Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 12 gru 2019, o 09:41

Tomash, koncepcja może jest i spójna i uporządkowana, ale jest całkowicie bezpłciowa, krótko pisząc NIJAKA. Lubię minimalizm, ale w tym minimalizmie pierwsze skrzypce grają dziwne schody pośrodku których jest dziura. Jaka to jest atrakcja przed samym wejściem do ratusza? Nie sądzę, żeby dziurella stała się miejscem spotkań i to tak popularna jak fontanna Noce i Dnie.
Masz rację, że koncepcja jest finansowo realnie do zrealizowania nawet w perspektywie 2-3 lat przy dobrej organizacji budżetu, ale czy naprawdę chcemy traktować nasze miasto półśrodkami?

Co do koncepcji Wiekiery to tu się bardziej zgadzam:
- Pomysł z Kanonicką, super!
- Na rynku za dużo wszystkiego (biorąc pod uwagę jego wielkość),
-Nie stać nas na muzeum i nie ma ono sensu biorąc pod uwagę znikomą ilość turystów odwiedzających Kalisz, ekspozycje w ratuszu w zupełności wystarczą.
- fontannę posadzkową zamieniłbym np. jakąś z akcentem kaliskim, np. posąg Calisii, żeby to było coś naszego, a nie powielone z wielu miast,
- co do kosztów, również pełna zgoda, lecz można by to rozbić etapami. Najpierw realizujemy projekt rynku, potem Kanonickiej, a na końcu Nowego Rynku. Skoro tyle lat czekamy na realizację, dodatkowe parę lat niczego nie zmieni. Przykładem jest Toruń, który swego czasu ładował ogromne środki w Starówkę. Nie muszę mówić jak teraz to miasto wygląda.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: glootech » 12 gru 2019, o 10:35

Jak pierwszy raz zobaczyłem zwycięską koncepcję, to uznałem, że to dramat (mówię tutaj o Głównym Rynku, bo to na nim wczoraj się skupiłem). Przespałem się jednak z tematem i dzisiaj widzę, że wczoraj mocno przesadziłem z tym dramatem, a patrząc też na Nowy Rynek i Kanonicką, to koncepcja tego pierwszego podoba mi się OGROMNIE. Kanonicka również ładna, chociaż tutaj moim zdaniem brakuje mebli miejskich. Główny Rynek wciąż jest najsłabszym elementem projektu, ale do dramatu jest naprawdę daleko. Patrząc na rzut z góry rzuca się w oczy przede wszystkim wyeksponowana dziurella i spora ilość pustej przestrzeni. Ale przypatrując się nieco lepiej faktycznie widać, że zieleni nie powinno brakować, a sama przestrzeń wydaje się być dość funkcjonalna (chociaż obawiam się, czy po każdym większym deszczu nie będziemy mieć basenu w miejscu dziurelli, w szczególności po kilku latach, kiedy odpływy przestaną być drożne). Widzę też niestety problem z użytecznością jeśli chodzi o osoby niewidome i niedowidzące - dziura może być najzwyczajniej w świecie niebezpieczna. Zgadzam się natomiast do uwag, że porządkuje przestrzeń Głównego Rynku i jest to spory plus.
Czy jest to najlepszy z wybranych projektów? Jeśli chodzi o Główny Rynek, to niektóre projekty podobają mi się bardziej, ale nie będę narzekał - oby tylko został zrealizowany jak najszybciej, bo naprawdę wstyd obecnie zabierać w okolice ratusza kogoś z innego miasta.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 12 gru 2019, o 10:49

Liczyłem także na to, że chociaż fragment Kanonickiej stanie się miejskim deptakiem. Tym samym nasze miasto nie będzie miało ani kawałka deptaka w ścisłym centrum. To jest jakaś masakra. Kiedyś mówiło się o deptaku od Mostu Kamiennego do Zamkowej, teraz też mają tam być woonerfy, boczne uliczki także nie staną się przestrzenią tylko dla pieszych. Krótko pisząc - samochody wygrały. Nie przekona mnie kwestia tego, że będzie ich mniej, one nadal będą i takie są fakty.
W dodatku na przedstawionej wizualizacji nie widzę kwestii oświetlenia tej ulicy. Jedna z odrzuconych koncepcji zawierała naprawdę fajne rozwiązanie.

