Reaktywacja Województwa Kaliskiego

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
tomaszC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2012, o 19:21
Lokalizacja: Berdyczów

Nieprzeczytany post autor: tomaszC » 18 lut 2012, o 20:53

Przepraszam za odkopywanie wątku, ale wpis Pana Artura sprowokował mnie do zarejestrowania się na forum. Zacznę od tego że od już ładnych 15 lat nie jestem mieszkańcem Kalisza, zresztą jak większość moich znajomych którzy po zrobieniu dyplomów do miasta nie wróciło. Część wyjechała za granicę, reszta jest w Warszawie, część we Wrocławiu, Krakowie ja zamieszkałem w Poznaniu. Przepraszam z góry jeśli kogoś urażę, ale odnoszę wrażenie że Pan Artur słabo się orientuje w realiach jakie były w PRL jak i obecnej sytuacji województwa. PRL właśnie był takim ustrojem gdzie człowiekowi bez względu gdzie mieszka, miało mu być dobrze i o ile się nie mylę w Kaliszu chyba tak źle nie było. Mimo że zabrakło tutaj takich inwestycji jak GOP czy Żerań. Z tekstu jaki przeczytałem wynika że tylko Poznań należy do A. Widać Pan w tym mieście dawno nie był, choć tak daleko nie jest. Otóż gminy okalające to miasto mają lepiej niż sam Poznań który nie dość że traci podatników na rzecz tych pierwszych to jeszcze przypływ inwestycji w ościennych gminach, w sumie jest nawet i wyższy niż w samym Poznaniu. Śrem i Środę Wlkp zaliczył bym do grupy B, natomiast przytoczone Gniezno to Polska C, ze względu na mały rozwój i wysokie bezrobocie. Szkoda że nie napisał Pan o jakie pieniądze się starał Kalisz i na co, oraz dlaczego nie dostał na to środków. Co do aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej to jak próba ożenienia psa z kotem. Coś takiego będzie istniało tylko na papierze. To co się dzieje między Zieloną Górą a Gorzowem Wlkp to tzw. pikuś jaki jest między Kaliszem a Ostrowem. To nie utrata statusu województwa jest źródłem problemów jakie toczą to miasto. Problemem są ludzie którzy jak widać obecnie, nie potrafią bez wsparcia z zewnątrz rządzić nawet miastem powiatowym. Mam coraz większe wrażenie że mieszkańcy Kalisza czują się tak jak kiedyś czuli się ludzie w Jarocinie, Krotoszynie czy właśnie Ostrowie Wlkp. Ponieważ Kaliszowi Poznań odrąbał ręce, które przedtem czerpały z tych ośrodków korzyści, nie otrzymując właściwie nic w zamian. Degradacja a może na razie zastój Kalisza, zaczął się praktycznie od zmiany ustroju i bez względu czy krajem rządziła prawica czy lewica. Zawsze było tak że osoby odpowiedzialne za miasto, nie umiały znaleźć miejsca w jakim Kalisz po zmianie ustrojowej powinien być. Najlepszym przykładem jest fakt że moje rodzinne miasto, najstarsze, urokliwe i które zawsze będę miał w sercu, dosłownie rzutem na taśmę otrzymało status ośrodka regionalnego. Odnoszę wrażenie że osoby decydujące zachowują się jak obrażona panienka, która po wielkiej stracie nie potrafi z nikim współpracować. I faktycznie tak jest że z pozycji Poznania to Kalisza wcale nie widać. Nie ma nawet projektów na poprawę połączenia komunikacyjnego tych ośrodków, a szybka kolej nie wiadomo nawet czy powstanie. Zamiast walczyć z Ostrowem i o województwo, niech osoby w UM zajmą się ściąganiem inwestorów bo z dyplomem w ręku tutaj faktycznie ciężko znaleźć etat. Powiem jedno, nie ma szans aby Kraków czy Poznań kiedykolwiek dogoniły w rozwoju Warszawę. Podobnie trzeba to głośno powiedzieć że Kalisz czy Gorzów nigdy nie dogonią w obecnym ustroju Poznania. Już rząd dokładnie określił gdzie będą pompowane największe środki i niestety wśród tych miast Kalisza niema. Dowodem na to jest fakt że na sam UAM w Poznaniu, państwo przekazało wciągu ostatnich lat ponad 300 000 000 zł.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 lut 2012, o 21:17

Władze Kalisz NIGDY tak na serio nie walczyły o woj. kaliskie. To były jedynie jakieś śmieszne postękiwania. Niewiele większe od Kalisza miasta, które są stolicami woj. są zdecydowanie lepiej traktowane przez Warszawę.
Kalisz od bardzo dawna nie ma szczęscia do władz to sie zgodzę.
Niestety powielasz kłamstwa na temat korzyści odniesionych przez Kalisz po uzyskaniu woj. kosztem innych miast. Wystarczy sie spytac z czego ich okradł Kalisz, to albo nie wiedzą, albo wymyślają jakieś pierdoły.
Poza tym witam na forum.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 18 lut 2012, o 21:46

Te wypociny na górze - tomaszC - napisała kolejna osoba, która zapewne wstydzi się, że jest z Kalisza i na pytanie skąd pochodzi odpowiada, że z Poznania. Takich wieśniaków jest na pęczki. Ja mieszkam od lat we Wrocławiu, w Kaliszu bywam na kilka dni co 2 tygodnie i nie zgadzam się z opinią wyżej.

