Darmowy, bezprzewodowy internet w Kaliszu

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
dembny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 27 lut 2007, o 08:35
Lokalizacja: Kalisz, Dobrzec
Kontakt:

Darmowy, bezprzewodowy internet w Kaliszu

Post autor: dembny » 27 lut 2007, o 08:44

Witam wszystkich Forumowiczów. Jako stały czytelnik tego forum. zwracam się do Was z pytaniem i poddaję pod dyskusję temat darmowego, bezprzewodowego dostępu do internetu w Kaliszu (wifi), którego dostawcą mogłoby być miasto.

Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Rzeszowie, gdzie 60% powierzchni miasta ma już dostęp do darmowej miejskiej sieci (więcej szczegółów na ten temat znajdzie na stronie www.resman.pl).

Darmowy dostęp WiFi jest też bardzo popularny w miastach europejskich. Ostatnio za sprawę zabrano się również w Poznaniu, Rada Miasta uchwaliła przeznaczenie 100 tys. na ekspertyzę, a wieloletnich planach inwestycyjnych, a zbudowanie sieci znalazło się w wieloletnich planach inwestycyjnych. Więcej informacji po wpisaniu w google: "tomasz lewandowski poznań internet".

Co sądzicie o pomyśle? Jako radny Lewicy i Demokratów, zamierzam go wkrótce zgłosić na posiedzeniu Komisji Rozwoju. Mogę liczyć na Wasze wsparcie i zainteresowanie?

Pozdrawiam
Artur Dembny
---------------------------------------------------------------------------------
Artur Dembny, 0-667 528377, https://www.facebook.com/A.Dembny" onclick="window.open(this.href);return false;
---------------------------------------------------------------------------------

Awatar użytkownika
bover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 21 gru 2005, o 23:15
Lokalizacja: Śródmieście

Post autor: bover » 27 lut 2007, o 10:30

legalnej sieci wifi czy hot-spotu jak kto woli o ile mi wiadomo nie ma w Kalszu. kiedys bawiłem sie i szukałem nielegalnych hot-spotów czyli sieci bezprzewodowych należących do np firm. znalazłem 2 niezabezpieczone zdbymi blokadami/hasłami. lecz nie ujawnie gdzie,
ale taka sieć wifi w kaliszu chociaz w samum centrum to dobra rzecz. Popieram :wink:

target
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 411
Rejestracja: 25 lis 2005, o 20:16

Post autor: target » 27 lut 2007, o 12:44

pomysł z pewnością bardzo dobry! trzeba promować miasto jako dążące w kierunku nowych inicjatyw, technologii vide inkubator technologiczny:) wifi + planowana sieć światłowodowa byłoby pięknie:D

Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz
Kontakt:

Post autor: TomS » 27 lut 2007, o 18:06

Hot Spoty są przynajmniej 2 w Kaliszu - KFC i Cafe Karafka.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

Awatar użytkownika
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1223
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Post autor: ww » 3 mar 2007, o 02:40

To jest oczywiste, że chociaż Główny Rynek powinien być w zasięgu wifi, o ile oczywiście Rada Miejska myśli poważnie o tych swoich upragnionych turystach, którzy mogliby wtedy usiąść w ogródku, napić się kawy/piwa i spokojnie pogrzebać w swoim ukochanym laptopiku. A zatem, panie Dembny - do dzieła (proszę tylko najpierw wytłumaczyć pani przewodniczącej RM, co to w ogóle jest to wifi - ale to chyba nie będzie łatwe).
Mam dosyć tego miasta,
Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, King, 1992)

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2462
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec
Kontakt:

Post autor: LUK » 3 mar 2007, o 14:36

w Cafe Karafka też jest? To fajnie.

target
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 411
Rejestracja: 25 lis 2005, o 20:16

Post autor: target » 22 mar 2007, o 15:23

Internet bezprzewodowy dla wszystkich i e-urząd - o to w kaliskim ratuszu chcą walczyć radni Platformy Obywatelskiej. Przekonują, że inwestycja - choć droga - zwróci się z nawiązką, a Kalisz ma szansę znależć się w krajowej czołówce miast, które wprowadzają nowoczesne technologie.


Klimat do tego typu inwestycji jest dobry - podkreśla senator Mariusz Sebastian Witczak. "Dzieje się bardzo dużo w Kaliszu jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Mamy wiodącą prym firmę "Pratt&Whitney" i mamy do wykorzystania wielkie pieniądze na zmianę inkubatora przedsiębiorczości w inkubator technologiczny. Naprawdę w Kaliszu wiele się dzieje"


I będzie się działo jeszcze więcej, jeśli władze miasta zdecydują się na bezprzewodowy internet dla wszystkich mieszkańców. Jak to będzie działać? - to wyjaśnia radny Dariusz Grodziński.

