Uniwersytet Kaliski

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
ochotnik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2004
Rejestracja: 5 sie 2009, o 17:08
GG: 9270210
Lokalizacja: Śródmieście I

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ochotnik » 30 lis 2023, o 17:53

Wie ktoś, co UW chce urządzić w pomieszczeniach przy Placu Świętego Józefa 2/6? Bo ogłosił przetarg na remont pomieszczeń pod tym adresem.

https://uniwersytetkaliski.edu.pl/biule ... 0,0,0,1368

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3661
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 30 lis 2023, o 19:49

Niezależnie od tego, co tam ma być, to sama obecność UK w tym gmachu jest jak najbardziej pożądana. Trzeba pozyskać dla UK cały ten kwartał, tj. gmachy Komisji Wojewódzkiej (obecne starostwo), Kolegium Jezuickiego (delegatura UW i inne urzędy), CKiS i pozostałe budynki z wyjątkiem kościoła garnizonowego (tam Kościół może sobie urządzić duszpasterstwo akademickie). Potem należałoby złożyć ofertę przejęcia tego kampusu przez WPA UAM w celu przekształcenia go w wielowydziałową Szkołę Nauk Humanistycznych i Sztuki UK, w oparciu o tę bazę materialną, zasoby własne WPA i drobny wkład Studium Animatorów Kultury.

Żeby to było możliwe, potrzebne byłoby wybudowanie dużego biurowca, który w dwóch skrzydłach mógłby pomieścić starostwo i różne wojewódzkie delegatury. Można zapytać, po co przenosić jakieś instytucje, skoro można by wybudować nowy gmach dla UK. Otóż w przypadku uniwersytetu ważne jest dziedzictwo historyczne. Po prostu nie mamy innych miejsc związanych z tak długą tradycją akademicką.

Jeśli chodzi o CKiS, to najlepiej byłoby stworzyć mu nową siedzibę związaną lokalizacyjnie, ale i programowo (poprzez bliską współpracę) z Fabryką Kultury, której częścią ma być Filharmonia Kaliska.

Gdyby udało się w taki sposób wzmocnić UK, to szanse przekonania WPA do włączenia się w rozwój UK bardzo by wzrosły, ponieważ możliwa byłaby oferta dlań dużo poważniejsza od dość obcesowej propozycji prostego przypięcia się do UK jako kwiatek do kożucha. Taka SNHiS UK byłaby przecież silnym środowiskiem naukowym pod wodzą dedykowanego prorektora i przy tym poważnego kandydata na przyszłego rektora UK po zakończeniu kadencji prof. Wojtyły. Dodajmy, że UK bez takiej odnogi jest strukturą dość ubogą, a tylko własnymi siłami nieprędko się jej dochrapie.

Awatar użytkownika
ochotnik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2004
Rejestracja: 5 sie 2009, o 17:08
GG: 9270210
Lokalizacja: Śródmieście I

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: ochotnik » 1 gru 2023, o 02:37

Tu prawdopodobnie chodzi o lokal /budynek, gdzie ma siedzibę Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 gru 2023, o 07:40

Tak chyba miejsce po Admacie
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 gru 2023, o 17:33

kaliszanin2 pisze:
30 lis 2023, o 19:49
Niezależnie od tego, co tam ma być, to sama obecność UK w tym gmachu jest jak najbardziej pożądana. Trzeba pozyskać dla UK cały ten kwartał, tj. gmachy Komisji Wojewódzkiej (obecne starostwo), Kolegium Jezuickiego (delegatura UW i inne urzędy), CKiS i pozostałe budynki z wyjątkiem kościoła garnizonowego (tam Kościół może sobie urządzić duszpasterstwo akademickie). Potem należałoby złożyć ofertę przejęcia tego kampusu przez WPA UAM w celu przekształcenia go w wielowydziałową Szkołę Nauk Humanistycznych i Sztuki UK, w oparciu o tę bazę materialną, zasoby własne WPA i drobny wkład Studium Animatorów Kultury.