Tak jak już napisałem w innym temacie, Kalisz ratuje tylko oddzielne Państwo, czemu nie zacząć mówić o tym głośno, że te molochy to przeżytek. Co nas interesuje bycie w tak patologicznym Państwie?

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3663
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 lut 2012, o 21:57

Ostrów np. został przez Kalisz "okradziony" tak skutecznie, że za czasów niedawnego woj. kaliskiego podniósł się w hierarchii największych polskich miast o 5 pozycji, gdy Kalisz w tym samym czasie spadł o 1 pozycję. Ostrów został w ten sposób okradziony z sielsko-anielskiej atmosfery niewielkiego miasteczka, która bezpowrotnie przepadła.

tomaszC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2012, o 19:21
Lokalizacja: Berdyczów

Nieprzeczytany post autor: tomaszC » 18 lut 2012, o 22:07

Witaj K-man. Czytając to forum mam wrażenie że wszyscy, lub prawie wszyscy mają za złe że Poznań Kaliszowi coś zabrał. Ok, zgadzam się że teraz pępek województwa jest gdzie indziej, i pieniążki już tak nie płyną jak dawniej. A nawet trzeba się o nie tam w tym nowym pępku starać. Więc jak to jest że Konin otrzymał nową przeprawę przez Wartę a Kalisz dostaje
niewykorzystane moce finansowe? Czy jak Kalisz był miastem wojewódzkim to w takim Jarocinie czy Krotoszynie żyło się lepiej czy gorzej niż teraz? A może osoby z UM wstydzą się teraz dzwonić lub bywać w Poznaniu, bo przedtem bezpośrednio kontaktowały się ze stolicą? A najlepiej niech ktoś napisze jak by chciał przekonać mieszkańca Koła aby on chciał przystąpić do nowego województwa gdzie centrala będzie w Kaliszu.

tomaszC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2012, o 19:21
Lokalizacja: Berdyczów

Nieprzeczytany post autor: tomaszC » 18 lut 2012, o 22:18

Widzisz Faust. Sam uciekłeś z tego miasta. Kalisz na tym stracił bo podatki płacisz gdzie indziej. Jesteś tutaj tylko przejazdem z wizytą u rodziny. I tym powinny się zająć władze a nie mydleniem oczu wyborcom jakimś urojonym województwem. które jak powstanie to ma uleczyć i zbawić to miasto. Zresztą zamiast obrażać przytocz jakieś argumenty.

tomaszC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2012, o 19:21
Lokalizacja: Berdyczów

Nieprzeczytany post autor: tomaszC » 18 lut 2012, o 22:28

Kaliszaninie piszesz że Kalisz będąc stolicą województwa spadł w rankingu, to może lepiej nie walczyć o jego powrót?

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 18 lut 2012, o 22:45

Mam mieszkanie we Wrocławiu, ale jestem zameldowany w Kaliszu i tu teraz rozkręcam firmę. Wyjechałem się wykształcić i zdobyć doświadczenie, ale Kalisz jest mi najbliższy.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 lut 2012, o 22:54

TomaszuC już i wczesniej pisałem że władze Kalisza nie walczyły o woj. Obecnie rządzi Kaliszem SK wraz koalicjantami. Ci ludzie nie tylko są niezdolni do rzadzenia tym miastem, a co dopiero o wlke, abykalisz maił zneczenie reginalne, jak przystało na drugie co do wielkości miasto województwa. Ust obencie rzadzących Kaliszem nigdy nie padło (przynajmniej nie słyszałem), choć zdaniena temat reaktywacji o woj. Tak, że nie ma, nie było, i raczej nie bedzie rozmów, planów dortyczących woj. za tej ekipy. W Polsce co kiladziesiąt lat sa reformy admist. trzeba być gotowym na następną. Problem w tym, że do natępnej ref. admistrt. Kalisz może byc zwyczajnie małym miasteczkiem. Co do okradania woj. przez Kalisz to bajki wyssane z palca. Poproś o dowód. To, że Kalisz lepie się rozwijał będąc stolicą woj. pokazuje historia, choc z pewnością to nie był jedyny czynnik.
To o czym napisał kaliszanin2 świadczy tylko, że Kalisz nie doił regionu. Własnie taka powinna być stolica regionu. Stawiac na rozwój woj. a nie tylko swój.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

tomaszC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2012, o 19:21
Lokalizacja: Berdyczów

Nieprzeczytany post autor: tomaszC » 18 lut 2012, o 23:21

Nie wierzę w to że władze Kalisza przedtem hojnie, zgodnie i po równo dzieliły się z innymi miastami woj kaliskiego. I jeszcze jedno, gdyby nie refleks pewnej osoby i jej interwencja, to Kalisz nawet nie został by wpisany do listy miast ośrodków regionalnych. I to du#%*@tość i niekompetencja lokalnych władz spowodowała te zagrożenie, a fakt że miasto Kalisz jest drugim ośrodkiem gospodarczym w Wlkp to Warszawa miała w głębokim....

