Kamienice

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 14 lut 2022, o 11:39

Leniwy naród a to dobre, jak Polacy kochają siebie dojeżdżać, naród jak naród.
Leniwy naród czy nie to albo pod niego coś zrobimy, albo będzie problem by coś z nim ugrać.

Jeżeli chodzi o moje zdanie o Adrii lokalizacja wydaje się dojść ciekawa ze względu na bliskość parku, ogromnym minusem może się okazać brak miejsc parkingowych jeżeli inwestor czegoś nie wykombinuje.
Z jednej strony ścisłe centrum jednak nie jest to już szlak handlowo/usługowy, niestety sama ta okolica nie kojarzy mi się najlepiej, dodatkowo prestiż centrum się zmniejsza wraz z nowymi mieszkańcami, mam oczywiście na myśli imigrantów bo to w centrum mieszka ich najwięcej. Od Ukraińców przez Białorusinów, po Gruzinów czy Azerów. (Świadczy to tylko o tym że mieszkania w centrum są najtańsze ni jak ma się to do prestiżu centrum)

Komunikacyjnie nie można narzekać bo to w centrum krzyżuje się najwięcej linii autobusowych, (Oczywiście należy pamiętać o odwiecznym problemie braku wspólnego przystanku dla autobusów z pl. Kilińskiego a Plant) najlepszy przystankiem dla mieszkańców Adrii będzie niewątpliwie pl. Kilińskiego,( Około 450m) ewentualnie kawałek dalej planty.
W bliskiej odległości jest również przystanek na Złotym Rogu, Bankowej i Częstochowskiej jednak wszystkie autobusy z tych przystanków stawiają i tak na pl. Kilińskiego

Co do dyskontów tutaj rzeczywiście aż tak kolorowo nie jest.
Niby mamy społem fajnie bo Polski tylko drogi sytuację ratuje nieco Biedronka chodź kawałek jest. (Jest to ok. 650m pieszo)

Z perspektywy mojej mieszkając na os. Widok nie dojść że linie autobusowe mam scalone na jednym przystanku który jest jeszcze bliżej, to sytuacja z marketami wygląda nieporównywalnie.
Polo 210m, Biedronka 290m, Aldi 300m. Biedronka (Park Kalinka) 500m, Lidl 550m, Kaufland 700m

Więc niby źle w tej Adri niema jednak patrząc na inne inwestycje szczególnie zachodniego Kalisza to niema co tu porównywać chyba że dla kogoś jest tak ważne bycie mieszkańcem śródmieścia czyli czego? wymarłego centrum, z opuszczonymi kamienicami, z masa żuli i emigrantów sytuacje jedynie ratuje park, tylko mieszkając wyżej to pewnie będzie widać kilka drzew które wszystko zasłonią i tyle z tego widoku na park mieszkając wyżej.
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 lut 2022, o 12:10

