Tereny pod nowe inwestycje

Tereny niezagospodarowane.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9976
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Tereny pod nowe inwestycje

Post autor: K-man » 1 paź 2009, o 13:34

Życie Kalisza.
Władze Kalisza wytypowały 16 obszarów, dla których obowiązkowe jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Obowiązek taki wynika z ustawy o planowaniu i zagospodarownaiu przestrzennym.Nakazuje ona sporządzenie planów m.in.dla przyszłych lokalizacji marketów czy nieruchomości wymagających scaleń i podziałów.Sposród przyszłych terenów handlowych wymienic warto rejon ul.Kordeckiego(szok, kolejny market), w poblizu której przebiegała będzie TB.W miejskich planach przewidziane tam są obiekty handlowe o pow. sprzedaży powyzej 2000mkw.Sporo nowych planów zagospodarowania powstanie ze względu na potrzeby w zakresie budownictwa mieszkaniowego.To m.in.obszar zabudowy jednorodzinnej w rejonie ulic Łódzkiej, Łęgowej i Próżnej, tereny zabudowy jednorodzinnej pomiędzy Łódzką, Kujawską, Gajową, Fromborską, Kołobrzeską i Okrąglicką oraz takie same tereny przy Rzymskiej.Dla budownictwa wielorodzinnego przewidziano osiedle Huby(za komuny miało podobno liczyć 40 tys.teraz na to są chyba małe szanse, ale dobrze te rejony mają bardzo słaba ziemię.A więc nie zbyt wielkiej straty dla rolnictwa) oraz rejon ulic Owsianej i Pszennej, a dla budownictwa socjalnego Szczypiorno.
Są jeszcze " tereny budownictwa mieszkaniowego o podwyższonym standardzie i specjalnych wymogach kształtowania krajobrazu miejskiego( Ze co?) Dobrzec - Północ, leżace po północnej stronie ul.Poznańskiej.
Jesli jesteśmy już przy krajobrazie, trzeba wspomnieć o obszarch krajobrazu chronionego.Planami zagospodarowania objęte zostaną takie obszary(trzeba chronić całą doline, a nie jakieś wybrane obszary) w dolinie Swędrni i dolonie Prosny w Piwonicach oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe Piskorzewie i Rajsków.Tylko niech się spieszą, bo jeszcze trochę i tereny o wiekszej wartości przyrodniczej zostaną zabudowane, a wtedy nie będzie czego chronić.
Co sądziecie o tych planach.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Post autor: Gumiś » 1 paź 2009, o 20:10

Dobre plany,ale najciekawsze są te które odnoszą się do dolin Naszych dwóch rzek.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

milo
Moderator
Moderator
Posty: 4739
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)

Post autor: milo » 1 paź 2009, o 21:49

Rejon Kordeckiego ? Czyżby okolice stawu Zośka ?
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Post autor: sobieray-3 » 1 paź 2009, o 22:06

Na zdjęciu Trojka z lotu ptaka , glinianka ,,Zośka'' widoczna jest z lewej na I-szym planie - prawie cała zasypana.

http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,784,788 ... 71139.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ochotnik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1977
Rejestracja: 5 sie 2009, o 17:08
GG: 9270210
Lokalizacja: Śródmieście I

Post autor: ochotnik » 1 paź 2009, o 22:33

Dobrze, że przewidują kolejny market, w rejonie innym niż ok. Hanki Sawickiej, i AWP, bo w innych rejonach miasta też mieszkają ludzie i chcą zrobić zakupy.

milo
Moderator
Moderator
Posty: 4739
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)

Post autor: milo » 1 paź 2009, o 22:49

To były kiedyś tereny należące do Zakładów Ceramiki Budowlanej ?
To chyba ta działka
http://otodom.pl/index.php?mod=show&insId=1579393
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9976
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 1 paź 2009, o 23:01