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 19 lut 2012, o 00:37

tomaszC pisze:Nie wierzę w to że władze Kalisza przedtem hojnie, zgodnie i po równo dzieliły się z innymi miastami woj kaliskiego.
Władze Kalisza wcale nie dzieliły, bo nie rządziły woj. kaliskim! Irytujące jest to częste utożsamianie władz woj.kaliskiego wyłącznie z Kaliszem.

Zasadnicza różnica pomiędzy województwami kaliskim i poznańskim polegała na tym, że ludnośc Poznania stanowiła prawie 50 % ludności całego województwa, a Kalisza zaledwie kilkanaście. Dominacja Poznania jak i wielu innych miast wojewódzkich, jak np. Płocka czy Włocławka, gdzie skupiała się prawie połowa ludności miejskiej województwa, pozwalała na "okradanie" pozostałych miejscowaści. Takie miasta faktycznie zyskały na tzw. "byciu województwem"

W przypadku woj. kaliskiego sytuacja była zupełnie inna. Kalisz ze swoimi kilkunastoma procentami miał nie wiele więcej do powiedzenia niż Ostrów (ok.10 %). Dzięki takiemu rozłożeniu sił, o żadnej hegemonii Kalisza i "okradaniu" pozostałych miast nie mogło być mowy. Mało tego, trzeba jeszcze uwzględnić niechęć mieszkańców większości miast do Kalisza i mamy obraz województwa kaliskiego 1975-1998, rządzonego głównie przez ostrowian!
Przypominam, że władze wojewódzkie wybierane są spośród wszystkich mieszkanców woj. a nie tylko stolicy, w naszym przypadku dodatkowo nieakceptowanej przez większość.

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 19 lut 2012, o 02:27

tomaszC pisze:Witaj K-man. Czytając to forum mam wrażenie że wszyscy, lub prawie wszyscy mają za złe że Poznań Kaliszowi coś zabrał. ... Więc jak to jest że Konin otrzymał nową przeprawę przez Wartę .
Kolego widocznie niezbyt dokładnie czytasz to forum, bo jak zapewne wiesz Konin to miasto na prawach powiatu, więc samo finansuję drogi na terenie miasta i tak też było z nową przeprawą przez wartę, GDDKiA finansowała tylko odcinek od granicy miasta.

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 20 mar 2012, o 13:54

Likwidajcja delegatury Urzędu Wojewódzkiego staje się faktem: http://www.calisia.pl/articles/13838-w- ... ewodzkiego

Dziwi milczenie władz miasta i lokalnych mediów na ten temat!!! Cichaczem pojedyńcze osoby dostają wymówienia i propozycje pracy w Poznaniu. W listopadzie ma nastąpić nasilnienie w zwolniwniach. Nawiasem mówiąc liczba urzędników w Poznaniu rośnie.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 mar 2012, o 14:03

K...A MAĆ. Zabór w najlepsze trwa :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 4 kwie 2012, o 23:32


www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 5 kwie 2012, o 00:19

Aż strach pomyśleć, co oni by sobie wybudowali za nasze pieniądze gdyby Poznań był stolicą Polski a nie województwa?

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 kwie 2012, o 08:32

Co za zachłanny naród. Na tą wielką słoniarnie, która miała być hitem turystycznym woj. też się zrzuciło. A wyszło z tego wielkie turystyczne g...o. Trzeba było nie wydawać na stadion miejski w POznaniu prawie 800 mnl zł. Okradają całe woj.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3663
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 5 kwie 2012, o 14:15

Nie mogłem się powstrzymać od komentarza.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10974
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 14 wrz 2012, o 09:32

Nawet Pan Maciej Błachowicz się już zastanawia nad sensem likwidacji woj. kaliskiego. Kolejne lata pokazują, że reforma byłą nietrafiona , a woj. wielkopolskie za duże. Najlepiej by było powrócić do historycznego podziału Wielkopolski.
„Wielkopolska jest regionem o dużej powierzchni (…) Poznań swym zasięgiem korzystnego regionotwórczego oddziaływania nie jest w stanie dostarczyć całemu regionowi odpowiednich impulsów rozwojowych. (…) Przy tak dużej powierzchni województwa stolica regionu nie może w pełnym zakresie spełniać swych stołecznych funkcji względem całego obszaru. (…)”

Jak” nie jest w stanie” i „nie może” to po kiego grzyba było likwidować województwo kaliskie?
Cytowany fragment pochodzi z tego artykułu. http://www.calisia.pl/articles/15700-z- ... o-pierdoly
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
enix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 12 kwie 2011, o 16:32
Lokalizacja: Widok

Nieprzeczytany post autor: enix » 15 wrz 2012, o 16:30

Dawne województwo kaliskie leżało po części na terenie kilku obecnych województw. W jaki sposób waszym zdaniem powinny przebiegać granice ew. obecnego woj. kaliskiego ?
pozdrawiam, Enix

ODPOWIEDZ