Żeby to było możliwe, potrzebne byłoby wybudowanie dużego biurowca, który w dwóch skrzydłach mógłby pomieścić starostwo i różne wojewódzkie delegatury. Można zapytać, po co przenosić jakieś instytucje, skoro można by wybudować nowy gmach dla UK. Otóż w przypadku uniwersytetu ważne jest dziedzictwo historyczne. Po prostu nie mamy innych miejsc związanych z tak długą tradycją akademicką.

Jeśli chodzi o CKiS, to najlepiej byłoby stworzyć mu nową siedzibę związaną lokalizacyjnie, ale i programowo (poprzez bliską współpracę) z Fabryką Kultury, której częścią ma być Filharmonia Kaliska.

Gdyby udało się w taki sposób wzmocnić UK, to szanse przekonania WPA do włączenia się w rozwój UK bardzo by wzrosły, ponieważ możliwa byłaby oferta dlań dużo poważniejsza od dość obcesowej propozycji prostego przypięcia się do UK jako kwiatek do kożucha. Taka SNHiS UK byłaby przecież silnym środowiskiem naukowym pod wodzą dedykowanego prorektora i przy tym poważnego kandydata na przyszłego rektora UK po zakończeniu kadencji prof. Wojtyły. Dodajmy, że UK bez takiej odnogi jest strukturą dość ubogą, a tylko własnymi siłami nieprędko się jej dochrapie.
Jeśli dobrze pamiętam już o tym pomyślę pisaliśmy. Plany piękne, ale z powodu kosztów bardzo mało realne. Nikt Kaliszowi takiej kasy nie da.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3661
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 1 gru 2023, o 22:58

K-man pisze:
1 gru 2023, o 17:33
kaliszanin2 pisze:
30 lis 2023, o 19:49
Niezależnie od tego, co tam ma być, to sama obecność UK w tym gmachu jest jak najbardziej pożądana. Trzeba pozyskać dla UK cały ten kwartał, tj. gmachy Komisji Wojewódzkiej (obecne starostwo), Kolegium Jezuickiego (delegatura UW i inne urzędy), CKiS i pozostałe budynki z wyjątkiem kościoła garnizonowego
Jeśli dobrze pamiętam już o tym pomyślę pisaliśmy. Plany piękne, ale z powodu kosztów bardzo mało realne. Nikt Kaliszowi takiej kasy nie da.
Utworzenie uniwersytetu też wydawało się celem realnym może za kilkadziesiąt lat, o ile w ogóle. Trzeba sobie stawiać ambitne zadania, wtedy przychodzi planowanie działań i współdziałania z tymi, którzy mogą pomóc. Nikt nie mówi, że to miałoby być jutro, ale skoro mamy nową większość rządzącą, to chyba pora, żeby teraz oni wykazali się w Kaliszu czymś większym niż do tej pory (oczekiwania społeczne wobec nich są duże, nie bardzo mogą się uchylać). Myślę, że trzeba zacząć ich naciskać w takich konkretnych sprawach, tym bardziej, że WPA może być bardziej wrażliwy na ich argumenty niż na zachęty ze strony samego UK. Pozyskanie takiego kampusu można rozłożyć na raty. Wielowydziałowej szkoły nie zorganizuje się przecież z dnia na dzień. Tylko cel powinien być jasny od początku. Ten cel to przekształcenie WPA w coś, co samo w sobie mogłoby być małym uniwersytetem humanistycznym i usytuowanie go jako szkoły UK.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 gru 2023, o 23:30

Nie wiem czy ktoś patrzył w dokumentację przetargową, ale są tam wizki
Załączniki
6.jpg
6.jpg (114.25 KiB) Przejrzano 2111 razy
5.jpg
5.jpg (250.89 KiB) Przejrzano 2111 razy
4.jpg
4.jpg (233.4 KiB) Przejrzano 2111 razy
3.jpg
3.jpg (106.91 KiB) Przejrzano 2111 razy
2.jpg
2.jpg (190.71 KiB) Przejrzano 2111 razy
1.jpg
1.jpg (175.24 KiB) Przejrzano 2111 razy
g13k

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 4 gru 2023, o 20:56

Bardzo dobry kierunek. UK nadrabia teraz błędy popełnione przez PWSZ na początku jego działania, czyli wyniesienie się na wieś.

