Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1713
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Post autor: ww » 16 sty 2023, o 02:40

milo pisze:
16 sty 2023, o 00:41
Takie porozumienie z kaliskim sądem jest oczywiście dobrym ruchem z czysto pijarowego punktu widzenia, natomiast jest zupełnie niepotrzebne do tego by student mógł odbywać praktyki i staże.
Te wszystkie porozumienia potrzebne są chyba (ale to tylko tak mi się wydaje) do sporządzenia wniosku do ministerstwa o pozwolenie na uruchomienie kierunku; jakieś dziwne porozumienia z samorządami w sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego podpisywano też np. w Częstochowie. Ale jakoś nie jestem w stanie wykoncypować jak powiat kaliski może współpracować z akademią w sprawie utworzenia wydziału prawa w Kaliszu; akademia i powiat „będą prowadzić ramową współpracę w związku z planowanym uruchomieniem jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo”... Czy ktoś może mi tę „ramową współpracę” przetłumaczyć na ludzki język polski?
https://www.powiat.kalisz.pl/a,3209,bed ... -kaliskiej

Dobra zmiana? Kształcenie przyszłych lekarzy budzi obawy
https://gazetalekarska.pl/?p=68336
...gdzie czytamy: „Wydziały lekarskie powstają w kolejnych uczelniach niemedycznych. (...) Schemat jest dość podobny. Uczelnia przygotowuje obszerny wniosek do ministra edukacji i nauki, w którym uzasadnia, że uruchomienie kierunku lekarskiego to projekt ważny dla regionu i całego kraju”.
Warto przeczytać cały artykuł, z którego jasno wynika, że stare akademie medyczne czują się zagrożone i będą ciskać kłody pod nogi nowym wydziałom lekarskim i ich absolwentom. Nawet już rezydenci zaczynają przebąkiwać, że wkrótce lekarzy w Polsce będzie za dużo.

Absolwenci nowych uczelni medycznych na cenzurowanym
https://edukacja.rp.pl/uczelnie-wyzsze/ ... nzurowanym
...gdzie czytamy: „Samorząd lekarski chce walczyć z uczelniami, które w jego opinii nie są przygotowane, by kształcić przyszłych lekarzy – nie mają odpowiedniej kadry, bazy klinicznej (... itd.). Dlatego absolwenci tych uczelni najpierw otrzymają prawo wykonywania zawodu, ale zaraz potem zostanie wobec nich wszczęta procedura z art. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty”. A dalej: „Limity na poziomie 10 tys. dają nam rokrocznie około 26 nowych lekarzy na 100 tys. mieszkańców, co aż dwukrotnie przewyższa średnią europejską, która wynosi około 13 kształconych lekarzy w przeliczeniu na 100 [tys.] mieszkańców. Limity w wysokości 10 tys. rocznie mają Niemcy z populacją 83 mln, czyli ponad dwa razy większą niż Polska – podkreśla Mateusz Szulca [poznaniok, wiceprezes okręgowej izby lekarskiej w Poznaniu], przewodniczący Porozumienia Rezydentów w piśmie do Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki”.
List otwarty rezydentów do obu państwa ministrów w linku poniżej.
http://www.leksykon.com.pl/list-otwarty ... tykul.html

Art. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty: Jeżeli okręgowa rada lekarska stwierdzi, że istnieje uzasadnione podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, powołuje komisję złożoną z lekarzy o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, która wydaje opinię o przygotowaniu zawodowym tego lekarza.
A podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza może zostać uzasadnione (zupełnie poważnie) brakiem uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Kaliszu i niedostatecznym przygotowaniem klinicznym lekarzy absolwentów wydziału lekarskiego uniwersytetu w Kaliszu. I buba. Dlatego wydaje mi się, że utworzenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu (w budynkach byłego Wojewódzkiego Szpitala Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu) nie jest pomysłem fanaberyjnym, ale prawdziwą potrzebą, zarówno dydaktyczną, jak i taktyczną (o taktyce walki z poznańskim samorządem lekarskim, który może chce walczyć z wydziałem lekarskim kaliskiego uniwersytetu, może kiedy indziej).

