Kalisz lat 30 i 40

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 sie 2011, o 15:44

NFK fragment artykułu.
Pamięć rabinów.
Na terenie cmentarza żydowskiego w Kaliszu należy wyznaczyć miejsce, które będzie upamiętniało pochawne tam osoby, w tym kilku wybitnych rabinów. Zgadzają się na to władze samorządowe miasta, władze państwowe oraz przedstawiciele środowisk żydowskich.
Pragną oni(środowiska żydowskie) uregulować sprawę starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu, na terenie którego stoi teraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy a także część kampusu uniwersyteckiego UAM i bloki mieszkalne przy ulicy Nowy Świat. Rozmowy toczą się w tej sprawie od dłuższego czasu, próbujemy znależć takie rozwiązanie , które nie przyniesie szkody społecznośći lokalnej, a w szczególności podopiecznym Ośrodka. Sprawa dawnej żydowskiej nekropolii ma dwoisty charakter, po pierwsze trzeba wyjaśnić wszelkie kwestie własnościowe, a po drugie jest to dla Żydów miejsce pochówku zmarłych i nic dziwnego, że jest nacechowana silnymi emocjami. - W Kaliszu była bardzo silna tradycja rabinistyczna i na tym cmentarzu pochowano kilku bardzo znaczących w dziejach judaizmu rabinów, dlatego Żydzi chcą to miejsce upamiętnić, równiez po to, żeby mogli tutaj pilegrzymować wyznawcy judaizmu z całego świata . Jesteśmy otwarci na rozmowy, zależy nam na porozumieniu, ale wszyscy musimy mieć świadomość, że wszystkich stojących w tym miejscu budynków nie można zburzyć, że powrót do stanu sprzed wojny jest niemożliwy - podkreśla D.Grodziński. Miasto liczy a wsparcie finansowe rządu oraz srodowiski żydowskich z zagranicy, ale także z FUndacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, żeby można było na przykład przenieść OSW w inne miejsce, a zajmowany przez tę placówkę teren oddac gminie żydowskiej. Na razie ustalono, że na tym obszarze nie wolno prowadzić żadnych prac ziemnych. - Cała połać terenu leży odłogiem, także boisko za Ośrodkiem, ale jest to miejsce święte dla żydów i nie można tego zrekultywować. Właśnie w tym kwartale nasi partnerzy, ze środowisk żydowskich chcą utworzyc miejsce upamiętnienia, które ma przyciągać wyznawców judaizmu - wyjasnia wiceprezydnet,
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
arko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 14 lis 2007, o 20:25
Lokalizacja: Czaszki/Rypinek

Nieprzeczytany post autor: arko » 17 sie 2011, o 20:45

Niech mi ktoś wyjaśni dlaczego napisano że część kampusu UAM stoi na terenie dawnego cmentarza żydowskiego? Coś mi tu nie pasuje.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 17 sie 2011, o 20:52

Z tego co wiem to UAM i bloki przy Nowym Świecie są pobudowane na terenach dawnych sadów i ogrodów a nie na terenie dawnego cmentarza.Budynek obecnego pogotowia stoi bodajże na granicy owego cmentarza.Nie jestem pewien co do bloków na Handlowej one mogą stać na cmentarnych terenach.Ale tutaj już sobieray ze swą wiedzą musi wkroczyć.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

BICI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 17 sty 2011, o 18:22
Lokalizacja: Kalisz/Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: BICI » 17 sie 2011, o 21:31

a propos usytuowania cmentarza żydowskiego...
słyszałem, że granica cmentarza prowadziła na przedłużeniu ul.Asnyka-dziś są tam schody przy blokach i spora skarpa...

mam pytanie, czy ktoś mógłby przedstawić obrazowo teren przedwojennego-nowego cmentarza przy Podmiejskiej...???

Awatar użytkownika
arko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 14 lis 2007, o 20:25
Lokalizacja: Czaszki/Rypinek

Nieprzeczytany post autor: arko » 17 sie 2011, o 21:41

Na planie Kalisza z 1939 stary cmentarz żydowski jest zaznaczony pomiędzy ulicami Nowy Świat,Skalmierzycka, Handlowa i przedłużenie Asnyka.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 sie 2011, o 21:52

arko pisze:Niech mi ktoś wyjaśni dlaczego napisano że część kampusu UAM stoi na terenie dawnego cmentarza żydowskiego? Coś mi tu nie pasuje.
Napisano, bo dziennikarz nie zadał sobie trudu! Mnie też to nie pasuje., Stary cmentarz żydowski nie sięgał na drugą stronę Nowego Światu - to po pierwsze.
Po drugie - w budowli Pogotowia Ratunkowego wykorzystano znaczny fragment bramy głównej, wejścowej na ten cmentarz. Widziałem jakiś przedwojenny plan Kalisza i teren cmentarza ograniczony był ulicami : Nowy Świat, Nowokolejowa (ob.Skalmierzycka) , Handlowa do ... linii pierzei nieparzystej (czyli prawej , patrząc w kierunku Staszica czy Cegielnianej). Cmentarz zajmował tzw. Górkę Żydowską. Stoi na niej zatem cżęść najstarszych bloków ,,socrealistycznych'' z lat 1956-59 i oczywiście OS-W oraz Pogotowie.
Po trzecie - nic nie ujmując viceprez.Grodziskiemu, bo nie jest to moim zamiarem, jestem zdania , że Miasto do tych trudnych i wielowątkowych negocjacji powinno wydelegować albo inną osobę - bardziej doświadczoną, albo powołać odpowiedni zespół negocjacyjny.