Ogólnie mam wrażenie, że powoli obserwujemy powrót do centrum i naprawianie błędów przeszłości (powolne przenoszenie środka ciężkości z Dobrzeca).
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 6 gru 2023, o 16:23

wollny pisze:
4 gru 2023, o 20:56
Bardzo dobry kierunek. UK nadrabia teraz błędy popełnione przez PWSZ na początku jego działania, czyli wyniesienie się na wieś.
Ale z jakiej perspektywy dobry kierunek? Żywotności miasta, może utrzymania infrastruktury? Pewnie tak. Tylko, czy o to chodzi w uniwersytecie? No nie. Wydaję mi się, że takie rozrzucenie różnych budynków, wydziałów etc. niczemu nie służy, a wręcz szkodzi. Osobiście jestem zwolennikiem kampusów. Mam świadomość, że obecnie uczelnia jest zbyt mała i biedna, żeby w coś takiego się bawić, ale to powinien być jakiś cel. Może nie powinniśmy iść w taką skrajność jak wyrzucenie kampusu na zupełne, nieskomunikowane odludzie, ale szukać jakiegoś wariantu pośredniego.
Od siebie mogę polecić ten tekst, w którym ten temat jest poruszony. W pełni zgadzam się z autorem. https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spo ... est-po-nic
wollny pisze:
4 gru 2023, o 20:56
Ogólnie mam wrażenie, że powoli obserwujemy powrót do centrum i naprawianie błędów przeszłości (powolne przenoszenie środka ciężkości z Dobrzeca).
Ja wprost przeciwnie. Uważam, że zachodzi proces oddalania się od centrum, choć nie zaczęło się to dzisiaj. Stawianie głównie na remonty dróg wjazdowych do miasta (ogólnie wydawanie pieniędzy z budżetu inwestycyjnego prawie tylko i wyłącznie na asfalt), dobijanie już i tak słabego transportu publicznego, duża ilość miejsc parkingowych i to w zdecydowanej większości bezpłatnych (poza niewielkim obszarem centralnym, w którym ceny i tak nie są zbyt wysokie), pozwalanie na budowy kolejnych centrów vel "galerii" handlowych, marketów jako oddzielnych budynków, a nie w parterach, ślamazarne i cząstkowe remontowanie kamienic, pozwalanie na rozlewanie się miasta, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (do czego prowadzi taka, a nie inna polityka) to zabijanie centrum.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 6 gru 2023, o 19:56

wollny pisze:
4 gru 2023, o 20:56
Bardzo dobry kierunek. UK nadrabia teraz błędy popełnione przez PWSZ na początku jego działania, czyli wyniesienie się na wieś.

Ogólnie mam wrażenie, że powoli obserwujemy powrót do centrum i naprawianie błędów przeszłości (powolne przenoszenie środka ciężkości z Dobrzeca).
Uważam identycznie. Oby taki kierunek został zachowany.
Może w przyszłości jakieś miejskie, niezamieszkałe kamienice doczekają się przeznaczenia na akademiki. Może Podgórze zrobić takim śródmiejskim kampusem, bo chyba oprócz górnolotnych haseł o rewitalizacji tego rejonu miasta, nie ma konkretnych planów co do przeznaczenia wyremontowanych (i pobudowanych nowych) kamienic.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 7 gru 2023, o 08:51

