Superszybka kolej z Kalisza do Wrocławia, Poznania, Łodzi - Y

Już niedługo zobaczymy w Kaliszu...
Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 1 paź 2008, o 18:04

Lobbyści zagrażają szybkiej kolei
Lobbyści zagrażają szybkiej kolei
Zagrożeniem dla nas jest grupa ekspercko-lobbingowa, która lansuje pogląd, że między dużymi miastami: Warszawą i Poznaniem oraz Wrocławiem powinny powstać proste odcinki bez odgałęzień – powiedzieli podczas wspólnej konferencji prasowej na temat Kolei Dużych Prędkości prezydenci Kalisza i Ostrowa

Janusz Pęcherz oraz Radosław Torzyński spotkali się z ostrowskimi dziennikarzami 24 września, ponieważ po okresie przygotowań projekt budowy w Polsce Kolei Dużych Prędkości (KDP) zaczyna wchodzić w sferę konkretyzacji. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie studium wykonalności dla tej inwestycji. To pierwszy krok do wyznaczenia trasy przebiegu i rozpoczęcia budowy, która planowana jest na lata 2018-2019. Zakończyły się już organizowane przez Ministerstwo Infrastruktury konsultacje społeczne w województwach, przez które przebiegać będzie KDP. W spotkaniach w Łodzi i Poznaniu uczestniczył prezydent Ostrowa. – Nasze zabiegi, konsultacje i spotkania mają na celu pokazanie Ostrowa i Kalisza jako aglomeracji, którą zamieszkuje kilkaset tysięcy osób. Umiejscowienie linii KDP pomiędzy Kaliszem i Ostrowem to powody, dla których działamy razem – wyjaśniał Radosław Torzyński.
Do merytorycznej dyskusji oba samorządy przygotowywały się od dawna. Na zlecenie obu miast przygotowane zostało m.in. opracowanie w Centrum Naukowo-Technicznym Kolejnictwa, zawierające kilka wariantów przebiegu trasy kolei. – Zlecając przygotowanie tego dokumentu chcieliśmy się przekonać, czy pod względem technicznym jest możliwe wprowadzenie przebiegu linii pomiędzy Ostrowem i Kaliszem. Poprosiliśmy o kilka wariantów. Mówimy przecież o przyszłości, o tym, że Kalisz rozwijać się będzie na południe, a Ostrów na północ. Budujące się obwodnice Nowych Skalmierzyc, Ostrowa, naturalnie uruchomią nowe tereny inwestycyjne. Za kilkanaście lat –właśnie wtedy, gdy budowana będzie trasa KDP – wolnych terenów w tym rejonie będzie niewiele. Szybka kolej będzie więc szansą rozwoju całej aglomeracji, całego regionu. Jeżeli nie mamy autostrady, to powinniśmy mieć KDP i robimy wszystko w tym zakresie – powiedział z kolei Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
– Odwiedziłem wszystkich, którzy mają decydujący głos, rozmawiałem z ministrami i ekspertami. Wiemy, że są propozycje omijające nasz region, jeśli np. rozgałęzienie „Ygreka” będzie w okolicy Łodzi. Dlatego wszędzie pokazujemy walory naszego regionu i potencjał.
– Już w Polsce postrzegani jesteśmy jako aglomeracja z liczbą przynajmniej 300- tys. osób, z którą powinno się liczyć. To ważny argument, bo w idei KDP nie chodzi tylko o połączenie dwóch dużych miast, ale także o zebranie jak najwięcej pasażerów ze względów ekonomicznych – wyjaśnił prezydent Pęcherz.
27 pażdziernika w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się konferencja w tej sprawie. Udział w niej potwierdzili już ministrowie oraz eksperci z zakresu kolei.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 1 paź 2008, o 18:09

jeżdżąc swego czasu pociągami pomiędzy Wrocławiem i Kaliszem korzystałem z pociągu który docelowo z Wrocławia jechał do Poznania
Średnio wyglądało na to że ok 40% to podróżujący docelowo na Poznań. ok 10-20% wysiadało w mniejszych miejscowościach (Odolanów, Oleśnica itp.). Reszta to Kalisz i Ostrów
Niech wyciągną z tego wnioski
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 2 paź 2008, o 10:58

