przecież popierali wariant nr 9. Może sama góra się nie zgodziła?
Skąd wiemy, ze nie grali z tym poparciem dla W9? Odkąd pamiętam za każdym razem byli za "wariantem na południowej granicy miasta". Poza tym jeżeli "góra się nie zgodziła" to wyraziliby swoje niezadowolenie wprost, żeby była szansa zmobilizować ludzi i przepchnąć ten wariant za pomocą presji. Przynajmniej jeżeli popierali ten wariant.
To tylko moje domysły, ale podejrzewam że wybrany zostanie W4. Na mapach CPK zazwyczaj to właśnie on jest pokazywany. I (mogę za to zostać tutaj zjechany, ale wuj) uważam, że on nie jest taki zły. Problemem jest to, że w warunkach naszego kartonowego państwa możemy zostać lekko mówiąc "wydymani" i na odczepkę dadzą nam cztery pary składów. Niby ma być wolny dostęp na kolei tylko czy prywatni przewoźnicy wyczuliby tu potencjał pasażerski? Nie wiem. Jeszcze przez Kalisz będzie przebiegała zmodernizowana na vmax=160 km/h LK14 (przynajmniej tak jest w programie kolejowym CPK), więc w stronę Warszawy i Zielonej Góry będziemy mieli pewnie kilka dodatkowych składów. Pytanie jest tylko takie. Jeżeli KDP i tak nie będzie przebiegało przez miasto to nie lepszy był igrek? Zawsze można było zrobić łącznice ze starymi liniami i wtedy do Wrocławia byłby lepszy dojazd.
Ja jednak po cichu liczę na to W9, może to naiwne, ale liczę.

satori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 11 sty 2009, o 20:11

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: satori » 25 lut 2023, o 21:31

wylogujcie się i odpocznijcie od tych płatnych bzdur, dorabianych teorii spiskowych i Bóg wie czego jeszcze... ot kinol prowadzi grę żeby z jednej strony nie skupić na sobie złości mieszkańców ale też wytargować coś od Inwestora jeśli chodzi o Częstochowską.. coś co może sprzeda mieszkańcom jako sprawny wódz..
TAK DLA Szybkiej Kolei w Kaliszu i CPK!
Mapka DK25 + KDP

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: jp » 25 lut 2023, o 21:33

Nie wierzę, że władze miasta mogłyby być przeciwne W9. Byłoby to bardzo nierozsądne. Z tego co wiem, to stanowisko miasta jest takie, aby przebieg W9 był jak najmniej inwazyjny. Może o to chodziło Monice Otrębskiej, tylko wypowiedziała się nieprecyzyjnie? Mam nadzieję, że to nieporozumienie się wyjaśni i W9 stanie się wariantem preferowanym.

Awatar użytkownika
Robert AB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 12 maja 2022, o 17:48

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: Robert AB » 18 mar 2023, o 23:26

Nowy wątek na Skycrapercity o linii kolejowej Konin – Turek:
www.skyscrapercity.com/threads/lk-konin-turek.2390421/

Jest tam dyskusja o przedłużeniu tej linii do Łodzi lub/i Kalisza.
Środkowopolska = ziemia łęczycko-sieradzka (kraina historyczna położona w środkowej Polsce między Wielkopolską, Kujawami, Mazowszem, Małopolską i Śląskiem)

KDP w Polsce: www.skyscrapercity.com/threads/KDP.1193 ... -177787962

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 19 mar 2023, o 14:05

jp pisze:
25 lut 2023, o 21:33
Nie wierzę, że władze miasta mogłyby być przeciwne W9. (...) Mam nadzieję, że to nieporozumienie się wyjaśni i W9 stanie się wariantem preferowanym.
W9 tworzy z Kalisza węzeł kolejowy z szybką koleją i ekskluzywnym śródmiejskim (prawie) dworcem. Nie ma lepszej zachęty do podróżowania koleją. Zaprzepaszczenie takiej szansy to byłaby wielka katastrofa.

ODPOWIEDZ