Gumiś co do dolon naszych rzek, to jestem złej mysli.Ostatnio a stronie UM pojawił się tytuł " Prosna płynacy problem" Przepraszam, ale ten tytuł dobrze pokazuje jakie miasto ma podejście do rzek.I mamolbrzymie obawy, ze te tereny zostaną zwyczajnie zniszczone.
Staw Zoska nie znajduje przy Kordeckiego.Zresztą pamietam, ze część Zoski została zasypana śmieciami, a pózniej ziemią.A wieć jesli ktoś będzie się chiał tam budować to niech się lepiej zastanowi.
Co do sklepu przy ul. Kordeckiego to moze chodzić( tylko tak myslę) o przerobienie pustego budynku, który miał być ponoć prywatnym szpitalem.Ale od kiedy go postawiono stoi pusty.Budynek znaduje sie na wprost polikliniki.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

milo
Moderator
Moderator
Posty: 4739
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30
Lokalizacja: Kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym :-)

Post autor: milo » 1 paź 2009, o 23:12

Znam ten budynek - on nie nadaje się na przerobienie na market.

Na 100 % wiem , że właściciel wyrobisk starał się o zmianę planu zagospodarowania z możliwością budowy marketu a jest to rejon rzut beretem od Kordeckiego.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9976
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 14 paź 2009, o 12:39

Nie oczekuje od radnych wielkiej inteligencji,I dlatego nie rozumiem dlaczego nie słuchaja mądrzejszych od siebie.Kolejny przykład głupoty naszych radnych.Dłgie, ale bardzo ciekawe i przerazające jednoczesnie.Totalna nieweidza i ignorancja ludzi z ratusza.
Życie Kalisza
Kaliscy architekci i urabaniści kwestionują założenia uchwalonego niedawno Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.Czynili to juz wcześniej, ale ich głoś nie został wysłuchany.Pismo, którego fragmenty ponizej cytujemy, trafiło do ratusza przed uchwaleniem Studium, podobnie jak setki innych protestów i uwag do projektu tego opracowania.Opinie członków Stowarzyszenie Architektów Polskich w Kaliszu zasługiwały na szczególną uwagę, chocby ze wzgledu na to, że pochodziły od fachowców, ludzi dalekich od lobbowania na rzecz takiej, lub innej inwestycji, a mających na uwadze całość przedstawionej koncepcji i jej merytoryczną poprawność(lub jej brak).- Nawet pobiezna analiza Studium pozwala przypuszczac, że uwarunkowania i kierunki rozwoju w nim zaproponowane oraz poczynione błędy w przedstawionych propozycjiach przestrzennych są zapewne wynikiem napietego terminu wykonania Studium, a co zatym idzie braki czasu dla projektantów na zebranie materiałów dogłebną analizę stanu istniejącego - przypuszczają autorzy protestu i trafiają w samo sedno: władze Kalisza były rzeczywiście zdeterminowane, aby uchwalić ten dokument jak najszybciej ze względów na naciski inwestorów, chcących budować w Kaliszu m.in. kolejne hipermarkety.Efektem są poważne nieprawidłowości, dotyczace np. kierunków zagospodarowania w zakresie układu komunikacyjnego, ochrony walorów przyrodniczych i zachowania ładu przestrzennego.Oto przykłady.Rejon ulic Rzymskiej, Słowiańskiej, Celtyckiej od lat jest dzienicą rezydencjonalną.Inaczej mówiąc, duze domy wybudowano tam na duzych działkach.Studium uznaje ten rejon jako mieszkaniowo jednorodzinny, natomiast dzielnicą rezydencionalną nazywa teren wzdłuż u. Częstochowskiej z rozwiniętą działalnością gospodarczą :) Równiez tereny z małymi działkami okresla się w studium mianem rezydencjonalnych.Autorzy studium akceptują pomysł przeprowadzenia ulicy zbiorczej, łączącej ul. Rzymską ze Starożytną i Pokrzywnicką. - Jest to propozycja nietrafiona pod każdym względem.Ulica nazwana zbiorczą w 90% nią nie jest.W dodatku przecina pradolinę Prosny, pokonując różnicę 20 metrów i najszersze rozlewisko rzeki wraz z dopływami(ludzie gdzie oni mają móżgi)- zauważają architekci.Ta nieszczęsna ulica ma jeszcze jeden mankament:przebiega przez tereny niezabudowane, rozcina na dwie połowy obaszar o wysokich walorach krajobrazowych.Jako jedyny taki obszar w mieście był on kiedysw proponowany do objęcia ochrona jako park chronionego środowiska kulturowo-przyrodniczego, z uwagi na występujące tam rzadkie gatunki roslin i zwierząt( matko, a co na to ochrona środowiska w kaliskim ratuszu, czy oni wogólę coś robia dla ratowania kaliskiej przyrody)
Kolejny zarzyt dotyczy panoramy miasta(bardzo ważne zarzut, przynajmniej według mnie)Autorzy protestu twierdzą, ujęcia panoramiczne należa do dóbra historycznych Kalisza( zgadzam się jak najbardziej, obecmie niszczone).Jako takie powinny zostać uszanowane i potraktowane przez projektantów ze szczególna staranością.Tak się jedna nie stało. - Projekt Studium został wykonany na dalece niedokładnych podkładach geodezyjnych, że nie uwzględnia istniejącej zabudowy(amatorszczyzna), gdyz nie jest ona na tych podkładach naniesiona.Istotnym brakiem i powodem pomyłek w Studium jest fakt, że projektanci nie dokonali analizy stany obecnego(brawo, za wyobrażnei).Np. w zakresie układu komunikacyjnego istniejacego wystarczyło skorzystać i oprzeć się wręcz na opracowaniu, jakie Miasto Kalisz wykonało, tj. na Strategii rozwoju transportu w latach 2008-2020, które to opracowanie przedstawia bardzo pomocny i interesujący materiał odnosnie np. natężenia ruchu w Kaliszu - twierdzą autorzy protestu i wyliczają również inne dokumenty strategiczne, z którymi się nie zapoznano lub zapoznano się pobieżnie.Proponuja ponadto swoja" BEZINTERESOWNĄ POMOC ( BRAWO) w celu poprawiania błędów i opracowania nowej wersji Studium( Popieram Całym Sercem i Umysłem).Z dzisiejszej perspektywy jest to już musztarda po obiedzie, bo jak wiemy- Studium zostało przyjęte, a uwagi i protesty odczucone( ma jednak nadzieję, że jakas szansa istenieje)
Może warto skontaktowac się z tym architektami.Inaczej Kalisz zostanie zeszpecony.Zróbmy wrescie coś dla tego miasta.Póki jeszcze można.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Post autor: sobieray-3 » 14 paź 2009, o 14:47

