Zabudowa na Nowym Rynku

Inwestycje które nie zostały zrealizowane.
sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 mar 2010, o 15:29

Masz rację WW - Straż Ogniowa i ,,koza'' były wyznacznikami tego placu . Podobnie zniszczona jest ulica Chopina - zasłonięta zbytkowa Calisia i poszarpane ,,socrealnymi'' plombami pierzeje, na koniec zwieńczone badziewiem u styku tej ulicy z Wodną. Podobnie zniszczone ulice można by wymieniać ciurkiem..
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 mar 2010, o 16:38

ww pisze:Reprezentacyjny?
A co tam można prezentować? Chaos urbanistyczny? Architektoniczne zacofanie?
Czy może trzeba by tam jeszcze postawić fontannę i ławeczki "dla prezencji"? :roll:
Wolę te ławeczki i starą fontannę niż to co jest obecnie.
ww pisze: Pawlak postawi betonowy sarkofag
WW obyś się mylił :evil:
Ostatnio zmieniony 4 mar 2010, o 16:41 przez Gumiś, łącznie zmieniany 1 raz.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 4 mar 2010, o 16:40

ja bym sie tam zgodzil za fontanna laweczkami i zielonym kswerkiem to jest najlepsze co moze byc wyjsc z centrum handlwego na zielona oaze!!

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 4 mar 2010, o 17:00

ww pisze:Rewitalizacja – słowo wytrych, pasuje wszędzie, zawsze, każdemu i do wszystkiego. :(
Tylko nikt tu zdaje się nie wie, co to słowo oznacza. :evil:
Przecież to miejsce jest witalne, jak rzadko które w mieście, więc co ty chcesz tam rewitalizować? :roll:

Potencjał Nowego Rynku został bezpowrotnie zaprzepaszczony, placu nic już nie uratuje. Ten plac został już pogrzebany, na jego grobie Pawlak postawi betonowy sarkofag, zaś zwieńczeniem dzieła zniszczenia będzie tkliwe epitafium, które napisze sama Matusiak (w decyzji administracyjnej), a Banasiak popełni wierszówkę, wznosząc okrzyk zachwytu nad okazałością sarkofagu... :(

Tak właśnie niszczy się to miasto, tu i teraz, na naszych oczach. Nie dziwcie się więc, że te oczy póżniej bolą, jak się na to miasto patrzy.

A z tą "aranżacją wodną" to dałeś czadu. Nominacja na tekst tygodnia! :lol:
Masz takie denerwujące podejście do ludzi z forum. Wszystko wiesz lepiej itp. Akurat tę problematykę miałem poruszaną na studiach i wiem co to znaczy rewitalizacja i parę innych pojęć z nią związanych też znam.
I nie wiem gdzie Ty tę witalność widzisz? Może mi powiesz, że na Chopina albo na Ciasnej?
A woda w mieście nie musi wyglądać jak ta na Kilińskiego, więc nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka.

A jeśli już jesteś oblatany w problematyce, to jak ustosunkujesz się do programu "Selbstnutzer"? Uważasz, że ten pomysł można przenieść na grunt polski? Przecież problem wyludniania się centrów miast (i miast w ogóle z resztą też) dotyczy też polskich miast.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 mar 2010, o 17:44

ww pisze:Reprezentacyjny?
A co tam można prezentować? Chaos urbanistyczny? Architektoniczne zacofanie?
Można zaprezentować różnorodność, każdy budynek w innym stylu. :wink: Ponieważ nikt nie wie gdzie leży granica między dziełem sztuki a kiczem, można doprowadzić do tego, by z chaosu wyłoniło się dzieło :lol:
Można też wypromować plac, jako jedyny w swoim rodzaju, gdzie nic do siebie nie pasuje. :lol:

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 4 mar 2010, o 18:44

@Wollny
1. Nie dziwię się, że niektórych denerwuję, skoro niektórzy denerwują także i mnie. Ale czy to ma/może być zarzut?
2. Z całym szacunkiem, ale argumentacja, że ktoś coś miał "poruszone" na studiach, nie budzi mojego zaufania.
3. Selbstnutzer-Programm, np. w Lipsku? To tak jakbyś mnie pytał, czy na polski grunt można przenieść niemieckie autostrady. :roll:
Niemcy są wiodącymi twórcami miast od wczesnego średniowiecza, mają swój własny sposób budowania miast, potrafili odbudować swoje miasta po II wojnie światowej (wystarczy porównać odbudowany Hamburg/Berlin i Warszawę), radzą sobie z dezurbanizacją i suburbanizacją. Niemcy sobie ze wszystkim poradzą (co świetnie wyłożył E. Lewandowski w "Pejzażu etnicznym Europy").
@Jp
1. Można też wybudować plac, którego przestrzeń będzie całkowicie zabudowana (co właśnie zaproponował Pawlak). :lol:

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 4 mar 2010, o 19:15

ww pisze:@Jp
1. Można też wybudować plac, którego przestrzeń będzie całkowicie zabudowana (co właśnie zaproponował Pawlak). :lol:
Plac z całkowicie zabudowaną przestrzenią i aranżacja wodna bez wody, to przeboje awangardy architektoniczno urbanistycznej :lol:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 4 mar 2010, o 19:54

Jakie to ...kaliskie. Jeszcze nie ma budynku , ba nawet konkretnego projektu , a juz wszyscy krytykują.
Jak się budynek zbuduje , to wtedy będzie można ocenić efekt :-)

[ Dodano: Czw, 04.03.2010, 20:04 ]
Ciekawy wynik ankiety : http://www.zyciekalisza.pl/?str=128&id=60496
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 mar 2010, o 20:37

Milo jak juz zbudują, to na nic zda się nasza krytyka.Ogłosić konkurs ogólnokrajowy wsród architektów i tyle/Żadnego gówna w centrum Kalisza.Wystraczy ze chodniki mamy zasyfione g.....i.
Zreszta ŻK jest napisane - Daniel Sztandera - mamy zobowiązanie inwestora, budującego GT, że wybuduje parking podziemny pod placem, gdzie obecnie znajduje się targowisko.Oszczegółach jeszcze nie rozmawialismy, dlatego ,że budowa galerii opóżniła się.Gdy nadejdzie odpowiedni moment wrócimy do tematu.Parking podziemny jest mieszkańcom Kalisza podziemny z róznych powodów.W żadnych dokumentach nie jest napisane, że na NR ma być targowisko miejskie.
Czy ktos z was wogólę czytał ten artykuł.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 4 mar 2010, o 20:49

W ankiecie za targowiskiem 115 kupców ;) Czytaliśmy artykuł wynika z niego że targowisko raczej na jakiś czas zniknie :D następnie jest tam wypowiedż Pawlaka który mówi o szczegółach. Czytaj podjął już decyzję za wszystkich :( Teraz cała broszka w tym żeby radni przejrzeli na oczy i nie dali się omamić handlarzom.

[ Dodano: Czw, 04.03.2010, 20:53 ]
Pawlak :D pisze: Nic o was bez was
Wojciech Pawlak zapewnił jednocześnie kupców, że jeżeli cokolwiek zmieni się na targowisku, to za ich zgodą. – Handlujemy w miejscu, które ma status targowiska i jest to zapisane w odpowiednich dokumentach – dodał.

