Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Czyli to, co jest budowane aktualnie w Kaliszu.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3274
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 14 lip 2023, o 10:45

filip pisze:
13 lip 2023, o 23:45
^^
Efekt braku infrastruktury. Ludzie po prostu boją się jeździć po szerokiej jezdni Górnośląskiej, a później dochodzi do takich zdarzeń.
Jak ktoś jest bojaźliwy to nie powinien jeździć rowerem. Sam jeździłem rowerem Górnośląską i traktowałem to jako ostateczność. Można jechać do miasta Młynarską, pozostaje tylko krótki odcinek Górnośląskiej do pokonania. Można jechać wąską Legionów jak ktoś nie lubi szerokich ulic. Są też inne boczne uliczki i nadkładając niewiele metrów można dojechać do śródmieścia. Ja preferuję Szlak Bursztynowy ładna ścieżka i odbicie Nowym Światem lub nieco dalej może być Wał Staromiejski i jest się w centrum.
Co do infrastruktury to czemu na Śródmiejskiej od Rogatki do Mostu Kamiennego gdzie jest szeroka i równa ścieżka rowerowa widzi się często cyklistów jeżdżących po przeciwnej stronie ulicy po chodniku. Na Śródmiejskiej i dalej Zamkowej jest to nagminne. Mało który kolarz jedzie wytyczoną ścieżką po szlifowanym bruku. Wszyscy wybierają chodnik.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 14 lip 2023, o 21:12

^^
Widać, że nie jesteś rowerzystą miejskim, który porusza się na co dzień tylko rowerzystą niedzielnym.
Rower jest dla wszystkich, dla małego dziecka i dla starszych osób. I właśnie z myślą o nich trzeba projektować i budować infrastrukturę. Musimy mieć pewność, że nic im się nie stanie, jazda będzie intuicyjna i wygodna.
No właśnie, trzeba będzie wjechać na jezdnię Górnośląskiej przy okazji ją przecinając. Ewentualnie jechać po chodniku.
Fajnie, jak robisz sobie wycieczki w niedzielę to ci nie bronię robić objazdów. Tylko wyobraź sobie, że są ludzie, którzy rowera używają jako środka transportu miejskiego, a przy okazji muszą zaliczyć kilka punktów po drodze. Za to autkiem można wjechać wszędzie i bezkarnie parkować na chodnikach. Jakoś do korzystania z obwodnicy śródmieścia się nie palą, bo lepiej na chama przez Śródmiejską.
Na Śródmiejskiej regularnie po tej pseudo-ddrce chodzą piesi. Zresztą jest ona tylko po jednej stronie ulicy. Poprzednie rozwiązanie z kontrapasem było sto razy lepsze.
Ja jeżdżę tą kostką, bardzo często jest ona zastawiona przez kierowców, którzy nie potrafią parkować. Takie to świetne rozwiązanie.

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 16 lip 2023, o 23:40

Przecież na Śródmiejskiej na wysokości muru kościoła p.w.Świetęj Rodziny to dziwisz sie ze ludzie chodzą po ścieżce rowerowej? tam w ciągu pieszym ustawione są śmieszne donice i nie idzie przejść.

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 17 lip 2023, o 00:11

Tych donic przecież tam nie ma od dawna. Zostały przeniesione na Pułaskiego. No i akurat tam to nigdy specjalnych problemów nie było, gorzej jest na odcinku od skrzyżowania Kościuszki/Fabryczna do mostu Kamiennego. Zresztą to nawet nie o to chodzi, bo ja rozumiem dlaczego piesi chodzą po tych drogach rowerowych. Po tych rachitycznych chodniczkach ciężko chodzić obok siebie, kiepsko zaprojektowana infrastruktura i tyle. Tylko to była odpowiedź na to, że "zue pedalarze jeżdżo po chodnikach" i ja napisałem dlaczego tak się dzieje i że piesi wcale nie są lepsi.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 13 sie 2023, o 12:20

Przybędzie trochę ścieżek, w tym połączenie Biskupickiej ze strefą inwestycyjną


Zaproszenie do złożenia oferty cenowej na wykonanie projektu budowy drogi dla pieszych i rowerów na odc. od ul. Rozwojowej do ul. Biskupickiej w Kaliszu.
https://bip.zdm.kalisz.pl/zamowienia-publiczne/1130

Zaproszenie do złożenia oferty cenowej na wykonanie projektu budowy drogi dla pieszych i rowerów w ciągu ul. Złotej w Kaliszu na odc. od Ronda Żołnierzy Niezłomnych do ul. Bażanciej.
https://bip.zdm.kalisz.pl/zamowienia-publiczne/1129

