Zalew w Nędzerzewie

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
Tomek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 12:35
Lokalizacja: Kalisz

Zalew w Nędzerzewie

Nieprzeczytany post autor: Tomek » 5 paź 2007, o 22:01

Jak donosi Ziemia Kaliska już za dwa lata powstać ma zbiornik wodny w Nędzerzewie. Zalew ma mieć powierzchnię ok. 80 hektarów i zaczynać się będzie na granicy miasta tuż przy ogródkach działkowych, a kończyć na drodze Skarszew-Tłokinia. Sztuczne jezioro powstanie na rzece Swędrni i będzie jednym z elementów programu małej retencji. Inwestycja sfinansowana będzie w części przez samorząd wojewódzki, a reszta środków pochodzić będzie z UE. Dwuletni termin potwierdza marszałek Józef Racki. Problemem może być jednak wykup gruntów.

Wg mnie jeśli nie oczyszczą tego terenu, tylko zaleją go wodą, będzie to jeden wielki syf. Taki jaki jest w zalewie Szałe, czy w zalewie w Murowańcu. Jednak chyba nie ma co liczyć i tak na czysty zbiornik biorąc pod uwagę "czystość" rzeki Swędrni. Mimo to zapowiada się ciekawy krajobraz dla wszystkich jadących ul. Łódzką tuż przy wzniesieniu we Winiarach. Taki zalew na pewno będzie wyglądać imponująco.

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 6 paź 2007, o 10:05

Prawie jak na Mazurach... prawie robi wielką różnicę :D

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Swędrnia - dr Małeckiego pomysł na zaporę

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 cze 2009, o 10:34

Sezon ogórkowy w pełni. Dziennikarze wymyślają tematy ,,zastępcze'', a pracoholicy obmyślają ,,wybiegi'' :). Narazie drowi inz.Zdzisławowi Małeckiemu - a wiem, że to tęga głowa - udało się wymyślić pomysł na odsunięcie tamy o ca 800 m . Przypuszczam, że to jednak jest pomysł Samorządnego K. na zdjęcie inwestycji z barków Miasta i przerzucenie jej na barki Starosty sąsiedniego Powiatu :). A o samym pomyśle niżej :
Wędrująca zaporaDo rozpoczęcia budowy zalewu w Nędzerzewie droga jest jeszcze daleka, a już rozgorzał spór o lokalizację przyszłej zapory. Skończyło się na tym, że przewędrowała ona prawie kilometr – na razie na papierze

Zapora zbiornika na Swędrni miała powstać w pobliżu nieczynnego wyrobiska iłów. Wzbudziło to wątpliwości ekologów. Przy wysokim stanie wód i ich spiętrzeniu w zbiorniku, woda mogłaby przemieszczać się w głąb skarpy wyrobiska, a te z kolei mogłyby zacząć się osuwać. – Unikalne walory naturalnego krajobrazu, a mianowicie głęboko wcięta dolina z meandrującą rzeką i naturalny krajobraz łąkowo–łęgowy jako najbardziej atrakcyjny element krajobrazu, zostaną zniszczone – argumentuje dr Zdzisław Małecki, prezes kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej. Jest się o co martwić. Jak wylicza Z. Małecki, w dolinie Swędrni spotkać można 714 gatunków roślin, w tym chronionych. Rosną tam m.in. storczyki, grzybień północny, grążel żółty, rosiczka okrągłolistna, kalina koralowa, kocanka piaskowa, lilia złotogłów czy konwalia majowa. Walory estetyczne doliny podnoszą przedwieczorne i poranne mgły, a interesująca jest też sama skarpa z widocznymi śladami procesów geomorfologicznych. – Z powodu stosunkowo małych zasobów wód powierzchniowych w powiecie kaliskim istnieje potrzeba retencjonowania wód poprzez budowę nowych zbiorników, a tym samym podwyższenie bezpieczeństwa powodziowego dla Kalisza. Ażeby nie przekreślać idei budowy zbiornika, proponuję przesunięcie lokalizacji zapory w kierunku wschodniej części wsi Nędzerzew, jako kompromis pomiędzy uwarunkowaniami hydrogeologicznymi i przyrodniczymi, a potrzebą gromadzenia wód. W wypadku takiej lokalizacji pojemność akwenu będzie wynosiła ok. 1,8 mln m3 i zmniejszy się prawdopodobieństwo przemieszczania się wód w kierunku nieczynnego wyrobiska, a tym samym wystąpi ograniczenie niebezpieczeństwa osuwania się skarp – przewiduje Z. Małecki. Mniejsze będą także przekształcenia krajobrazu i ocaleje meandrujący odcinek koryta rzeki. – Widzę tu same plusy, no i uratujemy meandry – mówi Marek Galusa z miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska. Nic więc dziwnego, że propozycje dr. Małeckiego zostały już wstępnie zaakceptowane. Jak powiedział nam Jan Bazan z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, zapora będzie przesunięta o ok. 800 m w górę rzeki. Takie rozwiązanie uzgodniono w czasie spotkania przedstawicieli inwestora, czyli WZMiUW, z gospodarzami terenu przyszłego zalewu, czyli prezydentem Kalisza oraz wójtami Żelazkowa i Opatówka. W spotkaniu tym uczestniczył również główny pomysłodawca, Z. Małecki. Dodajmy jednak, że na drodze zalewowi stanąć może jeszcze jedna, o wiele potężniejsza zapora – brak pieniędzy. Orientacyjny koszt budowy zbiornika retencyjnego na Swędrni w Nędzerzewie to 15–20 mln zł. Termin realizacji zależy od pozyskania dofinansowania z UE. Miałoby ono wynosić nawet 75 proc. kosztów, ale nie wiadomo, czy w ogóle będzie. Jak zapewnia J. Bazan, w tym roku gotowy ma być projekt. I tylko projekt. Reszta pozostaje niewiadomą.
żródło : http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=54&id=45547