filip pisze:
6 gru 2023, o 16:23
wollny pisze:
4 gru 2023, o 20:56
Bardzo dobry kierunek. UK nadrabia teraz błędy popełnione przez PWSZ na początku jego działania, czyli wyniesienie się na wieś.
Ale z jakiej perspektywy dobry kierunek? Żywotności miasta, może utrzymania infrastruktury? Pewnie tak. Tylko, czy o to chodzi w uniwersytecie? No nie. Wydaję mi się, że takie rozrzucenie różnych budynków, wydziałów etc. niczemu nie służy, a wręcz szkodzi. Osobiście jestem zwolennikiem kampusów. Mam świadomość, że obecnie uczelnia jest zbyt mała i biedna, żeby w coś takiego się bawić, ale to powinien być jakiś cel.
Czyli jako antagonista do amerykańskiej polityki miejskiej jesteś fanem amerykańskiego podejścia do uczelni wyższych? ;)
Ja uważam, że uniwersytety powinny żyć, powinny być w centrach miast - Cambridge, Oxford czy nawet Fryburg Bryzgowijski, który chyba sam kiedyś podawałeś jako przykład. Oczywiście nauka powinna mieć ciszę/autonomię i tego absolutnie nie neguję, ale uniwersytet to też dydaktyka i kształtowanie młodych umysłów.
filip pisze:
6 gru 2023, o 16:23
Ja wprost przeciwnie. Uważam, że zachodzi proces oddalania się od centrum, choć nie zaczęło się to dzisiaj. Stawianie głównie na remonty dróg wjazdowych do miasta (ogólnie wydawanie pieniędzy z budżetu inwestycyjnego prawie tylko i wyłącznie na asfalt), dobijanie już i tak słabego transportu publicznego, duża ilość miejsc parkingowych i to w zdecydowanej większości bezpłatnych (poza niewielkim obszarem centralnym, w którym ceny i tak nie są zbyt wysokie), pozwalanie na budowy kolejnych centrów vel "galerii" handlowych, marketów jako oddzielnych budynków, a nie w parterach, ślamazarne i cząstkowe remontowanie kamienic, pozwalanie na rozlewanie się miasta, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (do czego prowadzi taka, a nie inna polityka) to zabijanie centrum.

Na szybko inwestycje w centrum: Rynek, Śródmiejska/Zamkowa, Park, Muzeum, Ratusz, CKiS. Do tego: Riverside, Między Mostami, Łódzka, inwestycja przy Kanale Bernardyńskim. Planowana jest Filharmonia, mediateka. Oczywiście można zakryć oczy i widzieć tylko remonty Częstochowskiej. Poza nią, to nie wiem o jakich mówisz drogach wyjazdowych z Kalisza w tej kadencji?
Moim zdaniem robotę w długiej perspektywie zrobi też wybudowanie drugiej sypialni, która przeniesie trochę środek ciężkości z Dobrzeca. Gdzie te kolejne galerie handlowe? Pokaż mi polskie miasto, w którym lokale usługowo-handlowe lokowane są tylko (albo głównie) w parterach kamienic - bardzo jestem ciekawy ;)
Oczywiście nie jest idealnie - komunikacja publiczna powinna działać lepiej i polityka parkingowa powinna być kształtowana inaczej.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 8 gru 2023, o 21:38