Już dawno zwracałem uwagę na ,,zielone korytarze'' zwane z angielska greenways ,

http://www.epce.org.pl/epce/eng/publications/greenw.pdf

Łódż już bieże wsparcie z Unii na swoje projekty w tej materii !!!
Wspólnie z Kolegami nawołujemy od lat o przemianowanie podkaliskich obszarów chronionego krajobrazu w PARKI KRAJOBRAZOWE.
To oczywiście - do będących pod presją deweloperów - urzędników ratuszowych nie trafia. Podobnie jak nie trafia do ich przekonania głos o skończenie z opracowywaniem Strategii i ważnych dla Miasta planów zagospodarowania ,, na kolanie'' i to za 5 albo nawet 15 min. po dwunastej !
Apeluję zatem jeszcze raz do władz Kalisza i Rady Miejskiej, by wzięły przykład z układu urbanistycznego Wałbrzycha, który zamiast dolin i pradolin rzecznych ma góry i tam drogi biegną wzdłuż dolin sródpasmowych. W rejonie pd i pd-zach. Kalisza powinno się tylko dopuścić obwodnicę poza granicami miasta i poza podmiejskimi lasami stanowiącymi bezpośrednią otulinę Kalisza.Miasto musi być przyjazne dla człowieka, dla mieszkańca! Nie skazujcie nas na emigrację.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Post autor: Gumiś » 20 lis 2009, o 10:20

Najnowsze tereny inwestycyjne

Miasto przygotowuje 120 hektarów pod inwestycje wzdłuż obwodnicy Nowych Skalmierzyc.