Dlatego też nieodzowne wydaje się jak najszybsze utworzenie w Kaliszu okręgowej izby lekarskiej (izby działają przecież np. w Koszalinie, Płocku, Opolu, Częstochowie, nawet w Tarnowie), bo inaczej poznanioki będą starali się medycynę na uniwersytecie w Kaliszu po prostu zadusić (dla niezorientowanych: Kalisz podlega pod Wielkopolską Izbę Lekarską w Poznaniu, która terytorialnie jest największą w kraju, w związku z czym posiada aż 5 delegatur; np. izba w Warszawie ma tylko jedną delegaturę, w Radomiu), bo wystarczy, że lekarzy absolwentów wydziału lekarskiego uniwersytetu w Kaliszu będą wysyłać na komisje, szkolenia, egzaminy; każdy maturzysta zastanowi się trzy razy, czy po ukończeniu studiów medycznych w Kaliszu, stażu i złożeniu egzaminu końcowego będzie miał jeszcze ochotę na dodatkowe atrakcje, przygotowane przez poznańską izbę lekarską. I medycyny w Kaliszu nie wybierze.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10511
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: K-man » 16 sty 2023, o 12:20

Niewiele głosów, ale same pozytywne o dziwo.
https://infostrow.pl/wiadomosci/po-kali ... id,94753,a
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3219
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: kaliszanin2 » 16 sty 2023, o 19:17

Do czego to doszło - ostrowiacy chwalą przyszły Uniwersytet Kaliski, który KALISZOKI chciałyby zabić.

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: Calif » 16 sty 2023, o 21:31

O tym ostatnio pisałem. Największymi szkodnikami są " kaliszanie" . Nie bez przypadku ta pisownia. Małomiasteczkowość, malkontenctwo, miłość poznańska, poczucie niższości, uwielbienie do łostrowa... Nic się nie da, po co w Kaliszu? Dla kogo to potrzebne ? Kalisz to wiocha, dziura, wszystko co najgorsze....ech ... Jak ma Kalisz, takie piękne Miasto z tak bogata historia przetrwać? Ciężko będzie. Z takimi mieszkańcami to na pewno ?

Calif
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 11:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: Calif » 16 sty 2023, o 21:35

Wiem że nie w temacie. Ale mam bekę z ludzi którzy przeprowadzają się do Ostrowca bo tam lepiej. A na drugi dzień samochód porysowany gwoździem dookoła. Info z 1 ręki :D

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1713
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, szpital uniwersytecki

Post autor: ww » 17 sty 2023, o 00:46

K-man pisze:
3 sty 2023, o 01:49
Zawsze myślałem ze ludzie przesadzają mówiąc o kaliskiej porodówce. Ale te słowa mówią, że to prawda. Powiem wam jestem w małym szoku.
" Z powodu braku lekarzy umieralność niemowląt jest w Kaliszu trzykrotnie wyższa niż w Poznaniu, w powiecie zaś dwukrotnie wyższa, czyli 2-3 razy więcej niemowląt do 1. roku życia umiera w Kaliszu i powiecie w stosunku do dzieci urodzonych w Poznaniu"
https://remedium.md/publikacje/wiadomos ... C7S7DAFxZg
Za ten stan rzeczy odpowiada m.in. samorząd województwa wielkopolskiego, który zlikwidował Wojewódzki Szpital Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu, utworzony w czasie istnienia byłego województwa kaliskiego; zlikwidowano też szereg poradni, które przy nim działały. W Kaliszu został tylko oddział pediatryczny w szpitalu wojewódzkim i dwie (chyba) poradnie pediatryczne na mieście. Za zaoszczędzone bejmy poznanianie wybudowali sobie i u siebie Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie kazało im tę nazwę zmienić), bo przecież na ten ichni szpital z samego budżetu województwa poszło ponad 120 mln zł. (Sorry, że ja w kółko o szpitalu na ul. Toruńskiej piszę, ale przeboleć go nie mogę, od lat).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2442
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: jp » 17 sty 2023, o 11:43

Ww przedstawił bardzo ciekawe pomysły. Mam tylko nadzieję, że nie pozostaną bez echa i nie zginą w czeluściach forum.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3219
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: kaliszanin2 » 17 sty 2023, o 13:50

Przekształcenie szpitala na Toruńskiej w uniwersytecki szpital kliniczny oraz rozwój w nim pediatrii to pożądany i słuszny kierunek. Oby to jak najprędzej doszło do skutku.
Może to uznacie za prywatę, ale uważam, nie tylko z uwagi na siebie, ale także ze względu na strukturę demograficzną Kalisza i regionu, że Uniwersytet Kaliski powinien kształcić także lekarzy geriatrów umożliwiając w przyszłości tę specjalizację w swoim szpitalu klinicznym.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1713
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, szpital uniwersytecki