Do zobaczenia nad meandrami Swędrni - póki co .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10981
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 cze 2009, o 11:46

Masakra.Czy ci ludzie nie widzą jakim skarbem przyrodniczym dla Kalisza i regiony jest ta piekna dolina :( :( :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 cze 2009, o 12:09

Wkomponować w ten teren arboretum i była by fajna odskocznia po wysiłku zwiedzania Rezerwatu Piastów . Na okolicznych ,,górkach'', na ich zboczach uprawiać winną latorośl i za parę lat mieliby własne ,,winiarskie wino'' ... i tym sposobem powstałby nowy, oryginalny KALISKI PRODUKT TURYSTYCZNY na Bursztynowym Szlaku..
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10981
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 cze 2009, o 14:24

Żadnego arboretum.Tyle razy juz pisałem.Ile mozna powtarzać, że ten teren ma jeszcze w miarę naturalne środowisko.Ingerencja człowieka powinna być jak najmniejsza.
Arboretum z tego co wiem może powstać na Korczaku.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 cze 2009, o 16:06

Na Korczaku, nad Krepicą ma powstać docelowo Park Dendrologiczny, a na arboretum to tam trochę krucho z terenem. A arboretum się tworzy nie tylko po to by badać roślinki, ale w celu przyciągnięcia turystów wrażliwych na piękno.
Nie widziałem jeszcze nie zachwyconej dziewczyny wychodzącej z Wojsławic, Rogowa, Wirtów czy Kopnej Góry :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 24 cze 2009, o 16:28

na korczaku to najpierw niech wyczyszcza bo smierdzi tam niemilosiernie

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10981
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 cze 2009, o 19:30

Doliny Śwędrni jest piękna w swej naturalności.Żadnego arboretum tam nie trzeba :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 24 lip 2009, o 12:18

Rajsków patrzy na Swędrnię

Zagrożenie powodziowe Rajskowa ze strony Swędrni i Prosny jest wprawdzie mało prawdopodobne, ale nie wykluczone. Paradoksalnie – większym zagrożeniem jest mniejsza Swędrnia

Ta rzeczka była niegdyś spławna, w co nie chce się wierzyć dziś, gdy jest niemal całkowicie zarośnięta i zamulona. O udrożnienie jej koryta na odcinku od mostu na ul. Łódzkiej do ujścia do Kanału Bernardyńskiego upomniała się ostatnio radna Ewa Witczak. Odpowiedż można było przewidzieć. Przedstawiciele Miasta od lat spotykają się w tej sprawie z szefostwem Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, instytucji znanej głównie z tego, że nie ma pieniędzy. Jest za to zarządcą wód i bez niej nic z nimi zrobić nie można. – Regulacja koryta Swędrni realizowana ma być wspólnie z budową obustronnego obwałowania rzeki na 3–kilometrowym odcinku od ujścia do mostu. Brak środków na realizację obwałowań opóżnia również rozpoczęcie prac regulacyjnych – wyjaśnia prezydent Janusz Pęcherz. Odrębnym problemem jest roślinność, zarastająca rzekę głównie latem. Dyrektor WZMiUW zapewnił, że zielsko z koryta będzie usuwane, za co zapłacić ma budżet państwa – ze środków na utrzymanie wód. Prezydent Kalisza ze swej strony uspokaja mieszkańców Rajskowa i innych nisko położonych dzielnic miasta. Według niego powódż jest mało prawdopodobna. Tłumaczy to m.in. faktem, że zlewnia Prosny, mającej swoje żródła w północnej części woj. opolskiego, nie jest powiązana ze zlewniami rzek górskich uchodzących do Odry i Wisły. W związku z tym zarówno w Prośnie jak i w Swędrni niemożliwy jest tak szybki spływ wód, jak w rzekach podgórskich.
(kord)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5404
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 lip 2009, o 13:10