"To będzie na zasadzie takiego miejskiego hot-spotu. Każdy, kto będzie dysponował specjalną kartą sieciową, będzie mógł korzystać z internetu w różnych miejscach i to za darmo"

Sęk jednak w tym, że inwestycja będzie kosztowna. W Rzeszowie zapłacono za nią ponad 8 milionów złotych. Radny Radosław Kołaciński podkreśla jednak, że pieniądze może wyłożyć Unia Europejska.

"Unia może dofinansować 75 proc. Jest też szansa na dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa. Można uzyskać ok. 200-300 tys. zł"

Kolejny projekt radnych Platformy dotyczy e-urzędu, czyli:
"Klient nie będzie musiał przychodzić do urzędu, stać w dusznych kolejkach, pobrać wnioski, potem znowu wypełnione przynosić, znowu stać w dusznych kolejkach. Potem jeszcze parę razy przychodzić, żeby uzupełnić braki, dokonać opłat i dopiero załatwić sprawę, z którą przyszedł"

Wszystko będzie można załatwić przez internet. A do urzędu klient przyjdzie tylko po to, by złożyć ostateczny podpis. Pomysły mają trafić na biurko prezydenta miasta. Radni PO chcą, by pieniądze na ich realizację znalazły się w przyszłorocznym budżecie.

rc.fm

d3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 457
Rejestracja: 17 sty 2006, o 16:44
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: d3 » 23 mar 2007, o 00:49

Bardzo dobry pomysł, wkońcu słusznie wydane pieniądze, ale i to nie dojdzie do skutku, a szkoda.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4311
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 29 mar 2007, o 15:44

INICJATYWY - Chcą bezpłatnego Internetu
dziś
Dzisiaj wniosek w sprawie bezpłatnego Internetu trafi pod obrady Rady Miejskiej Kalisza. Radni PO proponują, aby w Kaliszu, wzorem większych miast powstała sieć dar-mowego Internetu dostarczanego drogą radiową. Z takiego rozwiązania mógłby korzystać każdy, kto wyposaży komputer w specjalny modem.

– Koszt takiego przedsięwzięcia to kilka milionów złotych – twierdzi radny Radosław Kołaciński. – Można jednak pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego jest bowiem jednym z unijnych priorytetów.
Na bezpłatnym dostępie do Internetu skorzystaliby nie tylko kaliszanie, ale również samorząd. Taka sieć posłużyłaby choćby do rozwoju monitoringu miasta oraz komunikacji między miejskimi instytucjami.
Rajcy PO chcą, aby Rada Miejska poparła inicjatywę i jednocześnie wyraziła zgodę na przystąpienie do wstępnych kosztorysów i planów związanych z darmowym Internetem. Kolejnym krokiem byłoby zarezerwowanie na ten cel pieniędzy w budżecie miasta.
Radny Dariusz Grodziński z PO proponuje stworzenie w Kaliszu także e-Urzędu Miejskiego. – Pozwoliłoby to na załatwienie większości urzędowych spraw za pomocą komputera – tłumaczy.
Podobne rozwiązanie zastosowano już w Gdańsku. Wszystkie formularze wniosków i podań, opracowane są na stronie e-urzędu w formie internetowych modułów, które można wypełnić i złożyć w urzędzie nie wychodząc z domu. Urzędnik w ciągu 72 godzin od przesłania formularza, kontaktuje się z mieszkańcem w celu potwierdzenia złożenia wniosku. Omawia też wtedy z nim dalszą procedurę, wymogi formalne oraz udziela informacji o koniecznych dokumentach i opłatach potrzebnych do załatwienia danej sprawy. Dokumenty, w formie elektronicznej trafiają do odpowiednich wydziałów. Mieszkaniec w każdej chwili może sprawdzić na jakim etapie jest jego sprawa i kto za nią odpowiada.
W Kaliszu głównymi dostawcami Internetu są obecnie Telekomunikacja Polska i Multimedia.
– Liczymy, że nasze pomysły spotkają się z przychylnością władz miasta. Przewaga argumentów jest po naszej stronie – dodaje Dariusz Grodziński.
Gdyby jednak pomysł spotkał się z oporem samorządu, wówczas PO jest gotowa zbierać podpisy wśród mieszkańców miasta za poparciem ich pomysłów.