Ps: chodziło mi o to (nie mogę znaleźć większego obrazka)
Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 gru 2019, o 11:14

Przyjrzyj się uważnie jasiek- w tej wygranej koncepcji oświetleniem są takie białe/kremowe lekko skręcone słupy.
g13k

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 gru 2019, o 17:14

glootech pisze:
12 gru 2019, o 10:35
Widzę też niestety problem z użytecznością jeśli chodzi o osoby niewidome i niedowidzące - dziura może być najzwyczajniej w świecie niebezpieczna.
Jeżeli dobrze widzę to pierwszy krąg wystaje ponad ziemię, więc pewnie o tym pomyślano by nie była to pułapka. Od strony ratusza jest w tym wystającym kręgu wejście
g13k

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3662
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 12 gru 2019, o 17:23

gawronik13kalisz pisze:
12 gru 2019, o 17:14
pierwszy krąg wystaje ponad ziemię, więc pewnie o tym pomyślano by nie była to pułapka.
Może to jednak pułapka na złośliwych wojewódzkich konserwatorów zabytków?

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: jp » 12 gru 2019, o 21:03

Najbardziej obawiałem się o Główny Rynek. Od pewnego czasu marzy mi się koncepcja możliwie jak najbardziej oszczędna w środkach wyrazu. Powierzchnia, która nie konkurowałaby a uwypuklała monumentalną w stosunku do małego placu bryłę ratusza. Podłoga całkowicie podporządkowana ścianom. Obawiałem się, że konieczność wyeksponowania dziurelli może zniweczyć te marzenia. A tu miłe zaskoczenie. Pomysł ukrycia (przepraszam wyeksponowania ;) ) dziurelli w kamiennym kręgu to majstersztyk.
Ogromnie się cieszę, że zrezygnowano z odwzorowania przedwojennego układu. Uważam, że przedwojenna nawierzchnia Gł. Rynku nie była elementem projektu odbudowy miasta. Mam wrażenie, graniczące z pewnością ;), że była rozwiązaniem tymczasowym. Miała jedynie na celu uporządkowanie ruchu kołowego w obrębie Rynku. Gdyby przed wojną Gł. Rynek nie był węzłem komunikacyjnym, a przy urządzaniu placu kierowano się głównie estetyką (na co brakło czasu i pieniędzy) i funkcjonalnością ruchu pieszego, Gł. Rynek z pewnością wyglądałaby inaczej. Myślę, że mógłby wyglądać właśnie tak jak przedstawia to zwycięska koncepcja, w sensie idei oczywiście.

Wracając do marzeń. Marzy mi się czytelne, przestronne, czyli wygodne dla pieszych i zarazem estetyczne połączenie ul. Kanonickiej z Nowym Rynkiem. Ulice: Babina i Parczewskiego wraz z przestrzenią pomiędzy nimi nie powinny tej czytelności zakłócać.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 12 gru 2019, o 21:59

Zwlekałem trochę z ze swoim komentarzem . Generalnie na papierze ładnie wygląda zagospodarowanie dziurelli. Mam jednak trochę obaw co do tej pustki w centralnej części Głównego Rynku. Bo co przyciągnie ludzi by siadali w tym kręgu. Przykryta szklaną taflą studnia? Latem będzie tam spiekota że nikt długo nie zabawi. Oby nie powtórzyła się sytuacja z siejącym pustką wybrukowanym Rozmarkiem . Tymczasem pod fontanną Noce i Dnie zawsze jest sporo ludzi. Czy nie daje to coś do myślenia?
Przyszła mi taka przewrotna myśl. Wyburzono szpetne kamienne podium , by prawie jego lustrzane odbicie w formie tym razem okręgów wkopać w ziemię. Co za ironia losu.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 gru 2019, o 22:22