Walka o szybką kolej
Czy nowoczesny pociąg, poruszający się z prędkością 140 metrów na sekundę, ma szansę za około 12 lat zatrzymywać się w okolicach Kalisza? Podczas konsultacji społecznych w tej sprawie, które w ubiegłym tygodniu odbyły się w Poznaniu, o Kolej Dużych Prędkości (KPD) zgodnie walczyli włodarze Kalisza i Ostrowa Wlkp. Obaj prezydenci wychodzą z założenia, że tylko jako 300-tysięczna aglomeracja możemy mieć wpływ na przebieg trasy szybkiej kolei. - To ważny argument, bo w idei KDP nie chodzi tylko o połączenie dwóch dużych miast, ale także o zebranie jak największej liczby pasażerów ze względów ekonomicznym – przekonuje Janusz Pęcherz. (…)

Artykuł z Nowych Faktów Kaliskich.

[ Dodano: Czw, 02.10.2008, 19:40 ]
Wiadomości z Onet.pl

Pociągi przyspieszą w Polsce do 360 km/h
(PAP, pr/02.10.2008, godz. 19:19)
Polski rząd do 2020 roku planuje wybudowanie linii kolejowej szybkich prędkości. Budowa pierwszego odcinka na trasie Warszawa-Łódż ma się rozpocząć na przełomie 2013-2014 roku. Całość inwestycji ma opiewać na kwotę 28 mld zł.




Chodzi o budowę linii kolejowej, po której pociągi mogłyby się poruszać z szybkością do 360 km na godzinę. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach programu budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości w Polsce. Program jest obecnie w konsultacjach społecznych. W czwartek w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się jedna z kolejnych debat publicznych w ramach procesu konsultacji społecznych.

"Linia kolejowa szybkiej prędkości będzie łączyć takie miasta jak: Warszawa, Łódż, Poznań i Wrocław. Nazywamy ją +Linią Y+, gdyż ma taki kształt. Będzie to nowa linia powiązana z istniejącymi już liniami kolejowymi" - powiedział dyr. zespołu projektowego linii dużych prędkości PKP PLK Bogdan Ciszewski.

Ciszewski dodał, że 28 mld zł będzie przeznaczone m.in. na budowę "Linii Y", zaplecza obsługowego dla pociągów i dla infrastruktury, zakupu taboru i na koszty związane z ochroną środowiska.

"Myślę, że z Warszawy do Łodzi będzie można się dostać w ciągu 45 minut, a z Warszawy do Poznania czy Wrocławia w ciągu godziny 45 minut" - powiedział Ciszewski.

Zdaniem wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, szybka kolej będzie konkurencyjna w stosunku do regionalnych połączeń lotniczych.

Międzyresortowy zespół powołany przez premiera Donalda Tuska w lutym tego roku zakończył prace nad opracowaniem programu budowy takiej linii kolejowej. Przygotowany został również program oddziaływania na środowisko takiej linii.

Zdaniem Ciszewskiego, jeszcze w tym roku projekty te zostaną przedstawione Radzie Ministrów. We wrześniu br. wicepremier infrastruktury Juliusz Engelhardt odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczących programu budowy linii kolejowej szybkich prędkości.