wollny pisze:
7 gru 2023, o 08:51
Czyli jako antagonista do amerykańskiej polityki miejskiej jesteś fanem amerykańskiego podejścia do uczelni wyższych? ;)
Ja uważam, że uniwersytety powinny żyć, powinny być w centrach miast - Cambridge, Oxford czy nawet Fryburg Bryzgowijski, który chyba sam kiedyś podawałeś jako przykład. Oczywiście nauka powinna mieć ciszę/autonomię i tego absolutnie nie neguję, ale uniwersytet to też dydaktyka i kształtowanie młodych umysłów.
W zasadzie jakby się tak dokładnie przyjrzeć to ja jestem antagonistą prawie wszystkiego co amerykańskie. :lol:
Jak już to anglosaskiego. ;) No i zdecydowanie nie fanem, raczej zwolennikiem niektórych rozwiązań. Za to do części z nich jest mi bardzo daleko i nie chciałbym, abyśmy się nimi inspirowali. Zresztą nawet jakbyśmy chcieli skopiować tamten system to jest niemożliwe patrząc na to jak ogromne budżety mają tamte uczelnie.
Przecież Oxford i Cambridge to właśnie przykłady miast z kampusami, tylko że ich kampusy są bardzo stare i przez to są zlokalizowane w centrach i maja nieco inny charakter. Ja nie mam nic przeciwko idei kampusu w centrum, w zasadzie to mi się bardzo podoba, bo wpisuję się w moje postrzeganie miasta. Tylko, że weź znajdź taki kawał terenu w centrum lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, możesz wziąć pod uwagę nawet nieznaczne wyburzenia (oczywiście z wykluczeniem zabytków). A takiego terenu nie znajdziesz, dlatego pisałem o tym, że trzeba szukać jakiegoś wariantu "pośredniego".
Dobrze zaprojektowane kampusy żyją, podobnie jak miasta. :D

Ja zawsze o Fryburgu piszę w kontekście transportu, urbanistyki i ekologii. I tu faktycznie jest czym się wzorować, w tej kategorii miast ciężko o lepszy przykład. Nawet wśród większych będzie bardzo ciężko. Co oczywiście nie świadczy o tym, że wszystko jest tam idealne. Ale to właśnie takie miasta powinny nam służyć jako wzorce.
wollny pisze:
7 gru 2023, o 08:51
Na szybko inwestycje w centrum: Rynek, Śródmiejska/Zamkowa, Park, Muzeum, Ratusz, CKiS. Do tego: Riverside, Między Mostami, Łódzka, inwestycja przy Kanale Bernardyńskim. Planowana jest Filharmonia, mediateka. Oczywiście można zakryć oczy i widzieć tylko remonty Częstochowskiej. Poza nią, to nie wiem o jakich mówisz drogach wyjazdowych z Kalisza w tej kadencji?
Moim zdaniem robotę w długiej perspektywie zrobi też wybudowanie drugiej sypialni, która przeniesie trochę środek ciężkości z Dobrzeca. Gdzie te kolejne galerie handlowe? Pokaż mi polskie miasto, w którym lokale usługowo-handlowe lokowane są tylko (albo głównie) w parterach kamienic - bardzo jestem ciekawy ;)
Oczywiście nie jest idealnie - komunikacja publiczna powinna działać lepiej i polityka parkingowa powinna być kształtowana inaczej.
Główny Rynek, Śródmiejska i Zamkowa to zmarnowana szansa i zdecydowanie zaliczyłbym to do odwrotu z centrum.
Nowego MOZK jeszcze nie widziałem (trzeba będzie się wybrać), ale myślę, że to zdecydowanie możemy zaliczyć do lekkiego powrotu. Park Miejski i CKiS - ok. Ratusz, o co konkretnie chodzi?
Riverside - pomimo ociężałej bryły, wybudowania zbyt blisko rzeki i braku przynajmniej jednego lokalu usługowego to jeszcze można to zaakceptować. Zabudowa jest dość gęsta, jest pierzeja i wprowadza dużo potencjalnej ludności do centrum. Miejmy nadzieję tylko, że zamieszkają tam ludzie, a nie będą to lokale pod Airbnb.
Między mostami i TBS uważam za bardzo słabe przykłady. Parkingi zajmują zdecydowanie za dużo miejsca (w przypadku TBS tyle co te bloczki, a może nawet nieco więcej) i ja tam nie widzę planowania. Widzę za to byle jak wciśnięte bloczki, byle były. No tak daleko nie zajdziemy i nie zbudujemy przyjemnego miasta. Ze względu na przyrost ilości naziemnych miejsc parkingowych, małą gęstość i sypialnianość uważam to za lekki odwrót od centrum.
Filharmonia ma być zdecydowanie za daleko od rdzenia i znając kaliską myśl planistyczną to pewnie z parkingiem trzy razy większym, niż ona sama.
Budowa kolejnej sypialni to naturalny odwrót od centrum. Sypialnie są antymiejskie, martwe, napędzają sztuczny ruch samochodowy. Tak się nie zabudowuję współczesnego miasta, obecnie stawia się na wielofunkcyjność. Fakt, z tymi galeriami to małe faux pas. Chodziło mi o planowane parki handlowe.

