Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Coś w temacie
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
streścisz? mówiono o konkretnych działaniach? Bo na razie nic z tych zapewnień nie wychodziło
www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Od miesięcy praktycznie ta sama gadka. Odnoszę wrażenie, ze pan prezes tęskni za czasami kiedy był starostą kaliskim i miał częsty kontakt z mediami. Teraz co jakiś czas udziela wywiadów i niczego konkretnego z nich się nie dowiadujemy.
Tu artykuł, który pokazuje jaki zdolny człowiek został prezesem WSK Kalisz.
https://latarnikkaliski.pl/byl-to-blad-proceduralny/
Tu artykuł, który pokazuje jaki zdolny człowiek został prezesem WSK Kalisz.
https://latarnikkaliski.pl/byl-to-blad-proceduralny/
Ostatnio zmieniony 2 lut 2026, o 19:49 przez K-man, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Popraw link bo nie działa.
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Kalisz na mapie SAFE. Nowa produkcja, nowe miejsca pracy?
...Na mapie, którą prezentował premier Tusk widać ośrodki przemysłu obronnego w Wielkopolsce. SAFE trafić ma do Poznania, do zakładów Cegielskiego, Stomil i WZM. Drugą pozycją do dofinansowania jest Kalisz i zakład WSK Kalisz oraz jego spółka córka Narzędziownia – Mechanik.
Zakład przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu ma mieć dofinansowaną m.in. linię produkcyjną silników do dronów. Na razie nie padają konkretne kwoty, ale wiadomo, że w całym programie SAFE dla Polski obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, której ważnym elementem są systemy dronowe to druga najmocniej finansowana gałąź przemysłu obronnego. ...
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... jsca-pracy
...Na mapie, którą prezentował premier Tusk widać ośrodki przemysłu obronnego w Wielkopolsce. SAFE trafić ma do Poznania, do zakładów Cegielskiego, Stomil i WZM. Drugą pozycją do dofinansowania jest Kalisz i zakład WSK Kalisz oraz jego spółka córka Narzędziownia – Mechanik.
Zakład przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu ma mieć dofinansowaną m.in. linię produkcyjną silników do dronów. Na razie nie padają konkretne kwoty, ale wiadomo, że w całym programie SAFE dla Polski obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, której ważnym elementem są systemy dronowe to druga najmocniej finansowana gałąź przemysłu obronnego. ...
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... jsca-pracy
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Z tego artykuły niczego konkretnego nie można się dowiedzieć. Czyli klasyka.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Odnoszę wrażenie, że przy Rzeszowie to Kalisz jest drugorzędnym ośrodkiem. Pratt&Whitney znów inwestuje w Rzeszowie tym razem 100 mln dol. Może suma nie rzuca na kolana, ale jednak to zawsze coś.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,32 ... =BoxOpImg2
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,32 ... =BoxOpImg2
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
No nie ma w tym nic dziwnego skoro tam mają znacznie lepszy dostęp do wykwalifikowanego pracownika.
To jest absolutnie najważniejsza kwestia dla każdej większej firmy. Nikt nie chce się męczyć z rekrutacją - nawet jak trzeba zapłacić trochę więcej.
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Absolutna zgoda z Filipem.
Kiedyś opisywałem sytuację w firmie w której pracuję, jest z Kalisza ale od jakiegoś czasu mamy oddziały we Warszawie oraz Rzeszowie.
I ewidentnie to właśnie w tych miastach firma coraz bardziej się koncentruje szczególnie Warszawa.
Firma która się rozwija, nie szuka oszczędności na siłę, woli dopłacić do wykfalifikowanego personelu i w ten sposób argument że w Kaliszu pracownik jest tańszy schodzi na dalszy plan.
Zamiast tego, powstaje powiedzenie że w Kaliszu brak rąk do pracy.
Prace w Kaliszu mam wrażenie że opierają się w dużej mierze na pracach fizycznych (produkcja / magazyny) oraz proste prace biurowe + księgowość.
Natomiast innych potrzebnych specjalistów już brak, sytuacja jest prosta jeżeli ktoś studiuje coś ciekawego, to w Kaliszu pracy raczej nie znajdzie a jak znajdzie będzie to jedna firma często płacąca słabo, więc takie osoby raczej na stałe osiedlają się w dużych miastach i tak się zamyka błędne koło.
Braku wykfalifikowanego personelu do pracy.