Jasiek20 zgadzam się z tobą, że GR w Kaliszu jest tak mały, ze nie ma go co zaśmiecać. Zgadzam się też, że fontannę posadzkową zamieniłbym na tradycyjną z jakimś kaliskim akcentem.
Dlaczego nas nie stać na nowe muzeum? To właśnie nowe muzeum niecodzienne, lub niespotykane gdzie indziej mogłoby przyciągać ludzi. absolutnie się z Tobą nie zgadzam, że w Kaliszu wystarczy ekspozycja w ratuszu. Z resztą z tego co tam widziałem, że eksponatów tam będzie niewiele.
Miasta to nie tylko przemysł, czy handel. To także uczelnie i kultura.
Co to dla Ciebie znikoma ilość turystów? Podobno do sanktuarium sw. Józefa w Kaliszu co roku przyjeżdża 0.5 mln ludzi. według mnie to nie jest mało, jak na miasto, które w ogóle nie istnieje w ogólnopolskich mediach. Niech każdy z nich zostawi w Kaliszu choćby 10 zł.
Przecież GR jest o rzut beretem od sanktuarium. Jak można tego nie wykorzystać.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 13 gru 2019, o 07:41

W ogóle w matematyce jest coś takiego jak kolejność wykonywania działań.
W przypadku realizacji zadań w centrum chyba czegoś takiego zabrakło. Oczywiście ten proces rozpoczął się wcześniej, nie chodzi tu teraz o konkurs SARP, tylko że zaczęto robić działania od tzw. dupy strony.
Po prostu miasto najpierw wykona woonerfy na Śródmiejskiej i Zamkowej (a więc ulicach dojazdowych do GR) a następnie przebuduje plac. Czyli ciężki sprzęt będzie sobie śmigał po nowych nawierzchniach ?
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 13 gru 2019, o 09:14

K-man pisze:
12 gru 2019, o 22:22

Dlaczego nas nie stać na nowe muzeum? To właśnie nowe muzeum niecodzienne, lub niespotykane gdzie indziej mogłoby przyciągać ludzi. absolutnie się z Tobą nie zgadzam, że w Kaliszu wystarczy ekspozycja w ratuszu. Z resztą z tego co tam widziałem, że eksponatów tam będzie niewiele.
Miasta to nie tylko przemysł, czy handel. To także uczelnie i kultura.
Co to dla Ciebie znikoma ilość turystów? Podobno do sanktuarium sw. Józefa w Kaliszu co roku przyjeżdża 0.5 mln ludzi. według mnie to nie jest mało, jak na miasto, które w ogóle nie istnieje w ogólnopolskich mediach. Niech każdy z nich zostawi w Kaliszu choćby 10 zł.
Przecież GR jest o rzut beretem od sanktuarium. Jak można tego nie wykorzystać.
Wpadły mi w ręce ostatnio statystyki CIT-u odnośnie liczby turystów w mieście (wrzucałem je także na forum, bodajże w temacie "A gdzie Kalisz" ), liczba turystów nie była imponująca w porównaniu do miast podobnej wielkości, a z roku na rok dodatkowo spadała. Było to około 30 tys. W wielu miastach ta liczba przekraczała nawet 100 tys, a mowa tu o miastach w przedziale od 70 do 150 tys. (W zestawieniu nie było 195 tys. Torunia, który ma ponad 2 mln. turystów rocznie!)
Nie wiem, wydaje mi się, że nie stać by nas było na takie muzeum w obliczu kurczącego się budżetu, starzenia się mieszkańców i ekspresowego wyludniania Kalisza. Sama budowa, ekspozycje i utrzymanie. Liczba odwiedzających byłaby nie proporcjonalna do kosztów stworzenia takiego obiektu i chyba szybko by się nam to nie zwróciło.
Osobiście bardzo żałuję, że nasze więzienie nie jest przeznaczone na jakieś centrum nauki lub muzeum więziennictwa- to by był jakiś ewenement, jednak muzeum pod płytą rynku - jak dla mnie to tylko pięknie brzmiący slogan, a w rzeczywistości kosztowna fanaberia.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 gru 2019, o 10:38