Zaproszenie do złozenia oferty cenowej na wykonanie projektu rozbudowy ul. Majkowskiej w Kaliszu na odc. od Węzła Przesiadkowego do Al. Wojska Polskiego w zakresie wydzielenia drogi dla pieszych i drogi dla rowerów.
https://bip.zdm.kalisz.pl/zamowienia-publiczne/1131
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 sie 2023, o 19:30

DDRka na Majkowskiej zupełnie bezużyteczna, są inne potrzeby w innych miejscach. Pozostałe jak najbardziej na plus.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9017
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 13 sie 2023, o 20:01

Dlaczego? Na całym ciągu AWP są ciągi pieszo rowerowe. Na Majkowskiej od Piłsudskiego do centrum przesiadkowego jest ścieżka. Brakuje połączenia tej urwanej ścieżki na Majkowkaiej z Wojska Polskiego. Otrzymamy całość. Chyba dobrze ze się starają jakoś łączyć te różne fragmenty
g13k

Awatar użytkownika
filip
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1769
Rejestracja: 27 paź 2021, o 19:50

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: filip » 13 sie 2023, o 20:20

Faktycznie, zapomniałem, że tam jest droga rowerowa. Myślałem, że powstanie typowa kaliska ddrka donikąd.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5007
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 1 lis 2023, o 13:37

Jeden z forumowiczów widzę dostrzegł ciekawy absurd
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5007
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 8 kwie 2024, o 12:33

Jestem ciekaw waszych doświadczeń w poruszaniu się po ciągu pieszo-rowerowym od parku miejskiego w kierunku kolejówki/ Szałego (Prosnostrady)

Nie będę ukrywał że jest to dla mnie najlepsza ścieżka rowerowa w Kaliszu szczególnie po prawym brzegu Prosny czyli wale Matejki Ta po lewym przegrywa ( wał Piastowski) ze względu na brak legalnej przeprawy przez most kolejowy.

(oczywiście można by ponarzekać że nie biegnie cały czas wzdłuż samej rzeki)

Najlepsza tak jak powiedziałem jednak zazwyczaj podróżowałem nią rowerem.
Wczoraj czyli w niedziele korzystając z pięknej pogody wybrałem się na mały spacer rodzinny.
Oczywiście spacer czyli pieszo i moje odczucia do przebytego spaceru były zgoła inne.

Oczywiście na plus widoki szczególnie przy moście św. Wojciecha gdzie Prosna jest najszersza chodź trochę zarasta.

Odczucia te były zgoła inne z powodu pięknej pogody co za tym związane z dużą aktywnością rekreacyjną ludzi (rowery, rolki, deski, hulajnogi)
Z czego się bardzo cieszę :wink:
Nie będę w poście narzekał na rowerzystów którzy się czasem gdzieś zagapią bo działa to w dwie strony i bąbelki rodzicom pewnie też się wymykają

Chodź na pewno rowerzystów na tym szlaku najwięcej.
Związku z pogodą itd. jak się domyślacie ruch na ścieżce był bardzo duży.

I właśnie chciałbym tu raczej zwrócić uwagę na słabą przepustowość tego szlaku, oczywiście pewnie nie na każdym odcinku jest miejsce na ewentualne poszerzenie lub wydzielenie ciągu rowerowego od pieszego.

Ale przy taki gigantycznym ruchu rowerowym po prostu, pieszy spacer jest tam bardzo kiepskim pomysłem czułem się trochę jak rowerzysta na drodze krajowej. (Chodź na drodze kierowcy zwracają większą uwagę na rowerzystów niż rowerzyści na pieszych)

Pewnie brak jest planów na poszerzenie tej ścieżki z wydzielaniem ciągów?

Zapewne pozostaje liczyć że po wybudowaniu drogi za giełdą część rowerzystów z zachodniego Kalisza na Szałe zacznie podróżować ul. Polną i nowa drogą za giełdą a dalej ul.Pokrzywnicką
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

mrczeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 17 lis 2017, o 15:27

Re: Sieć ścieżek rowerowych w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: mrczeslaw » 16 kwie 2024, o 12:40

Czy moglibyśmy niezapożyczać i wymyśleć własną nazwę na tę trasę? Przedrostek PRO ma duży potencjał w kontekście rowerzystów ale może uda się być bardziej oryginalnym ;)

Do części słowa STRADA, to ta trasa musi jeszcze sobie zasłużyć i spełnić warunek separacji i z ciągu pieszo-rowerowego stać się DDR i oddzielnie ciągiem pieszym.
Mam nadzieję że koncepcja jest dużo szersza niż tylko odcinek między mostem kolejowym , a św. Wojciecha i obejmuje całość od mostu Majkowskiego do mostu w Piwoniach/tamie w Szałe i zostanie rozwijana po doprowadzeniu do ciągłości infrastruktury.

ODPOWIEDZ