Głos Wielkopolski
Andrzej

firma_winet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2007, o 22:59

Post autor: firma_winet » 30 mar 2007, o 23:07

Budowa samej sieci bez stworzenia i realizacji całego projektu jako szeroko rozumianego e-urzędu, tak aby mieszkańcy mieli możliwość załatwiania większości spraw przez internet jest mało efektywne i budową kolejnej infrastruktury jako "wyspy" nie mającej realnego i potrzebnego nam obywatelom wykorzystania. Darmowy internet generuje koszty i ktoś je musi pokryć, czyli my podatnicy. Oczywiście jesteśmy za, ale pod warunkiem stworzenia e-urzędu jako spójnej całości.

W przeciwnym przypadku uważam, że to kiełbasa wyborcza, którą próbują realizować radni na nasze podatki.

Pozdrawiam

Tomek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 12:35
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Tomek » 25 kwie 2007, o 21:39

7 Dni Kalisza nr 14/2007 r.

"Jaka wolność w sieci?!

Młodzi radni po wyższych studiach uparli się na internet. Wyrażnie męczą prezydenta Kalisza. Żądają uruchomienia darmowego internetu dla mieszkańców miasta. Przecież to oznacza realne straty dla tych spółek, które dostarczają internet odpłatnie. Jedną z nich jest Multimedia, którą kieruje Andrzej Rogowski, prezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz, które z kolei jest politycznym zapleczem prezydenta Janusza Pęcherza. Multimedia ma 9 tysięcy abonentów i wpływy rzędu setek tysięcy złotych miesięcznie. I to ma stracić?! Tylko naiwni uwierzą, że prezydent uruchomi darmowy internet


Kiedy Ewa Bąkowska, redakcyjna koleżanka, jako kandydat na prezydenta Kalisza w ubiegłoroczych wyborach do samorządu, zawarła w programie pomysł na darmowy internet dla kaliszan to niektórym krew odpłynęła z twarzy. Zaczęli rozpowszechniać opinię, że kandydatka obiecuje gruszki na wierzbie.
Kilka miesięcy póżniej, podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Kalisza, młodzi radni, najpierw z Platformy Obywatelskiej (Dariusz Grodziński), potem z Porozumienia Lewicy i Demokratów (Artur Dembny), a następnie z Prawa i Sprawiedliwości (Filip Żelazny), zgodnym chórem wołali o bezpłatny internet. Pytali prezydenta o konkrety zamiary i plany ?informatyzacji? naszego miasta. Podawali przykłady innych miast w Polsce (Gdańska, Poznania i Rzeszowa), gdzie działa już darmowy internet, superszybkie łącze o wielkiej pojemności, lub przekaz danych drogą radiową. Następnie podawali korzyści, jakie przyniesie taka inwestycja dla codziennego życia mieszkańców. Sugerowali liczne ułatwienia i rozwiązania problemów, z którymi radzimy sobie dzisiaj z trudem. To byłby cywilizacyjny skok w przyszłość.
Obecne władze miasta sprawiają wrażenie, jakby tej oczywistej szansy w ogóle nie dostrzegały. W Wielkopolsce takie miasta jak Konin, Piła i Leszno uzyskały infrastrukturę do rozbudowy taniej a być może w przyszłości także bezpłatnej sieci teleinformatycznej a Kalisz w ogonie.
Dlaczego pozostaje w tyle? Czym to jest spowodowane? Dlaczego władze miasta ociągają się z działaniami, które powinny wyprzedzać wszystkie inne inwestycje?
Na pewno musimy poważnie traktować pogłoskę, że jednym z powodów jest spółka Multimedia, która dostarcza łączony pakiet usług (telewizja kablowa, telefon, internet). Musimy dzisiaj za to, w mieście zmonopolizowanym przez ?kablówkę? Andrzeja Rogowskiego, słono płacić. Mamy opłaty jedne z wyższych w kraju. Zwróciliśmy się do rzecznika prasowego spółki o dane odnośnie liczby abonentów tej sieci w Kaliszu, żeby zorientować się w skali problemu. Jest ich 9 tysięcy. Łączona opłata jest różna, ale przyjmując średnio 50 zł za sam internet miesięcznie to wychodzi nam 450 tysięcy złotych miesięcznie (!!!). W skali roku to prawie 5 mln złotych. Jeśli w tych kalkulacjach nie mylimy się to trzeba być biznesowym samobójcą, żeby wprowadzić w mieście darmowy internet. I basta! Prezes spółki Multimedia jest prezesem Stowarzyszenia Samorządny Kalisz, politycznego zaplecza prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza. I prezydent może obiecywać środki unijne na darmowy internet. To są dopiero gruszki na wierzbie!
Kilka dni temu odwiedził nas jeden z abonantów pakietu usług spółki Multimedia. Otóż chciał, żeby wystawiono mu osobną fakturę za korzystanie z internetu, bo ten wydatek mógłby wrzucić w koszty. Przy ?związaniu? internetu z ?pęcherzową? telewizją, jak żartują czasem kaliszanie z powodu dominującej liczby wystąpień prezydenta w jej programach, taka operacja jest niemożliwa. Przedstawiciel spółki Multimedia oświadczył, że brak jest możliwości ?rozbicia? faktury. "
© Tomek