Przygotowanie przez gminę terenów dla inwestorów jest przedsięwzięciem racjonalnym i uzasadnionym. Czyni tak wiele gmin w Polsce, nieraz z dobrym skutkiem, zwłaszcza gdy wolne działki położone są w pobliżu ruchliwych dróg tranzytowych. Taką drogą jest krajowa dwudziestka piątka, której częścią jest oddana niedawno do użytku obwodnica Nowych Skalmierzyc, łącząca tę miejscowość z Kaliszem poprzez węzeł komunikacyjny powstały na przedłużeniu al. Wojska Polskiego. Rada Miejska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący tereny pomiędzy tą ulicą a granicami miasta. Leżą one po obu stronach obwodnicy, choć w większej części po stronie północnej. Ogółem jest to ok.120 hektarów. Niewiele jest w Kaliszu tak dużych obszarów objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania. Większą powierzchnię, ok. 300 ha, obejmuje tylko plan dla Sulisławic. Jest jeszcze plan dla rejonu ulic Celtycka-Słowiańska, ok. 160 ha. Opracowanie dla rejonu obwodnicy z całą pewnością należy jednak do największych i w konsekwencji najdroższych, tym bardziej że dotyczy terenów dziewiczych: wokół nie ma nic, tylko pola.

Kosztowne plany,
Sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego pociąga za sobą konsekwencje finansowe dla gminy. Z biegiem czasu, w ciągu kilku lub kilkunastu lat, na terenie objętym planem trzeba zbudować drogi, sieć wodociągową, kanalizację i inne inwestycje, jeśli wynikają one z przyjętych założeń. Dla Sulisławic, o czym niedawno pisaliśmy, takie konsekwencje finansowe sięgają blisko stu milionów złotych, przy czym koszty te zwrócić się mają dopiero po kilkudziesięciu latach. Drogie w skutkach okazało się również włączenie w granice miasta wsi Dobrzec i objęcie jej planem podobnym do sulisławickiego. Pomny tych doświadczeń prezydent Janusz Pęcherz wzbrania się teraz przed przyłączaniem do miasta kolejnych miejscowości, właśnie z uwagi na koszty takich ekspansji, wynikające z planów zagospodarowania. Dlaczego więc zdecydował się poprzeć sporządzenie planu dla rejonu obwodnicy, obejmującego tyle hektarów, ile wystarczyłoby dla lokalizacji nowej wsi czy sporego osiedla mieszkaniowego?
W jakiejś mierze wynika to z postulatów radnych i nacisku mieszkańców, krytykujących władze Kalisza za brak przygotowania odpowiednio dużych terenów pod inwestycje przemysłowe. Mamy w tym swój udział również my, dziennikarze, jako że nieraz powtarzaliśmy ten zarzut na naszych łamach i antenach. Silnym argumentem za jest także powstanie nowej drogi wylotowej z miasta. Takie inwestycje zwykle pociągają za sobą następne: gdy jest już droga, wkrótce pojawiają się przy niej sklepy, stacje paliw, punkty usługowe i cała infrastruktura. (kord)

Więcej w Życiu Kalisza
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9976
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 24 sty 2010, o 19:05

Sądzę, ze moglibyśmy wziąć przykład z Zielonej Góry
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... c&t=881614
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Post autor: ww » 24 sty 2010, o 19:45

K-man, ale kto to jest "my"? Ja? Ty?
Przykład może brać zarząd miasta, ale zarząd miasta ma miasto gdzieś, ma gdzieś kaliszan, praca dla których jest czymś nie wartym zabiegów i starań. Najlepszym przykładem jest szybka kolej. Itd., itp. (szkoda słów).