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 4 mar 2010, o 21:10

Oczywiście, że Nowy Rynek musi pozostać otwarty, żadnych budynków zwłaszcza takich bunkrów jak na wizualizacji. Jednak coś ciekawszego niż same drzewka by się przydało, żeby ludziom chciało się pospacerować po Rynku i może całym śródmieściu.
Instalacja wodna to jedna z możliwości, ciekawe przykłady podałem tu: http://www.inwestycje.kalisz.pl/viewtop ... 3&start=31

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 4 mar 2010, o 21:15

Przecież było wiadomo od początku , że kupcy nie złożą broni do końca.
Stąd najpierw pojawił się tajemniczy Pan Waldemar , który miał zatrzymać budowę GT i inne zmiany w tym rejonie.
Gdy ten nie dał rady , kupcy zmienili (chwilowo) taktykę z "protestacyjnej" na "ugodową" proponując budowę tego hm...bunkra , bo a nuż się uda i RM oraz prezydent wyrażą na to zgodę.
Prawdopodobnie gdy to nie wypali powrócą do protestów - zapewne mogą liczyć na poparcie p.Bąkowskiej.
W grę wchodzą spore pieniądze zarówno kupców jak i firmy Wabek , więc nie można się spodziewać łagodnego odejścia.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 4 mar 2010, o 21:19

Osobiście chciałbym żeby plac przebudowano na wzór poznańskiego Placu Wolności. Parking podziemny, na górze zieleń, woda, ławeczki i dużo miejsca na imprezy plenerowe, koncerty i wystawy. Wystarczy popatrzeć jakie różnorodności dzieją się na tym placu w Poznaniu, czy nie można by było u nas też trochę urozmaicić otoczenia.

Po co gnieżdzić się z koncertami koło kaliskiego teatru skoro ma się w ręku ogromny plac w centrum miasta. Nie ma chyba lepszego miejsca na tego typu rzeczy.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 mar 2010, o 23:47

milo pisze:Przecież było wiadomo od początku , że kupcy nie złożą broni do końca.
Stąd najpierw pojawił się tajemniczy Pan Waldemar , który miał zatrzymać budowę GT i inne zmiany w tym rejonie.
Gdy ten nie dał rady , kupcy zmienili (chwilowo) taktykę z "protestacyjnej" na "ugodową" proponując budowę tego hm...bunkra , bo a nuż się uda i RM oraz prezydent wyrażą na to zgodę.
Prawdopodobnie gdy to nie wypali powrócą do protestów - zapewne mogą liczyć na poparcie p.Bąkowskiej.
W grę wchodzą spore pieniądze zarówno kupców jak i firmy Wabek , więc nie można się spodziewać łagodnego odejścia.

Jeżeli wszystkie łagodne formy perswazji wobec kupców zawiodą to nie wiem....chyba tylko rozwiązanie siłowe jako ostateczność pozostaje........na wzór Warszawki.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 5 mar 2010, o 10:40

ww pisze: 2. Z całym szacunkiem, ale argumentacja, że ktoś coś miał "poruszone" na studiach, nie budzi mojego zaufania.
3. Selbstnutzer-Programm, np. w Lipsku? To tak jakbyś mnie pytał, czy na polski grunt można przenieść niemieckie autostrady. :roll:
Niemcy są wiodącymi twórcami miast od wczesnego średniowiecza, mają swój własny sposób budowania miast, potrafili odbudować swoje miasta po II wojnie światowej (wystarczy porównać odbudowany Hamburg/Berlin i Warszawę), radzą sobie z dezurbanizacją i suburbanizacją. Niemcy sobie ze wszystkim poradzą (co świetnie wyłożył E. Lewandowski w "Pejzażu etnicznym Europy").
Ale wierz mi, że trochę się tym interesuję, a nie znając mojej sytuacji ograniczasz mnie do człowieka, który nie wie co to jest rewitalizacja.
To nie jest do końca tak jak z autostradami, bo to prywatni inwestorzy budują miejskie domy, a nie państwo. W Polsce też prywatni inwestorzy budują mieszkaniówkę. A co do odbudowywania po II WŚ to rzeczywiście Niemcy Zachodni sobie z tym poradzili, ale np we Frankfurcie nach Oder całkowicie zniszczono starówkę (vide Lubin) i dopiero niedawne działania doprowadziły do zrewitalizowania tego obszaru (Południowo-Wschodnie Centrum Miasta).
A co do tego czy sobie radzą z dezurbanizacją i suburbanizacją? To właśnie w Niemczech (głównie we wschodnich landach) najbardziej palącym problemem są "kurczące się miasta", więc nie wiem czy tak dobrze sobie z tym radzą. Tutaj znowu przykładem jest Frankfurt, który był 90tys. miastem, a teraz ma tylko 62tys. mieszkańców. Ale muszę się z Tobą też częściowo zgodzić - poziom planowania przestrzennego i myślenia strategicznego o mieście w Niemczech jest na dużo (dużo dużo dużo) wyższym poziomie niż w Polsce, bo tam zajmują się tym fachowcy a nie populiści jak w Polsce.