Vocatont pisze:
14 lut 2022, o 11:39
Leniwy naród a to dobre, jak Polacy kochają siebie dojeżdżać, naród jak naród.
Leniwy naród czy nie to albo pod niego coś zrobimy, albo będzie problem by coś z nim ugrać.
(...)
Tak, leniwy pod względem komunikacyjnym. Zobacz na Holandie (Niderlandy), tam większość jeździ na rowerze. Wiesz jaki byłby krzyk jakbyś chciał z jakieś drogi zrobić deptak (u nas)? A w Holandii z autostrady (bo kiedyś ich miasta też miały autostrady w centrach, popełnili ten sam błąd co USA) zrobili kanał. W Paryżu planują masę jezdni zastąpić deptakami, woonerfami, chcą tworzyć nowe przestrzenie publiczne, a nie jezdnie, bo ktoś sobie musi samochodzikiem dojechać. :roll:
Zobacz co chcą zrobić z Avenue des Champs-Élysées (wyobrażasz sobie co ludzie by robili, gdyby to samo chcieli zrobić z ul. Górnośląska?). Oni przywracją tą przestrzeń ludziom, a nie robią miasta dla samochodów jak w Polsce. Na zachodzie też bardzo dużo ludzi porusza się komunikacją miejską, a w Polsce? U nas ludzie zbiorkom kojarzą z biednymi ludźmi, emerytami i dziećmi.
To nie jest żadne "dojeżdżanie sobie" tylko po prostu zwyczajna świadomość. Nasz naród pod wieloma względami jest zwyczajnie nie dojrzały, nie potrafi się uczyć na cudzych błędach. Musimy się uczyć na własnych. Co zresztą już nieraz pisałem.
Vocatont pisze:
14 lut 2022, o 11:39
Jeżeli chodzi o moje zdanie o Adrii lokalizacja wydaje się dojść ciekawa ze względu na bliskość parku, ogromnym minusem może się okazać brak miejsc parkingowych jeżeli inwestor czegoś nie wykombinuje.
Z jednej strony ścisłe centrum jednak nie jest to już szlak handlowo/usługowy, niestety sama ta okolica nie kojarzy mi się najlepiej, dodatkowo prestiż centrum się zmniejsza wraz z nowymi mieszkańcami, mam oczywiście na myśli imigrantów bo to w centrum mieszka ich najwięcej. Od Ukraińców przez Białorusinów, po Gruzinów czy Azerów. (Świadczy to tylko o tym że mieszkania w centrum są najtańsze ni jak ma się to do prestiżu centrum)
A co zrobili ci imigranci, że tak ci przeszkadzają? Przyjechali tu pracować, żyć. Tak jak Polacy do Niemiec, Belgii czy Holandii. Poza tym najwięcej imigrantów (przynajmniej Ukrainców) na Kalińcu, Serbinowie i Czaszkach (generalnie okolice ul. Górnośląskiej). Tam najwięcej ludzi szuka mieszkania na wynajem. Owszem, w Śródmieściu też wynajmują, ale nie jest to większość. Najwięcej ich tam przebywa. Nie jest to szlak handlowy, ponieważ wszystko przejęły Centra Handlowe.
Vocatont pisze:
14 lut 2022, o 11:39
Z perspektywy mojej mieszkając na os. Widok nie dojść że linie autobusowe mam scalone na jednym przystanku który jest jeszcze bliżej, to sytuacja z marketami wygląda nieporównywalnie.
Polo 210m, Biedronka 290m, Aldi 300m. Biedronka (Park Kalinka) 500m, Lidl 550m, Kaufland 700m
Uważam, że argument trochę nijaki. Os. Widok to typowe wielkie blokowisko z wielkiej płyty. Nie dziw się, że masz tam w okolicach tyle marketów, bo masz trzy duże duże osiedla (os. Dobrzec P, os. Dobrzec W oraz os. Widok) i pozwala na to przestrzeń. Poza tym nie wyobrażam sobie jakoś Kauflanda (czy jakiegokolwiek innego marketu) w samodzielnym budynku w Śródmieściu (litości).
Vocatont pisze:
14 lut 2022, o 11:39
Więc niby źle w tej Adri niema jednak patrząc na inne inwestycje szczególnie zachodniego Kalisza to niema co tu porównywać chyba że dla kogoś jest tak ważne bycie mieszkańcem śródmieścia czyli czego? wymarłego centrum, z opuszczonymi kamienicami, z masa żuli i emigrantów sytuacje jedynie ratuje park, tylko mieszkając wyżej to pewnie będzie widać kilka drzew które wszystko zasłonią i tyle z tego widoku na park mieszkając wyżej.
Śródmieście ma niepowtarzalny klimat, os. Widok (czy jakiekolwiek inne z epoki po 45') nie ma takiego klimatu. Tych "żuli" to głównie masz na Wrocławskim Przedmieściu (os. Śródmieście II), nie wiem jaki masz problem z imigrantami. Człowiek jak każdy inny, nikomu się krzywda od nich u nas nie stała. Poza tym jeżeli mówimy o wymarłym Śródmieściu to takie inwestycje je napędzają. To napływ nowych mieszkańców, czyli większe zapotrzebowanie na usługi itd. Nowi mieszkańcy też generują jakiś ruch.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 14 lut 2022, o 17:21