Pisząc o liczbie turystów 0.5 mln powoływałem się na nie jeden artykuł z ŻK. Gdzie chyba proboszcz kościoła sw. Józefa podawał takie dane. Nie wiem na ile one są wiarygodne.
Co do muzeum to powiem Ci, że w Kaliszu zawsze będą przeciwnicy. Bo zawsze będą ważniejsze inwestycje. Dlatego tym bardziej trzymajmy kciuki za pomysł pana Klocka, czyli nowej filharmonii połączonej z muzeum instrumentów klawiszowych.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 13 gru 2019, o 12:07

Moje subiektywne zdanie: Nowy Rynek i ul. Kanonicka bardzo mi się podobają, choć minusem jest rezygnacja z parkingu pod NR.
Główny Rynek na pierwszy rzut oka sprawiał odpychające wrażenie kamiennej pustyni, ale to chyba wina nie do końca szczęśliwej wizualizacji. Zieleni jest tam sporo, ale nie rzuca się w oczy, dzięki temu rynek wydaje się większy niż w rzeczywistości. To akurat uważam za zaletę i sprytny zabieg projektanta.
Pusta przestrzeń o którą niektórzy się martwią, też nie jest taka olbrzymia jak by się wydawało. Poza tym myślę że będzie częściowo wypełniana elementami tymczasowymi - zimą to będzie choinka czy lodowisko jak w tym roku, w inne pory roku wystawy fotografii albo na temat historii Kalisza. Żeby zmniejszyć spiekotę o której pisze Cristof można zastosować latem kurtyny wodne, tylko mam nadzieję że będzie pod nie przygotowana infrastruktura, żeby nie prowadzić węży z wodą przez pół rynku. Mnie akurat fontanna posadzkowa by nie przeszkadzała, uważam że trochę wody blisko "kamiennego kręgu" by się przydało.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 13 gru 2019, o 13:34

K-man pisze:
13 gru 2019, o 10:38
Pisząc o liczbie turystów 0.5 mln powoływałem się na nie jeden artykuł z ŻK. Gdzie chyba proboszcz kościoła sw. Józefa podawał takie dane. Nie wiem na ile one są wiarygodne.
Nie należy mylić pielgrzymów z turystami. Ci pierwsi przyjeżdżają na różne uroczystości kościelne, skupiają się na modlitwie a kasę zostawiają w sklepiku z dewocjonaliami przy sanktuarium czy w restauracji domu pielgrzyma. Kościół ma zmysł do biznesu. Niewielu pątników zwiedza miasto.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: jp » 14 gru 2019, o 13:47