A co do meritum, to wg mnie plac może być "dziełem" samym w sobie, ale oczywiście nikt nie musi się ze mną zgadzać.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 mar 2010, o 12:08

Dla mnie miasta w Niemczech i Hiszpani sa najdoskonalsze.
Co do wyludniania się miast wschodnich Niemczech, to sądze, że bardziej jest to spowodowane emigracją na zach. niz suburbanizacją.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 mar 2010, o 12:37

K-man pisze: ... sądze, że bardziej jest to spowodowane emigracją na zach. niz suburbanizacją.
Mimo rozwalenia muru berlińskiego Osti uciekają ciągle zagranicę. Smutne to jest zjawisko, ale to efekt ,,miłości honekerowskiej do ludu'' i poczynań Stasi związanych z tą ,,miłością''. To jest normalne parcie na Zachód, parcie za lepszym. Ale o dziwo Polacy, którzy są chętnie tam przyjmoweani i witani (zwłaszcza fachowcy), też za mocno się nie kwapią by zasiedlać podederowskie miasta na lewym brzegu Odry. A może to kwestia mentalności - tak różnej od słowiańskopołabskiej i ... braku odwagi?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1378
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 5 mar 2010, o 12:50

No dobra, może z tym reprezentacyjnym to trochę przesadziłem, ale to wcale nie oznacza, że nie może tam powstać bardzo ładny placyk.

No to na pewno nakładają się na siebie: procesy urbanizacyjne i te ucieczki na zachód.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 10 mar 2010, o 16:54

Jeżeli ktoś kupuje tę gazetę to może wrzuci skan całego artykułu ?

"Gorączka wśród kupców
Kiedy władze miasta chcą usunąć kupców z jakiegoś miejsca nieodmiennie podnoszą jeden argument - brud i smród. Kiedy usuwano kupców z targowiska „Pod Zegarem” dodawano, że oprócz brudu i smrodu były tam szczury. Nikt wtedy nie zadał pytania, a gdzie ich nie ma?! Wśród kupców na targowisku „Pod Tęczą” w ostatnich dniach zapanowała bardzo nerwowa atmosfera. Postanowiliśmy sprawdzić, kto i dlaczego wywołuje takie napięcie? Otóż gdzieś zrodził się pomysł, żeby kupcom wybudować pałac... na lodzie. Jak ich do tego zachęcano i dlaczego ktoś próbuje ich omamić?
Czytaj w 7 Dni Kalisza nr 9 wydanie z 3 marca 2010"

http://www.7dnikalisza.com/
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 mar 2010, o 18:07

Przecież nikt kupców nie wyrzuca do Stobna, na Warszówkę czy do Kotowiecka - mają zostać w Mieście. Oni sami są na tyle mądrzy i rozgarnięci i wiedzą, że w XXI wieku targowisko nie może znajdować się 100 - 200 metrów od Ratusza czy Katedry. Poprostu nie przystoi i to nie tylko ze względów sanitarnych, estetycznych czy kulturowych. Niestety, ale Targowisko ,,promieniuje'' na okoliczne ulice Ciasną, Złotą, Chopina, 3-go Maja i inne. Z tych powodów i nie tylko z tych - należy je ,,ciut'' odsunąć.

ODPOWIEDZ