Kalisz - co nam brakuje do wielkomiejskości. Urbanistyka.

Wszystko to, co chcielibyśmy zobaczyć w naszym mieście.
Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kalisz - co nam brakuje do wielkomiejskości. Urbanistyka.

Nieprzeczytany post autor: filip » 28 cze 2023, o 14:07

damianero pisze:
28 cze 2023, o 10:40
Jako osoba z zewnątrz - W centrum Kalisza, nawet w obrębie plant, jest trochę pustych dzialek, luk w zabudowie, których sensowna i spójna z otoczeniem zabudowa mogłaby znacznie poprawić odbiór miasta.

Jakiś czas temu w ramach ćwiczeń narysowałem dwie plomby przy ul. Garbarskiej, nawiązując do zabudowy kaliskiej z lat 20.
https://rekonstrukcjeiodbudowy.pl/kalis ... rbarskiej/
Te kamienice są w trochę innym stylu, niż te, które odbudowywaliśmy. Jednak kierunek jest poprawny.
damianero pisze:
28 cze 2023, o 10:40
Ale uzdrawianie miast zabudową jest najdroższe i najtrudniejsze. Powinno zacząć się od poprawy przestrzeni publicznych - czyli koniec z popękanym asfaltem, wymiana płyt chodnikowych na nowe i równe, usunięcie biało-czerwonych słupków, ostre regulacje dotyczące witryn w parterach, nasadzenia drzew. To może i musi robić miasto, i uporządkowanie kilku ulic kosztuje mniej niż budowa jednej plomby.
U nas niestety "koniec z popękanym asfaltem, wymiana płyt chodnikowych na nowe i równe, usunięcie biało-czerwonych słupków, ostre regulacje dotyczące witryn w parterach, nasadzenia drzew" nie zadziała. W sensie to też jest jak najbardziej potrzebne, ale bez przedefiniowania tych przestrzeni nadal będę straszyły. Bo my możemy "wyremontować chodniczki i ogarnąć witryny" tylko, że te przestrzenie nadal będę pełne samochodów, bez ludzi, z rozwiązaniami z poprzedniej epoki.
W Kaliszu zdecydowanie trzeba zmienić paradygmat jakiego chcemy miasta, jakich przestrzeni publicznych, jak chcemy żeby ono funkcjonowało itp. W Polsce inspirować można się raczej tylko Poznaniem i Krakowem, bo tam widać, że mimo wielu błędów jakoś to idzie do przodu, w prawidłową stronę.
damianero pisze:
28 cze 2023, o 10:40
Niecierpliwie czekam na koniec przebudowy rynku i od razu wpadam z wizytą aby odświeżyć sobie Kalisz ;) Szokujące jest to, jak bardzo nieznane są walory tego miasta, że przez całą swoją urbanistyczną edukację nie usłyszałem na wykładach o międzywojennej budowie wzorowej polskiej starówki.
Zapraszamy. :D

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz - co nam brakuje do wielkomiejskości. Urbanistyka.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 28 cze 2023, o 14:25

Dziwne. Czytam komentarze ludzi pod artykułami z Poznania. I ogrom ludzi, choć nie wiem jaki procent. Bardzo źle ocenia obecnego prezydenta zarzucając mu ze "betonuje" miasto. A także ze działa pod developerów. Nie mówić ze remonty ciągną się latami, a jak już się skończą wcale nie wyglądają najlepiej. Niezastąpiony WW podesłał mi kilka fotek kamienic niedaleko ratusza, które wygląda na opuszczone ruiny. A także placu kolegiackiego po remoncie, który ma zaledwie kilka drzew, a reszta to granit. Dalsze zabudowa poznańskich klinów zieleni. Jedną chyba z bardziej założeń urbanistycznych tego miasta. A więc do naśladowania Poznania podchodziłbym ostrożnie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1768
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Kalisz - co nam brakuje do wielkomiejskości. Urbanistyka.

Nieprzeczytany post autor: filip » 28 cze 2023, o 14:46

Jaśkowiak jest taki sobie, ale nieporównywalnie bardziej wolałbym tego Jaśkowiaka, niż to co nam serwują obecnie. :P Mi chodziło przede wszystkim o podejście do transportu rowerowego. Widać, że mocno poszli w to (i daje bardzo ładne efekty). No i w dużej ilości miejsc faktycznie poprawiła się jakość przestrzeni publicznych (szczególnie w dzielnicach okalające Stare Miasto), wklejałem kiedyś tu (lub w innym wątku) zdjęcia, cywilizowane jest parkowanie itd. Czy to są jakieś niesamowite rzeczy? Nie, ale jak na to co serwują nam w Polsce wygląda to nieźle.
Oczywiście to nie jest tak, że to wszystko nie odbywa się bez kardynalnych błędów, bo jest ich sporo. Polecam wątki poznańskie na SSC.
W Krakowie jest dość podobnie, też w rowery się inwestuję, trochę w zbiorkom, trochę się tych deptaków robi (polecam najnowszą Krupniczą zobaczyć, prosta, a przyjemnie wygląda). Tutaj też błędów jest sporo i to znacznie bardziej kosztownych, niż w Poznaniu. Na tle Polski jednak te miasta wyróżniają się na plus.

Tutaj fotki z Krakowa (wkleję tylko kilka, żeby zobrazować), bo nie podsyłałem wcześniej.
Z twittera Artura Celińskiego:
Zrzut ekranu 2023-06-28 145047.png
Zrzut ekranu 2023-06-28 145047.png (1.47 MiB) Przejrzano 769 razy
Zrzut ekranu 2023-06-28 145034.png
Zrzut ekranu 2023-06-28 145034.png (1.46 MiB) Przejrzano 769 razy
Zrzut ekranu 2023-06-28 145022.png
Zrzut ekranu 2023-06-28 145022.png (1.53 MiB) Przejrzano 769 razy
Zrzut ekranu 2023-06-28 145007.png
Zrzut ekranu 2023-06-28 145007.png (1.76 MiB) Przejrzano 769 razy
Krupnicza, zdjęcia z internetu:
ulica-krupnicza-1.jpg
ulica-krupnicza-1.jpg (259.64 KiB) Przejrzano 769 razy
z29806251AMP,Ulica-Krupnicza-otwarta-po-remoncie.jpg
z29806251AMP,Ulica-Krupnicza-otwarta-po-remoncie.jpg (229.94 KiB) Przejrzano 769 razy

ODPOWIEDZ