Dlaczego zdrożeje woda

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 27 mar 2014, o 19:05

Wzrost tzw. kosztów majątkowych kaliskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jest przyczyną planowanej ----> podwyżki opłat za wodę i ścieki w Kaliszu. Przedsiębiorstwo miniony rok zakończyło niewielką stratą i jak zapewnił Radio Centrum prezes Roman Wiertelak - na pewno na mieszkańcach nie zarabia i zarabiać nie zamierza. "Długość sieci wodociągowej i systemu kanalizacyjnego w mieście ciągle się powiększa. Obecnie sięga nawet na obrzeża Kalisza. Co ciekawe, mimo iż sieć się powiększa, ilość sprzedanej wody i odbieranych ścieków się zmniejsza" - mówi Wiertelak:

"Kalisz jest świetnie wyposażony w system wodociągowy i kanalizacyjny. Dostępność tych usług jest wielka, a to są również koszty, które są pokrywane tylko i wyłącznie przychodami. Jeżeli z tego majątku, tego systemu uzyskamy większe przychody poprzez sprzedaż większej ilości wody i większą ilość odebranych ścieków, to wtedy koszty jednostkowe będą się zupełnie inaczej kształtowały niż w przypadku, kiedy będziemy sprzedawali mniej."

Jak dodaje prezes, koszty utrzymania systemu są niezmienne - gdyby z dnia na dzień o połowę zmalała liczba mieszkańców Kalisza - pozostali musieliby się liczyć z dwukrotnie wyższą opłatą za wodę i ścieki.
http://www.rc.fm/polityczne/dlaczego-zdrozeje-woda.html" onclick="window.open(this.href);return false;

O to jest Polska. Im bardziej oszczędzamy na wodzie, poprzez pro ekologiczne rozwiązania i nie tylko to Nas zaraz dołują z drugiej strony. Z wywiadu wynika ze najlepiej by było nie oszczędzać wody, to wtedy m3 byłby tańszy.
I tak jest z wieloma mediami.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 27 mar 2014, o 20:28

PWiK dowodzi,że jego polityka cenowa jest umiarkowana, czego dowodem ma być spadek Kalisza o 100 pozycji w rankingu miast od najwyższych do najniższych opłat za wodę i ścieki. Z miejsca 241. Kalisz spadł na 336.

- Jak zachęcić kaliszan do tego, aby zużywali więcej wody, co mogłoby sprawić, że będzie ona relatywnie tańsza? - z tym pytaniem zwrócili się radni do prezesa PWiK

Roman Wiertelak dowodzi, że jedynym wyjściem jest akcja uświadamiająca. Według przyjętych norm zużycia wody w Polsce, zużycie na jednego mieszkańca, aby mógł żyć komfortowo, powinno wynosić 4-5 m sześciennych miesięcznie. W Kaliszu zużycie wynosi około 3 metrów sześciennych.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ce ... ,t,id.html" onclick="window.open(this.href);return false;

No to odkręcać krany i kąpać się ze trzy razy dziennie aby żyć komfortowo a prezes zasłużył na premię.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 4206
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)
Kontakt:

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: milo » 27 mar 2014, o 22:28

Cristof pisze: No to odkręcać krany i kąpać się ze trzy razy dziennie aby żyć komfortowo a prezes zasłużył na premię.
Zarobki prezesa są jawne , a jego 154 tyś zł może wielu bulwersować , nie zmienia to faktu że nawet gdyby je obciąć o połowę to woda staniała by o 0,18 %.
Zależności jakie tam przedstawił w artykule pomiędzy kosztami stałymi a jednostkowymi są jasne dla każdego kto prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą.
Tak - przy większym spożyciu wody byłaby ona jednostkowo ciut tańsza ( choć rachunek i tak większy ).

Problem jest prosty - pomijając to że koszty robót i materiałów pewnie rosną , to zwiększanie długości sieci przy zmniejszającej się liczbie odbiorców będzie stale zwiększać cenę wody.

Takie są koszty rozpierduchy urbanizacyjnej którą Polacy sobie zafundowali.