Hmm… gdyby tak można było wybierać pomysły z różnych prac i potem łączyć te fragmenty w jedną spójną całość…
Bardzo podobają mi się koncepcje pracowni Wiekiera Architekci. Praca zawiera genialne pomysły. Aż serce ściska z żalu na myśl, że nie będą realizowane.
Zwycięska praca też ma zalety. Główny Rynek- Od dawna marzyła mi się przestrzeń możliwie jak najbardziej oszczędna w środkach wyrazu. Nie konkurująca, ale w jak największym stopniu uwypuklająca bryłę ratusza.
Ciekawym rozwiązaniem jest przeniesienie, odsunięcie drzew od ratusza, oraz zwiększenie ich ilości do 27! poprzez rozmieszczenie wokół placu. Muszę to jeszcze przeanalizować, zobaczyć z wielu perspektyw, bo mam pewne wątpliwości o których bez sprawdzenia nie chciałbym na razie wypowiadać.
W różnych opiniach często przewijają się obawy co do wolnej przestrzeni w centralnej części Głównego Rynku, nazywanej „pustką”, „patelnią”. GR jest niewielkim placem a ratusz zajmuje znaczną jego część. Biorąc pod uwagę te proporcje, to tej wolnej przestrzeni wcale tak dużo nie zostaje… Większość ocenia prace konkursowe na podstawie wizualizacji przedstawiających Rynek z góry. Nie bierze pod uwagę faktu, że z perspektywy przechodnia przestrzeń będzie wyglądała inaczej. To co z góry wydaje się atrakcyjne, z pozycji parteru będzie niewidoczne, lub może zakłócać spójny obraz architektury.
Podoba mi się podłoga, bez zarysów ulic, klombu, minimalistyczna, podporządkowana ścianom. Pozostaje tylko dobrać odpowiednie meble, funkcjonalne i estetyczne oraz niską zieleń. Będzie to bardzo trudne zadanie, bo w minimalizmie nawet najdrobniejszy zgrzyt może rzutować na obraz całości.
Ogromnie się cieszę, że zrezygnowano z odwzorowania przedwojennego układu. Uważam, że przedwojenna nawierzchnia Gł. Rynku nie była elementem projektu odbudowy miasta. Była rozwiązaniem tymczasowym. Miała jedynie na celu uporządkowanie ruchu kołowego w obrębie Rynku. Gdyby przed wojną Gł. Rynek nie był węzłem komunikacyjnym, a przy urządzaniu placu kierowano się głównie estetyką (na co brakło czasu i pieniędzy) i funkcjonalnością ruchu pieszego, Gł. Rynek z pewnością wyglądałaby inaczej. Myślę, że mógłby wyglądać właśnie tak jak przedstawia to zwycięska koncepcja, w sensie idei oczywiście.
Kanonicka: Pisząc o genialnych pomysłach Wiekiera Architekci miałem na myśli m.in. pomysł utworzenia placu przed katedrą „Odsłonięcie wyjątkowej elewacji plebanii wpłynie korzystnie na odbiór katedry św. Mikołaja. Uczytelni się w ten sposób postrzeganie obu wzniesionych z cegły budynków jako spójnego estetycznie zespołu sakralnego.” – nic dodać, nic ująć. To jest rozwiązanie genialne!
Wracając do marzeń ;) Marzy mi się czytelne, przestronne, czyli wygodne dla pieszych i zarazem estetyczne połączenie ul. Kanonickiej z Nowym Rynkiem. Ulice: Babina i Parczewskiego wraz z przestrzenią pomiędzy nimi nie powinny tej czytelności zakłócać. Chyba żadna praca nie sprostała temu zadaniu w sposób w pełni zadowalający.
Kolej na Nowy Rynek. Jestem pod wrażeniem odważnych rozwiązań pracowni Wiekiera Architekci dotyczących części targowej. Na temat zwycięskiej pracy na razie się nie wypowiem. Nie dlatego, że mi się nie podoba. Po prostu nie potrafię jej ocenić na podstawie zarysu, tak jak zrobiłem to w przypadku Głównego Rynku. Nowy Rynek jest z innej bajki. Uważam, że tutaj w przeciwieństwie do GR można pozwolić sobie na szaleństwa. Musiałbym poznać więcej szczegółów, bo jak wcześniej wspomniałem, minimalizm nie wybacza nawet najmniejszych zgrzytów.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3662
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 14 gru 2019, o 14:00

Jeden wniosek można już wyciągnąć. Warto organizować konkursy architektoniczne! Wbrew pozorom nakłady na nie pozwalają nie tylko na wybór rozwiązań najbardziej efektownych, ale w końcowym wyniku także ekonomicznych.

Awatar użytkownika
MASTER ADMIN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 15 sty 2018, o 10:26
Lokalizacja: Stok... Słoneczny Stok...

