Zagadki historyczne Kalisza ...

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 5 cze 2011, o 14:50

emil_p pisze:Bardzo ciekawa zagadka, już od dawna prosząca się o rozwiązane na stary.kalisz.pl
Drugie zdjęcie od lewej w pierwszym rzędzie na:
http://stary.kalisz.pl/zdjecia-park-2.html
Tą fotografię omawialiśmy już chyba ze dwa lata temu,też miałem niezły zgryz ale kolega WW wyjaśnił wszystko :lol: Naszą dyskusję znajdziesz bodajże w temacie o ogrodzeniu Parku Miejskiego 8)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 cze 2011, o 21:03

W którym miejscu Kalisza - wiem ,ze na Piskorach mogły być zlokalizowane kościół (a może kaplica tylko?) i cmentarz przykościelny pw.św.Jakuba Apostoła ? Ufundowany został w roku ? przez mieszczanina kaliskiego Jakuba Chejnowicza.W roku 1870 runął na skutek wylewu Prosny. Sam cmentarz przy tym kościele był czynny w latach 1781? - 1807.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 1 wrz 2011, o 09:30

Wieży nie widać na Panoramie z Paschalisem Jatowskiego. Być może Paschalis zasłania
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 wrz 2011, o 19:17

Tej wie jednak mogło wogule nie być, bo to była tylko kaplica, ale pochówki wokół niej się odbywały. . Ja ja lokalicuję +- na prawo od osi ul.Piskorzewskiej ale na wysokości dawnego budynku Straży. Od Piskorzewskiej odbiegała w prawo droga do brodu poprzez Babinkę i tamtędy prowadzili skazańców na Straconkę.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 12 wrz 2011, o 19:52

Z którego miejsca była zrobiona ta panorama?
Obrazek
Miasto kończyło się 'tak nagle' w polu...

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 12 wrz 2011, o 20:14

newuser pisze:Z którego miejsca była zrobiona ta panorama?
Miasto kończyło się 'tak nagle' w polu...
Popatrzałem na GE i prawdopodobnym miejscem wykonania tej fotki może być teren w okolicy szpitala na Poznańskiej.Taki układ wież kościelnych i ratuszowej sugeruje tą pozycję,ale pewny do końca nie jestem.Jest też pytanie jakim sprzętem to było robione,jakie zbliżenie,ogniskowa itp,itd.
Pytanie też brzmi z którego roku jest ta fotografia.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 12 wrz 2011, o 20:32

A ja jestem zdania, że była robiona z wieży kościoła św.Michała we wsi kaliskiej Dobrzec Wielki :). Pierwszy komin z lewej to komin ,,farbkowni'' pana Sztarka , zwanej także ,,Ultramaryną''.
Trochę sobie powiększyłem. Widać nawet gmaszysko więzienia za kominem ,,Lalek''.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 12 wrz 2011, o 22:42

Gumiś pisze: .Jest też pytanie jakim sprzętem to było robione,jakie zbliżenie,ogniskowa itp,itd.
Pytanie też brzmi z którego roku jest ta fotografia.
Zrobione przez Wehrmacht w latach 40-ych. O aparacie nic mi nie wiadomo.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 12 wrz 2011, o 22:54

Gumiś pisze: i prawdopodobnym miejscem wykonania tej fotki może być teren w okolicy szpitala na Poznańskiej.Taki układ wież kościelnych i ratuszowej sugeruje tą pozycję
Oto Moja wersja zdarzenia :lol: :lol:

Obrazek
sobieray-3 pisze:A ja jestem zdania, że była robiona z wieży kościoła św.Michała we wsi kaliskiej Dobrzec Wielki
Sobieray-oto Twoja wersja :lol: :lol:

Obrazek

A tutaj (trochę pomniejszyłem :lol: ) zdjęcie oryginalne :lol:

Obrazek

Jak widać na pierwszych dwóch zdjęciach Moja koncepcja jest bardziej prawdopodobna,linie nie nakładają się na siebie i wieża ratuszowa nie przesłania wieży bazyliki czego niestety nie da się powiedzieć o drugiej koncepcji.Ale to są tylko Moje domysły
8)
newuser pisze: Zrobione w latach 40-ych.
Znalazłem we właściwościach zdjęcia :lol: ale to też nie jest gwarancją....

Na koniec mam prośbę o pomniejszenie zdjęcia kolegi newusera bo troszkę forum się rozjechało :wink:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 12 wrz 2011, o 23:24

tak na moje oko, to z miejsca, gdzie dziś stoi Galeryja Kalisz, lub nieco nieopodal
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 12 wrz 2011, o 23:47

Po przeprowadzeniu własnych „pomiarów”, tak jak Gumiś, doszedłem do przekonania, że zdjęcie wykonano z okolic „okrąglaka”. Poniżej próba identyfikacji niektórych obiektów –
Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 wrz 2011, o 10:33