d3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 457
Rejestracja: 17 sty 2006, o 16:44
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: d3 » 25 kwie 2007, o 22:29

Przecież nie chodzi o darmowy internet na terenie całego miasta, tylko w centrum, hot spot ma ograniczony zasięg, a zatem Multimedia nic nie straci, bo nikt nie będzie chodził na rynek główny po to tylko, żeby skorzystać z internetu, ponad to jest kolejny warunek, trzeba mieć laptopa no i kartę sieciową, która umożliwi podłączenie sie do hot spota!

Awatar użytkownika
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1223
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Post autor: ww » 26 kwie 2007, o 03:28

A o co? Bo jak nie wiadomo o co, to zawsze o to, o czym pisze "7 Dni Kalisza". :roll:

dyskutant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 11 lut 2006, o 20:40

Post autor: dyskutant » 26 kwie 2007, o 09:21

d3 pisze:(...)hot spot ma ograniczony zasięg, a zatem Multimedia nic nie straci, bo nikt nie będzie chodził na rynek główny po to tylko, żeby skorzystać z internetu(...)
Ograniczony zasięg? W Rzeszowie już 60% powierzchni miasta, a ludności w zasięgu jakieś 80%. Nie dajmy sobie wciskać kitu.

zakadam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:34
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: zakadam » 26 kwie 2007, o 10:01

wszystko zalezy od tego jaki szybki mialby byc ten darmowy internet.. ktos komu zalezy na szybkim laczu na pewno bedzie dalej placil deweloperowi za 512, mega czy dwa a nie lasil sie na 128 megowa darmoche.

ale dla tych ktorym szybkosc przesylania danych jest obojetna to na pewno swietna wiadomosc.
pozdrawiam :)
zakadam :)

d3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 457
Rejestracja: 17 sty 2006, o 16:44
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: d3 » 26 kwie 2007, o 13:51

dyskutant pisze:
d3 pisze:(...)hot spot ma ograniczony zasięg, a zatem Multimedia nic nie straci, bo nikt nie będzie chodził na rynek główny po to tylko, żeby skorzystać z internetu(...)
Ograniczony zasięg? W Rzeszowie już 60% powierzchni miasta, a ludności w zasięgu jakieś 80%. Nie dajmy sobie wciskać kitu.
Nie sądzisz chyba, że od razu 60% miasta będzie w zasięgu hot spota? Nawet jak już będzie sam rynek to będzie sukces!

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Post autor: rym-ek » 26 kwie 2007, o 22:23

Jeśli chodzi o Rzeszów to Hot spoty są tylko na szkołach i przy ratuszu, chodzi to jak by chciało a nie mogło. Skąd to wiem ,a stąd, że studiuje w tym mieście, a zasięg hot spota to jakieś 400m. Sieć ta nazywa się resman.

Awatar użytkownika
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1223
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Post autor: ww » 3 maja 2007, o 10:30


Awatar użytkownika
TomS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 22 gru 2005, o 13:49
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kalisz
Kontakt:

Post autor: TomS » 3 maja 2007, o 11:17

Ta lista jest niepełna. W Kaliszu jest więcej hotspotów niż na tej mini-liście. Są m.in. w KFC i w Karafce.
Kalisz w obiektywie aparatu i na kartach historii:
http://www.kalisz.9o.pl

dyskutant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 11 lut 2006, o 20:40

Post autor: dyskutant » 3 maja 2007, o 15:24

ww pisze:Rzeszów: http://www.pdaclub.pl/hs/szukaj.php?hs_str=rzesz%F3w
Kalisz: http://www.pdaclub.pl/hs/szukaj.php?hs_str=kalisz
Nawet Ostrów ma więcej hotspotów niż my.
Z Multimediami zapewne nie ma to najmniejszewgo związku. Czysty przypadek. Przynajmniej d3 zawzięcie lansuje taką wersję.

ODPOWIEDZ