Obrazek
- zbieg ulic : Nowy Świat i Skalmierzyckiej.

Obrazek
- zbieg ulic : Skalmierzyckiej i Handlowej

Obrazek
Widok starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu - pocz XX w.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 17 sie 2011, o 22:47

Teren cmentarza obejmuje ośrodek szkolno-wychowawczy, budynki pogotowia i trzy bloki na skarpie.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 18 sie 2011, o 11:30

Obrazek

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 sie 2011, o 13:26

Czy wogóle była tam przeprowadzona choc częściowa ekshumacja. Tam gdzie jest np osiedle.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 18 sie 2011, o 14:36

W latach 90-tych (początek) podczas kopania wykopów pod ciepłowęzeł w wyniku przyjazdu kilku rabinów z NY i ich protestów, zebrano trochę kości do skrzyni i zakopano na nowym cmentarzu - mam dokumentacje fotograficzną.
A o wcześniejszych ekshumacjach nic nie wiem.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 18 sie 2011, o 14:49

Euroazja pisze:W latach 90-tych (początek) podczas kopania wykopów pod ciepłowęzeł w wyniku przyjazdu kilku rabinów z NY i ich protestów, zebrano trochę kości do skrzyni i zakopano na nowym cmentarzu - mam dokumentacje fotograficzną.
A o wcześniejszych ekshumacjach nic nie wiem.
W tym czasie kości nie było wiele. Z tego co zdążyłem się zorientować, teren cmentarza był wielokrotnie przekopywany, choćby w trakcie budowy osiedla. Mimo że wykopy na terenie Ośrodka były długie (w sumie ponad 100 m), szerokie i głębokie, robotnicy znależli dosłownie kilka czaszek i kości. Widać było, że przekopywana ziemia została tam nawieziona.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 18 sie 2011, o 15:50

Euroazja pisze:W latach 90-tych (początek) podczas kopania wykopów pod ciepłowęzeł w wyniku przyjazdu kilku rabinów z NY i ich protestów, zebrano trochę kości do skrzyni i zakopano na nowym cmentarzu - mam dokumentacje fotograficzną.
Pamiętam te wydarzenia,bo jako nastolatek często graliśmy na tym boisku w piłkę,pamiętam też doskonale te głębokie wykopy.Jest tak jak pisze mirza znaleziono dosłownie tylko kilka pozostałości po tych szczątkach.
Jeżeli to nie problem to można prosić o owe zdjęcia :?:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 18 sie 2011, o 16:05

Jutro zamieszczę fotki.

A co do kości, to zaraz po II w.ś, z terenu cmentarza brano piach na budowy, wtedy podobno wiele kości wywieziono.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 sie 2011, o 17:14

Za komuny nie bawiono się w ekshumacje! Jako przykład podam wykopy pod blok przy Cmentarnej (cholerynka) i przy Podmiejskiej 34. Robotnicy szczątki mieszali z ,,urobkiem'' i wywozili za miasto na wysypiska. Musiałby się zrobić nie wiem jaki SZUM, by zdecydowali sie na ekshumację.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

BICI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 17 sty 2011, o 18:22
Lokalizacja: Kalisz/Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: BICI » 18 sie 2011, o 17:42

mirza pisze:
W tym czasie kości nie było wiele. Z tego co zdążyłem się zorientować, teren cmentarza był wielokrotnie przekopywany, choćby w trakcie budowy osiedla. Mimo że wykopy na terenie Ośrodka były długie (w sumie ponad 100 m), szerokie i głębokie, robotnicy znależli dosłownie kilka czaszek i kości. Widać było, że przekopywana ziemia została tam nawieziona.
miałem wtedy lat kilkanaście lecz pamiętam jak kości udowe i piszczelowe moi rówieśnicy przywozili "pod blok", a gdy osobiście pojechałem na teren wykopów, to zastałem wystające kości z przekroju długiego wykopu...

dużo/mało to relatywność...

z niecierpliwieniem czekam na fotki i podobną mapkę-wizualizację cmentarza przy ulicy Podmiejskiej. Dzięki :wink:

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 19 sie 2011, o 12:17

Zamieszczam fotkę z uroczystości pochowania szczątków na nowym cmentarzu.
Poszukam jeszcze z samej ekshumacji.
Obrazek

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 22 sie 2011, o 15:15

Skrzynia z kośćmi zebranymi przy wykopie nitki ciepłowniczej. Szczątki pochowano na nowym cmentarzu.

Obrazek

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 22 sie 2011, o 15:44

Euroazja pisze:Skrzynia z kośćmi zebranymi przy wykopie nitki ciepłowniczej. Szczątki pochowano na nowym cmentarzu.

Obrazek
Jak widać niewiele. Wykop miał ok. 200 m długości i 3 m szerokości. A przy komorze jeszcze więcej.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 sie 2011, o 15:56

Pisałem wcześniej,że tych pozostałości było niewiele,ale suma sumarum pamiętam,że było tego trochę więcej niż na zdjęciu zamieszczonym powyżej.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 22 sie 2011, o 17:00

Gumiś pisze:Pisałem wcześniej,że tych pozostałości było niewiele,ale suma sumarum pamiętam,że było tego trochę więcej niż na zdjęciu zamieszczonym powyżej.
Z pewnych powodów dokładnie wiem, ile tego było :)

ODPOWIEDZ