filip pisze:
14 lut 2022, o 12:10
Śródmieście ma niepowtarzalny klimat, os. Widok (czy jakiekolwiek inne z epoki po 45') nie ma takiego klimatu. Tych "żuli" to głównie masz na Wrocławskim Przedmieściu (os. Śródmieście II), nie wiem jaki masz problem z imigrantami. Człowiek jak każdy inny, nikomu się krzywda od nich u nas nie stała. Poza tym jeżeli mówimy o wymarłym Śródmieściu to takie inwestycje je napędzają. To napływ nowych mieszkańców, czyli większe zapotrzebowanie na usługi itd. Nowi mieszkańcy też generują jakiś ruch.
Tak śródmieście ma niepowtarzalny klimat, jak rozpalą w mroźne dni w piecach kaflowych i wszędzie czuć dym. Co do imigrantów to obecnie nic do nich nie mam. Ale jak ich napływać będzie coraz więcej , tworzyć się będą swoje dzielnice ze swoimi prawami. Tak się stało na Zachodzie. Generalnie ze śródmieścia młodzi którzy mają kasę uciekają. Czynsze są dość wysokie w stosunku do standardu mieszkań i dochodzi palenie w piecach w nieocieplonych budynkach. Polska to nie Niderlandy gdzie klimat jest łagodniejszy.
Odnośnie żuli to Piekarska i Browarna miały złą reputacje.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 lut 2022, o 17:58

Cristof pisze:
14 lut 2022, o 17:21
Tak śródmieście ma niepowtarzalny klimat, jak rozpalą w mroźne dni w piecach kaflowych i wszędzie czuć dym.
No jak w większości miast w centrum, potrzeba czasu zanim znikną piece kaflowe.
Cristof pisze:
14 lut 2022, o 17:21
Co do imigrantów to obecnie nic do nich nie mam. Ale jak ich napływać będzie coraz więcej , tworzyć się będą swoje dzielnice ze swoimi prawami. Tak się stało na Zachodzie.
Zależy to od wielu czynników. Jakoś Białorusinów, Ukrainców czy Rosjan nie widzę jak tworzą własne dzielnice, a czasami wręcz getta. Są zbyt bliscy kulturowo, więc oni do zasymilowania są łatwi. Azjaci pewnie będą mieli większa tendencję do tworzenia własnych dzielnic, ale jak się temu odpowiednio przeciwdziała to nie ma takich problemów. W (chyba) Szwecji starają się wymieszać imigrantów z Szwedami w miarę.
Cristof pisze:
14 lut 2022, o 17:21
Generalnie ze śródmieścia młodzi którzy mają kasę uciekają.
A kim są ci młodzi? Ludzie po 30-tce (nie wszyscy, ale duża część), którzy przeprowadzają się do tych gett na przedmieściach? Spokojnie, ich dzieci naprawią błędy i wrócą do miasta. Nie znam nikogo z mojego pokolenia (przedział 15-25, wyjątek może stanowi jakaś mentalna wieś, ale to zdecydowana mniejszość) kto by chciał mieszkać na przedmieściach, czy na wsi. My (moje pokolenie) rozumiemy, że jest to bardzo nieekonomiczne, nieekologiczne, to po prostu starta czasu i męka. Nawet wśród Millenialsów trend wybierania centrum lub miasta zamiast przedmieść powoli pojawia się w Polsce. Niestety tylko w największych miastach (i jest to zdecydowana mniejszość), bo w mniejszych górę bierze małomiasteczkowość i "natura" z wyłożoną kostką połową działki. Brakuję u nas po prostu atrakcyjnej oferty mieszkaniowej i same centra obecnie nie powalają, ale myślę, że głównie różnicę robi oferta mieszkaniowa, widać że u nas mieszkania w centrum schodzą jak ciepłe bułeczki, także ludzie chyba chcą.
Cristof pisze:
14 lut 2022, o 17:21
Czynsze są dość wysokie w stosunku do standardu mieszkań i dochodzi palenie w piecach w nieocieplonych budynkach.
Naprawdę myślisz, że ktoś zabytkowy budynek wyłoży ci styropianem? Litości, proszę. Osoby, które chcą i mają pieniądze ocieplają od wewnątrz.
Cristof pisze:
14 lut 2022, o 17:21
Polska to nie Niderlandy gdzie klimat jest łagodniejszy.
Owszem, może nie jest na tyle zimno (choć to się zmienia, bo w Polsce coraz cieplej), ale za to leje jak w Anglii.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2022, o 18:45 przez filip, łącznie zmieniany 1 raz.