Koszty może nie zawsze tak spektakularne jak opisane w poniższym artykule , gdzie ktoś wybudował dom kilkaset m od wsi co kosztowało nas ( bo przecież nie energe ) 80 tys zł za samo przyłączenie im prądu.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/w- ... ,t,id.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 28 mar 2014, o 10:57

Rodzi się tutaj paradoks. Czy warto bawić się w ekologię. Wydajemy dużą kasę na proekologiczne sprzęty: pralki, zmywarki, spłuczki itp., a tu co chwilę podnoszą cenę wody w imię ekonomii . Im mniej zużywamy tym mniejszy zysk firmy. Polska według badań ma bardzo mało wody, więc powinniśmy ją oszczędzać. A jesteśmy karani za oszczędności.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9233
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: K-man » 28 mar 2014, o 11:42

Bardzo ważne jest to zdanie, które napisał Milo "Takie są koszty rozpierduchy urbanizacyjnej którą Polacy sobie zafundowali" Koszty wybudowania i obsługi km rur na dzielnicy domków jednorodzinnych jest znacznie droższy niż w dzielnicy bloków. Im więcej ludzi obsługuje rura, tym koszty sa mniejsze.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 28 mar 2014, o 13:24

To można podzielić obsługiwany teren na strefy i zróżnicować taryfy. Kto się zdecyduje na tańszą działkę budowlaną na peryferiach będzie drożej płacił za media i na odwrót. Podmiejskie dzielnice przeważnie biedni nie zamieszkują patrząc na okazałe rezydencje.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 8 kwie 2014, o 17:20

Hydranty czy atrapy?

Gdy w marcu przy ul. Romańskiej pożar trawił dom, strażacy w poszukiwaniu wody nie podłączyli się do pobliskiego hydrantu; zawór zamurowano przy okazji robót drogowych. W Kaliszu znajduje się kilkaset takich urządzeń. Zaledwie kilkadziesiąt z nich jest sprawnych i w pełnej gotowości.

Nie był to odosobniony przypadek. Dość często zdarza się, że w czasie akcji gaśniczej strażacy nie mogą skorzystać z najbliższego hydrantu. - Te albo nie działają, albo jeśli nawet są sprawne to są np. zastawione przez samochody. Szczególnie jeśli są to hydranty podziemne – mówi Wieńczysław Prokop, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Czyli takie wmurowane w ziemię, a widoczne tylko i wyłącznie dzięki włazowi. W dzień łatwo je odnaleźć, jeśli nie zaparkują na nim samochody. W nocy jest zdecydowanie trudniej. Dlatego PSP sporządziła listę minimalnej ilości hydrantów naziemnych – wystających z chodników, które powinny znaleźć się w naszym mieście. Według niej urządzeń powinno być 125. – A jest ich 20. Miasto, zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie przeciwpożarowym płaci za utrzymanie hydrantów w sprawności. Takich w Kaliszu, łącznie z podziemnymi, jest w tym momencie około 70 – wyjaśnia Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu.Miasto za ich konserwację oraz przeglądy płaci Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. To na jego sieci powstają hydranty. W czasie budowania kolejnych nitek, co jakiś czas budowany jest hydrant. Jednak większość, po zakończeniu prac, przestaje być potrzebna. - Gdybyśmy musieli utrzymać w gotowości wszystkie hydranty to koszty byłyby ogromne – mówi Roman Wiertelak, prezes PWiK. – W ogóle zużycie wody w tych, które są na wykazie znanym PSP jest tak niewielkie, że stawia pod znakiem zapytania celowość utrzymania tej sieci – dodaje.

W ubiegłym roku straż, według faktury, którą PWiK wystawiło Miastu, zużyło 230 metrów sześciennych wody za 620 złotych. Z opinią, że hydranty są nieprzydatne nie zgadza się komendant PSP w Kaliszu. - Prezes Wiertelak, który produkuje hektolitry wody może uważać, że to niewiele. Oczywiście my, jadąc na pożar, mamy wodę w zbiornikach i z niej korzystamy. Ilość zużytej wody zależy jednak od wielkości i lokalizacji pożaru. Jeśli wyczerpiemy wodę ze zbiorników musimy je uzupełnić. Najlepiej w pierwszym z możliwych hydrantów, co przyspiesza akcję ratowniczą – wyjaśnia Prokop.

http://www.faktykaliskie.pl/hydranty-czy-atrapy" onclick="window.open(this.href);return false;

Pomału spółkom miejskim nic się nie będzie opłacać. Hydranty nierentowne, kursy autobusów KLA a zwłaszcza nocne też.
Tylko prezesi mają się dobrze.