Plany wybudowania na Swędrni zbiornika Nędzerzew jest obecnie w fazie planowania.
Ponizej link do przetargu na projekt , jest tam też mapa zbiornika.

http://wzmiuw.pl/pl/przetargi.php?dataid=437

Inwestycja byłaby realizowana ze środków wojewódzkich , więc odsunięcie czoła zapory nie jest powiązane z tym co napisał sobieray.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 24 lip 2009, o 13:13

Jeżeli ta inwestycja doszłaby do skutku to kaliszanie zyskaliby nowe miejsce rekreacji i wypoczynku.Milo wiesz o czym piszę,poruszaliśmy juz ten temat.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5404
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 lip 2009, o 13:25

Zgadza się. Własciwie to możnaby założyc ten temat w inwestycjach planowanych :-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10981
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 lip 2009, o 13:30

Gumis pewnie tak samo jak Szałe.Już widze te tłumy.I na dodatek aquapark ma powstać.Zreszta ten teren ma szansę na wpisanie do Natura 2000.Chyba nie da sie wam wytłumaczyć, że zachwana Dolina Swędrni jest 100 razy cenniejsza pod względem przyrodniczym i turystycznym dla kalisza i regionu.Jak myslicei turysta przyjedzie nad kolejny zwykł zb. zalewowy, czy może do miejsca, gdzie zosyały ostatnie skrawki dzikiej przyrody kaliskiego regionu, o znaczeniu krajowym.No, gdzie.A wy kupujecie te bajki, które wypisują meliorancji, którzy mają gruba kasę z budowy zbiorników.Myslałem Gumiś, że jesteś jednym z niewielu, który dostrzega bezsens tej inwestycji :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 24 lip 2009, o 13:37

K-man pisze:.Myslałem Gumiś, że jesteś jednym z niewielu, który dostrzega bezsens tej inwestycji :(
K-man pisałem w kontekście rekreacyjnym,to fakt nie pomyślałem o innych skutkach,przepraszam kajam się przed tobą.Masz w tym momencie prawo Mnie karcić i przywrócić do pionu :wink:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5404
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 24 lip 2009, o 13:38

Nie masz co się obawiać k-man.
Pytałem o ten zbiornik w gminach Opatówek i Żelazków i nic o tym nie wiedzieli. W Wziumw z kolei stwierdzili , że i tak brak srodków i może kiedyś bedzie budowa...
Na Swędrni jest już jeden zbiornik , więc uzyskanie środków na kolejny łatwe nie będzie , są bardziej priorytetowe zadania.
Zobacz na historie powstawania zbiornika w Wielowsi - ciągnie się to z 10 lat ( wykup gruntów ) i konca nie widać. W tamtą inwestycję utopiono już tyle kasy i nic. A ona powinna być priorytetem Wziumw , choćby z powodu wydanej kasy.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 24 lip 2009, o 13:48

K-man pisze: Dolina Swędrni jest 100 razy cenniejsza pod względem przyrodniczym i turystycznym dla Kalisza i regionu.
Z tym stwierdzeniem się zgadzam,pamiętam jakieś 20 lat do tyłu jak łapałem na rękę kiełbie pod kamieniami i korzeniami na Swędrni.Pamiętam też jak ta rzeczka była urokliwa.Pełna zakoli,dzikich widoków........brakuje Mi tego :oops: :oops: :oops:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10981
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 lip 2009, o 13:51

Gumis, Milo chodzi sporo czytam na ten temat i wuem, że zb.zaporowe to nie jest jedyne wyjście, aby uchronic sie przed powodzią.Zgadza sie jest uz jeden zb. na Swędrnim a najlepsze jest to, że na stronie Nadleśnictwo Kalisz napisano, że właśnie zb.w Murowańcu(to ten który powstał kilka lat temu) przczyczyni sie bezpowrotnie do zniszcznia wielu siedlisk.Sadzę, że miasto musi zakazać zabudowy terenów zalewowych.A domy, które juz tam są, zabezpieczy wał od ul Łódzkiej do ujścia do kanału Bern.
Tu więcej o bogactwie tej doliny nadleśnictwo kalisz
Nie możemy tego stracić.To nie domy, tego nie da sie odbudować.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 24 lip 2009, o 13:51

Jeśli dojdzie do budowy tego zbiornika, to w niedalekiej przyszłości Swędrnia będzie wyglądać jak Piwonka. :(
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10981
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 lip 2009, o 13:52

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