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: Józef » 14 lut 2022, o 18:34

Problem z Adrią jest taki, że jest to budynek usługowy przerabiany na "apartamenty". Zobaczcie sobie jak są rozplanowane te mieszkania to będziecie mieli odpowiedź dlaczego jest brak chętnych.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 15 lut 2022, o 09:00

Zobaczcie jak dobrze sprzedają się mieszkania w River Side. Od strony rzeki zdecydowana większość mieszkań została sprzedana. Myślę, że nasze Śródmieście, ożywiłoby się nowymi inwestycjami mieszkaniowymi. Nie każdy chce mieszkać w starej kamienicy czy nawet w apartamentach, które zostały przygotowane w starym budownictwie (jak ww. Adria).
Jest jeszcze kilka lokalizacji blisko ścisłego centrum, gdzie mogłyby powstać inwestycje developerskie.
"Łódzka 7" czy "Między Miastami" to taka brama "okołośródmiejska", może zwiastun dobrych zmian i ożywienia centrum. Wszak nie każdy chce mieszkać na przedmieściach, tylko , że Kalisz daje naprawdę małe możliwości zamieszkania w nowym budownictwie w Śródmieściu.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 lut 2022, o 09:24

jasiek20 pisze:
15 lut 2022, o 09:00
(...)
Myślę, że nasze Śródmieście, ożywiłoby się nowymi inwestycjami mieszkaniowymi.(...)
Też jestem tego zdania.
jasiek20 pisze:
15 lut 2022, o 09:00
(...)
Nie każdy chce mieszkać w starej kamienicy czy nawet w apartamentach, które zostały przygotowane w starym budownictwie (jak ww. Adria). (...)
Mnie to osobiście dziwi, bo w Kaliszu nie mamy tak starych kamienic, głównie z XX w., a w innych miastach takie mieszkania to prawdziwe perełki i schodzą od razu.
jasiek20 pisze:
15 lut 2022, o 09:00
(...) Wszak nie każdy chce mieszkać na przedmieściach, tylko , że Kalisz daje naprawdę małe możliwości zamieszkania w nowym budownictwie w Śródmieściu.
Powinno powstawać sporo tzw. plomb. Mam już wiele dobrych pomysłów na miejsca pod takie inwestycje.
Myślę, że też powinny powstawać inwestycje takie dla osób z nieco większym portfelem (segment premium), bo u nas takiej kategorii nie ma i takie osoby przez to wybierają przedmieścia (tylko to już mówię ogólnie, a nie tylko o Śródmieściu).

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 15 lut 2022, o 19:43

jasiek20 pisze:
29 kwie 2021, o 14:49
Uchwała w sprawie udzielenia w 2021 roku dotacji dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości
położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji (za esesją)
(...)
- Kanonicka 8, na wykonanie remontu elewacji budynku frontowego i oficyny od strony podwórza budynków położonych przy ul. Kanonickiej 8,
(...)
Liczyłem na remont tej kamienicy. Skoro rok minął, a nic nie zrobili to co? Będzie w tym roku czy kasa wróciła do miasta i nici z kolejnej odnowionej kamienicy? Jak to działa?
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 16 lut 2022, o 17:48

Czy przy Chodyńskiego budują kamienice? Ktoś, coś?