Post autor: ww » 17 sty 2023, o 20:54

kaliszanin2 pisze:
17 sty 2023, o 13:50
Może to uznacie za prywatę, ale uważam, nie tylko z uwagi na siebie, ale także ze względu na strukturę demograficzną Kalisza i regionu (...).
Absolutnie nie.
Nikt, kto choć trochę czai współczesną medycynę, tak nie myśli (a jeśli tak myśli, to jest półgówkiem). Wielochorobowość pacjentów w wieku powyżej 65 r.ż. (65+) jest o tyle istotna, i to nie tylko z medycznego, ale i społecznego punktu widzenia, że osoby 65+ w społeczeństwach krajów rozwiniętych pełnią wiele ważnych ról społecznych (często o wiele ważniejszych niż np. osoby 30+), a z racji osiągniętego wieku niestety już poważnie chorują, i to zwykle na (nieuleczalne) choroby przewlekłe. Pomyślmy o profesorach uniwersytetów, prezesach towarzystw naukowych itd. z jednej strony, a z drugiej o babciach i dziadkach, których pomoc w sprawnym funkcjonowaniu (oby nadal wielopokoleniowej) rodziny jest nieoceniona. Kto by mógł ich zastąpić? Nikt.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Post autor: dybek » 17 sty 2023, o 22:11

ww pisze:
16 sty 2023, o 02:40

Czy ktoś może mi tę „ramową współpracę” przetłumaczyć na ludzki język polski?
https://www.powiat.kalisz.pl/a,3209,bed ... -kaliskiej
Zapewne chodzi o to, że studenci będą mogli mieć praktyki w starostwie i innych miejscach należących do starostwa. Można do "ramowej współpracy" zaliczyć także m.in. organizacja dodatkowych zajęć w szkole czy spotkań studentów i pracowników akademickich ze szkołami, dla których organem założycielskim jest Starostwo; uczelnia ze swojej strony będzie kształcić np w ramach prawa rolnego czy innych "specjalności" przydatnych dla mieszkańców powiatu i firm prowadzących działalność w powiecie;

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1165
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Post autor: wollny » 18 sty 2023, o 09:10

ww pisze:
16 sty 2023, o 02:40
„Samorząd lekarski chce walczyć z uczelniami, które w jego opinii nie są przygotowane, by kształcić przyszłych lekarzy – nie mają odpowiedniej kadry, bazy klinicznej (... itd.). Dlatego absolwenci tych uczelni najpierw otrzymają prawo wykonywania zawodu, ale zaraz potem zostanie wobec nich wszczęta procedura z art. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty”. A dalej: „Limity na poziomie 10 tys. dają nam rokrocznie około 26 nowych lekarzy na 100 tys. mieszkańców, co aż dwukrotnie przewyższa średnią europejską, która wynosi około 13 kształconych lekarzy w przeliczeniu na 100 [tys.] mieszkańców.
Zwiększy się podaż, to spadnie cena za usługę. Jak zwykle sitwa chce zachować wpływy mając w dupie społeczeństwo. Kasa misiu kasa.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3219
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: kaliszanin2 » 18 sty 2023, o 16:28

Kolejki do lekarzy specjalistów bywają monstrualne. W trakcie długotrwałego oczekiwania choroba często postępuje dramatycznie. Niektórzy pacjenci umierają nie doczekawszy się przyjęcia.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10511
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: K-man » 18 sty 2023, o 18:50

Z lekarzami jest jak z księżmi, czy policjantami. Tylko garstka robi to z powołania, reszta dla kasy i mają gdzie ludzi.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10511
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: K-man » 20 sty 2023, o 20:09

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1713
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: ww » 22 sty 2023, o 20:53

Takie tam, mało istotne, ale może ciekawe. W tym roku w konkursie „Położna na Medal”, czyli konkursie na najlepszą położną w kraju, została Małgorzata Buba, specjalistka pielęgniarstwa ginekologicznego, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czyli można nawet w takim Rzeszowie.
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,3 ... -jest.html
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1713
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, szpital uniwersytecki

Post autor: ww » 23 sty 2023, o 05:10

ww pisze:
10 sty 2023, o 07:38
Zatem: utworzenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu (właściwie odtworzenie zlikwidowanego przez poznanioków Wojewódzkiego Szpitala Matki i Dziecka im. Przemysława II w Kaliszu) pozwoliłoby na rozpoczęcie mozolnego procesu tworzenia i rozwoju w Kaliszu własnego szpitalnictwa klinicznego bez oglądania się na fochy Poznania.
No ja znowu o szpitalu na ul. Toruńskiej...
Przykład z Zielonej Góry, gdzie w szpitalu uniwersyteckim otwarto właśnie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (niewielkie, 150 łóżek, ale i województwo jest niewielkie, 0,98 mln mieszk.; przypomnę, że region Kalisza to teoretycznie 1, 25 mln mieszk.; nowy szpital pediatryczny w Poznaniu ma 350 łóżek).
https://www.facebook.com/watch/?ref=ext ... 3870623778
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3219
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: kaliszanin2 » 23 sty 2023, o 13:00