Gumiś posłużył się najnowszą ,,technologią'' - zdjęciami z GE, ja tylko tylko wykorzystałem ,,technologię'' of my mind's eyes czyli spojrzałem na sprawę oczami mojej wyobrażni :). W dalszym ciągu zastanawiają mnie takie rzeczy : ten slrajny komin z lewej strony oryginału (do jakiej firmy należy/ał?) i ten szeroki pas pól na całej długości przedniego planu??? Postarajmy się przypisać poszczególne kominy do firm. Przypomnę tylko, że przy samej ul.Przybrzeżnej ( a może przedłużeniu Wodnej ? ) stoją po dziś dzień 2 kominy - jeden przy samej Piłsudskiego i drugi głębiej nasleżący do ,,klejarni''. Z moich obserwacji wiem, że mogło być jeszcze jedno takie miejsce - skarpa nad Krępicą lub wzniesienie obok ,,białej cegielni'' przy Ludowej - obecnie kompletnie zasłonięta blokami przy Poznańskie cudowna panorama Miasta.
Przy okazji kominów przypomnę tylko, że komin ogrodnictwa p.Tyca miał tylko ca 80 m ,,wzrostu'' i był swojego czasu najwyższym w Kaliszu!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 13 wrz 2011, o 11:20

To jeszcze o samej fotografii. Odbitka wykonana na papierze (brak sygnatury) o wym. 9x6cm. Jak łatwo się domyśleć większość obrazu zajmuje trawa i chmury. Pasek (samych) budynków, który tutaj widzicie, na zdjęciu ma ok 5mm szerokości - stąd taka "kiepska" jakość. Skaner nie poradził sobie z rozdzielczością 1200 - ta jest w 600dpi.
Widać żdżbła trawy w bliskiej perspektywie, więc skłaniałbym się ku temu, że samo zdjęcie było wykonane z ziemi.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 13 wrz 2011, o 11:35

newuser pisze:To jeszcze o samej fotografii. Odbitka wykonana na papierze (brak sygnatury) o wym. 9x6cm. Jak łatwo się domyśleć większość obrazu zajmuje trawa i chmury. Pasek (samych) budynków, który tutaj widzicie, na zdjęciu ma ok 5mm szerokości - stąd taka "kiepska" jakość. Skaner nie poradził sobie z rozdzielczością 1200 - ta jest w 600dpi.
Widać żdżbła trawy w bliskiej perspektywie, więc skłaniałbym się ku temu, że samo zdjęcie było wykonane z ziemi.
Komin z lewej to chyba fabryka kleju. Jeszcze stoi, ale niedługo. Miejsce wykonania zdjęcia to chyba parking przedszpitalny :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 wrz 2011, o 19:09

mirza pisze:
newuser pisze:To jeszcze o samej fotografii. Odbitka wykonana na papierze (brak sygnatury) o wym. 9x6cm. Jak łatwo się domyśleć większość obrazu zajmuje trawa i chmury. Pasek (samych) budynków, który tutaj widzicie, na zdjęciu ma ok 5mm szerokości - stąd taka "kiepska" jakość. Skaner nie poradził sobie z rozdzielczością 1200 - ta jest w 600dpi.
Widać żdżbła trawy w bliskiej perspektywie, więc skłaniałbym się ku temu, że samo zdjęcie było wykonane z ziemi.
Komin z lewej to chyba fabryka kleju. Jeszcze stoi, ale niedługo. Miejsce wykonania zdjęcia to chyba parking przedszpitalny :)
W fotografii analogowej Panowie, format foty opisuje się zawsze od krótszego boku i tak : 6 x 9 cm, 9 x 12 cm, 9 x 14 cm, 10 x 15cm, 13 x 18 cm, 18 x 24 cm , 24 x 30 cm, 30 x 40 cm, 40 x 50cm, a potem to już z ... rolki o boku 71 cm :

Mirza, wtedy,w okresie okupacji to tam były chaszcze i domek ,,Baniochy''.), czy jak jej tam było. A dalej pole Sołtysiaków z Dobrzeca W. .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 wrz 2011, o 15:06

Dawna ulica Poprzeczno-Dobrzecka, to dzisiajsza ......... :)?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 1 paź 2011, o 21:01

Od dłuższego czasu przyglądałem się dyskusji na Calisii w dziale Galerie....kilka osób dyskutowało tam co to za ulica......

http://www.calisia.pl/galleries/118-kal ... otos/87964

Obrazek

W Moim osobistym przekonaniu jest to ulica Św.Stanisława,wszystko na to wskazuje.Taką tezę stawiam po analizie tych zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Chociaż tutaj ta fotka zabiła Mi gwożdzia,nie zna daty wykonania tej foty,ale mniemam,że została zrobiona po odbudowie miasta.Ale pewnym punktem odniesienia może być ta latarnia na rogu budynku,chociaż nie wiem czy wnosi coś ona do tematu,podejrzewam,że mogło byc takich latarni mnóstwo.

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 paź 2011, o 21:32

sobieray-3 pisze:Dawna ulica Poprzeczno-Dobrzecka, to dzisiajsza ......... :)?
To ulica Poznańska . Była jeszcze Poprzeczno - Lipowa czyli ... Legionów. Te wszystkie ,,Poprzeczne ... i ,,Nowo-... musiały powstać póżniej.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 1 paź 2011, o 22:22

Pewna niepewność :D istniała także w stosunku do tego miejsca,ale mogę śmiało rozwiać wątpliwości usera greffena z Calisii odnośnie tego miejsca i rozwiewam jego wątpliwości-tak to jest dawny Złoty Róg.

http://www.calisia.pl/galleries/118-kal ... otos/88251

Obrazek

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 1 paź 2011, o 22:45

Tak na dobranoc zagadka-gdzie to było i jeszcze jest obecnie :D

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ODPOWIEDZ