Chodzi o teren na zdjęciu.
Załączniki
ch.png
ch.png (813.4 KiB) Przejrzano 2213 razy
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 mar 2022, o 17:47

Trwa ocieplanie budynku i remont elewacji kamienicy w której działa stomatolog.
https://www.google.com/maps/@51.7576102 ... 312!8i6656
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: filip » 7 mar 2022, o 22:01

jasiek20 pisze:
16 lut 2022, o 17:48
Czy przy Chodyńskiego budują kamienice? Ktoś, coś?

Chodzi o teren na zdjęciu.
Ostatnio tam przechodziłem, wybudowali jakieś śmieszne coś. Parter, z zamurowanymi miejscami pod okna. Ciekawe co to za wynalazek, mogliby się pokusić o normalną kamienicę bo wypadałoby już zabudować te puste miejsca w Śródmieściu.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 14 mar 2022, o 11:18

Łazienna
Załączniki
20220314_111658.jpg
20220314_111658.jpg (560.15 KiB) Przejrzano 1950 razy
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 kwie 2022, o 10:13

Wizek remontowanej kamienicy przy Łaziennej chyba nie było?

foto:otodom

edit: jedna była, druga nie :wink:
Załączniki
2.png
2.png (363.58 KiB) Przejrzano 1772 razy
1.png
1.png (553.33 KiB) Przejrzano 1772 razy
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1744
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 kwie 2022, o 21:20

Nie wiedziałem o tym. Fajnie, że inwestują w odnowienie tej kamienicy. Oby więcej takich inwestycji.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 kwie 2022, o 14:16

Tutaj więcej o kamienicy przy Łaziennej

https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... zualizacje
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 19 kwie 2022, o 14:52

I to jest prawdziwa rewaloryzacja. Kompleksowa wymiana starych elementów pod współczesne oczekiwania lokatorów. Może nawet inny podział przestrzeni mieszkalnej, który w starych kamienicach nie jest zbyt funkcjonalny.
Miasto natomiast odmaluje elewacje kamienic i może klatkę schodową, co nazywa szumnie rewaloryzacją.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: milo » 19 kwie 2022, o 17:00

Niestety taki generalny remont kamienicy to kilka tysięcy za metr/2. W przypadku kamienicy na Łaziennej jest ca 630 m/2 powierzchni mieszkalnej + części wspólne czyli "strzelam" blisko 3 mln zł.
MZBM ma w administracji 650 budynków, część nie jest ich własnością ale i tak sporo. Kosztów takich remontów wolę nie szacować...
https://www.mzbm.kalisz.pl/pliki/wykaz- ... kalisz.pdf
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 kwie 2022, o 09:12

Kamienica na Częstochowskiej odzyskała swój blask. Obok nadal są rusztowania, a więc jest nadzieja że obok kamienica też będzie miała odnowioną elewację. Niestety po drugiej stronie stoi kamienica, która niedługo będzie chyba grozić zawaleniem.

Obrazek

A tu kamienica z ulicy Lipowej. Odnowiona jakiś czas temu, choć nie wiem w jakim zakresie. Oczywiście mam na myśli pracę poza odnowieniem elewacji.

Obrazek

Obrazek
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 28 kwie 2022, o 09:55

Szykują się kolejne remonty kamienic. Będzie ich kilka, ale te, które nas interesują, przejdą namacalną metamorfozę, taką ze zmianą wyglądu elewacji, a nie tylko dachu czy okien to:

- Pułaskiego 6
- Zamkowa 4
- Zamkowa 6
- Kopernika 5
- Kolegialna 1

kalisz.esesja
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Re: Kamienice

Nieprzeczytany post autor: faust » 28 kwie 2022, o 12:43

Cały czas za mało, takie remonty powinny kończyć się podniesieniem standardu budynków do współcześnie obowiązujących.

ODPOWIEDZ