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Dokładnie tak. Ale kluczowa jest jedna sprawa - gdzie studiuje. No, bo to znowu najpewniej nie jest nic w Kaliszu. UK w dominującej części to kierunki związane z sektorem ochrony zdrowia (rozumiejąc to dość szeroko). I nie twierdzę, że to źle, że jest to na tyle dobrze rozwinięte. Problemem jest zupełna posucha w pozostałych dziedzinach. To jest największa blokada rozwoju (rynku pracy), bo uczelnia byłaby w stanie załatać problem płytkiego rynku pracy dla potencjalnych inwestorów (i firm, które już tu są, ale chciałyby się rozwijać). Dlatego to jest tak fundamentalna sprawa, żeby miasto na to bardzo mocno postawiło.
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
W Safe za bardzo dla WSK nie wierzyłem, ale w artykule napisano ze dla koreańskich czołgów też WSK Kalisz nic nie będzie robić. Jeśli to prawda to porażka totalna prezesa. Tyle gadania i zero efektów. A jakby nie patrzeć był kaliskim starostom przez wiele lat i powiat kaliski zawsze był jednym z najbiedniejszych powiatów w Wielkopolsce. To chyba nie było co się spodziewać menadżerskich cudów.
"Jednak to, w jaki sposób mniejszy kaliski zakład zyskuje we współpracy z większymi, pokazał przykład polonizacji czołgu K2. WSK Kalisz miał być podwykonawcą dla tego kontraktu. Nic z tego nie wyszło".
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... t-nie-mamy
"Jednak to, w jaki sposób mniejszy kaliski zakład zyskuje we współpracy z większymi, pokazał przykład polonizacji czołgu K2. WSK Kalisz miał być podwykonawcą dla tego kontraktu. Nic z tego nie wyszło".
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... t-nie-mamy
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
-
kaliszanin2
- Użytkownik

- Posty: 4179
- Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Starostowanie Nosala powiatowi kaliskiemu nic dobrego nie przyniosło. On nawet nie starał się poprawić żenującego stopnia urbanizacji powiatu kaliskiego, jednego z najniższych w Polsce. Nic nie zrobił w sprawie odzyskania dla powiatu kaliskiego Kościelnej Wsi, co by go znacznie wzmocniło. A wystarczyłoby podrzucić mieszkańcom ideę budowy mostu Kościelna Wieś-Pruszków i utworzenia następnie gminy Kościelna Wieś z sąsiednimi wioskami oraz obecną południową, odległą od siedziby wójta, częścią gminy Blizanów, żeby sprawę popchnąć naprzód, aż do nadania Kościelnej Wsi praw miejskich (bez zmiany osiemsetletniej nazwy, broń Boże!). Te powinien uzyskać także Lisków, a do Opatówka powinny zostać włączone Zduny.
W takich sprawach nie powinno być trudne uzyskanie poparcia Kalisza, bo przylegające miasta powiększałyby kaliski zespół miejski, więc można byłoby domagać się traktowania go w planach tak jak miast stutysięcznych, zwłaszcza gdyby udało się pobudzić ambicje władz Skalmierzyc do utworzenia większego miasta przez scalenie Nowych, "Starych", Śliwnik, Mącznik i Gniazdowa. Inkorporację dwóch ostatnich można uzasadnić "obroną przed ekspansywnością Kalisza" - takie fiksacje należy wykorzystywać, a nawet pobudzać przez włączenie do Kalisza Biskupic, bo może to ułatwić zapoczątkowanie fuzji Skalmierzyc w realnych granicach, a ceną za przekonanie do tego "wsi" Skalmierzyce mogłoby być pozbycie się przymiotnika "Nowe", który niesympatycznie kojarzy się z Neu Skalmirschütz.
Jak widać, pole do współdziałania Kalisza, powiatu kaliskiego i może także Skalmierzyc nie brakuje. Trzeba tylko przestać zajmować się podsłuchami w szafie (Nosal chociaż tego nie robił, aż tak nisko nie upadł) i zająć tym, co mogłoby region wzmocnić. Wtedy może bardziej by się z nim liczono i chociaż nie byłoby to jeszcze stuprocentową ochroną przed Naszym Poznaniem, to może jednak WSK by się do SAFE łapało.