jalech1090
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 19:17

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: jalech1090 » 23 kwie 2014, o 19:24

Kiedyś ktoś coś pisał o wymianie infrastruktury wodnej i to wymieniano jako powód podwyżek.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 23 kwie 2014, o 20:36

Członkowie Stowarzyszenia KoLiber w Kaliszu zachęcają rządzących miastem do picia kranówki podczas oficjalnych spotkań, zamiast wody butelkowanej znanych marek.
W ostatnim czasie Pan Prezydent stwierdził, że kaliska woda jest tak wysokiej jakości, iż konieczny jest wzrost opłat za nią. Ze zdziwieniem stwierdzamy, że Prezydenci oraz Radni w trakcie sesji Rady Miejskiej konsumują postawioną na stolikach wodę butelkowaną znanych marek, a nie kaliską, zdatną do picia, wodę. Czas to zmienić! - apelują członkowie KoLibra i dodają, że, skoro kaliska woda jest tak wspaniała, różnicy jakościowej nikt z pijących podczas sesji nie powinien zauważyć.
Będzie to jednak niewątpliwa oszczędność, gdyż, jak słusznie zauważył Pan Prezydent, za 3 złote możemy kupić metr sześcienny wody, który pozwala zapełnić 2000 butelek półlitrowych kaliską wodą. Wyrażamy nadzieje, że popijając kranówkę Radni koalicji przekonają niezadowolonych Kaliszan, iż nasza woda warta jest swojej obecnej ceny.
Kto wie, może przekonają nas byśmy również pili wodę z kranu zamiast tej mineralnej ze sklepu i tym samym przyczynili się do łatania dziury budżetowej, która w tym roku wyniosła 18 mln zł piszą dalej autorzy listu.

Stowarzyszenie KoLiber w Kaliszu uważa, że jeśli woda rajcom nie zasmakuje, to "może chociaż pojawi się u nich poczucie wstydu za zwiększanie opłat mieszkańcom, przy tak bezczelnym uzasadnieniu". Na koniec na stołach radnych pojawiła się woda z etykietą „Kroplą Bezwstydu”.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,t,id.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 29 kwie 2014, o 21:41

Upały się zbliżają. Dlatego ruszyły kaliskie zdroje uliczne. W sumie, w różnych częściach miasta, znajdują się cztery takie źródełka. Wystarczy podejść i nacisnąć przycisk. Woda bezpośrednio nadaje się do picia.

To woda mineralna, pochodząca bezpośrednio ze źródeł podziemnych. Nie jest ulepszana chemicznie, jedynie czyszczona w sposób bardzo naturalny. Właściwości wody oraz zawarte w niej ilości kationów i anionów można przeczytać na tablicach informacyjnych przy dwóch zdrojach.
http://www.faktykaliskie.pl/uliczne-zdroje-ruszyly" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2149
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: Cristof » 4 gru 2015, o 21:31

Niższe opłaty za wodę i ścieki w Kaliszu? Tak, ale w ograniczonym stopniu. 2 grudnia Spółka Wodno - Ściekowa PROSNA dla swoich udziałowców o 10 groszy obniżyła cenę za metr sześcienny ścieków. W czwartek, automatycznie padła propozycja miejskich radnych z klubu Platformy Obywatelskiej, aby o tyle samo obniżyć cenę dla mieszkańców Kalisza.
Propozycja została jednak storpedowana przez koalicję PiS - SLD - WK. Cenę obniżono, ale jedynie o 6 groszy. "Pierwszy raz od chwili, w której zasiadam w samorządzie pojawiła się szansa takiej obniżki" - powiedział Radiu Centrum Dariusz Grodziński, radny Platformy Obywatelskiej.
"Nie rozumiem dlaczego prezydent Grzegorz Sapiński nie chce obniżyć kaliszanom stawki o pełne 10 groszy i limituje to do 6 groszy. Z pozostałych 4 groszy jest robiona nadwyżka finansowa w PWiK dla nowego prezesa i tego przedsiębiorstwa. My jako radni PO stoimy na stanowisku, że skoro obniżka w spółce wyniosła 10 groszy, to w całości powinna ona zostać przeniesiona na mieszkańców Kalisza".

http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-10-6-groszy.html" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9233
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Dlaczego zdrożeje woda

Post autor: K-man » 5 gru 2015, o 07:28

No to chłopaki zaszalały.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