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: MASTER ADMIN » 14 gru 2019, o 16:55

Oby to później nie wyglądało tak...
Załączniki
RYNNEK.jpg
RYNNEK.jpg (97.4 KiB) Przejrzano 5203 razy

Maciek B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 7 lip 2016, o 00:12

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: Maciek B » 14 gru 2019, o 18:21

Zgadzam się z jp w ocenie zwycięskiej koncepcji, stworzono spójną interesującą kompozycję, z dobrze rozwiązanym problemem dziurelli. Oczywiście można by gdybać, jakie byłyby efekty konkursu, gdyby architekci nie dostali klopsa w postaci zabytku o urodzie ceglanego szamba. Wrocławska praca jako jedna z nielicznych zmierzyła się z tym problemem nie udając, że nie istnieje i wyszła z potyczki z dziurskiem bardzo dobrze. Reszta jest efektem wywiedzenia kompozycji. Od strony architektury jest bardzo dobrze, może praca jest trochę antyspołeczna i na tym należałoby popracować jednak bez zmuszania twórcy do zmiany kompozycji typu tam ma rosnąć drzewo, a tu proszę dorobić fontannę posadzkową. Kompromisy tego typu są z reguły zgniłe i zniszczą dobrą pracę. Bardzo słuszna jest uwaga, że taką minimalistyczną kompozycję łatwo jest popsuć jakimiś pierdołami. Na pewno też nie po to zabiegaliśmy o konkurs aby otrzymać rekonstrukcję przedwojennego stanu, bo to można było osiągnąć bez konkursu. Nie zgadzam się za to z twierdzeniem, że przedwojenna koncepcja była przypadkowa ale to już było tyle razy wałkowane. Co do Wiekierów, bardzo dobre rozwiązania (szacunek) dla Kanonickiej i Nowego Rynku. Czyli wyciągnęli wnioski z fali krytyki, która na nich spadła przy okazji I koncepcji Głównego Rynku i Rozmarku. Na konkurs tworzyli pod kaliszan (całkowite ukrycie dziurelli) jednak z wiedzą, że nie wygrają (20 % punktów za wykonalność) chociażby ze względu na nierealne koszty wykonania tych koncepcji. Co do Głównego Rynku koncepcja mi się nie podoba, stare kotlety. Na pewno rzeczą ciekawą jest, że wszyscy architekci lepiej poradzili sobie z Nowym Rynkiem niż Głównym. Pokazuje to jak trudna jest to przestrzeń. Konkursy warto organizować, a kaliskie powinny zyskać swój prestiż i renomę., aby były na coraz wyższym poziomie, bo kilka prac niestety było żenująco słabych.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: jp » 14 gru 2019, o 18:44

Całe nieszczęście tego konkursu polegało na tym, że architekci musieli uwzględnić konieczność wyeksponowania dziurelli. Na pocieszenie pozostaje fakt, że zwycięzcom udało się to zrobić bardzo dyskretnie. Tak jak już pisałem, pomysł ukrycia dziurelli w kamiennym kręgu uważam za majstersztyk. Pewnie, że wolałbym żeby tego badziewia w ogóle nie było. Szlak mnie trafia, bo kiedy wreszcie stworzyła się szansa na dobry projekt, to na przeszkodzie stoi ten, ta ch... d... i kamieni kupa.
Najlepiej byłoby doprowadzić do końca procedurę wykreślenia "zabytku" z rejestru i dopiero ogłosić konkurs. Nie wiem, może jeszcze nie jest za pozno ?

Maciek B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 7 lip 2016, o 00:12

Re: Przebudowa Głównego i Nowego Rynku wraz z ul. Kanonicką (SARP)

Nieprzeczytany post autor: Maciek B » 14 gru 2019, o 21:01

To już serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy doprowadzili do tego a teraz udają niewiniątka, że co złego to nie oni, chociaż wyzywali mnie w ratuszu od wrogów archeologii i że nie wiem jaka to szansą dla Kalisza jest to odkrycie.

ODPOWIEDZ