[ Dodano: Czw, 02.10.2008, 19:40 ]
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 paź 2008, o 12:18

Trochę mnie nie było ale za to mam nowy pomysł:idea: . Wydaje mi się że skuteczną formą wyrażenia naszego niezadowolenia może być list otwarty (jeden do prezydenta, kopie do kaliskich mediów - myślę, że podchwycą temat) mniej więcej w takiej treści:

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA MIASTA KALISZA

Szanowny Panie Prezydencie, w świetle ostatnich doniesień medialnych mówiących o działaniach podjętych na rzecz lokalizacji przystanku Kolei Dużych Prędkości na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej, w imieniu Forum Inwestycji Kaliskich a także w imieniu Kaliszan którym leży na sercu dobro naszego miasta, pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie w związku z niedostatecznym zabezpieczeniem interesów naszego miasta w tejże aglomeracji. Można bowiem odnieść wrażenie, iż głównym celem aglomeracji Kalisz - Ostrów jest wspieranie Ostrowa Wielkopolskiego bądż powiatu ostrowskiego. Doceniamy rolę współpracy dla rozwoju naszego regionu ale w naszej opinii, w obecnej sytuacji (znacznego upośledzenia naszego miasta pod względem infrastruktury drogowej i kolejowej) lokalizacja przystanku KDP na terenie powiatu ostrowskiego byłaby dla nas krzywdząca. Rozumiemy, że lepiej żeby przystanek KDP był „w pobliżu” niż gdyby miało go nie być wcale lecz z przykrością stwierdzamy, iż Urząd Miasta Kalisza w ogóle porzucił ideę lokalizacji przystanku KDP w Kaliszu na rzecz lokalizacji ostrowskiej. W takim przypadku byłoby to działanie na niekorzyść miasta.
Dlatego w imieniu Forum Inwestycji Kaliskich oraz mieszkańców miasta, chcielibyśmy zobligować Prezydenta Miasta Kalisza do stanowczej postawy względem umiejscowienia przystanku KDP w obrębie miasta Kalisza bądż powiatu kaliskiego – w naszej opinii, wszelkie inne rozwiązania są dla nas niekorzystne.
Chcielibyśmy również zachęcić Urząd Miasta Kalisza do prowadzenia aktywnej polityki informacyjnej na arenie lokalnej gdyż jak dotąd większość informacji dociera do nas z mediów ostrowskich. Z przykrością należy stwierdzić, że Urząd Miasta Ostrowa jest na tym polu bardziej aktywny.
Pragniemy podkreślić, iż dla wielu mieszkańców Kalisza skuteczność naszego samorządu w tej jakże strategicznej dla naszego miasta inwestycji ostatecznie znajdzie odzwierciedlenie w urnach wyborczych. Wyrażamy również nadzieje, iż nasze obawy okażą się nieuzasadnione.

Napisałem to samo co Rymek tylko trochę łagodniej. Co o tym myślicie?
ps Rymek wysłałem Ci Pw ale chyba poszło w kosmos (coś się forum chrzani przy dłuższych postach?).
Ostatnio zmieniony 5 paź 2008, o 18:17 przez Józef, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 4 paź 2008, o 12:30

No Józef ładnie ładnie ;) Ja jestem za wysłaniem tego pisemka. Jeśli prezydent Nas oleje to media zajmą się tym żeby dotrzeć do prezydenta co chce zrobić w tej sprawie.

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 paź 2008, o 12:55

Jak znajdzie się odzew wśród forumowiczów to podziałamy, mógłby się też wypowiedzieć jakiś moderator/admin czy inny zarządca bo to w końcu idzie na konto całego forum. Jednak podkreślam to tylko wstępna propozycja i zależy od waszego odzewu. 8)
Może nawet sector poprze :lol:
Adi dopiero teraz zauważyłem napis moderator (jakieś blade te gwiazdki).
Ostatnio zmieniony 4 paź 2008, o 14:34 przez Józef, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: glootech » 4 paź 2008, o 13:35

Ładnie. Mógłbym się pod tym śmiało podpisać.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

rym-ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 30 gru 2005, o 11:51
Lokalizacja: Kalisz - Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: rym-ek » 4 paź 2008, o 17:51

Popieram!!