Serio chcesz brać polskie miasta za coś czym można się inspirować (pod kątem urbanistycznym)? :lol: A no i rzecz jasna - tylko w parterach kamienic być by nie mogły, bo w polskich miastach kamienice stanowią mały odsetek zabudowy. Miałem na myśli partery wszystkich rodzajów budynków mieszkalnych.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: wollny » 14 gru 2023, o 08:23

filip pisze:
8 gru 2023, o 21:38
Ja zawsze o Fryburgu piszę w kontekście transportu, urbanistyki i ekologii. I tu faktycznie jest czym się wzorować, w tej kategorii miast ciężko o lepszy przykład. Nawet wśród większych będzie bardzo ciężko. Co oczywiście nie świadczy o tym, że wszystko jest tam idealne. Ale to właśnie takie miasta powinny nam służyć jako wzorce.
No tak, ale to m.in. dzięki uniwersytetowi Fryburg żyje ;)
filip pisze:
8 gru 2023, o 21:38
Główny Rynek, Śródmiejska i Zamkowa to zmarnowana szansa i zdecydowanie zaliczyłbym to do odwrotu z centrum.
Nowego MOZK jeszcze nie widziałem (trzeba będzie się wybrać), ale myślę, że to zdecydowanie możemy zaliczyć do lekkiego powrotu. Park Miejski i CKiS - ok. Ratusz, o co konkretnie chodzi?
Zamkowa i Śródmiejska to nie jest odwrót od centrum. Wiadomo, że nie jest to rozwiązanie docelowe, ale krok w dobrym kierunku. Do Głównego Rynku w ogóle nie wiem jakie masz zarzuty, że to odwrót od centrum?
filip pisze:
8 gru 2023, o 21:38
Serio chcesz brać polskie miasta za coś czym można się inspirować (pod kątem urbanistycznym)? :lol: A no i rzecz jasna - tylko w parterach kamienic być by nie mogły, bo w polskich miastach kamienice stanowią mały odsetek zabudowy. Miałem na myśli partery wszystkich rodzajów budynków mieszkalnych.
To że polskie miasta wyglądają jak wyglądają to jest pochodna polskiego systemu prawnego (m.in. planowania przestrzennego). I oczywiście możemy marzyć o rozwiązaniach z zagranicy, ale systemu prawnego stamtąd mieć nie będziemy, więc trzeba patrzeć na inne polskie miasta.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 gru 2023, o 17:02

Odnośnik od kolegi Rym-ka

Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne. NIL informuje, że ten postulat nie został zrealizowany, a wręcz przeciwnie — można zaobserwować zwiększenie wsparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich.

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie- ... GVeEm7gyrY
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 gru 2023, o 19:36