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9976
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 24 sty 2010, o 20:21

Miałem na mysli nas kaliszan, a dokładnie ratusz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2136
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: jp » 24 sty 2010, o 22:47

K-man pisze:Sądzę, ze moglibyśmy wziąć przykład z Zielonej Góry
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... c&t=881614
Powinniśmy, tzn. miasto powinno :wink: Tego typu inwestycje muszą mieć priorytet. Inaczej Kalisz będzie bez szans w rywalizacji z miastami podobnej wielkości.

andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 27 sty 2010, o 19:19

POŁUDNIOWA WIELKOPOLSKA - Coraz więcej ludzi bez pracy


Dzisiaj 10:16:09

Bezrobocie w podregionie kaliskim w listopadzie ubiegłego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku było aż o 50 proc. wyższe, wynika z ostatniego raportu przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
W całym regionie kaliskim zarejestrowanych bezrobotnych było 27 016, z czego aż 15 404, to kobiety. W ciągu listopada 2009 roku najwięcej bezrobotnych przybyło w powiecie ostrzeszowskim (7,9 proc.) i kaliskim (5,6 proc.). Natomiast w odniesieniu do listopada 2008 roku największy wzrost bezrobocia nastąpił w powiecie ostrzeszowskim i wyniósł aż 99,5 proc. Powiat ostrowski znalazł się natomiast w gronie powiatów, w których nastąpiło najwięcej zwolnień grupowych. Objęły one 402 osoby. W listopadzie 2009 roku w Kaliszu i powiecie kaliskim z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu skorzystało 161 osób. W zdecydowanej większości były to szkolenia organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu. 5 osób skierowano do prac interwencyjnych, 7 do robót publicznych, a 9 do prac społecznie użytecznych. 11 osób zdecydowało się wziąć dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Gdzie szukać przyczyn takiej sytuacji?
- Głównym powodem są koszty pracy, a poza tym skomplikowane procedury administracyjne odnośnie rejestrowania działalności gospodarczej oraz brak koordynacji jeżeli chodzi o edukację, a potrzeby rynku pracy – uważa Jan Mosiński, szef kaliskiej ,,Solidarności’’, a zarazem członek Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia.


Liczba bezrobotnych w listopadzie 2009:

*Powiat kaliski 2294
*Kalisz 3802
*Powiat ostrowski 7651
*Powiat kępiński 1180
*Powiat ostrzeszowski 2075
*Powiat pleszewski 2899
*Powiat krotoszyński 3583

kalisz.naszemiasto

Nowe tereny pod inwestycje bardzo by się przydały , ale tez miasto powinno zabiegać o inwestorów i więcej angażować środków pieniężnych w promocje miasta
Andrzej

Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Post autor: Adi » 16 kwie 2011, o 20:16

Wiem że gdzieś już ten teren był omawiany ale coś tam się ruszyło. Może to początek jakiejś inwestycji.

odnośnik do oferty:

http://www.kalisz.pl/files/118950053646 ... skiego.pdf

Mianowicie chodzi o teren na którym były quady. Jakieś 2 tygodnie temu zauważyłem że wszystkie szklarnie i budynki były ogołacane ze wszystkiego co dało się sprzedać. Dzisiaj już nawet niektóre budynki są zburzone.

W pobliżu tych terenów miały powstać wieżowce Novum więc może jakiś inny przedsiębiorca zainteresował się tymi terenami.

Zdjęcia z przed 2 tygodni:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Post autor: andrzej » 16 kwie 2011, o 20:26

też zauważyłem to, ze znikają stare zabudowania może Novum w końcu ruszy z tymi wysokim blokami
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9976
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 17 kwie 2011, o 08:09

Wolałbym jednak, aby tam powstało to planowane osiedle.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8388
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Post autor: gawronik13kalisz » 21 kwie 2011, o 21:36

Dzisiaj przejeżdżając tam tędy zauważyłem że już chyba nie ma reszty ruin. A z tych drewnianych obiektów w całości pozostał parasol.
g13k

ODPOWIEDZ