W takich sprawach nie powinno być trudne uzyskanie poparcia Kalisza, bo przylegające miasta powiększałyby kaliski zespół miejski, więc można byłoby domagać się traktowania go w planach tak jak miast stutysięcznych, zwłaszcza gdyby udało się pobudzić ambicje władz Skalmierzyc do utworzenia większego miasta przez scalenie Nowych, "Starych", Śliwnik, Mącznik i Gniazdowa. Inkorporację dwóch ostatnich można uzasadnić "obroną przed ekspansywnością Kalisza" - takie fiksacje należy wykorzystywać, a nawet pobudzać przez włączenie do Kalisza Biskupic, bo może to ułatwić zapoczątkowanie fuzji Skalmierzyc w realnych granicach, a ceną za przekonanie do tego "wsi" Skalmierzyce mogłoby być pozbycie się przymiotnika "Nowe", który niesympatycznie kojarzy się z Neu Skalmirschütz.
Jak widać, pole do współdziałania Kalisza, powiatu kaliskiego i może także Skalmierzyc nie brakuje. Trzeba tylko przestać zajmować się podsłuchami w szafie (Nosal chociaż tego nie robił, aż tak nisko nie upadł) i zająć tym, co mogłoby region wzmocnić. Wtedy może bardziej by się z nim liczono i chociaż nie byłoby to jeszcze stuprocentową ochroną przed Naszym Poznaniem, to może jednak WSK by się do SAFE łapało.
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
A w ogóle odnoszę wrażenie że w powiecie kaliskim to nikomu nic się ni chce poza braniem kasy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
kaliszanin2 pisze: ↑25 maja 2026, o 13:47[...] żenującego stopnia urbanizacji powiatu kaliskiego, jednego z najniższych w Polsce.
W takim razie rozwiązanie jest tylko jedno. Powiat kaliski trzeba zalesić, a jego mieszkańców przenieść do Kalisza.
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
No od razu zalesić.filip pisze: ↑25 maja 2026, o 16:01kaliszanin2 pisze: ↑25 maja 2026, o 13:47[...] żenującego stopnia urbanizacji powiatu kaliskiego, jednego z najniższych w Polsce.W takim razie rozwiązanie jest tylko jedno. Powiat kaliski trzeba zalesić, a jego mieszkańców przenieść do Kalisza.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
-
K-man
- Użytkownik

- Posty: 11608
- Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
- Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
Na to mogę przystać
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz
Re: Kalisz ośrodkiem rozwoju przemysłu lotniczego?
WSK z nową umową! Produkcja dla zagranicznej firmy
Przed WSK Kalisz wizja nowego kontraktu i nowej technologii. Na razie podpisano tylko list intencyjny, ale przygotowuje on zakład przy ul. Częstochowskiej do wprowadzenia nowej technologii i zdolności produkcyjnych w dziedzinie nowoczesnych silników.
Do tej pory spółka WSK PZL Kalisz specjalizowała się w produkcji silników lotniczych, ale teraz „schodzi na ziemię”. Równolegle do obecnych kontraktów lotniczych spółka podpisała list intencyjny z czeską firmą CSG Polska.
- Współpraca stanowi rozwinięcie ramowej umowy zawartej w marcu pomiędzy Grupą CSG a Polską Grupą Zbrojeniową i ma na celu rozwój kompetencji przemysłowych w Polsce poprzez transfer technologii oraz budowę nowych zdolności produkcyjnych i serwisowych – informuje WSK Kalisz.
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... znej-firmy
Przed WSK Kalisz wizja nowego kontraktu i nowej technologii. Na razie podpisano tylko list intencyjny, ale przygotowuje on zakład przy ul. Częstochowskiej do wprowadzenia nowej technologii i zdolności produkcyjnych w dziedzinie nowoczesnych silników.
Do tej pory spółka WSK PZL Kalisz specjalizowała się w produkcji silników lotniczych, ale teraz „schodzi na ziemię”. Równolegle do obecnych kontraktów lotniczych spółka podpisała list intencyjny z czeską firmą CSG Polska.
- Współpraca stanowi rozwinięcie ramowej umowy zawartej w marcu pomiędzy Grupą CSG a Polską Grupą Zbrojeniową i ma na celu rozwój kompetencji przemysłowych w Polsce poprzez transfer technologii oraz budowę nowych zdolności produkcyjnych i serwisowych – informuje WSK Kalisz.
https://www.faktykaliskie.info/artykul/ ... znej-firmy