Pozostaje jeszcze do rozpatrzenia jedna kwestia. Czy wysyłamy sam list, czy zbieramy też podpisy w formie elektronicznej ?

Ps. Józef ja nie mam daru do ładnego pisania ;), ale starałem się :) PW nie dostałem.
Przywróćmy godność prawu i Kaliszowi!!!!

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 paź 2008, o 18:10

Popieram!

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 4 paź 2008, o 18:11

Za!
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 paź 2008, o 18:50

Za moment będę off-line :lol: więc myślę że jakoś jutro póżnym popołudniem :wink: pomyslimy o konkretach (tak żeby uderzyć w poniedziałek z rana)
Na razie zbieram opinie, im więcej tym lepiej!!!!!
A i potrzebuje jakieś parę słów o forum tak żeby nas przedstawić (od kiedy działa?)
Co do podpisów to myślę, że wystarczy wirtualne ZA - na bardziej skomplikowane formy (zbieranie podpisów) po prostu nie mam czasu dlatego staram się żeby było jak najprościej dla wszystkich.
Czekam na wasze opinie i pomysły.

pejol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1008
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: pejol » 4 paź 2008, o 19:04

Również jestem za!!

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 4 paź 2008, o 19:12

Co do historii to najlepiej spytać tomash'a albo Harnasia w końcu to oni założyli to forum.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 paź 2008, o 19:15

Ja również jestem za.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 4 paź 2008, o 19:19

Za.

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 4 paź 2008, o 19:27

Józef pisze:Może nawet sector poprze :lol:
Ciezko mi poprzec cos co dazy do tego, ze bede musial jezdzic na stacje KDP 30km, zamiast 12km...Moim zdaniem optymalnym rozwiazaniem w aspekcie calej aglomeracji (czyli wspolnym interesie Ostrowa i Kalisza) jest stacja w okolicach Skalmierzyc przy wiadukcie kolejowym i wezle obwodnicy Skalmierzyc. Miejsce to jest prawie dokladnie w polowie drogi miedzy Kaliszem, a Ostrowem. W dodatku przy glownej drodze (miejmy nadzieje, ze za pare lat 4-pasmowej) oraz laczyla by sie tam ze zwykla linia kolejowa.

Moja propozycja:
http://www.sector.osw.pl/kdp2.jpg

niebieski - KDP
czerwony - lacznik
ciemnoszary - wyremontowane linie, ktore beda uzyte do wlaczenia KDP do istniejacych stacji kolejowych w Kaliszu i Ostrowie.
Ostatnio zmieniony 4 paź 2008, o 20:55 przez sector-ostrow, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 4 paź 2008, o 19:28

Jestem za, dodałbym tylko, że jest to forum internetowe, bo nie każdy przecież o tym wie.

MARCO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: 4 sty 2006, o 18:38
Lokalizacja: NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE

Nieprzeczytany post autor: MARCO » 4 paź 2008, o 19:53

Jestem za tym listem otwartym, myślę, że warto działać, jeśli nie zaczniemy działać, to kto za nas zadziała? Kto?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 paź 2008, o 19:59

Jak najbardziej jestem Za. W końcu mamy społeczeństwo obywatelskie(podobno)

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 paź 2008, o 21:34

Józef napisałeś to w bardzo wysublimowanej formie,tylko zastanawiam się jaki sposób doręczenia byłby najlepszy,chyba drogą elektroniczną.Trzeba by było wysłać troszkę zmienioną wiadomość do niektórych gazet rozdmuchać tą inicjatywe,niech ludzie też mają prawo wypowiedzi.Może gdy prasa lokalna będzie miała na uwadze ten problem to nasz prezio zacznie działać bardziej energicznie.A wiem że media mają wielką moc.Także czekam na propozycje formy dostarczenia,osobiście podpisuję się pod tą petycją oboma rękoma i nogami 8) :wink:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