Z tym szpitalem problem taki, że władają nim poznaniaki. To placówka samorządowa, co w przypadku Postprus znaczy kolonialna.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10511
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Akademia Kaliska - Uniwersytet Kaliski

Post autor: K-man » 28 sty 2023, o 17:29

To chyba kolejna przesłanka za kierunkiem medycznym w Kaliszu.
https://rc.fm/news/ostrzeszow-ratowac-szpital.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1713
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Post autor: ww » 1 lut 2023, o 03:55

K-man pisze:
28 sty 2023, o 17:29
To chyba kolejna przesłanka za kierunkiem medycznym w Kaliszu.
https://rc.fm/news/ostrzeszow-ratowac-szpital.html
Żadne tego rodzaju „przesłanki” nie mają najmniejszego, ale to najmniejszego znaczenia, bo to nie jest w najmniejszym stopniu sprawa Kalisza, że powiat ostrzeszowski jest finansowo niewydolny i że musi zwijać swój szpital. Prawdziwą okolicznością, przemawiającą za utworzeniem studiów medycznych w Kaliszu, są nie-od-dzisiejsze uniwersyteckie ambicje Kalisza i jego intelektualne możliwości i organizacyjne zdolności, których inne miasta (nawet te nieco większe) nie posiadają. I jego naukowy dorobek.

Niedawno na YouTubie oglądałem pierwszy wykład dla studentów kierunku lekarskiego (ale nie tylko dla nich) na Uniwersytecie Opolskim, wygłoszony przez prof. Mariana Zembalę. Zembala z niczego się nie tłumaczy, niczego nie uzasadnia, nikogo nie przeprasza, że w Opolu będzie medycyna, lecz mówi śmiało i dumnie o wkładzie śląskiej medycyny w historię polskiej medycyny. W pewnym momencie mówi o prof. Ludwiku Hirszfeldzie, immunologu i serologu, twórcy podstaw nauki o grupach krwi A, B, AB, 0 (razem z Emilem von Dungernem) i wtedy pomyślałem O matko!, asystentem prof. Hirszfelda był dr Tadeusz Pniewski, kaliszanin, hematolog, serolog, immunolog, transfuzjolog, twórca stacji krwiodawstwa w Kaliszu w 1952 i stacji krwiodawstwa w Łodzi w 1962 (bo my mieliśmy stację 10 lat wcześniej niż Łódź). I to jest właśnie prawdziwa przesłanka, by w Kaliszu uczono medycyny, tak samo jak Ludwik Perzyna, autor wydanej w Kaliszu Anatomii krótko zebranej (1790), w której wyłożył podwaliny polskiego mianownictwa anatomicznego, tak jak Szpital Świętej Trójcy (jeśli nie najlepszy, to jeden z najlepszych w ówczesnej Polsce), tak jak prof. Ludwik Adolf Neugebauer, lekarz tego szpitala, jeden z twórców polskiej ginekologii, który wykonał pierwszą na świecie operację Le Forta–Neugebauera, etc., etc., etc. Ludzie, noż przestańcie w końcu mieć te kaliskie kompleksy!

Poza tym wiecie, co uważam. :wink:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3219
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski, kierunek lekarski

Post autor: kaliszanin2 » 1 lut 2023, o 13:01

ww pisze:
1 lut 2023, o 03:55
Żadne tego rodzaju „przesłanki” nie mają najmniejszego, ale to najmniejszego znaczenia, bo to nie jest w najmniejszym stopniu sprawa Kalisza, że powiat ostrzeszowski jest finansowo niewydolny i że musi zwijać swój szpital. Prawdziwą okolicznością, przemawiającą za utworzeniem studiów medycznych w Kaliszu, są nie-od-dzisiejsze uniwersyteckie ambicje Kalisza i jego intelektualne możliwości i organizacyjne zdolności, których inne miasta (nawet te nieco większe) nie posiadają. I jego naukowy dorobek.
I to jest jedynie właściwe podejście. Jak się nie szanujesz, to inni tym bardziej cię nie szanują. Bardzo dobrze, że rektor Wojtyła nie jest nieśmiały (w każdym razie przynajmniej zawodowo).

ODPOWIEDZ