wollny pisze:
14 gru 2023, o 08:23
No tak, ale to m.in. dzięki uniwersytetowi Fryburg żyje ;)
W Altstadt są tylko trzy budynki (w tym biblioteka uniwersytecka), reszta jest dalej, choć część jest blisko.
wollny pisze:
14 gru 2023, o 08:23
Zamkowa i Śródmiejska to nie jest odwrót od centrum. Wiadomo, że nie jest to rozwiązanie docelowe, ale krok w dobrym kierunku. Do Głównego Rynku w ogóle nie wiem jakie masz zarzuty, że to odwrót od centrum?
Krok w dobrym kierunku tj. zmiana nawierzchni, dołożenie ławek i wyrzucenie części miejsc parkingowych. To byłby dobry krok, ale nie w tej części miasta. Zmarnowane pieniądze oraz szansa i tyle.
Główny Rynek napisałem odruchowo. ;) Akurat on wyszedł na tle reszty dobrze.
wollny pisze:
14 gru 2023, o 08:23
To że polskie miasta wyglądają jak wyglądają to jest pochodna polskiego systemu prawnego (m.in. planowania przestrzennego). I oczywiście możemy marzyć o rozwiązaniach z zagranicy, ale systemu prawnego stamtąd mieć nie będziemy, więc trzeba patrzeć na inne polskie miasta.
Oczywiście, że możemy przyjąć niedasizm i olać sprawę, ale fakty są nieco inne.
Polska legislacja, w tym planowanie przestrzenne są wzorowane na niemieckim prawie. Oczywiście nasze jest gorszą wersją + dochodzi polska mentalność, ale to nie znaczy, że #niedasię nic zrobić, bo da się.
Samorząd ma instrumenty planistyczne, ale ich nie wykorzystuje. Kalisz jest w niewielkim stopniu pokryty MPZP, a jeżeli już istnieją to bardzo często są niskiej jakości. Niech za przykład służy osiedle Wzgórza Kalisza na Tyńcu.
Odnosząc się jeszcze do tych lokali usługowych. Podczas tworzenia MPZP można umieścić wymóg, aby takowe powstały. To chyba nie stanowi problemu co nie?
A przecież samorząd ma jeszcze możliwość kształtowania polityk: transportowej, parkingowej i mieszkaniowej, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się tkanki miejskiej, czego pewnie masz świadomość. Nie będę jednak się już tu zbędnie rozpisywał na ten temat, bo to nie jest wątek od tego.
K-man pisze:
15 gru 2023, o 17:02
Odnośnik od kolegi Rym-ka

Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne. NIL informuje, że ten postulat nie został zrealizowany, a wręcz przeciwnie — można zaobserwować zwiększenie wsparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich.

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie- ... GVeEm7gyrY
To dobra i ważna dla nas decyzja. Tylko potrzebne jest wsparcie rządowe, bo poprzedni rząd tworzył te kierunki na rympał.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3661
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 15 gru 2023, o 21:16

K-man pisze:
15 gru 2023, o 17:02
Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne. NIL informuje, że ten postulat nie został zrealizowany, a wręcz przeciwnie — można zaobserwować zwiększenie wsparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich.
Te biadania chyba dotyczą starych ministrów, a nie stanowiska Leszczyny, którego jeszcze nie znamy.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 15 gru 2023, o 21:39

kaliszanin2 pisze:
15 gru 2023, o 21:16
Te biadania chyba dotyczą starych ministrów, a nie stanowiska Leszczyny, którego jeszcze nie znamy.
Faktycznie. Chwile pogrzebałem i znalazłem coś takiego. Kolejne spotkanie miało być dzisiaj. No tak, czy inaczej będzie ciekawie w najbliższych dniach/tygodniach. Ciekawe co z tego wyniknie.
13 grudnia:
https://nil.org.pl/aktualnosci/8314-ost ... er-zdrowia
14 grudnia:

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3661
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 15 gru 2023, o 23:12

Szef NIL jednak spotkał się już z Leszczyną, więc może...

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: filip » 18 gru 2023, o 17:17


Stanis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 214
Rejestracja: 8 lis 2008, o 23:46
Lokalizacja: Środkowopolskie

Re: Uniwersytet Kaliski

Nieprzeczytany post autor: Stanis » 18 gru 2023, o 20:01

Pamiętacie jak swego czasu proponowano dla kaliskiej wyższej szkoły zawodowej utworzenie takich kierunków jak, pomoc domowa, guwernantka, kamerdyner, lokaj. Obserwując ostatnio w internecie zwiększoną ilość informacji jak to łatwo zarobić za granicą i jak świetnie się tam żyje, obawiam się powrotu pomysłów tworzenia takich kierunków.
Więcej myśleć, a mniej słuchać.

ODPOWIEDZ